SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 09-04-2009   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Post Interesovanje SjeniČanki Na ZadovoljavajuĆem Nivou O Prevenciji Raka GrliĆa Materice

Sa oko dve hiljade obolelih od raka grlića materice, od kojih 500 završi sa smrtnim ishodom na godišnjem nivou, Srbija je na nepopularnom prvom mestu u Evropi. U Zlatiborskom okrugu najniža stopa obolelih beleži se u prijepoljskoj, a najviša u opštini Bajna Bašta, dok je sjenička opština po broju obolelih, na središnjem nivou u ovom Okrugu. Sa ciljem prevencije raka grlića materice, kao jednog od najučestalijih malignih oboljenja kod nas, i u skladu sa Nacionalnim programom skrininga ove bolesti, sjenički Dom zdravlja je u mesecu borbe protiv raka, organizovao niz edukativnih predavanja. Prvo takvo predavanje organizovano je u samoj zdravstvenoj ustanovi, potom u zgradi opštine, kao i u privatnom preduzeću ''Sanatex'', koje zapošljava najveći broj ženske populacije u ovoj opštini. Doktorka Nermina Mujagić, ginekolog – akušer i citolog sjeničkog Doma Zdravlja, kaže da je interesovanje Sjeničanki za ovakvu vrstu edukacije na zadovoljavajućem nivou, i da će se slična predavanja organizovati u kontinuitetu, dva do tri puta mesečno, tokom realizacije Nacionalnog programa o prevenciji ove bolesti.
''U ranootkrivenoj fazi, rak grlića materice se uspešno leči i zato su redovni pregledi od velike važnosti. Edukativna predavanja o prirodi ove bolesti i faktorima rizika, sa terminologijom prilagođenom prosečno obrazovanim ženama, imaju za cilj da popularizuju ovaj evidentan problem kod nas, i da podstaknu žene na redovne ginekološke preglede. Sjenički Dom zdravlja će zato, u saradnji sa lokalnom samoupravom, prema biračkim spiskovima, svim ženama, starosne dobi od 25 do 69 godina, na kućnu adresu uputiti poziv za ''Papa Nikolau'' test, koji je pouzdana, jednostavan i bezbolan, i koji pruža mogućnost ranog otkrivanja bolesti, kada su šansa za uspešno izlečenje najveće'', kaže doktorka Mujagić.
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 10-04-2009   #2
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

mnogo dobra akcija,cestitke inicijatorima...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2009   #3
mersija
Registrovan
Domaćin
 
mersija's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Landskrona
Godine: 50
Posts: 6,463
Default

Zalosno,a cifra gore navedena katastrofalna.

Znam mnogo zena koje su na ginekoloski pregled prvi put isle kad su ostale u drugom stanju i koje posle rodjenja deteta uopste vise nisu isle na preglede... ne cudi me uopste sto tako puno zena u Srbiji oboljeva od raka grlica materice.

Ja ipak mislim da je to kod nas jos uvije"tabu tema" za nase zene,koje shodno ne mogu da odvoje to malo vremena za redovan pregled,koji moze da im spasi zivot.

Nase zene moraju konacno same shvatiti koliko je ova rutinska kontrola zaista bitna???

U svakom slucaju svaka cast na akciji!!!!
__________________
Nista nije vazno , kao vjestina nasih osjecaja kad primi boje ljubavi
i nista ne treba osporiti promjenama koje nastaju u vremenu cekanja


mersija is offline   Reply With Quote
Old 11-04-2009   #4
dahtim
Gost
 
Posts: n/a
Default

jadne nase zene ni kr ive ni duzne a moraju dase bore sa tom zlom bolescu
  Reply With Quote
Old 11-04-2009   #5
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default

Nije to ni krive ni duzne... nego kao sto mersija rece, tabu tema im je to... "ene daleko bilo, da me neko dole pregledava..."

