SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 11-02-2006   #1
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default Nije svaki vehabija terorist, neg je svaki terorist vehabija

(preuzeto sa www.bhdani.com)



Intervju: Jasmin Merdan, jedan od autora knjige Vehabizam/Selefizam i osnivač ZAPRET-a, centra za preventivu terorizma



Nije svaki vehabija terorist, nego je svaki terorist vehabija!



Razgovarao: Eldin Hadžović



Jasmin Merdan je rođen u Sarajevu 1980. U Jordanu je na filozofskom fakultetu diplomirao arapski jezik i književnost i hafiz je. Sa Adnanom Mešanovićem napisao je knjigu Vehabizam/Selefizam - Ideološka pozadina i historijski korijeni koju je nedavno objavio sarajevski izdavač Srebreno pero. Dva autora se sistematski obračunavaju sa vehabijskim pokretom i, naročito, sa posljedicama koje je izazvao u Bosni i Hercegovini





- U ovdašnjoj narodnoj uobrazilji postoji stav o vehabijama kao o ljudima sa dužim bradama i kraćim patalonama. Vi u knjizi tvrdite da je vehabizam puno ozbiljnija pojava. Šta je, ustvari, vehabizam?



MERDAN: Bilo bi nemoralno i nenormalno kada bi neko dizao toliku halabuku oko nečijeg izbora vlastitog vanjskog izgleda, dakle u ovom slučaju brade i pantalona. To nije suština rasprave. Vehabizam je nešto mnogo sofisticiranije i više kamuflirano nego što to može na prvi pogled izgledati. Knjiga je to razradila, ali evo: vehabizam je ona dimenzija bukvalne interpretacije nekih kur'anskih i hadiskih tekstova koji se tiču Božijeg bića, nastala još u ranom periodu islama, pospješena političkom klimom, kada je zadobila svoje složenije oblike u vremenu emevijske vladavine, sistematizirana u vremenu Ibn Tejmijje (14. vijek), a konačne karakteristike i posljednju reformu dobila u doba Muhammeda bin Abdulwehhaba. Dakle to je srž iz koje niče sve ostalo vezano za vehabizam, a što je toliko pojavno i eksponirano u današnjem dobu. Između ostalog i ekstremizam i terorizam. Terorizam je zapravo samo rep na tijelu vehabizma, i to jedan od repova, i manje-više svi oni koji se dižu protiv terorizma danas zapravo barataju repom dok glava slobodno i neometano biva zanemarena. Na osnovu ovoga što sam rekao može se primijetiti da mi vehabizmom nazivamo i ono što je zapravo postojalo i prije samog Muhammeda bin Abdulwehhaba, koji je samo jedan od obnovitelja te misli i po čijem su nazivu danas postali poznati. To sam rekao samo radi uprošćavanja materije. Termin nije sporan, upotrijebljen je više uslovno. Bitna je suština, a suština ove ideologije je izložena u knjizi: govoriti o vehabizmu znači govoriti o sekti i o najvećoj novotariji koja se ikada pojavila u islamskom ummetu. Naročito stoga što vehabijsko sektaštvo izbija iz same srži ummeta, iz jednog od četiri mezheba, ili bolje rečeno - iz loše interpretacije jednog od četiri mezheba koju su učenjaci ovog mezheba nastojali zaliječiti, doduše, bez većeg uspjeha.



- Zašto smatrate da je vehabizam društvena opasnost u ovoj i ovakvoj Bosni i Hercegovini i da li se tu kriju motivi za pisanje ove knjige?



