SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Vijesti iz Srbije nešto zanimljivo i smatrate da trebaju znati i drugi... posveti mu temu...

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 11-11-2009   #21
dido
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Oct 2008
Location: rodna gruda
Godine: 42
Posts: 1,181
Default

Proglašena epidemija

Tanjug / FoNet, 11.11.2009 07:58:37
Poslednja promena: 11.11.2009 11:43:37 Ocena: 3.11 (Glasova: 9)
Komentara: 3
Tomica Milosavljević

BEOGRAD - Ministar zdravlja Tomica Milosavljević proglasio je danas epidemiju novog gripa A H1N1 na teritoriji Srbije.
Milosavljević je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije objasnio da proglašenje epidemije, pre svega, podrazumeva vanrednu imunizaciju, a prednost će imati osobe sa hroničnim poremećajima zdravlja i deca starija od šest meseci, trudnice, zdravstveni radnici i zaposleni u javnim službama.
"Ovo je čin koji pre svega za cilj ima stvarnje zakonskih uslova za vanrednu imunizaciju. Ništa spektakularno se neće sada desiti proglašenjem epidemije što se nije događalo ovih dana", rekao je Milosavljević.
Milosavljević je rekao da naredba ministra za proglašenje epidemije podrazumeva i vanredni epidemiološki nadzor, zabranu okupljanja na javnim mestima, uključujući škole i predškolske ustanove u celoj državi ili u delovima zemlje u skladu sa procenom nadležnih
zdravstvenih ustanova po okruzima i lokalnih samouprava.
Kako je objasnio, 23 instituta i zavoda za javno zdravlje u 25 okruga Srbije će na osnovu odgovornosti koja im pripada razmotriti konkretne mere na teritoriji svakog okruga.
Ministar Milosavljević je objasnio da to znači da u ovom trenutku nema opšte zabrane okupljanja.
Milosavljević je, najavljujući prva vakcinisanja za početak decembra, naglasio da Srbija ne kasni sa imunizacijom, budući da će biti jedna od prvih zemalja van EU koja će započeti vakcinaciju protiv novog gripa.
Do sada je, prema njegovim rečima, 17 zemalja u Evropi počelo imunizaciju, a u novembru će to učiniti još osam zemalja.
Kako je objasnio, nabavljanje vakcina biće veliki izazov za sve države, budući da je kapacitet farmaceutske industrije između 700 i 800 miliona vakcina, a procenjuje se da će širom sveta biti potrebno dve do tri milijarde vakcina.
Milosavljević je i ovom prilikom apelovao na građane da se vakcinišu čim to bude moguće, jer je to jedini način da se ograniči širenje virusa i spreče smrtni ishodi.
Naredba o proglašenju epidemije stupa na snagu po objavljivanju u službenom glasniku.
dido is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 11-11-2009   #22
sabahudin
Registrovan
Prijatelj
 
sabahudin's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Svedska
Godine: 64
Posts: 2,400
Default

Moj odgovor je Ne jer se mnogo prasine podiglo oko toga i cini mi se da je tu vise u pitanju da neka mocna sila pobere kajmak.
__________________
chovek se uchi dok je ziv...
sabahudin is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2009   #23
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

moj odgovor je
NE SLUSATI LAIKE,ZIDARE,SOFERE,PUTARE,I ostalu gospodu koja casno obavlja svoj deo posla,ali ne treba da se mesa u resor za koji nikad u zivotu nece biti sposobni...
ako cela svetska zdravstvena organizacija preporucuje vakcinaciju,onda cemu vise price...
istina je da vakcina nije dovoljno ispitana,ali svakako je sigurnije SA nego BEZ nje...
ja sam danas dobio poziv,sledece sedmice cu vakcinisati i sebe i dete...

p.s.prosle sedmice je kod nas u svedskoj,u dnevnim novinama bio clanaka u kojem je pisalo,karikiram:
-STRANCI SU TI KOJI SU PODIGLI PRASINU OKO VAKCINE,
RAZLOG TOME JE UGLAVNOM NJIHOVO NEZNANJE I NEPOZNAVANJE JEZIKA...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2009   #24
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Quote:
Originally Posted by STRANAC View Post
NE SLUSATI LAIKE,ZIDARE,SOFERE,PUTARE,I ostalu gospodu koja casno obavlja svoj deo posla,ali ne treba da se mesa u resor za koji nikad u zivotu nece biti sposobni...
ako cela svetska zdravstvena organizacija preporucuje vakcinaciju,onda cemu vise price...

potpisujem ...
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2009   #25
peca
Registrovan
Domaćin
 
peca's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Arnhem Netherlands
Posts: 8,592
Default

Ja san definitvno za NE,jer neverujem previse informacijama sa TV-a, kao ni svemu onome sto procitam u stapi i na netu.
Misljenja strucnjaka i organizacija su razlicitai meni licno sve lici na medisko-farmaceusku propagandu,nesto ''mirise''da ce neko dobro zaradit od ovoga a ljudi ce umirati ni manje ni vise nego pre.
peca is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2009   #26
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

zarada...???
ako uzmemo u obzir da je vakcina u celoj zapadnoj evropi besplatna,a mozda i u celom svetu.nema taj podatak,
nesto ne vidim poseban vid zarade,ali svakako svi imamo pravo na svoje misljenje,
nego cekam da samo jos malo dodje "voda do poda" i da svi lepo ovde napisete kako ste se vakcinisali...

heheh...
secam se,bese 1997. ili ´98.
i bese vakcinacija u srbiji protiv "decije paralize"...
kad stigose "strucnjaci", bas kao i ovo sad i pocese "abrove",
KAKO JE TO POLITIKA SRBA DA DECI U SANDZAKU DAJU VAKCINU KOJA CE IH UCINI STERILINIM TE DA NA TAJ NACIN UNISTE MUSLIMANE...