Samo moram ispraviti stavku od mersije, za podatak srbija, i ogranicio bi ga na podatak sandzak... nas narod!
Jer po srbiji se to vidi drugacije, znam dosta "prijateljica" koje idu redovno na preglede itd itd itd...
To je stvarno u nasim glavama, pocevsi od muskog u kuci, pa i zene naivne takodje!

Pozzzz
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 11-04-2009   #6
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovic View Post
Nije to ni krive ni duzne... nego kao sto mersija rece, tabu tema im je to... "ene daleko bilo, da me neko dole pregledava..."


Dobro , ima i toga ali nije to bas tako. Imamo mi zenskog ginekologa i nema potrebe za bilo kakav stid, sram i sta ti ja znam.
Pitanje je gdje da se pregleda, kad dom zdravlja nema potrebne instrumente i aparate.
Bruka i sramota za carsiju, zene, sestre , majke idu u susedne gradove na poradjanja i preglede. Godinama i godinama unazad nije ulagano u dom zdravlja i niko nikada nije nasao za shodno da trazi pomoc i sredstva da se bar porodiliste opremi. Vjerujte, onda bi sve zene redovno isle na preglede
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 11-04-2009   #7
Meliha Graca
meli
Dobar
 
Meliha Graca's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: hrvatska
Godine: 49
Posts: 985
Default

Quote:
Originally Posted by Elvis-Eko View Post
Dobro , ima i toga ali nije to bas tako. Imamo mi zenskog ginekologa i nema potrebe za bilo kakav stid, sram i sta ti ja znam.
Pitanje je gdje da se pregleda, kad dom zdravlja nema potrebne instrumente i aparate.
Bruka i sramota za carsiju, zene, sestre , majke idu u susedne gradove na poradjanja i preglede. Godinama i godinama unazad nije ulagano u dom zdravlja i niko nikada nije nasao za shodno da trazi pomoc i sredstva da se bar porodiliste opremi. Vjerujte, onda bi sve zene redovno isle na preglede
Slažem se,ako ne da država opremu ,evropska komisija bi sigurno dala samo treba napisati jedan dobar projekt.
Meliha Graca is offline   Reply With Quote
Old 11-04-2009   #8
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Imaju u N.Pazaru opremu pa stanje nije mnogo bolje..
ne jede pitu onaj sto ima, nego onaj sto je naviko ....
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 11-04-2009   #9
Meliha Graca
meli
Dobar
 
Meliha Graca's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: hrvatska
Godine: 49
Posts: 985
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovce View Post
Imaju u N.Pazaru opremu pa stanje nije mnogo bolje..
ne jede pitu onaj sto ima, nego onaj sto je naviko ....
ha,ha...dobra ti ta. mislim da je posao svakog ginekologa uputiti pacijenta i ukazati mu na opasnost,pa ako treba i ubjeđivanjem...žene iz sjenice tačnije iz okoline sjenice su jako neinformisane.

Last edited by Meliha Graca; 11-04-2009 at 19:12..
Meliha Graca is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2009   #10
edis_mumin
Registrovan
Početnik
 
edis_mumin's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Muminovska mahala
Godine: 37
Posts: 810
Default

Kada je zdravlje u pitanju nema tabu tema, a da ne pričam o sramu...

Svaka čast za akciju.
__________________
edis_mumin is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2009   #11
Erdan
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4
Default

selam sjenicaci najbilji ste alahami SELAM SELMI LJAIC JA SAM ARMINOV BRAT JA MISLIM DA CES SE SETITI CI SAM POSEBAN SELAM TETKI SUADI
Erdan is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2009   #12
Erdan
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4
Default

Da Ti Pomognem Selma Zivim U Nemackoj Izvini Te Me Ako Progutam Koje Slovo Nisam Bas Najboli Sa Nasim Ali Trudim Se
Erdan is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
grliĆa, interesovanje, materice, nivou, prevenciji, raka, sjeniČanki, zadovoljavajuĆem


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
4.Februar,Svetski dan borbe protiv raka STRANAC Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 0 04-02-2009 16:03


All times are GMT +2. The time now is 16:30. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)