SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Rating: Thread Rating: 5 votes, 4.20 average.
 
Old 27-03-2009   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Thumbs down U Znak Protesta

Ramu Tahiroviću, doajenu našeg tv novinarstva vlasti u Sjenici zabranile da ih snima. Razlog nisu naveli ali ga svi u gradu znaju, njegovo političko opedeljenje koje, doduše nikada nije moglo i da je htelo, da utiče na snimateljski posao. Zloupotrebe, a bilo ih je, mogu da dođu isključivo od montažera u slučaju Regionalne to je uvek bila zloupotreba televizijski neobrazovanih urednika. Oni nisu shvatali kakvu moć može da ima osvetnička i lažna informacija. Nepoznavanje medija, lako je takve dovodila do teških zloupotreba koje su uzrokovale nekad i pucnjavu na ulicama Novog Pazara.
Sdp-ovska vlast je teško pogrešila, pa sad pojedinci tvrde da s tim nemaju nikakve veze.Verovaće im se samo ako ovu neverovatnu grešku hitno isprave. Veran Karličić, tehnički partner kaalicije, kako sam tvrdi i Harun Hajradinović obećali su piscu ovih redova da će vest proverit i da ako se pokaže da je tačna tražiti da se ova lakrdija zaustavi. Sačekaćemo da vidimo šta će uraditi ali čovek ne može da odoli a da ovde javno ne pozove javno mnjenje ,šta god to bilo, da zatraži od Rasima Lajića da Regionalnu televiziju ne pretvara u sandžačku tv bastilju. Ovakva kakva jeste ova tv kuća ne treba nikom osim možda onim usuđujem se reći koji mrze ove prostore i ljude u njima. Kažem ,sačekajmo da vidimo jeli to vlast brzopleto donela odluku koju ima nameru da ispravi ili nas čeka Rasimovizija gora i od one Suljovizije. Zamolila bih sve članove ovog foruma da otvorimo debatu kako postaviti demokratske temelje sandžačkom novinarstvu u kome nijedan novinar ne sme biti zabranjivan a najmanje se to sme raditi doajenima tv novinarstva, kakav je Ramo Tahirović.


u znak protesta, tekst napisala, Zejna Memić


__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...


Last edited by Tahirovce; 29-03-2009 at 13:16..
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 27-03-2009   #2
edis_mumin
Registrovan
Početnik
 
edis_mumin's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Muminovska mahala
Godine: 37
Posts: 810
Default

Ja vam kažem... motkom po glavi sve redom iz opštine, od potira do predsednika
__________________
edis_mumin is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2009   #3
Shurjak
Gost
 
Posts: n/a
Default

U pravu si ZEJNO RTV Regionalna je pod torturom svake vlasti. Do juce Suljovizija,sada Rasimovizija! Sram ih bilo,da se ignorise gospodin koji je za sve njih zivot, rad, red,postenje, i sve sto kvalifikuje smisao reci COVEK izmislio! Da podrzavam te da treba sacekati da se to potvrdi,a utorak nije daleko kada je skupstina,i da li ce Ramo snimati, ako ne bude na skupstinu,trebamo uci i sve ih isterati iz sale,i uopste iz cele opstine! Ako su na prevaru,falsifikovanjem pecata uzeli vlast,nismo im dozvolili da nas drze u kazamat! Nismo mi njihovo vlasnistvo!trebamo se organizovati kao gradjani uci u Opstinu i sve ih izbaciti napolje,i sami gradjani izabrati RAMA TAHIROVICA za predsednika Opstine!On to zasluzuje,jer je on vise dobrih dela uradio za Sjenicu nego bilo ko od tih debila koji pokusavaju da mu zabrane rad! Jel oni vide da od Sjenice napravise mesnu zajednicu,a zvanje Grad samo se pise! TREBA DA IH JE SRAMOTA DA IZADJU NA ULICU!Ramo kralju,uskoro ti za predsednika!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Reply With Quote
Old 28-03-2009   #4
dahtim
Gost
 
