SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve vane i aktuelne stvari vezane za na grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 04-03-2008   #21
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Nema 2%.

Al' bas me briga!
Ja cistim!
Moje drustvo-cisti!
Neki clanovi porodice-takodje!
Hocete li vi ili ne....
Imate li casti da se ne pridruzite...

Ne znam.
NA vama je!
.
.
.
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 05-03-2008   #22
nc.biber
Neregistrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2008
Godine: 57
Posts: 865
Default

Staklo
Staklo nije smeće, već dragocjena sekundarna sirovina.
Staklo je svestrano uporabiv, prirodi vrlo prijateljski materijal jer se uz ispravno odvojeno prikupljanje može praktično bezbroj puta reciklirati.
Ono što je dospjelo u spremnik za odvojeno skupljanje ambalažnog stakla bit će opet nova boca ili posuda.
Udio stakla u kućnom otpadu iznosi i do 10 %.
Odvojenim prikupljanjem staklenog ambalažnog otpada štedi se dakle prostor na odlagalištima otpada, dragocjene prirodne sirovine i energija, te smanjuje onečišćenje zraka, vode i tla.
U ekootoke u spremnike obilježene ZELENOM bojom s natpisom STAKLO - STAKLENA AMBALAŽA, kao i u zelene spremnike na javnim površinama koji se koriste već niz godina smije se odlagati:
  • samo otpadna staklena ambalaža (boce, staklenke i sl.)


U iste spremnike NE smiju se odlagati:
  • prozorsko i automobilsko staklo
  • kristalno i ukrasno staklo
  • optičko, zrcalno i staklo za svjetiljke
  • armirano, reljefno, laboratorijsko staklo
  • staklena vuna
  • porculanski i keramički predmeti
  • žarulje i fluorescentne svjetiljke
Kupujte napitke u povratnim staklenim bocama koje se mogu koristiti i do 40 puta.
Prije odlaganja otpadne staklene ambalaže s boca i staklenki skinite sve vrste čepova i poklopaca, te ih odložite po vrsti u spremnike za metalni, plastični ili drugi otpad.
Staklena ambalaža prije odlaganja mora biti ispražnjena, ali ne i oprana.
Prije odvojenog odlaganja staklenu ambalažu nije potrebno usitnjavati ili lomiti.
Ne odlažite stakleni ambalažni otpad tijekom noći, između 22 i 7 sati, jer se prilikom pada i razbijanja stakla stvara velika buka.
nc.biber is offline   Reply With Quote
Old 05-03-2008   #23
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

NC.BIBER
Imas li ti taj entuzijazam?!
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2008   #24
nc.biber
Neregistrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2008
Godine: 57
Posts: 865
Default

... dobro pitanje ha?
nadam se da imam! Samo sto necu (-mo) kao Don Kihot da se zaletim na vetrenjacu - pa da padnem na nos il guzicu.
A ne bi mi bilo prvi put! Al duga je to prica.
Bilo bi dobro da osmislimo koncept kako bi dugorocno ucinili nesto za ekologiju, jer se bojim da ce brze dosaditi onima sto kupe tudje smece nego onima koji ga bezobzirno bacaju.
- ocistiti grad - ciscenje grada i okoline od smeca je samo jedan (trenutno hitan) vid aktiviranja za zastitu zivotne sredine
- otkup - treba pronaci ko otkupljuje papir, staklo i plastiku (cuo sam da i u N.Pazaru kupe otpadne sirovine)
- itd. nastavimo listu

Ima tu puno toga sta moze i treba da se uradi pocev od vaspitanja djece u kuci i skoli. Posmatrajte djecu na odmoru kad se razlete po prodavnicama da kupe neku sitnicu - gdje zavrsava pakovanje? Dobro ako je u kanti ali ne vjerujem - jer nisu imali od koga da nauce.
Neka mi oproste oni koji se drugacije ponasaju ali kod vecine cistoca prestaje na kucnom pragu. Ne vjerujete? Pogledajte haustore zgrada itd ...
Bacanje zivotnih namirnica je jos jedna prica za sebe ... a na svakom cosku komsija drzi kravu il kokoske (a o grehoti da i ne pricamo).
ekologija i ekonomija
Dal je ko o ovom razmisljao u Komunalnom? il su sprijeceni sto svojom nesposobnoscu sto politikom u Sjenici jer gospoda ne mogu da se dogovore niti oko toga! Dali ce se smece ukloniti ovako il nako zavisi koja si partija a jos vise izgleda u kojoj si IZ! kuukuuuuuuuuuuu!!!
Kako ono kazu: Riba smrdi od glave! pa kod nas se usmrdelo pa rastura!
Koliko ja znam u Sjenici postoji dipl. EKOLOG (mozda se profesija i drugacije zove-nebitno) a u Sjenici za takvog nemaju posla???!!! kako to?
Imalo bi itekako posla za kvalifikovanog radnika, mozda him pol. nepodoban?
ukoliko nisam u pravu neka me ko ispravi
... oko ekonomije u svemu ovome ima sigurno racunica za sve i svasta samo sto ne znam kakva je situacija za otkup u Srbiji, a ako kon sta zna nek napise koji red ...
O ekonomiji u zastiti zivotne okoline vise drugi put ...

