SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 05-02-2006   #1
amor
Gost
 
Posts: n/a
Default Ostra osuda karikatura Muhammeda a.s.u zapadnim medijima

(uzeto sa stranice www.bosnjaci.net)



SA UVRJEDLJIVIM KARIKATURAMA ISKAZAN JE RASIZAM, NACIONALIZAM, NETOLERANICJA I MRŽNJA PREMA ISLAMU I MUSLIMANIMA



Kaže Allah Dželle Šanuhu u Kur`anu: “One koji Allaha i Poslanika Njegava budu uznemiravali, Allah će i na ovom i na onom svijetu prokleti, i sramnu im patnju pripremiti.” (El-Ahzab, 57)



Islamska zajednica Bošnjaka Sjeverne Amerike {IABNA} izražava veliku zabrinutost i ulaže prosvjed zbog objave karikatura Muhammeda Alejhisselam u danskom dnevniku Jyllands-Posten u 12 crteža naslovljenih ”Muhammedova lica” . Kako je karikature preuzeo i norveški list Magazinet i prema istom IABNA izražava prosvjed.



Kako islam brani reproduciranje Muhammeda Alejhisselam navedene sramne karikature su podli rasizam, koji kao takav nema ništa zajedničko sa slobodom javne riječi i pisanja.



Prikazivanje Muhammeda Alejhisselam u septembru 2005. godine u najvećem danskom listu Jyyllandposten kao terorista je podli napad na Islam kao tolerantnu vjeru, kulturu i civilizaciju, te napad na sve muslimane, koji se ne može pravdati navodnom anti-autoritarnom tradicijom, navodnom slobodom mišljenja, kulturom javne debate i bespoštedne kritike vlasti, bilo političke ili religiozne.



To je akt poniženja i vrijeđanja jedne svijetske religije koju prakticira više od 1,5 milijardi ljudi.



To je akt koji nema ništa zajedničko sa slobodom štampe i mišljenja.



To je akt kojim se ugrožavaju ljudska prava i slobode muslimana.



To je akt kojim se muslimanske manjine u Zapadnoj Evrope dalje ugrožavaju i proganjaju.



Jer kada se Muhammed Alejhisselam prikazuje kao terorista sa bombama, tada se u isti lonac stavljaju svi muslimani. A, terorista, kako je dobro poznato ima u svim religijama, kulturama i civilizacijama, u svim vremenima i prostorima.



Primitivni nacionalizam i netolerancija iskazani neprihvatljivom objavom karikatura Muhammeda Alejhisselam svjedoče o rastućoj opasnosti političke i svake druge integracije muslimana u Zapadnoevropska društva.



Na kraju molimo Uzvišenog Allaha Dželle Šanuhu da daruje pobjedu Njegovom Poslaniku Alejhisselam, da uzdigne Islam i muslimane jer On sve može, i neka je salavat i selam na našeg Poslanika Muhammeda Alejhisselam, na njegovu porodicu i časne ashabe. Amin!
  Reply With Quote
Sponsored Links

Old 07-02-2006   #2
edin_mangas
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Feb 2006
Godine: 47
Posts: 147
Default

Selam alejkum

Amore neka te Alah dz. nagradi na oba svijeta

Moje misljenje je da mi muslimani (vjernici ) smo pokazali demokratiji

dje prestaje da postoji.
edin_mangas is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2006   #3
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Znam da ce mi mnogi zamjeriti na ovom dopisu ali sve jedno moram napisati sta mislim. Prije svega nasiljem se nista ne postize, zbog jedne karikaturice onoliki strajkovi, unistavanja i sav onaj uzas. Mislim da je onakvo ponasanje protiv islama. I nista nece postici , nego da ih zapad jos vise mrzi. Ustvari oni i strajkuju protiv zapada i njihovog ne prihvatljivog statusa u tom svijetu, ali to se tako ne radi. Ovo je doba gdje se olovkom i knjigom ratovi vode. I moglo bi se tu jos puno pisati ................

ali zelim samo da kazem da mi je zao sto se to dogadja, jer na kraju nevini ljudi stradaju. Neka im dragi Bog da mir i spokojstvo.
borichi is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2006   #4
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default

Slazem se sa tobom borichi potpuno! Zbog tamo nekog seljaka sto je napravio par skica treba rat da se zapocne, pa daaaaj ljudi ne zivimo u srednjem vijeku!