MERDAN: Vehabizam je u Bosni od svoga dolaska do danas prošao kroz više faza; od osude i zabrane (među masama) do konačne "legalizacije" koju danas uživa. Nema sumnje da su muslimani u BiH u proteklom ratu dokazali po ko zna koji put svoju toleranciju, umjerenost i pravičnost. Ova tri obilježja su po mojem mišljenju glavni faktori muslimanskog opstanka na ovim prostorima uz Božiju volju, te im se nije dogodila sudbina muslimana iz Andelusa. Ukoliko bi posmatrali vehabije kroz ova tri faktora ili vrline, bez sumnje bi došli do rezultata da ih nijedna od njih ne krasi. Njihov ekstremizam negira njihovu umjerenost, njihova nepodnošljivost spram drugih, čak (i naročito) spram muslimana koji drugačije misle, negira njihovu toleranciju. Dovoljan nam je samo primjer šta rade vehabije ovih dana u Iraku, gdje podmeću eksploziv u džamije i oko drugih objekata njihove braće u islamu, šija. Oni isto tako, kada im se pruži prilika, svirepo postupaju i sa sunijama kao što je poznato iz historije nastanka pokreta Muhammeda bin Abdulwehhaba. Ukoliko ovome još dodamo klošarstvo kao vehabijsku pratilju, bit će nam jasno otkuda dolazi opasnost nastranih tumačenja. Situacija je već odavno alarmantna, na što su i ranije ukazivali Senad ef. Agić i prof. Rešid Hafizović, međutim mi kao nacija u principu ne prepoznajemo belaje sve dok nas valjano ne udare po glavi. Četnici su već bili protjerali pola istočne Bosne a po Sarajevu smo još uvijek govorili: "Neće biti rata..."



- Oprostite, šta podrazumijevate pod "klošarstvom" u vehabizmu?



MERDAN: Moglo bi se reći da je to nepisano pravilo, kako u arapskom svijetu tako i kod nas, da ova ideologija uglavnom plijeni ljude sa lošom pozadinom, u najboljem slučaju one koji nisu imali jačeg dodira sa islamom. Duhovnu prazninu, gubitak identiteta, nedostatak uzora, želju za čistim životom, različitim od onog dotadašnjeg, i htijenje za vraćanjem izvornoj vjeri, u nedostatku ičeg drugog ovi lovci na ljudske duše itekako koriste. S druge strane, dugovremeni duhovni ambis u kojem su bili traži svoju izgubljenu satisfakciju, a vehabizam se tu pojavljuje kao fatamorgana, koja u par koraka nadomješta izgubljeno, i čak i više; od pukog neznalice koji tek treba da uči, i od duhovnog bogalja kojem su potrebne godine duhovnog susprezanja i odgajanja, vehabizam preko noći stvara muftiju i evliju bez premca. Čist psihološki fenomen.



- Islam je u svojem temelju vjera mira i tolerancije. Otkuda u vehabijskom pokretu toliki naboj nasiljem?



MERDAN: Njihova ideologija počiva na literarnoj interpretaciji nekih kur'anskih i hadiskih tekstova. Otuda i vjerovanje u postojanje "spašene skupine", u cijepanje ummeta na 73 frakcije od kojih je samo jedna spašena, dok su sve ostale u Vatri. Svakako - ta jedna jedina je njihova. Uz to: anuliranje razuma utkano u same temelje ove ideologije, duhovna osornost i nedostatak pluralizma nastalog u vremenu emevijske vladavine, koja je na taj način uspjela da se održi na tronu i ukloni sve političke ili druge protivnike. Svakako na čelu protivnika je bila Poslanikova a.s. časna porodica Ehlul-bejt, koja je zbog toga i diskriminisana od strane vehabija, naročito onih klasičnih, poput Ibn Tejmijje. To je usput i još jedan od temelja vehabizma koje knjiga obrazlaže. Pogledajte reakcije na karikature Poslanika: one su uslijedile mahom u zemljama gdje se očuvao islamski tesavuf - Sirija, Libanon, Pakistan, Afganistan, među muslimanima na Zapadu, te u šiitskim zemljama. Dok su se u zemljama u kojima je vehabizam rasprostranjen (Saudijska Arabija, Jordan i zemlje Zaljeva) uglavnom javljali stidljivi glasovi, pa su čak te karikature bile objavljene i u jednom jordanskim novinama, što ne čudi, jer je u jednoj od tih zemalja branjena doktorska disertacija na temu ekshumiranja Poslanikovog tijela iz njegovog kabura.