to mi je bas onako ostao "biser" nad biserima,a osecam da ce ih i sad biti...
STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2009   #27
hurmasica
Registrovan
Dobar
 
hurmasica's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,831
Default

U razgovoru sa mojom ljecnicom ,koja je insistirala na vakcinaciju protiv "obicne"gripe dobila sam potvrdu da vakcina protiv svinjske gripe sadrzi odista nove tvari koje nisu dugo znalacki ispitane niti dovoljno oprobane.Upravo me je ta cinjenica poljuljala u namjeri da je primim.Pitanje koje se namjece je :"Ako ovo odista nije neki farmaceutsko-medijski komplot,ako postoji ozbiljne relevantne cinjenice da ce doci do pandemije,zasto se ne ponude vakcine bez tih novih sustava?
Ne zelim zvucati paranoicno ali neke daleke 1974 godine su u USA koliko se ja sjecam napravili neki slican scenario,masovnu histeriju i paniku,nakon vakcinacija je oko 12 milijuna Amerikanaca ostalo sa zdravstvenim poslijedicama u obliku teskih neuroloskih oboljenja(inkompletne ili kompletne paralize).
Jos jedan podatak u Njemackoj je minule godine umrlo od komplikacije obicne gripe negdje oko 16000 ljudi ,u svijetu oko ako se ne varam 1,5 milijuna ljudi.Zasto to nije dobilo na publicitet kao svinjska gripa?
Bez obzira na sve.svako je dovoljno pismen i mudar da odluci sta mu je ciniti.
Mene na koncu zanima ako se odista nakon par godina l desetljeca sa 100% sigurnstcu moze dokazati da je vakcina protiv svinjske gripe izazvala teska ostecenja imunoloskog,nervnog sistema ko ce preuzeti odgovornost za to?
__________________
Love Means Never Having to Say You're Sorry
hurmasica is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2009   #28
Skorpija
Registrovan
Domaćin
 
Skorpija's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Landskrona
Posts: 10,158
Default

Quote:
Originally Posted by STRANAC View Post
-STRANCI SU TI KOJI SU PODIGLI PRASINU OKO VAKCINE,
RAZLOG TOME JE UGLAVNOM NJIHOVO NEZNANJE I NEPOZNAVANJE JEZIKA...
Rekoh ti da ne dizes prasinu salim se danas u najaktuelnijim dnevnim novostima profesor za infektivne bolesti na Svedskom medicinskom univerzitetu i akademskoj bolnici u Upsali je zabrinut da nece imati dovoljno vakcina ako naidje novi virus i da ce se morati otvoriti sopstvena fabrika za proizvodnju vakcina. SVEDSKA SE NECE MOCI ODUPRETI NOVOM kako ga zovu "smrtonosnom virusu" ako se ne reaguje na vrijeme, najavljuju katastrofu.

Ako se pojavi novi virus Nisam ni ja vakcionisala ni djecu ni sebe, mada je ovde stvarno sve organizovano. Roditelji odlucuju. Vjerujte da ne znam sta da radim
__________________
I See You

Skorpija is offline   Reply With Quote
Old 13-11-2009   #29
dido
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Oct 2008
Location: rodna gruda
Godine: 42
Posts: 1,181
Default

Sve vakcine stižu do kraja januara

Autor: Sonja Todorović | Foto: Z. Raš | 13.11.2009. - 07:45

Postoje velike šanse da Srbija do kraja januara dobije svih tri miliona doza vakcina protiv novog gripa koje je naručila od švajcarske kompanije „Novartis“, saznaje „Blic“. Iako su pregovori o roku isporuke cepiva i dalje u toku, ugovor o kupovini biće potpisan tek danas nakon što je Vlada Srbije juče dala saglasnost za nabavku vakcina.

Svetlana Vukajlović, direktorka Republičkog zavoda za zd*ravstveno osiguranje, kaže za „Blic“ da je Vlada morala da da saglasnost pre nego što se potpiše ugovor o kupovini vakcina.
- U ponudi, „Novartis“ se izjasnio da ne može da prihvati obavezu da celu količinu isporuči do kraja januara. Obećali su da će pokušati, ali za sada stoji da će 500.000 doza u Srbiju stići 25 dana nakon potpisivanja ugovora - objašnjava Vukajlovićeva.
Po toj računici, vakcine bi trebalo da stignu u našu zemlju 8. decembra, a prema najavama ministra zdravlja Tomice Milosavljevića, vakcinacija prioritetnih grupa počeće dan nakon što cepivo bude uskladišteno.
Svetlana Vukajlović objašnjava da nije postojala mogućnost da vakcine kupimo od više proizvođača, jer nam niko osim „Novartisa“ nije dao prihvatljivu ponudu.
- Nije bilo pitanje da li ćemo kupiti vakcinu samo od jednog proizvođača. Srećniji bismo bili da se na tender prijavilo šest ponuđača. Tada bismo verovatno mogli i da spustimo cenu. Ali, ovako to nije bilo moguće - ističe Vukajlovićeva.
Pored „Novartisa“, koji je rekao da može da nam obezbedi cepiva po ceni od 799 dinara po dozi, na tender su se javili „Glakso Smit Klajn“ i „Bakster“.
Farmaceutska kuća „Glakso Smit Klajn“ je zahtevala da se prvo potpiše ugovor o tajnosti, pa tek onda da se pregovara. To bi značilo da nikada građani ne bi saznali ništa o vakcini, uključujući i to po kojoj je ceni kupljena.
Treći ponuđač bio je „Bakster“. Oni su mogli da nam obezbede nekoliko hiljada doza vakcine odmah, ali ostatak tek u junu 2010. U međuvremenu, pojavili su se i predstavnici „Torlaka“ koji su ponudili kinesku vakcinu po ceni od 3,8 evra. Međutim, ta vakcina nije prošla testiranja u Evropskoj agenciji za lekove.
U Srbiji je do juče potvrđeno 266 slučajeva gripa izazvanog virusom A H1N1, saopštio je Institut za javno zdravlje „Batut“. Prema podacima Instituta za virusologiju „Torlak“, zaključno sa sredom u 20 sati, registrovano je osam smrtnih ishoda od gripa. Na bolničkom lečenju je 508 osoba sa oboljenjima sličnih gripu, dok je 13 osoba na respiratoru.
Naš poznati epidemiolog dr Radmilo Petrović kaže da se klinička slika virusa A H1N1 i sezonskog gripa ne razlikuje.
- Jedina karakteristika novog virusa je ta što se lakše prenosi i ljudi će masovno obolevati od njega. A to je zato što se prvi put javlja i niko nema imunitet protiv ovog gripa. Međutim, svake godine zbog sezonskog gripa umiru ljudi. Tačnije, ne umiru zbog gripa već zbog komplikacija koje on izaziva. To se dešava i sada - objašnjava dr Petrović.
On kaže da lokalne reakcije zavise od imunog sistema svakog pojedinca.
- Jednom se dogodilo u SAD nakon vakcinacije protiv virusa A H1N1, neki ljudi su dobili Giljem-Bareov sindrom, teško neurološko oboljenje. On se javlja tri do četiri nedelje posle vakcinacije i može da izazove paralizu. Međutim, taj sindrom u normalnim okolnostima u populaciji se javlja jednom na milion stanovnika - objašnjava dr Petrović.
„Novartisovu“ vakcinu mogu da prime svi građani stariji od šest meseci, a lekari će proveravati u kom trenutku mogu da je prime hronični bolesnici. Ako je neko alergičan na jaja ili piletinu, neće smeti da primi vakcinu. Vakcinu mogu da prime i trudnice u prva tri meseca trudnoće, ali o tome mora da odluči njihov ginekolog.
Dr Petrović kaže da one osobe koje su primile sezonsku vakcinu bez bojazni mogu da prime i cepivo protiv novog virusa gripa. Razmak između primanja dve vakcine je 15 dana.
- Oni koji su primili sezonsku vakcinu, delimično će biti zaštićeni od težeg oblika novog gripa - zaključuje on.