Pozz
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2006   #5
mersiha
Gost
 
Posts: n/a
Default

potpuno se slazem s amorom, nije ni najmanje u redu provocirat bilo koju religiju na takav nacin ( ili bilo koji drugi) i takode mislm da nije resenje odgovoriti demonstracijama i vandalizmom manjine muslimana ( ima nas 1.5 bilijona na svijetu) cime se salju pogresne poruke svijetu koji nas onda zove teroristima i ne cuje glas vecine, onda cujemo komentare na CNN - u i sl. kako se ne demonstrira zbog stripa vec iz drugih razloga.......
  Reply With Quote
Old 10-02-2006   #6
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default DA LI JE TO CIVILIZACIJA?

Ima više problema sa ovim karikaturama i događanjima vezanim za njihovo objavljivanje. Prvi je taj što su namjerno smišljene da vrijeđaju, što nisu ni najmanje duhovite, i što svojom izvedbom demantiraju izjave urednika danskog „Jyllands-Postena“ Flemminga Rosea, koji je u direktnom javljanju jednoj sarajevskoj televiziji kazao da su karikaturisti zapravo htjeli reći da je "islam talac grupe terorista". No, već i sam pogled na karikature izaziva negodovanje čak i kod ateista ili agnostika, pa je, s te strane, gnjev muslimana više nego opravdan.



Drugi je problem veliko pitanje: zašto se tek sada javljaju protesti, kad su karikature objavljene još u septembru prošle godine? Odgovor se mora tražiti u vremenskom poklapanju sa pobjedom Hamasa na izborima u Palestini, što je islamskom militarizmu puhnulo u jedra da se - potpuno neportrebno - obruši na sopstvene gradove i civile. Podsjetit ću da je pola Beiruta spaljeno i da je do sada u demonstacijama poginulo dvadesetak ljudi, kako prenose neki mediji. Činjenica je, također, da je vijest o karikaturama odjeknula u islamskom svijetu tek nakon okončanja hadždža, tokom kojeg se vijest stvarno pročula, što jasno govori o općenitoj neupućenosti muslimanskog svijeta na Zapad, protiv kojega toliko demonstriraju, razarajući pritom sopstvene gradove!



Uz sve to, krivica se svaljuje na danske vlasti a ne na netolerantne i fašističke karikaturiste. Danci se ne trebaju izvinjavati, već preko instumenata vlasti primjereno kazniti novinu koja je karikature objavila i čiji je vlasnik - spomenimo i to - također musliman. Jučer su u Sarajevu održani protesti ispred danske, norveške i hrvatske ambasade, gdje su čak spaljene zastave tih zemalja. Ovdje treba napomenuti da u Danskoj živi, prema podacima sarajevskih medija, oko 50.000 Bošnjaka-izbjeglica, koji uživaju puni socijalni status i koji se ne mogu vratiti u Bosnu. (Ako ima neko iz Danske, neka se javi da potvrdi ili demantira ove navode, jako mi je stalo da saznam jesu li tačni ) Pitanje je trebaju li Bošnjaci paliti zastavu zemlje koja se prijateljski ponijela prema njima ili civilizirano izraziti svoje negodovanje?



Treba li spomenjati da ovo nije prvi put da se Poslanik prikazuje na ovaj ili sličan način? U Bazilici San Petronio u Bolonji postoji freska iz 1415. godine koja ilustruje Poslanika Muhammeda kojega demoni muče u paklu. Sam Dante ga je u svojoj "Božanstvenoj Komediji" smjestio u posljednji krug pakla sa ostalim sizmaticima obješenog naglavačke i rasporenog od pupka do brade. Francuski satirični magazin „Charlie Hebdo“ objavio je karikaturu Poslanika koji plače i govori "Teško je kad te vole budale“. A takvih je primjera još. Ali nikada se nisu dešavali masovni protesti, niti je ikome padalo na pamet da spori književne vrijednosti Dantea Alighierija! Nenad Filipović, jedan od vodećih bosanskih filologa i sin akademika Muhameda Filipovića, jučer je zabilježio navode iz „Zlatne livade“, knjige koji je na arapskom jeziku, prije 956. godine, sastavio enciklopedist Mas'udi.