- U jednom dijelu knjige navodite da ne smijemo čekati da eksplodira bomba ispred američke ili britanske ambasade u BiH da bismo shvatili koliko vehabije mogu biti opasne, i u tom smislu terorizam dijelite na ideološki i praktični. Da li je vehabizam nužna podloga za terorizam?



MERDAN: Da, svakako, upravo o tome i govorimo! Ideološki terorizam, pod kojim se podrazumijeva zastrašivanje neistomišljenika, platforma je za praktični. Međutim moramo naglasiti da nije svaki vehabija terorist, ali je zato svaki terorist vehabija, naravno kada govorimo o onome što svijet danas zove muslimanskim terorizmom! Sve što se danas dešava među muslimanskim svijetom, od Indonezije do Amerike, i što svakodnevno gledamo na medijima, manje-više ide ovome u prilog. I ako izuzmemo šaku preostalih Saddamovih fanatika u Iraku koji nemaju veze sa vjerskom motivacijom, niko od muslimana - niti šije, niti sufije, niti sljedbenici mezheba - ne stoji iza nereda i ne čini zlodjela osim vehabija! To nam također govori da se terorizam ne može povezati sa islamom nego jednom grupom zastranjenih muslimana čiji su fundamenti izloženi u ovoj knjizi...



- Koliko je vehabijsko učenje uzelo maha u BiH? Kako objašnjavate da je vaš rad podržao samo jedan ovdašnji islamski učenjak - prof. dr. Rešid Hafizović? U knjizi donosite opširan spisak istaknutih aktivista i ideologa vehabizma, u svijetu i kod nas...



MERDAN: U većem broju arapskih zemalja trebalo im je manje od 30 godina da preuzmu glavnu riječ i dominaciju nad uzdama tradicionalnog islama. U mnogim zemljama se još samo sa stidom može spomenuti pripadnost nekom tarikatu, ešarijskom ili maturidijskom pravcu, čak i mezhebu. Oni slijede i predvode "pravi islam"! Kod nas su upotrijebili iste metode, a već su aktivni više od decenije... Ako pasivno budemo gledali šta rade i kako kupe simpatije naše omladine žedne vjere, a ne ponudimo islamsku alternativu - koju u Bosni imamo 500 godina - rezultat će biti, iako možda sporiji, na kraju identičan. A tada neka nam je Bog na pomoći.



Porazna je činjenica da je uz naš rad stao samo cijenjeni prof. Hafizović. Porazna, zato što su svi kojima smo pokucali na vrata pohvalili knjigu i dijelili isto mišljenje, ali se niko nije usudio da u javnosti transparentno i direktno stane protiv ove ideologije. Čak smo iz kabineta jednog renomiranog profesora na Fakultetu islamskih nauka dobili i ovaj odgovor: "Sa tim spiskovima u knjizi, recenziju vam može dati samo onaj ko ne pretenduje na visoke pozicije u Islamskoj zajednici!" Sami spiskovi su, pak, bili naša velika dilema i moglo bi se reći da su diskutabilni. Međutim, ko pročita knjigu i vidi šta ustvari naučava ova ideologija, teško će povjerovati da danas (i kod nas) ima ljudi koji vjeruju u takvo što. Liči više na neke drevne teološke i filozofske rasprave. Spiskovi pokazuju da ih ima, itekako. I da su vrlo aktivni, i da je zahvaljujući njima, vehabizam našao plodno tlo kod nas. Atraktivni istjerivači duhova, koji su na svojim seansama iscjeliteljskim sposobnostima liječili narodne mase, obišli su cijelu našu zemlju. Videokasete Muharema Štulanovića su se do skoro mogle naći i po sarajevskim ulicama kod uličnih prodavača...



