SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Muzika i Video tražite pesmu, spot, film ili slično. ovde cete sve dobiti...

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 29-04-2012   #1
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default Ispovest Dina Merlina: "Rastao sam bez oca kao ptica bez jednog krila"

Kada nas je otac ostavio, na majku je palo breme veće nego što iko, osim jedne majke, može poneti. Njen heroizam je jedan od dokaza da je majčinska ljubav ultimativno osećanje i snaga koja ruši sve prepreke.



Uspela je, iako smo živeli siromašno, da odgaji decu koja su izrasla u poštene ljude i da razvije kod nas osećaj za pravdu i pravičnost, ne dozvolivši da nas težak život učini lošim ljudima - kaže Dino Merlin na početku ispovesti.

Zahvalnost majci
Svojoj majci dugujem večnu zahvalnost. Napisao sam joj pesmu „Svila” na albumu „Burek”, kao mali znak moje zahvalnosti. Nisam hteo da pesma bude tužna, jer je tuga za njom samo moja i znam da je ne mogu podeliti sa drugima.

Detinjstvo bez oca

Dino (stoji) s prijateljima iz ulice: Zvonko, Nedo, Lolo

Rastao sam kao ptica bez jednog krila. Ali, morao sam da naučim da letim sa jednim krilom. Sada kada sam ja otac, mnogo mi znači porodica baš zbog toga što sam bio dete razvedenih roditelja. Kao mali nisam imao kompletnu porodicu i zato sada ovu svoju čuvam kao oči u glavi.

Prva gitara
Prva gitara se zvala „Vegas M“. Danima sam prolazio pored prodavnice u čijem je izlogu bila. Prislonio bih nos na izlog i zamaglio staklo gledajući tu gitaru. Bila je to sasvim obična gitara, ali za mene koji sam tada živeo u konfuznim vremenima, vremenima besparice, bila je nemoguća misija kupiti je. Moja mama nikad nije želela da postanem ovo što sam postao, pa nije dolazilo u obzir da mi pomogne da kupim svoj prvi instrument.
Sakupljao sam novac koji bih dobijao za Bajram i unosio sam ćumur komšijama po kraju, a ona je, kada je videla kako sam uporan, jednog Bajrama dodala preostali novac tako da sam konačno kupio tu „Vegas M“ gitaru. Bila je to jedna od mojih prvih pobeda u životu. Tada sam rekao sebi, a i danas se toga pridržavam: sve možeš ukoliko dovoljno želiš.

Osnivač grupe „Merlin“
Edin Dervišhalidović alijas Dino Merlin rođen je 12. septembra 1962. godine u Sarajevu. Osnivač je grupe „Merlin“ (1983), kantautor i pevač. Prvu ploču „Kokuzna vremena“ grupa „Merlin“ je izdala 1985. godine. Već 1986. bend je na solističkom koncertu napunio „Zetru“, što je bio veliki podvig.

Fudbaler zbog Kemala Montena
Negde sam čuo da moj omiljeni pevač Kemal Monteno živi na stadionu s roditeljima u jednoj od svlačionica za fudbalere. Da bih ga upoznao, prijavio sam se da treniram fudbal u FK Sarajevu. Inače volim sport: igrao sam i fubdal, košarku, stoni tenis, skijao... Bio sam primljen u klub, ali pošto tamo nisam video Montena, prestao sam da treniram.

Uzori Čola i Brega
Uzori su mi bili Goran Bregović i Zdravko Čolić. Oni su bili moji stvarni idoli i sanjao sam da budem kao oni. Deset, dvanaest godina bio sam mlađi od njih. Obojica su me zavoleli i jednom su rešili da dođu kod mene na Bajram. Bila je to velika čast, seli su u dnevni boravak, a ja sam gledao u njih ko u televiziju.
Sećam se, ulazi mama, a ja kažem: „Mama, vidi ko nam je došao, da te upoznam: Brega i Čola.” A mama me pogleda i kaže: „Šejtani, ko i ti!” Njoj šou-biznis ništa nije predstavljao i do pred kraj svog života je očekivala da počnem da se bavim nečim ozbiljnijim.

