SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Sandzacka dijaspora dobrodošlica za sve sjeničake i sandžaklije u dijaspori

Reply
Old 27-06-2009   #1
DZELE-orizare
Gost
 
Posts: n/a
Default Sjenicaci u Makedoniji - Orizare

Moje selo - Orizare
Attached Images
File Type: jpg 106.jpg (524.7 KB, 43 views)
File Type: jpg 107.jpg (588.6 KB, 28 views)
  Reply With Quote
Sponsored Links

Old 27-06-2009   #2
homar
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 307
Default

Džele, hvala za ovako lijepe slike sela Gornje Orizare u Makedoniji, u kome žive skoro 100% Bošnjaka sa Prostora Sandžaka a većinom sa Sjeničkog kraja. Ovo selo i njegovi žitelji su jako zanimljivi, posebno porijeklo, migracije i dr. Zamolio bih te da nas detaljnije upoznaš sa osebonestima ovog, nadasve specifičnog Bošnjačkog sela u Makedoniji.
homar is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2009   #3
Dzigal
Dzigalce
Dobar
 
Dzigal's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,324
Default

Evo i ja da nesto dodam o Orizarima.
Centralna Makedonija tacnije jugozapadno od Velesa na udaljenosti od oko 6km na padinama brda Bair lezi selo Gornje Orizare. Pored reke Toplike izmedzu dvije velike fabrike kombinat Nonca Kamisova i keramicka industrija Boris Kidric nalazi se Doljnje Orizare. Medzutim zbog velikih vrucina koje su uobicajene u ovom delu Makedonije i samog mesta polozaja Doljnjeg Orizara,pored velike koncetracije insekata pogotovo Komaraca stanovnici ovog sela su morali da se isele i napuste Doljnje Orizare. Odkad se spominje Gornje Orizare nema tacni podataka isto kao da je selo trebalo da nestane sa karte da nije bilo Sandzaklija. Jos sa dolaskom Turaka na Balkanu Orizare naseljavaju iskljucivo Turci. Turci su bili vredan narod, posteni i bogati. Po Orizarskim Atarima kazu ,da je uspevalo osim Hurmi i Banana sve ostalo. U Orizarima su ziveli Suniti ,koji su bili vecinsko stanovnistvo. Zbog toga je i za ocekivat da su i bogati bili. Imali su u sred sela veliku Dzamiju. Izgradili su i veliku crkvu mada tada u selo nije bilo kriscana.Sa iseljavanjem Turaka za Tursku .Ono malo pravoslavaca koje je ostalo neko vrijeme u Orizare , zapustili su je i razgradili iz nje sve sto se ponijet moze tako da od crkve je ostalo samo zapustene rusevine. Jedna trecina sela su bili Siti . O ni su svoje verske obrede obavljali u sada porusenu Tekiju. od koje je ostalo samo Turbe sa tri mezara. Sa njihovim boravkom u Orizare izgradili su jos tri manja Turbeta koja se nalazu u starom Groblju.
Posle drugog sveskog rata SFRJ je donijela zakon o iseljavanju Turaka za Tursku koji su u Turskoj imali nekoga . U pozadini tog zakona stajalo je iseliti sve MUSLIMANE (Turke) tamo gde him je mesto. Naj aktivniji u realizaciji ovog zakona bio je prvi Titin zamenik Aleksandar Rankovic. Tako da su od 1950 godine pa do 1968 poceli dase iseljavaju Muslimani (Turci). Tako daje nas narod iz Sandzaka krenu 1952 godine preko Orizara pravac Turska. Tako dase sada spominje jedna cifra od DESET MILIJONA 10 000 000 koji su iz tog vremena odselili za Tursku . A samo kroz Orizare je proslo preko DVESTA HILJADA 200 000 hiljada koji sada zive u predgradzima Istambola Pendik , Kartal , Kucukoj , Albejkoj , Besuzevler, Adapazar , Bursa , Izmir i po cijeloj Turskoj. Oko Pet hiljada 5 000 hiljada je videlo novu srecu u Orizarima gde i danas zive i rade .Prezimena sva neznam samo znam neka iz mog sela Trijebina pa cu navest Dzigali . Karisici, Hadzovici , Rahici , Kolasinci , Ramovici i drugi.
Dzigal is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2009   #4
DZELE-orizare
Gost
 
Posts: n/a
Default

Hurmo bujrum za tebe i za sve ostale ko zeli vise o Orizarima videt i ostalo
Sellam
  Reply With Quote
Old 07-07-2009   #5
Meliha Graca
meli
Dobar
 
Meliha Graca's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: hrvatska
Godine: 49
Posts: 985
Default

Imam i ja rođake u Orizarima, očevu rođenu tetku i njenu familiju,ovim putem ih selamim sve! Davno ih nisam čula ni vidjela i nadam se da su svi dobro!
Meliha Graca is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2009   #6
Shurjak
Gost
 
Posts: n/a
Default

dzele svaka ti cast.Mislim da smo svi vezani za Orizare kao iBosnu.Nema familije da nema nekoga svoga dole.
  Reply With Quote
Old 10-07-2009   #7
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default

Quote:
Originally Posted by DZELE-orizare View Post
Hurmo bujrum za tebe i za sve ostale ko zeli vise o Orizarima videt i ostalo
Sellam
Reklamirate onaj pederski sajt sjenica... a dje smo mi u svemu tome? Kao zvanicni sajt sjenice?

Dje ti je www.Sjenica.com?


Pozzzz
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2009   #8
homar
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 307
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovic View Post
Reklamirate onaj pederski sajt sjenica... a dje smo mi u svemu tome? Kao zvanicni sajt sjenice?

Dje ti je www.Sjenica.com?


Pozzzz
Šta ti sve ovo znači, daj pobliže?
homar is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2009   #9
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default

homare, mislio sam dzeleta, ne tebe... znace on o cemu se radi...

Pozzzz
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2009   #10
homar
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 307
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovic View Post
homare, mislio sam dzeleta, ne tebe... znace on o cemu se radi...

Pozzzz
ok.....
homar is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2009   #11
DZELE-orizare
Gost
 
Posts: n/a
Default

sellam
kazi ti meni koliko sam puta ja reklamiro ovaj sajt ?
A AKO TE INTERESUJE POGLEDAJ MALO ORIZARSKI SAJT I VIDECES
da i orizare reklamisa vas sajt
a ko je peder i ko nije ne interesujeme ja znam da ja to nisam i da nikoga nisam uvredijo ako sam nekog nek kaze ??
ali ako ja smetam ovde Bujrum blokiraj Hvala sellam
  Reply With Quote
Old 21-01-2010   #12
maslaks
Gost
 
Posts: n/a
Default

pa slucajno znam mnogo o Orizarima jel sam kao malim isao svake godine cio skolski raspust u Orizarima, tamo imam mnogo rodbine sa oceve i majkine strane.
  Reply With Quote
Old 21-01-2010   #13
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default

pa da cujem maslaks sta znas

Pozzz
iSelektor is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
makedoniji, orizare, sjenicaci


Currently Active Users Viewing This Thread: 6 (0 members and 6 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:49. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)