RASTE BROJ OBOLELIH U REGIONU


1. SLOVENIJA
BROJ OBOLELIH I ŽRTVE
- Više od 300 registrovanih, jedna žrtva
EPIDEMIJA - Nije proglašena
VAKCINA - Vakcinacija prioritetnih grupa počela 2. novembra. Slovenija je u avgustu potpisala ugovor za kupovinu 800.000 vakcina protiv novog gripa sa “GlaksoSmit Klajnom”. Ta zemlja trebuje ukupno 1,3 miliona doza. Pored vakcine, Slovenija je naručila i 140.000 paketa leka “relenza”

2. HRVATSKA
BROJ OBOLELIH I ŽRTVE
- Od početka sedmice dnevno se zabeleži i do 1.000 novih slučajeva. Preksinoć preminula treća osoba u Hrvatskoj od novog gripa
EPIDEMIJA - Darko Milinović, ministar zdravlja, izjavio da nema potrebe da u zemlji bude proglašena epidemija
VAKCINA - Prvih 500.000 doza vakcine protiv novog gripa kupljene od “Novartisa” očekuje se krajem ovog meseca

3. BIH
BROJ OBOLELIH - Udvostručen u proteklih sedam dana i juče je iznosio 131
EPIDEMIJA
- Nisu proglašene nikakve vanredne mere
VAKCINA - Vlada BiH je već naručila 30.000 doza vakcine protiv virusa H1N1 koje bi trebalo da dobije do kraja godine, a naložena je nabavka još 150.000 doza

4. CRNA GORA
BROJ OBOLELIH - Registrovano 34 obolelih i 350 potencijalno zaraženih
EPIDEMIJA - Crna Gora još daleko od proglašenja epidemije novog gripa, izjavio je crnogorski ministar zdravlja Miodrag Radunović
VAKCINA - Oko 100.000 vakcina protiv novog gripa trebalo bi da stigne sredinom decembra

5. MAĐARSKA
BROJ OBOLELIH
- Oko 300 registrovanih, četiri preminula
VAKCINA - Vlada je naručila šest miliona doza od nacionalnog proizvođača “Omnivest”, a počelo se s vakcinacijom rizičnih grupa još u oktobru
KONTROVERZE ZBOG VAKCINE - Jedna 64-godišnja žena preminula dva dana nakon što je primila vakcinu protiv novog gripa, ali nije potvrđeno da je to bio uzrok njene smrti. Nakon toga su se mađarski ministri javno vakcinisali da bi umirili građane

6. RUMUNIJA
BROJ OBOLELIH
- Poslednja brojka od početka novembra je 555 obolelih, od toga 174 nova slučaja između 26. oktobra i 1. novembra
VAKCINA - Vakcinacija u Rumuniji počinje 26. i 27. novembra, vlada je naručila 1,3 miliona doza, a proizvođač je rumunski “Kantakuzino institut”

7. BUGARSKA
BROJ OBOLELIH I ŽRTVE
- Do sada se procenjuje da je obolelo oko 100.000 ljudi, četvoro preminulo
EPIDEMIJA - Proglašena 6. novembra. Sve škole u zemlji su zatvorene na nedelju dana
VAKCINA - Ova zemlja je uputila ostalim članicama EU apel za pomoć, jer nema dovoljno vakcine protiv novog gripa

8. MAKEDONIJA
BROJ OBOLELIH - Ukupno 137, dok su za 24 sata registrovana 32 nova slučaja, od kojih su 29 učenici uzrasta od 15 do 19 godina
EPIDEMIJA - Nije proglašena
VAKCINA - Sledeće nedelje se očekuje prva pošiljka

Slične vakcine
Vakcina protiv novog gripa može da proizvede potpuno iste lokalne reakcije kao i vakcina protiv običnog gripa, kaže epidemiolog dr Radmilo Petrović. To su crvenilo, otok i povišena temperatura. I kod jedne i kod druge vakcine postoji strah da može doći do pojave Giljem-Bareovog sindroma, ali se radi o jednom u milion slučajeva.
dido is offline   Reply With Quote
Old 14-11-2009   #30
dido
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Oct 2008
Location: rodna gruda
Godine: 42
Posts: 1,181
Default