Posts: n/a
Default

Kad te VLAST osudi i zabrani tvoj rad budi ponosan jel tad te VOLI narod raja to jest SJENICA.Budi ponosan,izdrzljiv i nastavi tako jarane RAMO.SELAM iz daleka
  Reply With Quote
Old 28-03-2009   #5
foto_Sapko
Blok
Dobar
 
foto_Sapko's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: SJENICA KLADNICA
Godine: 39
Posts: 1,396
Default

jos narod kod nas nezna da cijeni ono STO VRIJEDI nego svi gledaju nekako da ono sto vrijedi i sto valja na neki nacin spotaknu, ovo je veliki promasaj pa bilo ko da je inicijator ovoga a tek sad osjetice i na kraju KAJATI SE. A mi znamo odlicno KOLIKO NAS RAMAGA VRIJEDI I KO JE ON I STA JE....
__________________


Kladnicanin al najljepsi
foto_Sapko is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2009   #6
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Nebih da prenagljujem s kritikama jer jos uvjek neznamo koliko je ova vijest tacna
Svejedno, kako bilo da bude htjeo bih da kazem par rijeci. Ja sam mozda jedini koji bi voleo da se ovako nesto desi. Mozda ce me Ramo zamrzit zbog ovoga ali da objasnim da nebih bio pogresno shvacen
Ja sam uvjek govorio da narod Sjenice treba da se odluci za promjene i to one temeljne ako misli na bolju buducnost
Ramo je covjek koga vole svi, pa i ako ima onih koji ga mrze , to je iz razloga sto im je snimao svadbu ili neko veselje na neku presnimavanu kasetu ili slicno.
Niko ga ne gleda kao pripadnika neke stranke vec kao prijatelja i covjeka koji bolje poznaje Sjenicu i njenu okolinu nego svi oni "ficfirici" po opstini
Ramo je jedini covjek u Sjenici koji umije, zna , hoce i moze da radi taj posao koji radi i zasto bi on nekome smetao ?
Ako neko smeta , to su oni brojni "funkcioneri " , zamjenici direktora, brojni savjetnici ,koji se setaju hodnicima opstine a ni sami neznaju sta im je posao

Razlog zbog kojeg bih voleo da se ovako nesto desi je taj da mozda narodu u Sjenici jednom dodje iz dupeta u glavu i shvati sta im je cinit za svoje dobro, da im ni Suljo ni Rasim nisu donijeli nista u proteklih 20 god pa nece ni u buduce.
Razlog je taj sto Sjenica godinama posmatra, trpi i propada, nada se bice bolje a to bolje nikad ne dolazi, naprotiv sve je gore i sve dublje tone u blato pa im jos smetaju ljudi koji iskreno vole i sve bi ucinili za svoj grad
Ako se ovako nesto desi, ovo je sansa da narod Sjenice pokaze svoje nezadovoljstvo
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2009   #7
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Thumbs down

Hvala Bogu pa nije finansiski zavistan od tog posla, da nije otpusten zbog neke nepostene radnje ili ne strucnosti, ostalo ce sve doci na svoje, vrijeme ce pokazati kakav je ko ...
Bilo bi moralno da gospoda koja je inicijator ove hajke(sdp Sjenica) izda zvanicno saopstenje tj, da navede razlog - ZASTO???
Culi smo dvije nezvanicne verzije, jedna je zato sto je clan SDA!
Druga je verzija da nije zalosna bila bi smijesna
Centrala sdp_a je kritikovala rukovodstvo sdp_ Sjenica da se jako malo pojavljuju u medijima, tj. na RTV koju sami kontrolisu, obrazlozenje gospode iz Sjenice je bilo, uklonite Rama iz televizije pa ce nas biti, " IMAMO TREMU DOK NAS ON SNIMA " ...
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2009   #8
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovce View Post
Centrala sdp_a je kritikovala rukovodstvo sdp_ Sjenica da se jako malo pojavljuju u medijima,


Hahahhaahah e svasta ljudi moji neces cut od ovih "ficfirica" iz opstine. A sta to oni rade i cime zasluzuju da se pojave u medijima
Htjeli bi manekeni malo vise na tv je li

Ljudi moji, ja se stvarno divim tom narodu u Sjenici, koje oni zivce imaju pa svasta trpi
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2009   #9
Undercover 007
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2006
Location: USA
Godine: 46
Posts: 339
Default

Nemogu da verujem sta se dolje radi kod nas.Ramo je covjek kakvog tesko mozemo sresti i da je clan ravnogorskog pokreta ja ga nebih smenio.Trebate se organizovat i te fukare koje imaju tremu da pricaju pred njegovom kamerom izbacit iz opstine.Ako nece milom onda silom sta ce vi takvi ljudi.Selam za Rama i moja podrska u buducem radu.
Undercover 007 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2009   #10
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Dok je god ovakvih postupaka dole, crno se nama svima pise. Ne mogu da verujem da covek koji je najstrucniji i najbolje barata kamerom, da se njemu oduzima pravo da bude snimatelj za jednu televiziju. Ova dva razloga sto je resko naveo su apsurdna. Ako SDP izadje sa bilo kojim od njih u javnost kao zvanicnim, samo ce pokazati koliko su niski, i potvrditi da su isti ko i ovi drugi ako ne i gori.

