SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Religija islam, pravoslavlje i ostale vere...

Reply
Thread Tools Search this Thread Rating: Thread Rating: 1 votes, 1.00 average.
 
Old 27-08-2008   #241
SJENICKA
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 30
Default

Halooooooo tek sam uvidela da stvarno ti pojma niocemu nemas bas me zanima kako toliko knjiga procita a nista nenauci....cuj dozvoljenje novine u vjeri da je trebalo nesto da se doda ili oduzme sigurno bi nas poslanik o tome obavestio a ne ti ...........neznam kako bi ti ime dala nebih da uvrijedim nijednu zivotinju.Naidjeli na hadis o novotarijama osim sto nadje taj jedan daif.mrcan si da neznam sa koje si strane mrcniiiiii.
Neznam sto se trudis kad se ionako niko na tvoje rijeci ne poziva.
SJENICKA is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 27-08-2008   #242
sabina 2
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by SJENICKA View Post
Ti se bre covece navrzo na vehabije,ocito da imas pik na nekoga od brace.Imas sufije,sije,i milion sekti pa idi tamo njih odvracaj od zablude. Znam dosta muslimana koje ti nazivas vehabijama da pri sebi nemaju ono sto ti govoris.Cinjenica je da su svi ljudi grijese ali Allahu je najdrazi onaj koji se puno kaje.Niti govore da je Allah manjkav euzubillah,niti potvaraju ikoga iz poslanikove familije niti koga od ashaba to znam bolje jer sam bila sa vecinjim u kontakt.Nikada nisam cula govor poput tvoga pun mrznje i gneva niodkoga od njih.Tebi je ocito neko napunio mozak kojekakvim glupostima, pa vise neznas sta pricas VEHABIJE PA VEHABIJE,daj bre covece okani ih se. Nizakoga nekazem da je nepogresiv cak i ulema moze da pogrijesi a ti se lati za toga kardavija a ovamo si protiv slijepog slijedjenja.Saberi se ,uzmi abdest i prouci stogoj.A toga dzihada sto ti rece nidje nema,u islamu je djihad samo borba na Allahovom putu i drugoga nema ti mi daj dokaz za taj tvoj dzihad.Sad si poceo da uvodis i novine u islamu znas dje idu novotari pa se pazi sta pricas.
Nemam puno vremena al eto moram boli me nepravda ,a nije pogrijesio ovaj tahirovic puno sto te uporedio sa ovom strankom,nisi ti daleko od njih.

udavicu te.....
  Reply With Quote
Old 27-08-2008   #243
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Quote:
Originally Posted by SJENICKA View Post
Neznam sto se trudis kad se ionako niko na tvoje rijeci ne poziva.
Ja mu to pokusavam objasnit svo vrijeme al on kao da nema oci da procita ili cita samo svoje postove.
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2008   #244
sabina 2
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by Unicknnamed View Post
Ja mu to pokusavam objasnit svo vrijeme al on kao da nema oci da procita ili cita samo svoje postove.

neka ga mozda coveku dosadno pa hoce da zavadja narod,,ne uspeva mu u tome.....sta ce veselik...Zalim ga Allaha mi!!!
  Reply With Quote
Old 27-08-2008   #245
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Quote:
Originally Posted by SJENICKA View Post
neznam kako bi ti ime dala nebih da uvrijedim nijednu zivotinju.
Važi za sve Vas!
bez ličnih uvreda!
Ako ste u stanju da se argumentima dokazujete,bujrum,a uvrede nećemo tolerisati!
Tema jeste o Vehabijama,ali nisu svi oni koji diskutuju vehabije!
Recruit,jedini tvoj post koji se meni lično svideo,i u kojem si naveo šta i kako praktikuju Vehabije je post o rekatima u Ramazanu,a šta kažu ostali!