Ovo pomalo sta pisem pomalo radim pa je z´brda s´dola - oprostite
pozz i m.selam
nc.biber is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2008   #25
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Jednom sam rekla da ne mozemo ocistiti grad!
Mozemo samo probuditi svijest odgovornih!

Deca nemaju dje da bacaju smece,sem na ulici,jer u carsiji,tj.glavnoj ulici, ima samo jedna korpa,koja je stalno puna!

A sto se tice reciklaze smeca,pa treba valjda prvo komunalno da obezbedi sretstva,npr.kontejnere,pa da ocekuje da se i mi-"obicni smrtnici" sekiramo za to!
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2008   #26
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Stigli su novi kontejneri,ubrzo ce biti postavljeni po gradu.......
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2008   #27
nc.biber
Neregistrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2008
Godine: 57
Posts: 865
Default

... haj masala ...
nc.biber is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2008   #28
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

za reciklazu,ili obicni....?
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2008   #29
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

e to neznam,mislim da su obicni.....
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2008   #30
Prijepoljka
Moze Biti Samo Jedan
Prijatelj
 
Prijepoljka's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Marakana Sever
Posts: 2,314
Default

Ma, i da ih ima, niko ne bi postovao! U dvoristu moje skole imaju dve vece korpe za reciklazu! I niko to ne koristi... Grad je pun korpi, i to onih fixiranih na rasveti, ali i to ljudi "promase", pa hop na ulicu, ili parkic...
__________________

Prijepoljka is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2008   #31
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Ja se mnogo brinem za ekologiju ali sam nazalost nemocan. Resenje problema je jednostavno i ocigledno, ali ja tu nemogu nista da uradim osim da ovde napisem kako bi se problem resio.

Resenje problema zastite zivotne okoline je u ekonomiji. Dok god ljudi ne zaradjuju pare na tome nema nista od toga. Niko ne moze da promijeni narod pricom, ne samo nas vec i mnogo "civilizovanije" narode.

1. Uvedi debele kazne ko baca smece van propisanog mesta
2. Uvedi nagradu za onoga ko prijavi nekoga sa dokazom (danas svako ima mobilni sa kamerom)
3. Uvedi kauciju na limenke i plasticne flase (koliki je % staklenih flasa od svih flasa bacenih na kampu?)
4. Daj komunalnom pare za plate radnicima i za naftu
5. Ako ne skupljaju smece i pored redovne plate - otkaz. Ima dosta nezaposlenih sto bi bili srecni da dobiju posao (mislim od generalnog pa nanize)

Posle godinu dana od uvodjenja ovih mera bi trebalo analizarati trenutnu situaciju i kada su problemi poznati nije ih problem resiti.

Akcije ciscenja grada od strane gradjana, djaka, penzionera i ostalih pozdravljam punim srcem ali one ne resavaju problem trajno.
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2008   #32
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Svi komentari na ovo, i pozitivni i negativni su dobrodosli. Zato ne sramite se iznesite svoje misljenje o ovome.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2008   #33
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Molio bih nekog od admina ili moderatora da stavi "top" na ovu temu.
Mnogo mi dole zabacena.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2008   #34
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Prve 3 stavke AFERIM,nema boljeg resenja sto se tice promene svijesti pojedinaca.
stavka 4 i 5 komunalno radi hajde da kazemo solidno,ali najveci problem je u deponiji...
I ja mislim da akcija nije nikakvo resenje,samo trenutno,jer neci niko hteti cio zivot da cisti za nekog....
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2008   #35
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

A ove prve tri kazne se previse nezakonite za tek-tako uvodjenje!
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2008   #36
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Ja jedino rijesenje vidim, da neko otvori privatnu firmu. Kod nas je to u rukama privatnika. Uglavnom "Jevreja" kako ih tahirovce "voli". Ogromni se novci zaradjuju u ovakvim djelatnostima. Jer narod mora da baca smece, nema izbora.
Radnici su vrlo dobro placeni i sa ponosom obavljaju ovakve poslove.

Drzava jedino treba da dozvoli / obezbjedi odredjeno mjesto za odlaganje smeca.

Tahirovce, eto ti ideja. Kupi nekoliko kamiona, kontejnera i kanti. Svako ko hoce tvoje usluge, mora da kupi tu kantu od tebe. Ti trebas jednom sedmicno da posaljes ljude da pokupe/isprazne te kante. Ja se ne salim, kada ti ovo pisem.