Jača od Virusa

U veštačkom snu, prikačena na aparate za disanje, provela sam osam dana, tokom kojih su lekari uspeli da me povrate u život.Najteže je bilo mojim roditeljima, koji nisu znali da li ću se ikada više probuditi



KRAGUJEVAC - U veštačkom snu, prikačena na aparate za disanje, provela sam osam dana, tokom kojih su lekari uspeli da me povrate u život - počinje priču Slađana Dunić, studentkinja pete godine medicine i jedna od prvih obolelih u našoj zemlji od novog virusa H1N1. Kako kaže, imala je utisak da je prošlo svega osam minuta od kada je zaspala, a zbog jakog dejstva sedativa ne seća se šta joj se događalo nekoliko dana pre i posle buđenja.
- Kao da je nešto protrčalo kroz mene, takav osećaj imam - kaže Slađana, koja se od 27. oktobra nalazi u Kliničkom centru u Kragujevcu i koja je juče posle skoro 15 dana provedenih na odeljenju intenzivne nege prebačena na odeljenje grudne hirurgije, sa koga će za desetak dana biti puštena na kućno lečenje.
Prema njenim rečima, prvi dani bolesti bili su joj najstrašniji jer nijedna terapija nije delovala, a simptomi su postajali sve jači. Slađana kaže da pre ovoga nikada nije bolovala.
NAJVAŽNIJE DA OJAČA
Direktor Urgentnog centra doktor Drakče Radovanović izjavio je da su lekari danima strepeli za Slađanin život i da i pored primene terapije nisu mogli da budu sigurni u to da će preživeti naredni dan.
- Kako je novi virus u pitanju, nismo mogli da znamo šta nas čeka - iskren je doktor Radovanović, koji kaže da se Slađana lavovski izborila sa virusom. Prema njegovim rečima, u narednih nekoliko dana na odeljenju grudne hirurgije doktori će pratiti rad njenih pluća i ako oporavak bude tekao po planu, u narednih nekoliko dana Slađana će biti puštena na kućno lečenje.
- Pregrmela je najteže i sada je najbitnije da joj ojačamo imuni sistem - rekao je direktor Urgentnog centra.



- Nisam mogla ni da pretpostavim da je u pitanju svinjski grip. Nekoliko dana sam imala temperaturu od skoro 40 stepeni, bolove u grlu, malaksalost koja nije prolazila ni pored prepisanih lekova - priča Slađana i dodaje da su doktori ubrzo posumnjali da je u pitanju novi virus, što su analize obavljene u „Torlaku“ i potvrdile. Tada je prebačena sa odeljenja infektivne na odeljenje intenzivne nege, gde je zbog lošeg stanja pluća uključena na aparate koji su joj olakšali disanje. - Najteže je bilo mojim roditeljima koji nisu znali da li ću se ikada više probuditi - iskrena je ova studentkinja medicine, kojoj je, kako kaže, „učenje došlo glave“. Naime, Slađana je poslednjih nekoliko nedelja zbog spremanja ispita malo spavala, neredovno se hranila, što je doprinelo slabljenju imunog sistema.
- Kao budući doktor znala sam da ne treba toliko da se iscrpljujem, ali sam mislila da ću izdržati - iskrena je Slađana, koja ne zna od koga je mogla da dobije virus. Kako kaže, tih nekoliko dana iz kuće gotovo da nije izlazila, a i pored toga što je obolela, njeni roditelji, brat i sestra nisu zaraženi.
Trenutno se njena terapija pored velikog broja lekova, vitamina i veštačke hrane sastoji od čestih inhaliranja i takozvanog „berdovanja“.
- I dalje koristim veštačka pluća, koja mi pomažu da dišem i tako odmaram svoja, koja su mi prilično oslabljena - rekla je ona i dodala da je specifičnost ovog virusa i ta što od pluća prave „sapunicu“.
Posle svega što je preživela, Slađana kaže da je najbitnije da oporavi imuni sistem zbog čega će ubrzo po otpuštanju poslušati savet lekara i otići na planinu.
dido is offline   Reply With Quote
Old 14-11-2009   #31
dido
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Oct 2008
Location: rodna gruda
Godine: 42
Posts: 1,181
Default

Dve osobe umrle nakon vakcinisanja


Kineska zdravstvena služba saopštila je da su dve osobe umrle nakon što su primile vakcinu protiv novog gripa, u trenutku kada vlasti planiraju da vakcinišu 65 miliona ljudi odnosno pet odsto od ukupnog broja stanovnika do kraja godine, piše danas Čajna dejli.


Nastavnik srednje škole u provinciji Hunan nekoliko sati nakon što je primio vakcinu otišao je da igra košarku, kada mu je pozlilo, navodi se u saopštenju zdravstvene službe te provincije.

U saopštenju se medjutim, ističe da prema prvim analizama, smrt tog nastavnika nije povezana sa vakcinom i da neće uticati na planirani program vakcinacije stanovništva u toj provinciji.

Prema prvim informacijama, nastavnik je najverovatnije umro od srčanog udara, od čega svakog dana u Kini umre oko 1.700 ljudi, rekao je Liju Daveji dodajući da će tačan uzrok smrti biti poznat tek nakon detaljne autopsije preminulog nastavnika.

Tu informaciju je potvrdio i kineski ministar zdravlja Deng Haihua.

Ministar medjutim, nije naveo okolnosti pod kojima je umrla druga osoba nakon vakcijancije protiv novog gripa. Prema kineskim propisima, lokalne vlasti su nadležne da daju informacije o takvim slučajevima.

Do sada su u Kini kod 15 osoba koje su vakcinisane protiv novog gripa zabeležene veoma ozbiljne neželjene reakcije uključujući i anafilaktički šok, izjavio je epidemiolog Liju Daveji iz kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti.

Medjutim, od ukupno 12 miliona osoba koliko ih je do sada vakcinisano u Kini 1.235 je imalo neželjene reakcije koje su najvećim delom bile veoma blage i privremene, saopštilo je ministarstvo zdravlja.

