SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Muzika i Video tražite pesmu, spot, film ili slično. ovde cete sve dobiti...

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 20-01-2010   #1
homar
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 307
Default Preminuo doajen sevdaha Omer Pobrić

Doajen sevdalinke
Od srčanog udara preminuo Omer Pobrić

U srijedu navečer, od posljedica srčanog udara preminuo je Omer Pobrić, poznati muzičar i doajen sevdaha. Kako prenosi Radio Q, smrt je natupila tokom vožnje automobilom na području opštine Vogošča, u naselju Jošanica.

Prema nezvaničnim informacijama, Pobrić se vozio sam u vlastitom automobilu koji se zaustavio ne ugrožavajući sigurnost drugih vozača.

Omer Pobrić rođen je u Tešnju, 8. avgusta 1945 godine. Osnovnu školu završio je u rodnom gradu, srednju na Ilidži. U Sarajevu je apsolvirao na Prirodno-matematičkom fakultetu, odsjek biologije-hemija.

Kako je napisao u autobiografiji, Omer je se od malih nogu počeo baviti muzikom, odrastajući sa harmonikom u majčinom krilu.

Pobrić je prvi dobitnik Estradne nagrade Jugoslavije 1977. godine, a dvije godine nakon toga osnova je muzički atelje Omega, gdje se posvetio producentskom, snimateljskom i aranžerskom radu. Sarađivao je sa najvećim legendama sevdaha, Safetom Isovićem, Himzom Polovinom, Mehom Puzićem, Zaimom Imamovićem i mnogih drugim.

U februaru 2003. godine osnovao je Institut sevdaha - Fondacija Omera Pobrića.

Izvor:sarajevo-x.com
homar is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 20-01-2010   #2
hurmasica
Registrovan
Dobar
 
hurmasica's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,831
Default

Preselio inshallah u lijepe dzennetske baste,rahmet mu dusi,toploj,dubokoj i neunistivoj poput sevdaha.
__________________
Love Means Never Having to Say You're Sorry
hurmasica is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2010   #3
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Da mu Allah podari džennet!
__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2010   #4
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default Porodica i brojni prijatelji oprostili se od Omera Pobrića

Porodica i brojni prijatelji oprostili se od Omera Pobrića
Omer Pobrić umro je 20. januara i iza sebe ostavio brojne zapise, kompozicije, napjeve i napisane knjige

Brojni prijatelji, članovi porodice te estradne i javne ličnosti oprostili su se danas, na komemoraciji u Narodnom pozorištu u Sarajevu, od doajena bosanske sevdalinke Omera Pobrića.

O Omerovom liku i djelu govorili su Fatmir Alispahić, Halid Genjac i Josip Pejaković.

"Omer je volio i njegovao sevdalijsku dušu Bosne. Zato je njegova smrt rastužila sve bosanske duše gdje god da su, one duše koju su voljele Omera i koji je volio njih", kazao je Alispahić.

Posebno emotivan bio je govor glumca i dugogodišnjeg Omerovog prijatelja Josipa Pejakovića.

"Nisam izgubio prijatelja jer se oni uvijek nose u duši, izgubio sam nerođenog brata. Dok sam živ govoriću o onome što si najviše volio, a to je odanost ovom prostoru što se Bosna zove. Sanjaj, prijatelju, i neka je rahmet tvojoj prelijepoj duši", kazao je Pejaković.

Genjac je, obraćajući se Pobrićevoj porodici, rekao da je "otišao doajen bosanske sevdalinke, ali da je iza sebe ostavio seharu s neprocjenjivim blagom".

Od Pobrića su se danas, između ostalih, oprostili i predsjednik SDABiH Sulejman Tihić, Nedžad Ibrišimović, Jovan Divjak, Enver Šadinlija, Nedžad Koldžo, Nijaz Skenderagić, Edin Pandur, Emir Nuhanović, Gradimir Gojer te brojni poštivaoci lika i djela Omera Pobrića, osnivača Instituta sevdaha Fondacije Omera Pobrića.