Ja ne vidim drugo rijesenje, osim da neko od privatnika ovo preuzme u svoje ruke.
borichi is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2008   #37
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Pa po najavljuju tako nesto u cijeloj zemlji,cistoca ce se odvojiti od komunalnog i privatizovati...
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2008   #38
nc.biber
Neregistrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2008
Godine: 57
Posts: 865
Default

privatizacija - jedino dugorocno resenje

O Komunalnom smo i u drugim (slicnim) temama vec pisali sta vako sto nako, pa mozda Vukoman bude mogao da napravi nesto od tog rasula (a nije ni njima lako bilo, kolko plate toliko rada? il obrnuto?).
Nije lako postat "smecar" ali ko bi se ovog posla prihvatio valjano mogao bi dobro da prodje, ko ima namjeru da se po ovom pitanju aktivira mogao bi da pokupi puno iskustva od firme "komunalije hrgovcic" koja posluje u Brckom i u Hrvatskoj:
Profesionalizam - svaka cast - ima ih i na netu

Pitanje: Koristite li takozvane sparlampe? sijalice koje trose manje energije
Potrosnja struje 11W a koliicina svjetla kao sa 60W

Last edited by Tahirovce; 11-03-2008 at 21:57..
nc.biber is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2008   #39
nc.biber
Neregistrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2008
Godine: 57
Posts: 865
Default

Kako uštedjeti na struji?

Stromsparen im Haushalt


Njemački stručnjaci iz agencija za energiju računaju da svako kućanstvo može uštedjeti oko 25 posto potrošnje električne energije.
Optimalna potrošnja kod jednočlanog domaćinstva trebala bi iznositi 1800 kilovatsati godišnje, dvočlanoga domaćinstva 2500 i onoga sa četiri osobe - 4000 kilovatsati. Stručnjaci naglašavaju da se uštedjeti može tako da se aparati ne ostavljaju na stand by - modusu, da se žarulje zamjene sa štedljivim sijalicama, takozvanim Sparlampen, da se radije tušira nego kupa u kadi jer se u pet tuširanja potroši struje koliko za samo jedno kupanje. Inače, protočni elektro-bojleri su po potrošnji energije u kućanstvu na drugome mjestu, odmah nakon grijanja.
Tko se grije na struju, ako želi uštedjeti, treba paziti na termostat i gledati da u prostrijama, u kojima se cjelodnevno boravi, temperatura ne bude viša od 20 ili 21 stupanj, a noću, ili za odsustva iz stana, može biti tri do 4 stupnja niža. Pritom treba znati: jedan stupanj niža temperatura donosi uštedu od 6 posto.
Prema potrošnji, na trećem su mjestu hladnjaci i zamrzivači. U hladnjaku bi temperatura trebala biti na 5 do 7 stupnjeva, u zamrzivaču na 18 ispod nule. Za svaki stupanj niži stupanj hlađenja izgubi se po 10 posto energije. Stručnjaci poručuju i da stari hladnjaci i zamrzivači, kao i starije perilice rublja ili posuđa "vuku” puno više struje nego oni novije proizvodnje. Zato treba pripaziti kod kupovine i radije kupiti bijelu tehniku s oznakama "A”, "A+” i "A++”, nego onu drugu koja je označena slovima - od B do F.
Nadalje, i kod kuhanja su moguće uštede, ali ne i ako se pećnica koristi prečesto! Posude za kuhanje bi uvijek trebale biti pokrivene, jer pritom - kažu stručnjaci - potroši se čak 75 posto struje manje nego kod kuhanja bez poklopca! Kod televizora vrijedi: što je veći ekran, to veća potrošnja struje, a kod računala - što češće i dulje na internetu, što svjetliji ekran i što jače zagrijavanje kompjutora ili laptopa - to više struje ode. I, naravno, ako se struju plaća preskupo, može se promjeniti distributera ili preći u jeftiniju tarifu kod svoga snabdjevača.


Ovo opet kopirano sa hrvatskih stranica a za korist nase licne Ekonomije
nc.biber is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2008   #40
Hida
Registrovan
Početnik
 
Hida's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Landskrona
Godine: 55
Posts: 629
Default

Ovdje u Svedskoj penzioneri su najbolji spijuni kod kontejnera, dusa im je da kontrolisu i prijavljuju zbog toga sto nemaju sta da rade i sa kim da provode vrijeme, ali to je super ne smije niko da se usudi da baci plastiku u papir ili obrnuto. Sto kazu lako je podici omladinu da ocisti ali nije nikakvo resenje, vec kao sto Adnan rece kazne i kao sto borichi rece privatizacija. Ali prvo i osnovno drzava da se promijeni da plasticne flase mogu da se vracaju kao u zapadnim zemljama, da se obezbijede kontejneri sa sve, nije mi jasno da ti politicari ne znaju da razmisljaju, manje kosta preraditi papir, staklo itd nego ponovo proizvoditi.
Moja stariji sin kad ode dolje zna donijeti smece kuci ako nije nasao korpu da baci u gradu.
Sve radim sotiram plastiku papir i ostalo ali ove sparlampe ne mogu nikako previse mi tamno sa nima, radije cu sjedeti u mraku ali kad upalim sijalicu da se vidi kako treba.
Hida is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
ekologija, ekonomija


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:55. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)