Lijepo bi bilo da svi upotrebljavate samo argumente"ovako treba-ovako ne treba"!
Selam svima!
__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2008   #246
hanna
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by halilce View Post
Važi za sve Vas!
bez ličnih uvreda!
Ako ste u stanju da se argumentima dokazujete,bujrum,a uvrede nećemo tolerisati!
Tema jeste o Vehabijama,ali nisu svi oni koji diskutuju vehabije!
Recruit,jedini tvoj post koji se meni lično svideo,i u kojem si naveo šta i kako praktikuju Vehabije je post o rekatima u Ramazanu,a šta kažu ostali!

Lijepo bi bilo da svi upotrebljavate samo argumente"ovako treba-ovako ne treba"!
Selam svima!
Necko...to ste trebali odmah da napisete,a ne tek na moje insistiranje...ja ne zelim da gledam ovakav razador medju bracom muslimanima...zar ne vidis koliko postova u ovoj temi treba obrisati?
ISLAM JE ISKRENA I CISTA VERA,A NE SVADJANJA I PREPUCAVANJA...VECERAS ZBOG OVE TEME ODLAZIM SA OVOG SAJTA...KAD SE RESE NEKA PITANJA VEZANA ZA OVU TEMU VRATICU SE.SELLAM SVIMA I HALALITE AKO SAM NEKOME UCINILA NAZAO

Last edited by hanna; 27-08-2008 at 01:46..
  Reply With Quote
Old 27-08-2008   #247
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Altuna,u početku je bilo razmišljanja,da li treba ovu temu zatvoriti ili ne!
Otvorena je sa namerom da unese razdor među članove ovog sajta!
Činjenica je,da je donekle i uspelo!
To što je tema opstala je da se nebi govorilo,kako administracija ovog sajta ne želi temu o Islamu i veri uopšte!
A to što neko šalje uvrede ličnog karaktera,u nedostatku argumenta,možemo da suzbijemo,sigurno!
U svakoj temi,ne samo ovde!
To,koliko ko zna ili nezna o Islamu,nije moje da ocenjujem,niti sam kompetentan,ali nazivati svakog ko diskutuje u temi Vehabijom nije lijepo,a ni poželjno!
U svakom slučaju,tražim od svih Vas maksimalno uvažavanje ostalih članova!
halilce is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2008   #248
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Upravo tako! Mi smo se drzali po strani sto se ove diskusije tice bas iz razloga koji je halilce naveo. Ali s obzirom da je diksusija krenula u pogresnom pravcu, moracemo da reagujemo.

moje licno misljenje altuna je da nemas razloga da napustas forum zbog jedne teme. Svako od nas ima tema koje mu ne leze, i jednostavno ih zaobidjemno i to je to. Ovoga ce vecito biti, dok je Sjenice i sjenicaka. Cekaj samo dok se priblize izbori, sve ce ti biti jasno. Ali ako si tako odlucila, mi tu nista ne mozemo.

Da li ce tema biti brisana, zakljucana ili se nista nece dirati ostaje da se dogovorimo.
Ali jedno je sigurno: Postova ove vrste kao ovaj sto je napisala sjenicka nece biti. Niti u ovoj ni u bilo kojoj temi ovog foruma.
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2008   #249
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Pojma vi nemate o Islamu,vama je na prvom mestu da uvrijedite i pecnete nekoga pa tek onda islam,
Altuna te ucene kod mene ne prolaze,ako si resila da ides neka bude tako....

Recruit,Sjenicka,Sabina2 - zamolio bih vas da tu negativnu energiju prema drugoj strani ispoljavate na nekom drugom mestu....
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2008   #250
hanna
Gost
 
Posts: n/a
Default

Altuna te ucene kod mene ne prolaze,ako si resila da ides neka bude tako...

Resko...kakve ucene?????????Koga ja to ucenjujem i na koji nacin?Niti je ovo jedini forum,niti sam ja jedini clan foruma,mozete i vi bez mene i ja bez vas...ne mogu poreci da mi je ovo mozda najdraza adresa na netu,ali ne zelim da gledam svadje medju bracom,to nikako i samo sam molila Necka da regulise to,a i molila sam forumase nekolko puta da se ne svadjaju,pogotovo da u ovoj temi ne pisu oni koji nemaju pojma o islamu i iskrenom vjerovanju...