Ime Merlin
Grupa se prvo zvala Dino, a meni je to delovalo pomalo neskromno. Bio je neki dernek na kom smo i izvlačili imena iz onog mog cilindra. Bilo je tu oko pedesetak imena. Jedna cura, sećam se Davorka se zvala, izvukla je ceduljicu na kojoj je pisalo Merlin, i ja sam rekao: „E, to će biti ime grupe!”

Rad u fabrici
Radio sam u fabrici. Plata je trajala do 20. u mesecu, a preostalih deset dana, do prvog, preživljavali smo zahvaljujući kućnim čarolijama moje supruge. Nakon iskustva teškog rada u fabričkoj trećoj smeni, smatrao sam da je strašno provesti čitav život na taj način. To je bila iskra koja je inicirala moju karijeru.
Supruga Amela
Imao sam 21 godinu kada sam se venčao. Bio sam mlad, ali zreo za velike priče kakva je brak. Iza svakog uspešnog muškarca stoji jedna umorna i iscrpljena žena. Ali srećom, Amela to još uvek nije. Amela mi je, uz decu, sve. Još me s podjednakom lakoćom može učiniti i srećnim i nesrećnim: srećan sam jer je tu sa mnom, a nesretnim me zna učiniti kad mi napomene da sam ja za nju uvek samo Dino, ali ne i Merlin.

Deca
Moja deca su izvor moje velike sreće jer izrastaju u ozbiljne i zrele osobe, koje misle svojom glavom i ne rastu u mojoj senci, već pod svojim vlastitim nebom, sa svojim snovima i svojim životima. Moja supruga je za to najzaslužnija, a ja sam zbog silnih obaveza i posla kojim se bavim uvek bio više statista i samo sam pomagao svojoj supruzi da odigra glavnu ulogu u tom filmu.

Rat
Menadžer, basista i klavijaturista „Merlina” poginuli su u ratu. Rat nas je sve učinio siromašnijima za mnoge drage ljude koje smo zauvek izgubili, i ja nisam nikakav izuzetak. Žena i deca pokušali su da pobegnu iz rata u konvoju, ali su na Ilidži bili zarobljeni. Drama koju je preživela moja porodica je ipak imala sretan završetak, tako da se na kraju možemo smatrati sretnicima.

Muzika
Markes je u knjizi „Živeti da bi se pripovedalo” rekao: „Ako možeš živeti bez pisanja, nemoj pisati.” Upravo tako. Ta vrsta pristupa je nužna da bi to šta radite bilo kvalitetno i smisleno. Takav pristup je garant iskrenosti jer je stvaranje nasušna potreba bez koje čovek ne bi bio to što jeste. U mom slučaju pisanje pesama je proces koji nikada ne prestaje.

Porodica
Od 1991. započinje solo karijeru. Jedan je od najpopularnijih kantautora na Balkanu. Oženjen je Amelom, s kojom ima dvoje dece: Naidu i Hamzu.

Koncert u Spensu
Posle dve decenije publika u Novom Sadu imala je priliku da uživa i peva s Dinom Merlinom najveće hitove, koji su obeležili njegovu karijeru. Koncert je započeo pesmom „Ispočetka”, a zatim je nastavio hitovima „Teško meni s tobom”, „Baška ti”, „Da ti kažem šta mi je” u novom aranžmanu, „Danas sam OK”, „Sredinom”, „Ptica bijela”, „Kremen”... U spomen onih koji su pre mesec dana tragično nastradali u požaru diskoteke „Kontrast”, na videobimu su se uz pesmu „Nedostaješ” pojavljivala njihova imena. Dino se obratio publici: „Šest mladih života je tragično prekinuto, a mogli su biti večeras sa nama. Ovu pesmu posvećujem njima.” Koncert u punoj hali Spens, uz obilje emocija, publika je pratila pevajući svaku pesmu. Sa pevačicom Aidom Mušanović izveo je duet „Godinama”, koji je označio kraj zvaničnog dela koncerta. Dino se četiri puta vraćao na bis i pevao pesme „Supermen”, „Bosnom behar probeharao” i „Lažu me”. Svakako, koncert nije mogao da prođe bez fenomenalne Vesne Zmijanac, koja je otpevala sa Dinom veliki hit „Kad zamirišu jorgovani”. Pesmom „Ako me ikada sretneš” koncert je završen.

Izvor: FOLKOTEKA.com
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Reply

Bookmarks

Tags
biografija, dina, dino, intervju, ispovest, merlina


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:15. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)