„Prema arapskom enciklopedisti“, piše Filipović, „jedan Kurajišit se nekako našao na dvoru koneskog cara. Jednoga dana, kineski car ga upita: 'Bi li ti prepoznao sliku tvoga Poslanika kad bi ga ugledao?'. Kada je Kuraišit potvrdno odgovorio, Car je naredio da mu se donese nekakva kutija, iz nje je izvadio svitak na papiru i rekao dvorskom tumaču da mu pokaže Kuraišitovog gospodara odnosno Poslanika. Kuraišit je odmah počeo prepoznavati razne Proroke i izgovarati molitve u njihovu čast. Car ga upita otkud zna koji je njegov Prorok. Na to Kuraišit odgovori da ih je prepoznao po onome kako su i sa čim naslikani. Isus je, naprimjer, bio naslikan na magarcu i u pratnji apostola. A Poslanik Muhamed je prikazan jašući kamilu u pratnji ashaba, prikazanih u beduinskim cipelama od kamilje kože te sa čačkalicama za zube od palmove kore kako im vise sa pojaseva. Kuraišit je, naravno, zaplakao ugledavši sliku Poslanika i njegovih drugova.“



Na kraju, posljedice: Najtiražniji iranski dnevnik već je raspisao konkurs za najbolju karikaturu o Holokaustu, a već se pojavila nekolicina njih. Primjerice, na jednoj je prikazan Hitler u krevetu sa Annom Frank kako joj govori da i to upiše u dnevnik! Je li to razumno? Da li su to civilizacijske tekovine koje treba prakticirati - spaljivanje, prizemno reagiranje, prijetnje?! I to sve zbog nekih - hiljaditi put - potpuno idijotskih crteža! Jučer mi je književnica Nermina Kurspahić, recimo, kazala slijedeće: "Veću štetu dignitetu islama prave odrubljivači nedužnih glava i masovne samoubice. Njihove akcije su opasnije od bilo kakvih crteža. Na koncu - oni su ih i proizveli." Da ne spominjem da je Ibrahim al Saleh, imam džamije Omar ben al Hatab u Tripoliju i vjerski vođa tamošnjih sunitskih ekstremista, na smrt osudio izdavače novina koje su objavile karikature! Da li je i to civlilzacija? Ako jeste – ja odbijam biti dio nje.



Pozdrav i selam svima!
fraer is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2006   #7
amor
Gost
 
Posts: n/a
Default

Selam alejkum i "Bog vas blagoslovio",

Prije svega duboko postujem razlicita gledista, naravno ukoliko ne sadrze uvrjede i omalovazavanje ljudskih vrijednosti. No, moram reagirati na gore navedene odgovore u kojim se kaze "KARIKATURICA", "PAR SKICA" i slično. Radi se o Bozijem POslaniku Muhammedu a.s., Allahovom Miljeniku, covjeku kojeg svaki musliman voli vise cak i od svojih roditelja i od svoje djece. Covjeku, koji je uzor u ponasanju svakog muslimana. Omalovazavanje ovakvog covjeka se ne moze osuditi rijecima "Nebitna karikaturica" ili "Par skica nekog seljaka".

zato pozivam sve muslimane da najostrije osude ovo ruzno djelo kroz reakcije koje opravdavaju demokratski principi, a ujedno pozivam pripadnike drugih vjera na solidarnost i toleranciju.

Hvala lijepo...
  Reply With Quote
Old 11-02-2006   #8
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Ma neka im samo zaustave izvoz nafte. I problem rijesen.
borichi is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2006   #9
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default

Zao mi je amore i tebi moram da se suprostavim!

Ali nema te osobe ili nesto drugo na svijetu koju volim vise od sina svoga, pa od brata pa od roditelja! Sve ostalo tek ide iza toga... Mislim da je to malo preuvelicano sto si reko! Ali moji najmiliji su moja familija i tacka!

