SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 09-09-2010   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Thumbs up kolumna : RAMAZANSKI TURNIR - Mustafa Balitic

I u Sandžaku prođe ramazan, neko je prestao da posti, većina posti i dalje, čitavu godinu..dvije...ma postimo odavno, i ne sjećamo se baš najbolje kad je ono bilo a da nismo postili, pričali su nam stari imalo je i drugih mjeseci sem ramazana. Ja ih nešto ne pamtim.
Kada biste običnog čovjeka Sandžakliju pitali koje su osobenosti ramazana u Sandžaku, reći će vam: pitaljke (pitice), iftari, teravije, kahve, sijela, mukabele, nagli skokovi imana i u posljednjih nekoliko godina neredi sa hodžama. Ovaj posljednji dio svakom normalnom čovjeku bi bio čudan, nevjerovatan, rogobatno neskladan sa svim što nosi ramazan,ali u nadrealističkom svijetu u kom životari Sandžak, što su stvari neracionalnije, veća je mogućnost da se dese. Volio bih da mogu reći kako mi neke druge, ljepše stvari ostaju u sjećanju na ovaj ramazan, a bilo ih je, ali slagao bih. Prvo mjesto u utisku mjeseca definitivno osvajaju hodže, i jedne i druge i treće i ne znam koliko ih već sve ima. Neopisivo se divim njihovoj potrebi da uvijek budu u žiži interesovanja, i sposobnosti da to nikad ne bude zbog nečega zbog čega oni inače postoje. Ponavljam, da me neko pogrešno ne razumije pa da zbog toga budem anatemisan, ili šta već, ovdje govorim o svim strujama gore pomenutih lica, nikako ne izdvajam jednu stranu. Do krajnje bezobrazne granice uspjevaju nametati sebe u svakodnevnici, te upropastiti mubarek mjesec raznim oholim i licemjernim postupcima, da se i nama koji smo izraziti antisekularisti ogadila svaka dalja klerikalizacija društva. Jedni su letargični, ponizničkog karaktera, odrođeni od naroda i realnosti, zanesenjački se ponašajući kao da su 80.te, dok su drugi svaku mjeru oholosti i bahatosti prevršili u nastojanju da imaju kontrolu nad svakim segmentom naših života. Ako već ne mogu da riješe svoje probleme, ne moraju baš sve nas uključivati u to.
Sa druge strane, čitava politička, javna scena Sandžaka, pokazuje svoju smetenost da riješi prave i realne probleme Bošnjaka i Sandžaka uopšte. Naši problemi: iseljavanje, nezaposlenost, ekonomska bijeda, diskriminacija u određenim segmentima života, asimilacija kroz obrazovanje, medije, kulturu, su suštinski problemi koji se neće sami riješit, i nekako mi se čini da ih zavađeni nikada nećemo riješit, da će se samo gomilati, a mi i dalje pričat kome vitrove treba dati..
U nedostatku institucija, u nedostatku sistema, obraćamo se vođama, i to kako ko stigne svome, pa te prvo pitaju čiji si ti, za koga si, pa da nastavimo dalje. U ramazanskom stilu da se Poslanik a.s. pojavi danas među nama, i njega bi pitali za koga je?!?! Ako išta pametno mogu da urade svi koji se danas u Sandžaku bave javnim radom, a to je da samo malo, makar u ovim danima, spuste loptu, i pokušaju, makar lažno da nas izmire.
Učinilo mi se da sam naučio kako stvari nisu crno-bijele, a u balkanskom javnom životu nevinih nema, svi su za neki dio problema odgovorni. Ne očekuju valjda da im probleme riješi neko kome unutarbošnjačke podjele odgovaraju, ko pomaže u kreiranju istih, i preko kojih će Sandžak držati u krajnjoj ekonomskoj bijedi, a Bošnjake u inferiornom položaju u odnosu na većinski narod u svakom pogledu. Ne moram znati zašto je to tako, jednostavno pametnije je da se pravim kako ne znam, ali znamo da je tako, i da je svima preko glave da slušamo, gledamo i čitamo u beogradskim medijima kako su u Novom Pazaru tenzije, nemiri etc... I to ne zato što se želimo u očima drugih prikazati boljim, i što nam je stalo do nečijeg mišljenja, ne...već zato što gledajući kako da svađamo, mirimo, stvaramo i obaramo raznorazne vođe, život prođe... i opet ispadne kako smo sami krivi i kako u nas zbog nestabilnosti ne treba ulagati.
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 09-09-2010   #2
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Aferim za kolumnu, mada mi se prva vise svidela ...
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2010   #3
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

prilicno dobro i realno...
svaka cast...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
balitic, kolumna, mustafa, ramazanski, turnir


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:45. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)