Last edited by iSelektor; 24-11-2009 at 18:52..
dido is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2009   #32
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Nova žrtva gripa u Nišu
Utorak, 17. novembar 2009. 13:39

Na niškoj Infektivnoj klinici preminuo je pacijent iz Prokuplja koji je primljen sa sumnjom da boluje od virusa gripa A H1N1, potvrdio danas je direktor niške Infektivne klinike Žarko Ranković.

On je agenciji Beta kazao da je pacijent iz Prokuplja imao "opterećujuće faktore" i da je njegovo "ukupno zdravstveno stanje bilo teško". Pacijent (43) preminuo je sinoć oko 23 sata.

U Srbiji je registrovano 300 slučajeva oboljevanja od novog virusa gripa tipa A H1N1, od čega je
11 završeno smrtnim ishodom, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

To su podaci Instituta za virusologiju, vakcine i serume Torlak zaključno sa ponedeljkom, kada su registrovana i poslednja dva smrtna ishoda kod pacijenata iz Prokuplja i Prijepolja.

U saopštenju se navodi da je na bolničkom lečenju 457 osoba sa oboljenjima sličnim gripu, od kojih je njih 20 povezano na resiratore.

Nova ?rtva gripa u Ni?u :: Mondo
__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2009   #33
dido
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Oct 2008
Location: rodna gruda
Godine: 42
Posts: 1,181
Default

Nove žrtve virusa H1N1

Od posledica novog gripa u Kragujevcu i Sremskoj Kamenici preminule dve osobe. U Nišu u poslednja 24 časa preminula dva muškarca, teška hronična bolesnika za koje se sumnja da su bili zaraženi virusom novog gripa.
U Institutu za plućne bolesti u Sremskoj Kamenici jutros je umro pacijent sa teškom kliničkom slikom gripa. U Kragujevcu je potvrđena smrt hroničnog bubrežnog bolesnika na dijalizi, 53-godišnjeg Lj. M. koji je od četvrtka bio priključen na respirator.


Direktor Infektivne klinike u Nišu Žarko Ranković rekao je Tanjugu da je jutros na toj klinici umro težak hronični bolesnik sa opstruktivnom bolešću pluća.
"Pacijent je iz Aleksinca i primljen je juče u teškom stanju", rekao je Ranković i dodao da su uzeti uzorci poslati na laboratorijsku analizu.
U Nišu je juče popodne preminuo 30-godišnji muškarac za koga se sumnja da je bio zaražen virusom novog gripa.
Prema najnovijim podacima zdravstvenih vlasti, u Srbiji je do jutros u devet časova od posledica gripa izazvanog virusom A H1N1 umrlo trinaestoro ljudi.
U bolnicama u Srbiji trenutno se leči oko 450 osoba sa oboljenjima sličnim novom gripu, a njih 20-oro je priključeno na respiratore. Iako se broj slučajeva povećava, lekari kažu da prvi talas epidemije jenjava i da je sada najvažnija vakcinacija, kako bi se smanjio broj teških slučajeva.
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević izjavio je da Srbija još nema plan vakcinacije, ali da se na njemu radi, i da će biti formirane mobilne ekipe za vakcinaciju. Od 8. decembra građanima će biti ponuđena vakcina, a oni će sami odlučiti da li će je primiti, rekao je Milosavljević.
dido is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2009   #34
dido
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Oct 2008
Location: rodna gruda
Godine: 42
Posts: 1,181
Default

Raste broj žrtava gripa

BEOGRAD - U Srbiji je od novog gripa obolelo 316 ljudi, a do juče ujutro u 9 sati od te bolesti je umrlo 16 ljudi, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.
U bolnicama je zbrinuto 550 ljudi sa oboljenjima sličnim gripu, a 16 pacijenata je priključeno na respiratore, objavljeno je na internet sajtu instituta „Batut“.

Last edited by iSelektor; 24-11-2009 at 18:52..
dido is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2009   #35
Neznanka
Registrovan
Prijatelj
 
Neznanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,726
Default

Starije osobe i osobe koje nemaju otporan imuni sistem umiru i od normalnog gripa.
A vakcine sto se tice, svako treba da se posavetuje sa doktorom svoga povjerenja i da priupita kako i od cega je napravljena ta vakcina. I dali muslimani smiju da se vakcinisu.
Neznanka is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2009   #36
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Quote:
Originally Posted by Neznanka View Post
I dali muslimani smiju da se vakcinisu.
bas interesantno...
ako mozes jos koju reci vise,ovo me zainteresova...
unapred hvala...
STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2009   #37
cobanica
Registrovan
Domaćin
 
cobanica's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 3,752
Default

dobih danas mail,mozda zvuchi smeshno ili zalosno, ali ima dosta ustine...a josh je zalosnije shto sam dva predhodna dana provela po kojekakvim beogradskim klinikama,kao da je rech o nekakvoj alergijskoj kijavici...i bash nikom nije bilo vazno(sestre na shalterima nisu ni primetile da na uputu pishe temperatura 40) i da sam virusnom upalom plucja sedela u punoj chekaonici,a ne u karantinu...da bi mi posle tri sata chekanja doktorka pulmolog rekla da sam JA neozbiljna,jer im nisam odmah rekla...a mogla sam ucji "preko reda"...i naravno ,za kontrolu ne mogu iskoristiti prvenstvo(za koje nisam znala juche)... pa se pitam chemu onda uput!?

"Dok je vladao veliki grip 1919. koji je ubio 40 miliona ljudi, bilo je porodica čiji nijedan član nije oboleo. Neki doktor je zapisao da su te kuće imale jedan zajednički faktor: u svim sobama gde su se ljudi okupljali su imali korpe u kojima su držali po nekoliko glavica neoljuštenog crnog luka. Neko je otkrio ovaj zapis i kasnije testirao tokom neke velike epidemije. Pošto je uspešno delovalo, odneli su jednu glavicu korišćenog luka na laboratorijsku analizu. Unutra su otkrili niz različitih bakterija i virusa. Zaključeno je da je crni luk služio kao prečišćivač vazduha, mamac za mikroorganizme, tako da je prosto usisao sve njih u sebe i tako zaštitio ljude.