A najostrije ces osuditi time sto ces ignorisati nesto a ne sto pozivati na jos vece zlo! Time se ne resava to!

Pozzz
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2006   #10
amor
Gost
 
Posts: n/a
Default

Dragi Zlatko,

ne radi se o nikakvom suprostavljanju, samo iznosenju svojih misljenja..

Nemam ja nista protiv toga sto je tebi tvoj sin i tvoja familija na prvom mjestu. Radi se o pogresnom shvatanju. Naime, ja sam naglasio da svaki MUSLIMAN najvise voli Allaha dz.s., pa poslije Njegovog Poslanika a.s., pa tek ostale. Izmedju ostalog osobina Muslimana je tako definisana i u hadisu. A kako se ti deklarises to je licno tvoj problem i niciji drugi. Ja cu to duboko uvazavati i postovati.

Druga stvar niko ovdje ne poziva na vece niti na bilo kakvo zlo. Licno ja sam pozvao na ostru osudu ruznih karikatura u okviru demokratskih principa. A nigdje u demokratskim nacelima se ne propovjeda cinjenje zla. Uz to ignoracija svake nepravde samo izaziva jos vecu nepravdu.

Zahvaljujem...
  Reply With Quote
Old 12-02-2006   #11
amlA
Registrovan
Početnik
 
amlA's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Ozz
Godine: 48
Posts: 738
Default

Ja opravdavam sve demonstracije i na takve provokacije se mora odgovoriti.Nisam za nasilje ali ako se ne moze drugachije, onda...

Niko se nije hteo nazvati odgovornim za objavljivanje tih karikatura i svi se pozivaju na tzv.slobodu shtampe!Pitam se samo gde je ta "sloboda" kad su Jevreji u pitanju?
amlA is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2006   #12
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Albert Ainshtain, Isak Newton, Sigmund Froyd, i koliko jos drugih "Pametnih' ljudi svjetskih razmjera su Jevreji. A da ne spominjemo svjetski kapital. Znanje je snaga! Svijet prepoznaje samo mocne. I odgovor gdje je sloboda kad su Jevreji u pitanju je:

Jevreji kontrolisu slobodu svega u cijelom svijetu.
borichi is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2006   #13
amlA
Registrovan
Početnik
 
amlA's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Ozz
Godine: 48
Posts: 738
Default

Novac je snaga-prevedeno
amlA is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2006   #14
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Nazalost my friend. Ali je to doista tako.
borichi is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2006   #15
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

Quote:
Originally Posted by borichi
Albert Ainshtain, Isak Newton, Sigmund Froyd, i koliko jos drugih "Pametnih' ljudi svjetskih razmjera su Jevreji. A da ne spominjemo svjetski kapital. Znanje je snaga! Svijet prepoznaje samo mocne. I odgovor gdje je sloboda kad su Jevreji u pitanju je:

Jevreji kontrolisu slobodu svega u cijelom svijetu.


Šta, sad su Jevreju krivi za sve?! Može biti da su jaki iz oblasti planiranja svjetske zavjere: bezbeli da su dopustili da ih izgine 6 MILIONA, kako bi danas imali svoju državu - Izrael - i kako bi mogli vladati svijetom?!
fraer is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2006   #16
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Nisu krivi nego su mocni i trebaju nam posluziti kao primjer uspjeha.
borichi is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2006   #17
MadeinSanjak
Gost
 
Posts: n/a
Default

Amore,

hvala ti jer si se prvi sjetio da ukazes na ovu kastrofu kojom su Islam i svi muslimani na svijetu izjednaceni sa terorom.

I ja se priduzujem najostrijim osudama ovog uvrjedljivog cina isticuci da vrijedjanje vjerskih i licnih osjecanja ne spada u slobodu izrazavanja.



O zajednickom zivotu mnogi mogu nacuti od Bosnjaka u Sjenici!



Uzimam za primjer mjesovite brakove u kojima su Srpkinje koje su udate za Bosnjake u nasoj carsiji najvoljeniji clanovi bosnjackih porodica.