Vasa je stvar sta cete raditi sa temama i sta ce se u njima pisati,ali ako si vec hteo da mi se obratis ovim recima,trebao si bar procitati sta sam tacno napisala...hvala.
  Reply With Quote
Old 27-08-2008   #251
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Obecavam da necu vise da se prepucavam ni sa kime na ovoj stranici samo zbog Altune i mog postovanja njene iskrenosti i dobrote. Ako budem imao nesto da kazem pisacu samo dokaze iz Kur'ana, sunneta i iz govora ucenjaka. Ako nekog to bude vrijedjalo onda stvarno treba da se preispita.
Ja se ne ljutim ni na kakve uvrede, moze mi neko govoriti sve najgore ja cu o njemu govoriti sve najbolje. Nikad nisam imao namjeru nikoga da uvrijedim, sve maksimalno postujem kao bracu i sestre. Ako sam imao zamerku na neka misljenja odredjenih osoba to ne znaci da sam protiv tih osoba kao licnosti vec samo protiv te odredjene ideje.
Selam za Altunu
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2008   #252
SJENICKA
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 30
Default

RECRUIT je cijelo vrijeme napadao po vehabijama i nazivao ih svakojakim imenima, niste se ni jednom osvrnuli da ga opomenete tek nakon onoga sto sam ja rekla o njemu. Njemu nemam potrebe da trazim halala jer mislim da to nije zasluzio ,a ostale ako sam uvrijedila neka mi halale.A da si odpocetka Re.... govorio samo sa jasnim dokazima a ne lupao bez veze i pokazivao mrznju nebih rekla to sto jesam.A vec sam ti napocetku savetovala da se drzis kur'ana I suneta kaze Uzviseni s.w.t.
''One koji vole da se o vjernicima sire bestidne glasine, ceka teska kazna i na ovom i na onom svijetu.''(EN-NUR,19)
Vrijedjo si vjernike pa si i bio vrijedjan da nisi lagao i izmisljo na muslimane nebih se sa tobom uopste ni raspravljala.
SJENICKA is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2008   #253
sabina 2
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by halilce View Post
Altuna,u početku je bilo razmišljanja,da li treba ovu temu zatvoriti ili ne!
Otvorena je sa namerom da unese razdor među članove ovog sajta!
Činjenica je,da je donekle i uspelo!
To što je tema opstala je da se nebi govorilo,kako administracija ovog sajta ne želi temu o Islamu i veri uopšte!
A to što neko šalje uvrede ličnog karaktera,u nedostatku argumenta,možemo da suzbijemo,sigurno!
U svakoj temi,ne samo ovde!
To,koliko ko zna ili nezna o Islamu,nije moje da ocenjujem,niti sam kompetentan,ali nazivati svakog ko diskutuje u temi Vehabijom nije lijepo,a ni poželjno!
U svakom slučaju,tražim od svih Vas maksimalno uvažavanje ostalih članova!

Naravno da niko nece da kaze da "administracija ovog sajta" ne zeli temu o islamu...ako vi lijepo ovu temu zatvorite i ako se otvori nova tema....o Ramazanu,Bajramu.Hadzu...klanjanju....Kur"anu i sve sto je lijepo i vezano za Islam.....a ako to ne uradite onda ce svi da misle da vi samo zelite da se neko svadja i raspravlja!!!Svesni smo da ova rasprava nicemu ne vodi....a isto toliko smo svesni da ce nas Allah dz.s nagraditi ako budemo pisali samo lijepo o vjeri......ne gubimo vrijeme Dokolisuci...hajde da svi zajedno sticemo sevape...... i pokusamo da barem na taj nacin nadjemo zajednicki jesik...ostavite se gluposti.....
Neka Allah dz.s nagradi bilo kog od adm.ako ovu temu zatvori...i da se stavi vec jednom tacka na ovu tako da kazem "GLUPOST".