A ovako je Omer Pobrić o sebi govorio:

"Rođen sam u Tešnju 8. augusta 1945. od oca Safeta i majke Zlate. Osnovnu školu sam završio i djetinjstvo proveo u rodnom Tešnju. Srednju školu sam završio na Ilidži, pokraj Sarajeva. U Sarajevu apsolvirao Prirodno-matematički fakultet, odsjek biologija-hemija.

Ljubav prema muzici naslijedio sam od majke Zlate i brata Rušte...na pitanje "kada sam počeo svirati", uvijek sam odgovarao sa "ne znam – ja sam zajedno s harmonikom rastao u majčinom krilu"...

Omer Pobrić umro je 20. januara i iza sebe ostavio brojne zapise, kompozicije, napjeve i napisane knjige i plejadu talentiranih provjerenih i neznanih mladih talenata koje je čvrstom rukom vodio kroz sevdah i učio ih, s posebnom predanošću, svim ljepotama BiH i sevdalinke kao njenog neodvojivog dijela.

..."Sevdalinka je danas ugrožena - pomozimo joj da opstane. Stvarnost je da pomažući sevdalinci - pomažemo sebi. Nadam se i duboko vjerujem da će savjet Fondacije, pronaći put oporavka sevdalinke.

Ako ne uspijemo - zagovaraću ideju da zabilježimo sve što se danas sevdalijski pjeva u BiH, da to pohranimo u metalnu seharu i zakopamo u zemlju bosansku.

Možda će neke nove generacije Bosanaca, kad pronađu tu seharu i spoznaju sadržaj - više znati cijeniti tu očiglednu ljepotu.

Ja sam imao prelijep život u sevdahu i od sevdalinke pa činom formiranja Fondacije želim ljepoti uzvratiti lijepim...", zapisao je Pobrić 14. februara 2003. kada je osnovao Fondaciju.

Dženaza i ukop bit će obavljeni danas, na Gradskom groblju u Visokom, nakon ikindije-namaza.
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2010   #5
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default

Veliki gubitak za muzičku zajednicu
S njegovim odlaskom sevdah će umrijeti, kaže Kurt • Ko će nastaviti ono što je započeo, kaže Paldum

„Raditi, vjerovati i činiti dobro. Često se vrati naopako, ali i to je život“, bio je životni moto osnivača Instituta sevdaha, istaknutog bh. muzičara, kompozitora, harmonikaša i doajena bh. sevdaha Omera Pobrića, koji je preksinoć umro od posljedica srčanog udara.

Pobrić se, u večernjim satima 20. januara, vraćao kući u selo Muliće pored Visokog iz posjete sestri u Sarajevu, i smrt ga je zadesila za voloanom.

Vijest o Pobrićevoj smrti pogodila je sve njegove kolege.

Nije se čuvao

- Strašno sam potresen Omerovom smrću. Bili smo veliki prijatelji, zajedno smo proveli lijepe trenutke. Veliki je to gubitak, prvo za njegovu familiju, a i za našu muzičku zajednicu. Iako je sevdah već dugo vremena na umoru, Omer ga je održavao. Vjerujte mi da će sa njegovim odlaskom i sevdah umrijeti. Bio je mlađi od mene deset godina, ali, eto, smatram i njega pionirom jedne lijepe muzičke epohe. Bio je vrlo uporan i vrijedan, ali nije se čuvao... - riječi su Sabahudina Kurta.

Beba Selimović naglasila je da je Pobrić bio izuzetno vrijedan i pošten čovjek.

- Potresena sam, kao da mi je neko najrođeniji umro. Izgubili smo sjajnog umjetnika. Sve ove godine toliko se borio da očuva sevdalinku, po svaku cijenu. Velika je šteta što odlaze naši velikani - govori Selimović.

Hanka Paldum istakla je da je Pobrić već godinama vukao veliki teret očuvanja sevdalinke.

- Ne znam ko će nastaviti ono što je naš Omer započeo. Neke stvari pravio je ni od čega. Bio je jedini iz te generacije
od kojeg smo mogli učiti - govori Paldum.

