SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
 
Old 16-04-2009   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Thumbs up Vratili se jozini

U ulici „12.decembar“ u Sjenici, već više od 60 godina, na banderi, ispred kuce Nidža Muminovića rode su davno svile gnezdo i ne pamti se da je prošla i jedna godina a da tu nije bilo roda, koje stanovnici ovog dela grada jednostavno zovu Jozini.Pre nedelju dana, stigao je par ovih ptica ,što je nepogrešiv znak da je i u Sjenici stiglo proleće. Rode su za sve stanovnike ulice ptice, koje se i iz verskih razloga, ne smeju uznemiravati(jedina ptica čije ponašanje u gnezdu podseća na klanjanje).Ako me sećanje ne vara, ima tome preko četrdeset godina,s juga je doleteo par roda.Tokom leta podigli su dva ptića ,od kojih je jedno ispalo iz gnezda i polomilo krilo.Znam da su ga Nidžova i Kijina deca odmah zbrinula u jednoj povećoj kartonskoj kutiji u kojoj su mu, češće silom nego milom, davala da jede mladog sira.Na veliko iznenađenje odraslih ptić je preživeo. Rahmetli Rizo Muminović, svi su ga zvali Tata i mi deca kojima to nije bio i odrasli koji su ,oslovljavajući ga tako zaprovo želeli da pokažu koliko ga poštuju,odlučio je da spasenu pticu ostavi da živi na njegovom imanju. Stariji sin,Nidžo i mlađi Kija dobili su zadatak da nabavljaju hranu, do koje,naročito zimi nije bilo baš lako doći. Roda je rasla ,pa je sveže slezine ,sira i ribe trrebalo imati u većim količinama, svakog dana.Ako bi hrana samo prenoćila,roda to nebi htela da jede. Ime Jozo dobila je od Tatinog mlađeg sina Kije ,koga je neodoljivo, zbog geganja u hodu ,podsećala na Jozu starca koji je kod Tate dolazio više zbog rakije nego što je bio u stanju da odradi nešto na Tatinom povećem imanju. Mi iz ulice“12.decembar“ smo znali starog Jozu,naročito njegov hod ,izgledao je kao da će svakog trenutka da izgubi ravnotežu i padne na glavu. Jozo je prvu zimu proveo u štali sa kokoškama i kravama.Na vratima je i danas vidljivo sa koliko strasti je Joza pokušavao da otvori vrata svojim velikim i oštrim kljunom. Kad ne bi dremao ili se odmarao, šetao bi dvorištem,uzdignute glave , ostavljajući utisak sigurnog i poštovanog gospodina kome doduše dužina nosa, to jest kljuna, kvari opšti dojam dobrog petla..Pošto on nije kao kokoške mogao da kljuca, razume se da je takvu radnju podigao do nivoa preziranja. Umeo je da onako smešno teturajući se, sa opuštenim i pogrešno zaraslim krilom, kao oteklim kapkom na ljutskom oku, da odgega do reke koja je oivičavala Tatino imanje.Odrasli iz dvanaestog decembra nisu mnogo marili za Jozu ali je zato za nas decu bio prava atrakcija.Izazivali bi smo ga ,dozivali , no,Joza je gledao svoja posla.Ni na kakve šale nije odgovarao, a da ga gađate kamenčićima e to nebi ste uradili zbog Tate jer je on ,znali smo to svi, dečija glupiranja opraštao na poseban način.Nikada vas nebi ugrdio niti kazao roditeljima . Brukati se pred njim,bila je kazna na svoj način. Istini za volju, u tim ludorijama ni Joza nije bio sasvim nevin. Tatine unuke, Sibelu i Sanelu Joza je jurio po dvorištu kao najveće svoje neprijatelje.One ga nisu volele, a i kako bi kad bi Joza čim ih ugleda kretao da ih plaši i juri po dvorištu.Da ta jurnjava nije bila bezopasna svedoči i jedno poslepodne kada su Tatine snahe lopatom jedva uspele da zaustave ljutitog Jozu koji je uz veliku buku i šištanje jurio Sibelu po dvorištu.Ona onako prestravljena vrišti i od pometenosti ne uspeva da se odbrani.S prozora videla to njena mama i sa jetrvom i lopatom jedva zaustavile Jozu.Sa decom iz ulice, zahvaljujući Tati i sa njegovim ukućanima Jozo je živeo ili u miru ili u ljubavi. Kažu da je najviše voleo Nidža .Pamte se trenuci kad on dođe autom ,svirne Jozi , a on trči i ne zatvara kljun sve dok mu ne da ili ribu ili kakvo dobro parče volujske slezine.Žabe je Jozo hvatao sam. U našoj ulici ,naročito naveče, imalo ih je mnogo.Na imanjima naših roditelja od bombardovanja u drugom svetskom ratu ,ostali su krateri koji su se brzo napunili vodom i postali raj za komarce i žabe uz čije noćno kreketanje smo se svi uspavljivali. Hrane u božijem supermarketu je bilo u izobilju tako da se Jozo brzo ugojio što je dodatno otežalo njegovo kretanje. Prolazilo je vreme a Jozo se potpuno sviko na život na zemlji sa kokoškama,kravama i članovima porodice Muminović.Jednog dana, Joza nije izašao iz štale,što je za njega bilo baš neobično pošto je u to vreme najčešće šetao po dvorištu.Dozivali su ga , ništa,kad su zavirili u polumračnu štalu, videli su da Joza leži sa ispruženim vratom i kljunom koji samo što nije bio dotakao njegovo krilo.Ukućani su u prvi mah bili više iznenađeni nego ožalošćeni.Stvarno, kako to može da se dogodi da Joze nema. Joza okončao svoja život,prostrujalo je ulicom. Oni koji su otišli bili da žive u neke druge zemlje ili krajeve obaveštavani si pismima ili razglednicama da je Joza uginuo. Uzbuđenje i iznenađenje se stišalo tek , kad su opet doletele rode. Stigli Jozini, doneli proleće u ulici“ 12.decembar“.Proleće bez Jozinih,to bi bio znak da se nešto mnogo važno poremetilo ili da smo nešto teško zgrešili, govorio je Tata.Njega odavno nema,kao što nema više ni njegovih prijatelja a naših očeva i dedova, naših nana, našeg djetinjstva.Sve je stalo u sećanje koje je svilo gnezdo negde ispred vrati zaborava. U tom gnezdu zajedno sa Jozom stanuje i živi naše detinstvo.

