SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 22-12-2012   #1
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default Politika: Od azila je gori samo povratak iz azila

Tradicija kod Sandžaklija ima snagu zakona. Za mnoge, deo te tradicije je i seoba u inostranstvo. Na neizvesnom zapadnoevropskom putu, s hiljadu iskušenja, azil je zlehuda karta na koju Bošnjaci sve češće igraju.

Tako je bilo devedesetih, a malo se toga, osim legalnosti, promenilo danas. Naročito, posle uvođenja bezviznog režima. Staro i mlado, muško i žensko, svakodnevno putuju s tromeđe, iz Novog Pazara, Tutina, Sjenice, Priboja i Prijepolja. Ustreptalo, motivisano i radoznalo, odlaze daleko od rodnog kraja, beže od viška istorije i siromaštva. Samovoljno i nevoljno, okreću leđa kućnom pragu, sandžačkim stazama, bogazama i džadama. Odlaze bez reči, svesni da ne mogu da se zaposle u sad već poharanim kolektivima čije hale pored Raške, Jošanice, Vidrenjaka, Vape i srednjeg toka Lima, uglavnom zvrje prazne. I avetinjski podsećaju na višegodišnji maraton privatnih haračlija, kome nema kraja.

Poharana tromeđa, potencijalni azilanti kažu, nema izvesnu perspektivu. Umesto kakve-takve budućnosti, najavljenih, pa brzopotezno odloženih investicija, sve je manje čak i sezonskog angažovanja mladih, u prosečno najmlađim opštinama u Srbiji – Tutinu (32 godine), Novom Pazaru (33 godine) i Sjenici (37 godina). Nije onda iznenađenje što sandžački mladići i devojke, iz godine u godinu, sve manje haju za nostalgiju. Zbog hronične besparice, većina ima više ljubavi čak i prema ruskom čaju nego zavičaju. Mimo očekivanja, bez smisla i opravdanja, kod tek stasale sajber generacije, blagodareći odličnoj informisanosti, vlada sve veća pomama za stranim jezicima.

Arbajt, arbajt, gotovo refrenski ponavljaju potencijalni azilanti. Budući gastarbajteri, sredovečni ili golobradi, svejedno. Ali jedni i drugi ne kriju da su razočarani ,,što njihov koren za Balkan nije stvoren”. Ne obeshrabruje ih ni neprijatna statistika. Ni rizik da je ove zime deportacija – najbliža orijentacija. Zbog 1.306 zahteva za azil, izbeglički status i supsidijarnu zaštitu, na listi čekanja prednjače sandžački Romi, Albanci iz preševske doline, pa Bošnjaci. Niko od njih ne osvrće se na ksenofobičnu retoriku ili narativ isključivosti, u kojima prednjače termini: integracija, diskriminacija, asimilacija.

Status kvalifikovanih socijalnih slučajeva je sandžačka noćna mora. Obijanje pragova, u potrazi za poslom, definitivno se izjalovilo. Zato najmlađa ovdašnja radna snaga ne krije rezignaciju, očaj i depresiju. Posle usvajanja poražavajućeg saznanja da je ,,od azila, gori samo povratak iz azila”, ovih dana najradije citiraju pesnika Miroslava Antića: ,,Nikad nemoj da se vraćaš, kad već jednom u svet kreneš, nemoj da mi nešto petljaš, nemoj, da mi hoćeš-nećeš…”

Očigledno, na tromeđi, provincija besposlenu mladež ubija. Iskidanu, podeljenu i havarisanu. Valjda zbog toga, na hiljade besposličara, podno i oko Pešterske visoravni, svedenih na prost broj, nikako ne pristaju na zavičajno sažaljenje. Umesto potcenjivanja, radije će u azilante. U samovoljne ili nasilne kolektivne zatvore. Jer, ubeđeni su da su čuda moguća jedino kad se u njih veruje.

Tada će biti, kažu, što biti ne može…

Načelnik stomatološke službe Doma zdravlja Tutin, publicista

Esad Kučević

Last edited by STRANAC; 22-12-2012 at 06:52..
iSelektor is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 22-12-2012   #2
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Autoru texta treba, pod hitno, nahvatati riba jer ovako puno jede ....na!!!!
Ako je vec hteo nesto da kaze, i ako ni to nesto ne ume, onda je trebao i makar malo istine da kaze...
Mogo je reci i o policijskom zlostavljanju Bosnjaka od 90-ih, politickom progonu istih, uskracivanju ljudksih prava i da ne nabrajam jer spisak imaju sve agencije i organizacije sveta...
Ovako, samo jos jedan u nizu, tipa Corovicke, ljubitelja straznjice beogradskih mocnika...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2012   #3
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

A ja kakav sam ribolovac, dugo ces jos jesti ....
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2012   #4
cucak
Registrovan
Početnik
 
cucak's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 51
Posts: 220
Default

hahahh ovo mu je dobro ,,beze od viska istorije,,..hahhaha.Znase koga istorija boli,i koga je bolela 500godina.Ja sam otiso u azil 98 godine i sada sam se i ispiso iz srpskog drzavljanstva i uzo holandsko,...hvala srbijo sto si vodila takvu politiku puno ti hvala...od srca ti hvala....
cucak is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
azila, gori, politika, povratak, samo


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:40. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)