Dženaza u Visokom

Hasiba Agić se nada da će mladi, kojima je Pobrić prenosio svoje bogato muzičko znanje, nastaviti tamo gdje je on stao.

- Smrt Omera Pobrića je veliki gubitak za BiH. Svima nam je mnogo značio. Već duže vrijeme su sevdalinku vezali za njegovo ime, bio je veliki borac. Nakon njegove smrti ostaje velika praznina - kazala je Agić.

I Sejo Pitić se složio da je Pobrićeva smrt veliki gubitak za muzičku zajednicu.

- Radio je mnogo na očuvanju sevdalinke. Bio je vrijedan čovjek i zbog sevdalinke se mnogo čega odricao u životu - kaže Pitić.

Interpretatorka Kadira Čano također je potresena gubitkom kolege.

- Danas je Bosna tužna i plače. Otišao je njen veliki sin i jedan od najvećih boraca za očuvanje sevdaha i bošnjačke kulture - kazala je Čano.

Komemoracija povodom smrti Omera Pobrića bit će održana danas u Narodnom pozorištu Sarajevo u 10 sati, a dženaza i ukop nakon ikindija-namaza na Gradskom groblju u Visokom.

Sa harmonikom rastao u majčinom krilu

Omer Pobrić je rođen u Tešnju 1945. godine. Djetinjstvo je proveo u rodnom gradu, srednju školu završio je na Ilidži, u Sarajevu apsolvirao na Prirodnomatematičkom fakultetu na Odsjeku biologija-hemija.

Na pitanje: „Kada je počeo svirati?“,odgovarao bi: „Ne znam. Ja sam sa harmonikom rastao u majčinom krilu“.

Od 1968. godine svirao je u orkestru Ismeta Alajbegovića Šerbe na Festivalu Ilidža. Kada je svojim znanjem nadrastao kafanu, krenula je i Pobrićeva estradna karijera. Svijet je obišao nekoliko puta gostujući s najeminentnijim izvođačima. Prvi je dobitnik Estradne nagrade Jugoslavije 1977. godine. Sarađivao je sa Safetom Isovićem, Himzom Polovinom,
Mehom Puzićem, Hankom Paldum, Zehrom Deović, Zaimom Imamovićem... Nakon Šerbine smrti, u potpunosti se posvetio bosanskoj sevdalinci, tražeći istomišljenike, te je zapisivao sve što je naučio. U februaru 2003. osnovao je Institut sevdaha - Fondaciju Omera Pobrića.

Pobrić je bio pun planova. Tako je za 12. februar u Bosanskom kulturnom centru u Sarajevu u okviru „Sarajevske zime“ bio zakazan koncert „San o Bosni“, kojim bi se obilježila osma godišnjica Instituta sevdaha. Očekivala se i dozvola za
nastup u sidnejskoj „Opera House“ u petom mjesecu.

San o Bosni

- Osnivanjem Instituta Pobrić je ostavio neizbrisiv trag ljubavi, poštovanja i posvećenosti svojoj zemlji. Na dostojanstven način obilježit ćemo Pobrićev stvaralački opus, poštujući sve ono što je učinio da se „San o Bosni“ čini tako stvarnim - kazao je Ibrahim Spahić.

Žal i sjećanje

- Iz duše nas tišti što smo ostali bez nosioca i barda, zaštitnika kulture BiH. Mislimo, želimo i hoćemo nastaviti tamo gdje je on stao, da sačuvamo i njegujemo njegovu i našu sevdalinku. Ostaje nam žal i sjećanje za čovjekom-institucijom - rekao je predsjednik mostarske podružnice Instituta sevdaha Miralem Miro Gluhović.
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2010   #6
foto_Sapko
Blok
Dobar
 
foto_Sapko's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: SJENICA KLADNICA
Godine: 39
Posts: 1,396
Default

Da mu Allah podari džennet!
__________________


Kladnicanin al najljepsi
foto_Sapko is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
doajen, omer, pobrić, preminuo, sevdaha


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:04. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)