Pominje se vlasnica frizerske radnje, čije radnice nikada nisu obolele od nikakve zarazne bolesti, a mnogo puta su služile bolesne klijente. U uglu salona je uvek imala ukrasnu korpicu sa nekoliko glavica luka.

Pretpostavljam da ga ponekad treba promeniti i pri tome koristiti rukavice, odneti ga direktno do kontejnera izvan kuće.

Ne treba se nadati da će o ovome ikada pisati u novinama, da će biti preporučeno od lekara, a još manje od apotekara. Suviše je jeftino i nikome ne donosi pare. "


" Dr. Blaylock je čelni neurokirurg, autor i predavač. Pohađao je LSU,
medicinski fakultet u New Orleansu i upotpunio svoju internističku i
neurološku praksu na medicinskom fakultetu na Južnoj Karolini u
Charlstonu.

NITKO NE BI SMIO UZETI CJEPIVO ZA SVINJSKU GRIPU

- to je jedno od najopasnijih cjepiva ikada. Sadrži imuno sastojak zvan Squalene (MF-59) koji se pokazao kao sastojak koji izaziva autoimune bolesti poput MS (multipleskleroze), rematoidnog artitisa i lupusa.

Taj sastojak cjepiva jako je povezan sa Sindromom Zaljevskog rata,
koji je ubio vise od 10.000 vojnika i uzrokovao porast od 200% teške
smrtonosne bolesti ALS (Lou Gehreg bolest) . Virus H1N1 ubija tako da uzrokuje "oluju cytokina", to znači da uzrokuje da tjelesni imunološki sustav pretjerano reagira i to je razlog da ubija mlađe ljude, a manje pogađa starije (koji imaju slabiji imunitet).

Ovo cjepivo je vrlo snažan imunološki stimulator i donosi stvarnu
mogućnost povećanja smrtnosti od virusa.

Najbolja zaštita je vitamin D3. Trebalo bi uzeti 5000 IU dnevno,a
ako se bolest razvije treba povećati dozu na 15.000 IU dnevno.
Vitamin D3 modulira imunološku reakciju umanjujući mogućnost
pretjerane reakcije i stimulira organizam da proizvodi
antimikrobiološke peptide koje su moćni uništavači virusa u koje
nije uključen imunitet. Što je veća doza vitamina D3 veća je i zaštita.

Riblja ulja takodjer reduciraju pretjeranu imunološku reakciju. Jedna čajna žličica dnevno trebala bi biti dovoljna. Za jače simptome 2 žličice dnevno. Pomažu i razni antioksidansi, quercetin, kurkumin, ekstrakt sjemenki grejpa, vitamin C i prirodni vitamin E."
cobanica is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2009   #38
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default

Ljudi ovo sa virusom H1NI,je chisto manipulisanje i prepadanje naroda putem medija,ovoliko se nije prichali i pisalo kad smo bili u ratu,a to je samo zbog toga shto Mishkovicj ima monopol i shto je on na tenderu dobio da uveze vakcine,evo sami izrachunajte samo po 1 dinar da skine sa vakcine to je 3 000 000,dinara a ne shto cje skinut po 1Euro....kazu izbegavajte jane skupove,poste u bolnicama,zatvorima i gde josh postoji koja poseta.Kad je umro Patrijah Pavle najmanje 1 ooo ooo,ljudi je poljubilo ksrt i njegove moshti bez ikakve maske,bili smo svedoci svega toga,o chemu oni ovo,josh ko je hteo da ide na sahranu imao je placjenu dnevnicu i deca nam nisu ishla u shkolu,proglasili epidemiju,to je chisto zavaravanje ovog naroda,vlada stoji iza toga jer zna da cje padne,narod gladan,pa ajde da im josh u nevolji proglasimo epidemiju i Mishkovicja kao sveca da kao uveze vakcinu.Ta vakcina nimalo nije jeftina,ljudi cje od usta odvoit da kupi detetu punoletnom koji neradi.Po meni ova vakcina uopshte ne treba da se prihvati a kamo li kupi,svake godine iamo grip,i svake se godine umire,normalni da u BG,metropoli svakog dana najmanje po 10 ljudi umre,.....ja neznam,ne sugerishem nikom ali samo gledam onako kako je ispravno....
__________________
superbaka is offline   Reply With Quote
Old 24-11-2009   #39
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default Sve o novom gripu - 50 pitanja i odgovora

1. Da li je H1N1 opasniji od drugih virusa gripa?
- Do sada se pokazao manje agresivnim od ostalih virusa gripa, osim u retkim slučajevima, ali je vrlo zarazan.

2. Zašto je zarazniji od sezonskog gripa?
- Reč je o novom virusu, što znači da pronalazi osobe bez antitela koja bi ga prepoznala. Starije osobe su manje pogođene jer su u prošlosti cirkulisali slični virusi, pa imaju delimičan imunitet.

3. H1N1 je rođak virusa španskog gripa?
- Virus kruži među ljudima preko 90 godina. Pojavljivao se između 1957. i 1976, ali je nastavio da kruži među svinjama, a zatim je 1977. prešao na čoveka. Potom je proizveo hibridne sojeve na genetskom planu, sa delovima svinjskog, ptičjeg i humanog porekla.

4. Da li je zbog te mešavine ovaj virus toliko opasan?
- Virusi postaju opasni zato što menjaju svoj antigenski profil, koji naš imunitet ne prepoznaje. Najopasniji su ako steknu sposobnost da izazovu upalni proces u organizmu. Ovaj virus izgleda nema takve sposobnosti zbog kojih su španski i ptičji grip tako smrtonosni.

5. Da li činjenica da H1N1 nije sasvim nov predstavlja prednost za imuni sistem?
- To bi značilo da postoji diskretan nivo prirodnog imuniteta; simptomi, koji su uglavnom blagi, to i potvrđuju.