- O prodaji te i slične ideologije (čak i filmova sa strahotnim sadržajem) na sarajevskim ulicama izvještavali smo prije više od godinu dana. Čini se da vehabijski pokret u BiH, Sandžaku... snažno uporište nalazi upravo u propagandi - od letaka, knjiga, brošura pa do multimedijalnih CD-ova i raznih misionara, čemu ste posvetili značajan dio knjige. Možete li to objasniti?



- Svakako da besplatna i uprošćena literatura, kombinovana sa živim prikazom ljudi koji su radi iste živjeli, i još - što je dojmljivije - umirali, ostavlja snažan utisak, posebno na mlade ljude. To je suština. Ne treba zaboraviti ogromnu finansijsku podršku koju vehabije širom svijeta uživaju i s kojom lahko regrutuju i one koji se možda ne slažu potpuno sa njima, a bez koje bi ova ideologija bila mrtva. U isto vrijeme paradoksalno je da nas cijeli svijet proziva da smo leglo terorizma, mi to svakako i rukama i nogama negiramo, a u studentskim domovima u Sarajevu se prikazuju videokasete akcija iz Čečenije, Afganistana itd. Možda su toj propagandi najviše doprinijela "braća" iz lista Saff. Opširnije smo govorili u samoj knjizi, a i u fusnotama se nalazi dosta toga.



- Po svemu što ste do sada rekli, može se zaključiti da se baš i nije pametno zamjeriti vehabijama. Mislite li da ste hrabri kad ste se odlučili na objavljivanje ove knjige?



MERDAN: Nas je svega dvojica, i pitanje je da li smo ludo hrabri ili hrabro ludi. Doduše, roditelji su me otpisali kad su vidjeli knjigu, rekli su da nisam normalan protiv čega se dižem. Knjigu zato niko nije ni vidio dok nije izašla iz štampe. Ne vjerujemo da će vehabije učiniti nešto protiv nas, nisu još krenuli u neki frontalni napad - a i da jesu, pitanje je da li bismo im mi bili prvi prioritet. Možda neka budala iz njihovih redova pokuša neki fizički napad. Svjesni smo, međutim, da će veći napad uslijediti od nekih ljudi iz IZ-a, i možda ljudi iz struktura vlasti - ubacivanje u pogrešne kontekste, pripisivanje terorizma islamu i sl. Mada je jasno da mi zapravo želimo da branimo islam i muslimane, i da je to naš motiv. Prednost je možda jedino što nismo aktivni članovi niti jedne strukture, političke ili druge, te tako nismo ničim uslovljeni.



- Kakvi su vam planovi?



MERDAN: Osnovali smo prvu nevladinu organizaciju Centar za preventivu terorizma ZAPRET, čiji je cilj objasniti o kakvim se sve idejama ovdje radi. Dakle, ne "borbu" protiv terorizma, jer je borba policijski posao, a u isto vrijeme to je hod za palikućom i gašenje vatre za njim. Nužno je palikuću uhvatiti za ruku i spriječiti ga da pali. Poslanik a.s. veli: "Pomozi svog brata, činio on nasilje, ili mu se činilo." Rečeno je: "U redu za ovog kojem se čini nasilje, ali kako da pomognemo ovog što nasilje čini?" Poslanik reče: "Spriječite ga da to radi!" Vehabizam je tipični vid indoktrinacije, a jedini način sprečavanja je ispravna edukacija i doktrinacija. Mislim da je to jedini i najbolji način rješavanja ovog globalnog problema, prije svega muslimana, a onda ostalih. [B]
fraer is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 15-02-2006   #2
edin_mangas
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Feb 2006
Godine: 47
Posts: 147
Default

Selam alejkum

Ovo je misljenje jednog coveka i da ga Alah dz.nagradi ako je u pravu

Ja mislim da mi muslimani imamo preca posla nego jedni druge da ogovaramo i pogrdnim imenima da opisujemo mozda se neko nadje uvredjen ako nije istog misljenja kao pisac ovog teksta.