Autor teksta :
Zejna Memić




Na slici je rahmetli Ado Muminovic (Foka) ...
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 16-04-2009   #2
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Zejno, hvala ti i sve cestitke za ovaj tekst .....
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2009   #3
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Zejno, svako slovo ovog teksta ti zlata vrijedi a i ova slika, uspomena na naseg Ada.
Puno ti hvala i molim te nastavi tako
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2009   #4
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

ne pamtim da sam u poslednjih 10 godina citao nesto sa toliko paznje...
zejna me odusevila ovim pisanjem,a pogotovu je interesantna prica koju nam je znalacki docarala kao da smo bili na tom mestu u to doba...
i,na kraju jos jedino reci:
Dobro je,VRATILE SE RODE...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2009   #5
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

E rahmetli Ado,da mu Bog Dragi da lijepi Dzenet...

Zejno za trenutak si me,ovom pricom,vratila u detinjstvo i zeleo bih da ti se zahvalim od srca na tome kao i na trudu koji ulazes kako bi nas u svojim tekstovima uvijek podsetila na neke vrijednosti koje su zajednicke svima nama iz Sjenicke carsije!
  Reply With Quote
Old 18-04-2009   #6
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Kakav text, najezio sam se cio. Pa jos slika preko svega ovoga.... Zejno, ne mogu ti se dovoljno zahvaliti za ovakav text.
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2009   #7
mersija
Registrovan
Domaćin
 
mersija's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Landskrona
Godine: 50
Posts: 6,463
Default

Sa velikim odusevljenjem sam zaista procitala ovaj tekst.Koliko je samo godina proslo,ostalo iza nas,i kako samo vrijeme prolazi....
Zejno,velika ti hvala na svim ovako, divnim tekstovima koje si napisala i koji duboko dopiru do nas koji se rado "vracamo" tim lijepim danima koje smo provodili u nasoj Sjenici.
__________________
Nista nije vazno , kao vjestina nasih osjecaja kad primi boje ljubavi
i nista ne treba osporiti promjenama koje nastaju u vremenu cekanja


mersija is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2009   #8
Undercover 007
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2006
Location: USA
Godine: 46
Posts: 339
Default

Preljep text i veoma tuzan.Zahvaljujem se autoru texta i Resadu koji je postirao ovo ovde.Sigurno u sjenickoj proslosti imao jos puno ovako ljepih dogadjaja koji zasluzuju da se ne zaborave.
Undercover 007 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2009   #9
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Prelijepo....
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2009   #10
NeXeN
preRegistrovan
Početnik
 
NeXeN's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Sjenica
Posts: 514
Default

Quote:
Originally Posted by supergirl View Post
Prelijepo....
vratili se jozini a i nama nasa Valida....
__________________
www.alrazi.co.cc
nexen.wapamp.com
NeXeN is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2009   #11
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default

Rodila sam se u ulici 12 decembar,milon slika mi je ovog trenutla kroz glavu i vratilo me u najlepshe trenutke mog zivota,Zejno hvala ti na ovoj prichi....jedino Adoiva slika me je rastuzila i to jako volela bih da je nisam videla.....pozzzzz
__________________
superbaka is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2009   #12
dahtim
Gost
 
Posts: n/a
Default

36310 cije sin rah.Ado MS
  Reply With Quote
Old 30-04-2009   #13
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by dahtim View Post
36310 cije sin rah.Ado MS
On je Kije Muminovica(verovatno se zove Hakija ali ga ja znam po nadimku Kija) inace je on brat Nidza Muminovica...
  Reply With Quote
Old 30-04-2009   #14
dahtim
Gost
 
Posts: n/a
Default

36310 hfala ti na informaciju imas veliki poz.
  Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
jozini, vratili


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:13. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)