6. Koje je moguće poreklo ovog virusa?
- Virolozi ukazuju na rizik od neprirodnog ubrzanog evolutivnog nastanka virusa, zbog uslova uzgajanja stoke i upotrebe vakcine kod životinja.

7. Zašto H1N1 napada više mlade nego slabe osobe?
- Mnogi virusi često napadaju mlade i jake osobe. Pokazalo se da novi virusi gripa mogu da ubiju pre svega zato što izazivaju prekomerne upalne reakcije.

8. Šta se može zaključiti iz dosadašnje pandemije?
- Od vremena španskog gripa, a ptičji grip je to potvrdio, da mlade osobe na novi virus reaguju vrlo burno i da mladi plaćaju najveću cenu

9. Kolika je smrtnost u zemljama gde je H1N1 raširen?
- Niska: 1-2 na hiljadu, a širenje bolesti je od 5 do 7 procenata populacije.

10. Kada će epidemija doživeti vrhunac?
- Nemoguće je reći da li će biti još talasa i kada.

11. Kako se prenosi virus?
- Osnovni način zaraze je kapljičnim putem, preko kašljanja i kijanja. Može se preneti i poljupcem.


Zaraza

12. Na kojim mestima se možemo zaraziti?
- Svuda gde ima puno ljudi - javni skupovi, gradski prevoz, bioskopi… Pre svega u toplim i vlažnim prostorijama - teretanama ili bazenima.

13. Koje higijenske mere možemo preduzeti?
- Pored čestog pranja ruku vodom i sapunom, dobro je koristiti maske i rukavice; treba pokrivati nos i usta kada kašljemo ili kijamo, i posle toga oprati ruke; usta i nos treba brisati papirnatom maramicom; treba da izbegavamo da diramo oči, nos i usta.

14. Koliko vremena protekne od trenutka zaraze do prvih simptoma?
- Od jednog do četiri dana, u proseku dva dana.

15. Koliko dana je inficirana osoba zarazna?
- Iskustva pokazuju da treba ostati kod kuće sedam dana od početka pojave simptoma kako ne bismo dalje širili virus.

16. Da li napadi groznice ili temperature, tipične prehlade, povećavaju rizik od obolevanja?
- Temperaturni skokovi pogoduju virusu jer blokiraju kontinuirano spiranje sekreta u respiratornim organima. Znači, ipak je bolje utopliti se, ali ne previše.

17. Kako da se zaštitim od osoba koje kijaju i kašlju?
- Treba da smo udaljeni najmanje jedan metar od takvih osoba, da ne diramo oči, nos i usta i da često peremo ruke.

18. Da li je rukovanje sa zaraženom osobom opasno?
Posle poljupca, rukovanje je najrizičnije za prenošenje virusa. Treba često prati ruke.

19. Da li ima smisla nositi masku?
- Hirurška maska dovoljno štiti, dok maske sa filterom izazivaju nelagodnost, komplikovane su i mogu izazvati alergiju.


Deca

20. Kako školska deca da izbegnu zarazu?
- Objasnite im da moraju često i temeljno da peru ruke vodom i sapunom. Treba poštovati osnovna higijenska pravila, pokrivati nos i usta kada se kašlje ili kija. Ne stavljati u usta gumice, olovke, lenjire…

21. Da li prirodni lekovi, kao što je ceđena pomorandža, mogu zaštiti od infekcije, posebno decu?
- Pravilna ishrana je uvek korisna. S približavanjem zime uvek treba posebnu pažnju posvetiti ishrani: uzimati puno voća i povrća.

22. Da li treba vakcinisati zdravu decu, i od koje dobi?
- Kod dece mlađe od dve godine vakcine su se pokazale neefikasnim.

23. Koju decu treba vakcinisati?
- Vakcinu treba da prime deca sa hroničnim oboljenjima, pre svega neurološkog i neuromuskularnog tipa koja mogu dovesti do komplikacija.

24. Da li je kod dece veća smrtnost?
- Kod ovog gripa smrtnost je zabeležena kod mlađe populacije i zato što su mladi i deca ti koji se više razbolevaju, posebno ako već imaju zdravstvenih problema. Teško je odrediti tačnu smrtnost i zbog činjenice da su rašireni oblici gripa koji imaju malo simptoma ili ih uopšte nemaju.


Simptomi

25. Postoje li simptomi koji odmah ukazuju na virus H1N1?
- Ne. Ovaj virus daje identične simptome koje ima i sezonski grip, a to su temperatura, groznica, kašalj, malaksalost, bolovi u mišićima, ili gastroenterološki poremećaji kao što su povraćanje, dijareja.

26. Koji simptomi govore da odmah treba da odemo u bolnicu?
- Teško disanje praćeno visokom temperaturom i kašljem predstavljaju kliničku sliku koja ukazuje na moguću upalu pluća.

27. Kako se postavlja tačna dijagnoza?
- Dijagnoza se postavlja analizom brisa iz nosa ili grla.


Ako se razbolim

28. Šta raditi ako dobijemo temperaturu?
- Možemo uzeti antipiretik, kao što su na primer “paracetamol” ili “febricet”, da bi temperatura donekle spala i da bismo se bolje osećali.

29. Koji lekovi se uzimaju protiv H1N1?
- Antivirusni lekovi kao što su “oseltamivir” (“tamiflu”) i “zanamivir” (“relenca”), koje mroa prepisati lekar.

30. Kada ih treba uzeti?
- Efikasni su ukoliko se uzmu u prvih 48 sati od pojave simptoma. U većini slučajeva grip teče svojim tokom i nije potrebno uzimati antivirusne lekove. Lekove treba uzeti ako je reč o teškim simptomima i osobama s rizičnim bolestima.

31. Koje su posledice nesavesnog uzimanja lekova?
- Mogu da postanu nedelotvorni.

32. A antibiotici?
- Antibiotici ne pomažu protiv virusa jer deluju protiv bakterija. Mogu se uzeti ako se posumnja na bakterijsku infekciju.