Trenutno se vodi mnogo jaca borba u vezi islama "KARIKATURE" pa bi veci hair bio kad bi svoje znanje i energiju usmerili u tome pravcu pa da neko iznese misljenje kako nastaviti borbu protif ovog nasilja u islamu
edin_mangas is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #3
riki
Registrovan
Početnik
 
riki's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: catovska mahala
Godine: 44
Posts: 787
Default

Spaliti i unistiti redakciju `Dani`
__________________
da se zdravo pojede i popije sve ostalo je prolazno
riki is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #4
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

Quote:
Spaliti i unistiti redakciju `Dani`




đe si ti prije spaljiv'o i uništav'o? možda te nismo prepoznali.
fraer is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #5
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

jesu li to one novine sto se stampaju u zagreb a finansiraju bog zna odakle,pise neki pecanin za njih???
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #6
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

jesu, finansiraju se od čitalaca i marketinga, a "neki pećanin" je konstantno među pet najboljih novinara u regiji.

BH Dani

From Wikipedia, the free encyclopedia

Jump to: navigation, search

Nezavisni News Magazin

Enlarge

Nezavisni News Magazin



BH Dani stands for Bosanskohercegovački Dani (English translation: Bosnian-Herzegovinian Days) is a weekly news magazine published in Bosnia and Herzegovina. It focuses on exposing corruption in the Federation of Bosnia and Herzegovina. Therefore the director Senad Pećanin has become a prime target for politically based charges and persecution.



u zagrebu se štampaju zbog nemogućih uvjeta koje postavljaju BH štamparije - za sve one koji pišu o korupciji vlasnika tih štamparija koji su među najbogatijim tajkunima u BiH.

eto
fraer is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #7
joku
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Location: Berlin
Godine: 55
Posts: 391
Default

"Fraeru",nije mi jasno sta si zeleo sa ovom temom?Prvo si ruzno govorio o Senadu Hadzifejzovicu a sada reklamiras novine, koje niko ne cita!
joku is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #8
amlA
Registrovan
Početnik
 
amlA's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Ozz
Godine: 48
Posts: 738
Default

De kopiraj neshto iz Politikinog zabavnika a ako moze rubrika"verovali ili ne"....garant ce neko i poverovati
amlA is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #9
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

Ne reklamiram novine, to je iz Wikipedije. U ovom slučaju je potpuno nevažno to što ti misliš da te novine niko ne čita. Moje mišljenje o Senadu H. je također nebitno za ovu temu. Ja sam prenio razgovor sa jako obrazovanim momkom koji je napisao knjigu i mislio sam da će nekoga zanimati rezultati do kojih je došao dugogodišnjim istraživanjem. Ako ti nešto znači, i Islambosna je prenijela taj intervju, pa ga čitaj tamo, a Dane slobodno zaobiđi. Neću dalje navoditi primjere "nečitanosti", osim da ti preporučim da pogledaš Noticie Est Balcani koji su preveli nekolicinu mojih tekstova iz Dana na talijanski i engleski; ne bih trebao spominjati ni ugledni Financial Times koji je svoje stranice također odvojio za moj tekst, kao ni par značajnih naučnih radova koji se na moje tekstove referiraju kao na "relevantne" (significant article). I nije bitno šta ti ili ja mislimo o Danima. Moja ideja je bila da se komentira intervju, a ne novina u kojoj je objavljen. Ponavljam, prenijeli su ga i neki drugi mediji, pa se slobodno posluži.

Pozdrav i Selam
fraer is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #10
joku
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Location: Berlin
Godine: 55
Posts: 391
Default

Namerno sam se zadrzao na novinama, jer nisam zeleo da komentarisem ovaj(iz obzira prema ostalim clanovima necu se izraziti)tekst!Dobro bi bilo da ovaj intervju postavis negdje na drugom forumu i tamo ih zapitas sta misle o njemu, jer ovdje vrijedjas moja religiozna osecanja!