Nikad ni jedan covek nece to raditi ko Ramo. Moze imat sto puta bolju kameru, bolju montazu, ali nikad ni jedan to nece raditi srcem ko nas Ramo. Ja da sam dole organizovao bih jedan veliki protest, i praqvo u sdp sa sto vise ljudi. da opravdaju ovakav postupak, ako je to ikako moguce.


Sramota, neznam sta drugo da kazem!!!!
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2009   #11
Bery_babe
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by Elvis-Eko View Post
Razlog zbog kojeg bih voleo da se ovako nesto desi je taj da mozda narodu u Sjenici jednom dodje iz dupeta u glavu i shvati sta im je cinit za svoje dobro, da im ni Suljo ni Rasim nisu donijeli nista u proteklih 20 god pa nece ni u buduce.
Razlog je taj sto Sjenica godinama posmatra, trpi i propada, nada se bice bolje a to bolje nikad ne dolazi, naprotiv sve je gore i sve dublje tone u blato pa im jos smetaju ljudi koji iskreno vole i sve bi ucinili za svoj grad
Ako se ovako nesto desi, ovo je sansa da narod Sjenice pokaze svoje nezadovoljstvo

U potpunosti se slazem...
  Reply With Quote
Old 28-03-2009   #12
homar
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 307
Default

Mislim da je ovaj povod dobro došao da se otvori jedna vrlo značajna tema , jer u Sandžaku svako ima svoje novinare, svoje televizije, svoje snimatelje. Zbog toga obični građanin je izluđen, jer dok su jedni na vlasti u medijima teče med i mlijeko, čim se smijene sa vlasti o njima sve najgore. Malo je objektivnih novinara, ali to ne daje pravo niti jednoj vlasti da zabrane snimanje i izvještavanje sa zvančnih sjednica ili da prate rad zvaničnih organa. Upravo, demokratija se ogleda u tome koliko su slobodni mediji da bez uticaja vlasti pišu o osjetljivim stvarima koje su bitne za građane. Ne poznajem lično Rama snimatelja, ali moja puna podrška za ono što radi. Po ovom pitanju se forumaši ne smiju dijeliti na Suljine i na Rasimove, ovdje moramo podržati slobodu medija, jer istinu treba građanima prikazari onakva kakva je, sviđalo se to ili ne poziciji ili opoziciji. Mene interesuje i mišljenje kolega novinara i snimatelja za ovaj slučaj, demokratija od nekoga mora početi, neka to bude od Rama.
homar is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2009   #13
MajkaMaca
Registrovan
Domaćin
 
MajkaMaca's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Godine: 64
Posts: 3,894
Default

Zalosno,treba samo reci.Posten covek zaista nema uspona u Sjenici.Kako ih bre nije sramota?pa ljudi moji Rama poznajemo svi...pa najljepsi materijal smo od Rama dobijali...a te "fukare "sto imaju tremu pred njegovom kamerom treba jednostavno srozati...
Ne radi se @tahirovce o plati i hlebu,da ce mu neko uzet,nego Ramova ljubav prema kameri,njegov veliki hoby,postao je posao koji je s ljubavlju obavljao i u najtezim trenutcima i danas mu se tako vraca? ...sramota!!!