33. Zašto su neke osobe zaražene novim virusom bile u teškom stanju, dok su neke ozdravile?
- Bilo je samo nekoliko slučajeva da pacijent, bez vidljivih rizičnih faktora, zbog novog virusa dobije primarnu virusnu upalu pluća . Nema odgovarajućeg objašnjenja.

34. Da li oboleli moraju da uzimaju više tečnosti?
- To važi za svaki grip, i kad je prisutna temperatura treba piti dosta tečnosti. A još i više kad je reč o respiratornim problemima.

35. Šta zdrava osoba rizikuje sa ovim gripom?
- U velikoj većini slučajeva, ništa. Mala je verovatnoća da će doći do komplikacija, da će se plućne alveole ispuniti sekretom.

36. Ako se razbolimo od novog gripa, da li je moguće da ga ponovo dobijemo?
- Ne. U najgorem slučaju može se dobiti sezonski grip.

37. Šta možemo da preduzmemo kod kuće ako se razbolimo?
- Prostorija treba da bude topla i dobro provetrena.


Vakcina

38. Da li se vakcina daje jednom ili iz dva puta?
- U većini slučajeva dovoljna je jedna doza.

39. Da li postoje slučajevi kada se vakcina ne sme primiti?
- Kod osoba koje imaju autoimune bolesti razmatraće se svaki slučaj pojedinačno. Sigurno je kontraindikovana kod osoba koje su alergične na supstance sadržane u vakcini. Ne smeju da je prime trudnice u prvom trimestru.

40. Koji su neželjeni efekti vakcine?
- Kod svake desete osobe, starosti od šest do 36 meseci, može doći do nervoze, plakanja, pospanosti i dijareje. Kod starije dece mogući su glavobolje i umor, a kod adolescenata malaksalost, bolovi u mišićima, glavobolja, znojenje, mučnina, jeza.

41. Koliko je vremena potrebno da vakcina postane efikasna?
- Deset do petnaest dana.

42. Ako se dobije vakcina protiv novog gripa posle vakcine za sezonstki grip, da li joj to povećava delotvornost?
- Sa imunološke tačke gledišta, to je nemoguće reći.

43. Da li vakcina protiv običnog gripa može da odbrani i od virusa H1N1?
- Istraživanje sprovedeno tokom epidemije u proteklim mesecima u Australiji pokazuje da ni kod jedne starosne grupe sezonska vakcina ne štiti od novog virusa.

44. Koliko su sigurne vakcine protiv H1N1?
- To danas niko ne može da zna. Evropska agencija za lekove naglašava potrebu za pažljivim praćenjem procesa vakcinacije kako bi se stekla slika o neželjenim dejstvima.

45. Da li se možemo vakcinisati i protiv sezonskog gripa i protiv novog?
- Da, iako bi bilo dobro da sačekamo 15 dana između jedne i druge vakcine, ali ako se daju zajedno, onda je bolje ne dati ih u istu ruku.

46. Kako bi mogao reagovati imunološki sistem na dve vakcinacije?
Može se dogoditi da, ako se prime zajedno, organizam odreaguje jače protiv sezonskog gripa, ali se pokaže slab u odnosu na H1N1.


Trudnice

47. Da li trudnice treba da se vakcinišu?
- Nema specijalizovanih ispitivanja na trudnicama. Što se tiče virusa H1N1, nisu rađena klinička ispitivanja koja bi preporučila vakcinu.

48. Ako se majka razboli, da li treba da doji?
- Može da nastavi da doji. Može da stavi masku dok doji. Najbolji način da se beba zaštiti jeste da pije majčino mleko jer ono sadrži osnovnu imunološku odbranu.


Na putovanju

49. Ako odlazimo u inostranstvo, koje su mere predostrožnosti?
- Treba se informisati preko interneta o situaciji u dotičnoj zemlji i saznati telefonske brojeve na koje se možete obratiti u slučaju potrebe.

50. Da li treba poneti lekove sa sobom?
- Dobro bi bilo poneti sa sobom tablete za obaranje temperature, a ako baš hoćete da budete sigurni, i antivirusni lek. Obezbedite i zdravstveno osiguranje.
  Reply With Quote
Old 24-11-2009   #40
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default

Ja sam zabrinuta kad je upitanju H1N1.Sigurna sam da je u pitanju zavera i farmaceutski lobi.Medjutim nisam sigurna u nachin na koji cje se ova zavera realizovat,evo i nekoliko primera i razmishljanja.....))))



1. цијелу причу су надувале фармацеутске компаније да згрну паре.
2. Х1Н1 је стварно опасан вирус који је емитован с циљем да се изврши депопулација свјетског становништва. Познат је масонски пројекат ЗЛАТНЕ МИЛИЈАРДЕ.
3. Х1Н1 није ништа опаснији од обичног грипа, али је зато вакцина јако опасна. Компанија Бекстер, која производи ову вакцину, је имала аферу у Чешкој прошле године са неким другим вакцинама које су садржале састојке које никако не би могле да садрже. Биле су смртоносне. Чињеница да је тој компанији између осталог повјерен овакав посао даје много разлога за основану сумњу у моралну подлогу цијеле ствари.
такође, гледао сам на руској телевизији РТ, да они научници који су развили вакцину не желе примити оно што су "развили".
Када се довољан број људи вакцинише, након што вакцина усмрти на хиљаде оних који су је примили, они ће једноставно изаћи са саопштењем да је вирус мутирао и да вакцина више није ефикасна.
4. Комбинација претходне три ставке је такође могућа опција.

Све је супер само да депопулација планете Земље није у плану. Ако је дошло до тога, онда живимо у најсмутнијим временима у историји човјечанства.

Лично не намјеравам да примим вакцину, али се бојим опште медијске кампање и оног подлог гласа у мојој глави који ће ми говорити да примим вакцину. Можда се и не бојим толико ни себе, колико околине кад почне хистерисати.

Чињеница да мораш потписати ако примиш и ако одбијеш да примиш вакцину такође даје вео мистерије на цијелу ову причу.

Надам се да ће и ово све завршити по принципу, тресла се гора родио се миш.
superbaka is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
h1n1, n1h1, virus


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:58. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)