Sto se tice tvojega hvalisanja, moj ti je savjet da nastavis(ujedno da se zahvalis adminu sto ti je omogucio)ovdje na forumu da pises ,jer nisam siguran da ces ikada, imati vise citalaca koji ce citati tvoje tekstove!

Hvala!
joku is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #11
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

Već sam ti rekao da mi je tvoje mišljenje potpuno nebitno ali da je potpuno legitimno, te ja to poštujem maksimalno. Ali moram ti reći još nešto: tekst nisam pisao ja, već je to razgovor sa čovjekom. Naravno, ako tvoj sićušni nervni aparat koji mijenja mozak uopće može da pojmi razliku između novinarskog članka i intervjua. I, ako sam dobro shvatio (a to gore piše), čovjek nije nikoga uvrijedio, niti je imao te namjere. On je pravi muslimani i vjernik i k tome izuzetno obrazovan. Mislio sam da će biti dobro da svi pročitaju šta pametan i obrazovan čovjek ima da kaže. ako ti misliš suprotno - nemoj brate čitati. Ovdje (kao i svugdje) se pojavljuju i postovi koji ne da vrijeđaju religijska osjećanja, već vrijeđaju inteligenciju. Ova prepiska je najbolji primjer toga i ja ovdje prestajem.
fraer is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #12
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

sto se tice zapocete teme nemam nista protiv ali cim sam video naziv teme nisam citao,jer mi je dosadila vise prica o tome da li je ispravno to sto rade vehabije ili ne,ovde ih neko osudjuje i to bas ostro neko ih podrzava,ja licno neznam da li je to ispravno ili ne,jednostavno mislim da svako ima prabo da bude to sto zeli..

a sto se tice novina Dani imam jako lose misljenje o njima,u Sjenici ih nema u prodaji ali ih je bilo kod Baca na pultu za novine,iz radoznalosti sam uzeo da ih prelistam jedan clanak koji je pisao Pecanin mi je zapao za oko pa sam ga procitao(nazalost), rijetko me sta toliko iznervira da izazove moje histerisanje ali tad sam zesce popizdeo i od tada ima jako lose misljenje o njima.pisao je o Cericu kako je on vise potparol SDA nego muftija,da je lopov i sl.i ako su finansirane od ko zna koga mislim da je puno,ako ih nije strah od tih kako ih ti nazivas KORUMPIRANIH VLASNIKA I POLITICARA treba da se plase boga...
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #13
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

Hehe, Euzubilllah... pa nije Cerić bog, nego frajer u armanijevom (ovo nije za***ancija, imam i sliku) džubetu od 5000 maraka i u BMW-u od 100.000 kerma.
fraer is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #14
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

wow, wow this is hot.
borichi is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #15
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Nije bog ali ipak je Reis,pa i treba da ima, sta treba da se vozi u fici i da nosi kinesku duksericu???ko god da dodje na njegovo mesto imace isto.jel sad znaci ako ja nemam i nisam uspeo da zaradim onaj koji ima je lopov?pa pogledaj Papu u cemu se vozi i kolika je pratnja kad on negde dolazi,to je normalno za coveka na visokom polozaju....

Kod tebe vazi ona starinska "NEVALJA CIM JE NAS"...
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #16
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