E,moj @homar,daleko smo mi od demokratije,nemamo mi ni D od demokratije,a necemo ni imat dok nas vode takvi idioti, al smo sami krivi kad to dozvoljavamo te tee iste biramo,a oci izmedju sebe povadismo...
selam za Rama....
MajkaMaca is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2009   #14
Dzigal
Dzigalce
Dobar
 
Dzigal's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,324
Default

Zalosno sad sam poco da citam ovu temu i da se cudim nasoj demokratiji koja vlada Sandzakom. Od demokratije sam samo naso ispod nule nulu i jos nize. Vlas u Sandzaku se nece promijenit jos za dugo a narod ce i dalje glasati ono sto ga vodi u propast i nikad se nece opametiti. Jedama sam bio reko za sadasnjeg presednika da bas necemo imati puno koristi od njega da se on bori samo za svoj dzep kao i prethodni.Sramota je sto su jednok od velikih ljudi u nasem gradu izbacili iz skupstine i zabranili da snima i slika. Covek koji je puno uradijo sa kamerom i foto aparatom za nas grad Sjenicu i okolna sela je sad zasad Ramo.Znaci po mom kada bi se imalo upito dodelijo bi mu jedno priznanje u cas grada Sjenice a ne tako nesto mu zabranijo.Velika sramota se desila:
Mozda je trebalo nesto da se desi ali ja kao jedan clan ovog naseg foruma bi predlozijo da mi Forumasi poklonimo malo paznje i casti nasem Velikanu grada Sjenice Ramu i poklonimo jednu Kameru ili foto aparat.
Dzigal.
Dzigal is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2009   #15
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default

Poshto su nashi politichari u shoku shto se po zapadu nacionalizuju banke, koje smo mi tek rasprodali,nemaju ni vremena ni interesa da gledaju kako bogate zemlje pomazu svojim medijima,ja ovo govorim generalno o svim medijima u Srbiji.Ako o tajkunima ne pishu kako oni zele,on se kod vas vishe necje oglashavati.Ako o politicharima ne pishete onako kako mu se svidja,on cje vas optuziti da radite po direktnom nalogu njegovog protivnika.Eh,to je to shto je dovelo do uklanjanje jedinog nasheg izveshtacha Rama Tahirovicja,nije mi samo jasno da li znaju pojedini ljudi koliko je izvestio samo za nashe ljude koji se nalaza u Dijaspori.i koji bi to novinar mogao njega da zameni u tome.potrebno bi mu bilo najmamje 10 godina da udje samo u sushtinu izveshtavanja.Zamislite samo kome je to pali na pamet da tako neshto i predlozi a tek da uradi da ovog nasheg jedinog izveshtacha i objektivnog novinara skloni sa svog radnog mesta.....Ovim upucjujem javni protest svim chelnicima u Sjenicu da malo povedu rachuna koga i kad treba otpustiti i da Rama vrate gde pripada a ujedno pozivam sve ljude iz Dijaspore da se pridruze podrchi nashe najboljeg novinara Rama TAhirovicja.........zelim da pozdravim sve nashe ljude u Dijaspori i da dodam da nema Rama ne bi znali shta se radi u vash savichaj.......pozdrav svima.....
__________________
superbaka is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2009   #16
peca
Registrovan
Domaćin
 
peca's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Arnhem Netherlands
Posts: 8,592
Default

Quote:
Originally Posted by Dzigal View Post
Zalosno sad sam poco da citam ovu temu i da se cudim nasoj demokratiji koja vlada Sandzakom. Od demokratije sam samo naso ispod nule nulu i jos nize. Vlas u Sandzaku se nece promijenit jos za dugo a narod ce i dalje glasati ono sto ga vodi u propast i nikad se nece opametiti. Jedama sam bio reko za sadasnjeg presednika da bas necemo imati puno koristi od njega da se on bori samo za svoj dzep kao i prethodni.Sramota je sto su jednok od velikih ljudi u nasem gradu izbacili iz skupstine i zabranili da snima i slika. Covek koji je puno uradijo sa kamerom i foto aparatom za nas grad Sjenicu i okolna sela je sad zasad Ramo.Znaci po mom kada bi se imalo upito dodelijo bi mu jedno priznanje u cas grada Sjenice a ne tako nesto mu zabranijo.Velika sramota se desila:
Mozda je trebalo nesto da se desi ali ja kao jedan clan ovog naseg foruma bi predlozijo da mi Forumasi poklonimo malo paznje i casti nasem Velikanu grada Sjenice Ramu i poklonimo jednu Kameru ili foto aparat.
Dzigal.
Ja se u potunosti slazem sa Dzigalom..mislim da je Ramo zasluzio puno vise,nesamo od nas u Dajs.vec od svih gradjana Sjenice..na zalost ljudi se necene vise koliko su uradili i vredeli gradu i drustvu... ZALOSNO!!! Eto pravog dokaza sta se desava kada ,,LUDACI,,napuste ludnicu,stradaju pametni..!!! Zato PAZNJA!!!!
peca is offline   Reply With Quote
Old 29-03-2009   #17
Undercover 007
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2006
Location: USA
Godine: 46
Posts: 339
Default