Znam da ce se posebno Tahirovici sloziti sa mojom cinjenicom jer samo u njihovoj porodici ima nekoliko snaha koje su srpskog porijekla a koje su jako voljene i cjenjene od strane svih Bosnjaka u Sjenici. Primjera radi Feho i Mara su mislim jedan od divnih primjera!
  Reply With Quote
Old 13-02-2006   #18
dar-el
Gost
 
Posts: n/a
Default

selam! u potpunosti se slazem sa Amorom i prikljucujem se najostrijim osudama ovog podlog cina i ne moze me niko ubijediti da se iza ovoga krije samo humor. raduje me cinjenica da se u islamskim zemljama svakodnevno organizuju protesti takodje i u nekim gradovima bivse Jugoslavije kao i u nasem Sandzaku!

mahsuz selam za Amora kao pokretaca ove teme a i za ostale koje koje dijele slicno misljenje!
  Reply With Quote
Old 13-02-2006   #19
zlatko
Gost
 
Posts: n/a
Default

selam amore pise ti tvoj drug i brat zekic ramiz

neka te dragi alah dz obraduje i na ovom i onom svijetu za ovu temu koju si zapoceo

mislenja svih nas treba postovati jer vidim ima i nasih ljudi koji pokusavaju amortizovati ovaj problem ja bih licno voljeo da odgovorim ali ne mogu jer oni svoja prava imena ne pisu mozda ih se stide nema veze

ovaj problem karikature trebalo bi rijesit mirnim putem bez nasilja ali i dati do znanja da se to vise ne dogodi nase resenje bi bilo umet svi ko jedan ukinuti gorivo DEMOKRATSKOM SVIJETU i problem bi oni sami resili za 24 sata ali na zalost mi takvu moc sad nemamo sto ne znaci da je necemo imat insallah

i zeleo bih da napomenem da nikada ni jedne muslimanske novine ni televizija nisu se ismijavale na racun bilo kojeg bozijeg poslanika

a zlatku tahirovicu bih dao da procita ovo "Kaže Uzvišeni Allah: “Reci: ‘Ako su očevi vaši, i vaši sinovi, i vaša braća, i vaši bračni drugovi, i vaši bližnji, i imanja vaša koje ste stekli i trgovačka roba za koju strahujete da neće prođe imati, i kuće vaše u kojima se prijatno osjećate, miliji i draži od Allaha i njegovog poslanika i od borbe na Njegovom putu, onda pričekajte dok Allah svoju odluku ne donese. A Allah griješnicima neće ukazati na pravi put.» (Sura Tevbe)

zelim vam svima puno selama
  Reply With Quote
Old 13-02-2006   #20
cupo
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Dec 2005
Location: sarajevo
Godine: 51
Posts: 42
Default

Selam alejkum svima, a Amre tebi zelim sve najbolje na oba svijeta brate.

Zlatko pravo si me pozitivno iznenadio,samo tako brate.

Posljednje sto su nama muslimanima mogli da urade je da nam diraju u Resulullaha s.a.v.s.

Sve drugo su uradili.Ovo je samo opipavanje pulsa muslimana do koje granice moze da se ide.Hvala Bogu dragom pa nije doslo do toga da i ovo moramo da presutimo. Zar da diraju Čovjeka kod kojeg se ne bi vatra u kuci nalozila po dva mjeseca zbog toga sto nije imalo sta da se skuha. Zar da ismijavaju Čovjeka prije čijeg su dolaska Arapi ukopavali zivu zensku djecu i prije koga su zene tretirali kao stoku. Zar da diraju Čovjeka koji se nije svetio onda kada je mogao(kada je usao u Meku), tada je pitao idolopoklonike koji su pobili i mucili toliko mu rodbine i vjernih drugova - sta da radim sa vama. Njihov odgovor je bio "Ti znas jer ti si najmilostiviji" i njegov odgovor je bio "Slobodni ste". Zar ovakvog Čovjeka.
cupo is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
asu, karikatura, medijima, muhammeda, ostra, osuda, zapadnim


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:28. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)