Reis Cerić je na jednom vjerskom skupu u Sokolović Koloniji izjavio: "Farz je izaći na izbore". Izjava je prenijeta iz Dnevnog avaza 2004., da ne bude zabune. Vjernici-muslimani neka prosude. Bosanski imami su u isto vrijeme u svojim hutbama upozoravali vjernike "da onima koji glasaju za Silajdžića ni odlazak na hadž neće biti upisan u dobro". Čelnici Fudbalskog saveza BiH su tražili (i dobili!) Cerićevu saglasnost na odluku selektora Sliškovića da uz reprezentaciju BiH istovremeno vodi i "Hajduk". Stajući u najotvoreniju zaštitu istaknutih članova SDA protiv kojih se vodi istraga pred Vrhovnim sudom zbog optužbi za teška krivična djela, Cerić je izjavio: "Svi koji sada rade u BiH mogu pogriješiti, uključujući i tajnu policiju, i sud, i međunarodnu zajednicu. Zato je korektno, kada se shvati greška, da se ona i prizna... I stoga treba dati priliku i federalnom sudu da ispravi svoju grešku. Vjerujem da je poruka shvaćena." Sljedećeg dana, istražna sutkinja Vrhovnog suda Jasminka Putica potvrđuje da je shvatila poruku - dala je ostavku na sudijsku funkciju. U intervjuu magazinu Zeitschrift izjavio je: "Karadžić je uradio za islam u Bosni više nego ja za pet decenija!" Prilikom sahrane jordanskog kralja Huseina Cerić je, prema svjedočenju zgroženog očevica, stajanje u grupi svjetskih uglednika iskoristio za guranje laktovima među zabezeknutim državnicima radi dijeljenja - svojih vizit-kartica.



Treba li još? U pravu si: šta nosi i šta vozi reis je potpuno nevažno.
fraer is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #17
amlA
Registrovan
Početnik
 
amlA's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Ozz
Godine: 48
Posts: 738
Default

"Prema svjedochenju zgrozenog ochevica" ovo mi tako lichi na zutu shtampu da ne mogu da verujem da ima ljudi koji veruju u to.

A shto se izjave za Karadzica tiche,da je uradio vishe za islam u Bosni nego on za pet decenija,prochitala bih malo izmedju redova..da sam na tvom mestu
amlA is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #18
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

Čitaj koliko hoćeš. Jasno je meni šta je pjesnik htio reći, no mi nije jasno zašto Karadžić. Kad se spomene Karadžić, meni na pamet padnu ovim redom: genocid, zločini, silovanja, spaljivanja sela, granatiranja gradova, masovne grobnice (vjeruj, kad obiđeš neke od njih, onda shvatiš sve), uplakane Srebreničanke, klanja... Kao što vidiš, Japan mi nije ni na petom mjestu, a Karadžićev doprinos islamu ni na mapi užeg zavičaja. Najtužnije od svega je, zapravo, to što je Cerić potpuno u pravu kad to kaže, ali on je onda, kao vjerski vođa, posljednji čovjek na svijetu koji bi to trebao reći.
fraer is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #19
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

u pravu si Amla treba da procita izmedju redova, a posto toliko branis casopis DANI da cujes i ovo,moj Djedo sa majcine strane je ugledniji hadzija u priboju,reporteri pomenutog casopisa su dosli kod njega i napravili reportazu sa njim,i napisali clanak od skoro dvije strane,a on tvrdi da im je rekao nepune dvije recenice,pisali su ono sto nije rekao i kako on tvrdi ono sto ne bi ni pomislio,stavili su njegovu sliku i pogresili kod prezimena, covek kad je procitao zamalo se slogiro. I ako se radi o mom djedu nisam hteo da procitam te gluposti dovoljno je bilo ono za Cerica..

Voleo bih da cujem komentar clanova foruma koji zive u Bosni o tom casopisu...
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 22-02-2006   #20
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

Kako ti se zove dedo? Derviš?
fraer is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
neg, nije, svaki, terorist, vehabija


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ovo Nije Normalno STRANAC Ovo i ono 54 07-12-2012 04:42
Ljubomora nije ljubav Tahirovce Ljubav i ...još po nešto 6 13-05-2009 15:08
Nije gotovo!!! Setite se 90-ih... Prijepoljka Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 3 13-05-2008 16:27
Nije Oglas! borichi Mali oglasi 24 01-05-2008 01:16
Lov Nije Samo Lov, Lov Je DruŽenje Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 5 31-01-2008 18:55


All times are GMT +2. The time now is 21:24. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)