Nek nam napise neko ako zna nesto novo u vezi ovoga slucaja.
Undercover 007 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-2009   #18
mersija
Registrovan
Domaćin
 
mersija's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Landskrona
Godine: 50
Posts: 6,463
Default

Hronicar svog vremena,dovoljno nam samo ovo govori.
Zaista je covjek kojem pripada jedno ovakvo mjesto,a sta dobija za uzvrat??!
Zar je moguce da covjeku koje posjeduje sve vrhunske kvalitete moze neko da napravi ovo sto je napravio.
Koliko samo treba vremena jos da prodje,da bi "MI" otvorili oci pred ovim svijetom,jednom pokazali nasu cvrstinu,najpre volju da ce situacija poceti da se mijenja ili ce mo jos godinama tapkati u mjestu,i gledati kako sve vise zbog ovog ili onog koji dodje na vlast,sve dublje i dublje propadamo.

Zar nas narod dole jos uvijek nije naucio da cijeni ono sto vrijedi,a pricamo konstantno o "tamo nekoj demokratiji",koja je ovo demokratija?
Malo je iskrenih,postenih ljudi kao Ramo sto je,zato zelim da uputim apel nasem narodu u Sjenici,da otvore oci jednom,da se okrenu svojoj pameti a ne onoj koja im se godinama"namece" da podrze ovog covjeka u svemu sta radi,i da nista ne prepusataju slucaju,vec Rami kao i JA daju veliku podrsku.
__________________
Nista nije vazno , kao vjestina nasih osjecaja kad primi boje ljubavi
i nista ne treba osporiti promjenama koje nastaju u vremenu cekanja


mersija is offline   Reply With Quote
Old 29-03-2009   #19
senko76
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by Dzigal View Post
Zalosno sad sam poco da citam ovu temu i da se cudim nasoj demokratiji koja vlada Sandzakom. Od demokratije sam samo naso ispod nule nulu i jos nize. Vlas u Sandzaku se nece promijenit jos za dugo a narod ce i dalje glasati ono sto ga vodi u propast i nikad se nece opametiti. Jedama sam bio reko za sadasnjeg presednika da bas necemo imati puno koristi od njega da se on bori samo za svoj dzep kao i prethodni.Sramota je sto su jednok od velikih ljudi u nasem gradu izbacili iz skupstine i zabranili da snima i slika. Covek koji je puno uradijo sa kamerom i foto aparatom za nas grad Sjenicu i okolna sela je sad zasad Ramo.Znaci po mom kada bi se imalo upito dodelijo bi mu jedno priznanje u cas grada Sjenice a ne tako nesto mu zabranijo.Velika sramota se desila:
Mozda je trebalo nesto da se desi ali ja kao jedan clan ovog naseg foruma bi predlozijo da mi Forumasi poklonimo malo paznje i casti nasem Velikanu grada Sjenice Ramu i poklonimo jednu Kameru ili foto aparat.
Dzigal.
ptpuna podrska od mene,zelim isto pomoc ovoj ideji(DA UCESTVUJEM)SELAM
  Reply With Quote
Old 29-03-2009   #20
sjenicki snimatelj
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1
Default

Ovim putem bih voljeo da se zahvalim prof-novinarki Zejni Memic na ovom clanku i zalaganju za moje vracanje na mjesto snimatelja. Zejna to najbolje zna jer je bila u slicnoj situaciji kada su njoj, kao i sad meni, SDP-ovci ukinuli emisije koje je vodila petkom- 'Sandzak pita'. Takodjer bih se zahvalio i svim ovim ljudima koji su prepoznali postenje i kvalitet kod mene. Ja cu i dalje nastavit da vam saljem sva najnovija desavanja iz Sjenice, a to mi predsjednik Turkovic ne moze uskratit.
sjenicki snimatelj is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
protesta, znak


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Donacija U Znak Secanja Na Alena Salihagica Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 24 23-11-2007 11:39


All times are GMT +2. The time now is 06:52. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)