"Doista,blagost i skromnost jacaju bratsku vezu ,ucvrscuju je.Dok su uzdizanje, oholost i omalozavanje drugih siguran eazlog udaljavanja jednih od drugih i kidanja postojecih veza.
Imran b. Himar,radiallahu anh prenosi da je vjerovjesnik ,sallallahu alejhi ve sellem,rekao:"Uistinu,Allah mi je objavio da budete blagi,skromni jedni preko drugima i da se ne uzdizete jedan nad drugim i da ne cinite nasilje jesan drugom".!(Muslim 2865)

Allahov poslanik sallalahu alehjhi ve sellem,je rekao:"Najbolji od vas je onaj ko ima najlepse ponasanje"(Buharija 3295)

Allahov poslanik.s.a.w.s je rekao:"Cuvajte se sumnjicenja,jer je sumnjicenje najlazniji govor"(Buharija 4747;Muslim 4646)

El- Kurtubi ,rahmetullahi a.w.s,je rekao:"Znacenje sumnjicenja je potvora koja nema nikakva razloga i povovda,poput slucaja kada covjek optuzi drugog covjeka bez ikakve osnove".Zbog toga Allahov poslanik s.a.w.s u nastavku hadisa i rekao:"Nemojte prisluskivati i uhoditi jer kada se covjek prepusti losem misljenju ,nesosnovanoj sumnji onda nastoji da je dokaze,pa prisluskuje i uhodi."



A ko govori ljepse od onoga koji poziva Allahu,koji dobra djela cini i koji kaze:"JA SAM DOISTA MUSLIMAN".(Fussilat 33)
  Reply With Quote
Old 27-08-2008   #254
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Niti sam koga uvrijedio niti cu se ikom izvinjavat,niti cu da napustam sajt zbog pojedinaca,i necu nikome dozvolit da me naziva kojekakvim imenima uvjek cu i svakome reci svoje misljenje svidjalo se to nekome ili ne pa dal to bilo vezano za vjeru,politiku nije bitno.Zalosno je samo sto je nasa Ulema vidjela od politicara pa i oni poceli da se utrkuju za fotelje i polozaje,zalosno je stanje Muslimana u Sandzaku i umesto da se ujedinjujemo svakoga dana nicu nove stranke,svakoga dana smo sve dalje jedni od drugih a neko to gleda sa strane i uziva u nasoj nesreci.Brzo su pojedinci zaboravili svu muku i svo zlo kroz koje smo prosli proteklih godina.Es-sellamu alejkum.
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2008   #255
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Quote:
Originally Posted by sabina 2 View Post
Naravno da niko nece da kaze da "administracija ovog sajta" ne zeli temu o islamu...ako vi lijepo ovu temu zatvorite i ako se otvori nova tema....o Ramazanu,Bajramu.Hadzu...klanjanju....Kur"anu i sve sto je lijepo i vezano za Islam.....a ako to ne uradite onda ce svi da misle da vi samo zelite da se neko svadja i raspravlja!!!Svesni smo da ova rasprava nicemu ne vodi....a isto toliko smo svesni da ce nas Allah dz.s nagraditi ako budemo pisali samo lijepo o vjeri......
Ne zelimo mi da se ovde bilo ko svadja ili vrijedja, vec da se normalno diskutuje o temi, ja bih se rado priljucio diskusiji ali smatram sebe nazalost ne kopetentnim,koja je tzv struja upravu kolko ja mogu da zakljucim to samo Alah zna.Ali mogu da zakljucim da padne po neka teska rijec.

Temu nece zatvarati ali u najskorije vrijeme otvoricemo oblast Religija u kojoj ce se moci otvarati teme vezane za Islam i ostale vere.npr kao sto je Sabina predlozila "o Ramazanu,Bajramu.Hadzu...klanjanju....Kur"anu "..
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2008   #256
Dzigal
Dzigalce
Dobar
 
Dzigal's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,324
Default

Unicknnamed sve se slazem sa tobom dokad ce biti razora Islama u Sandzaku. Kad ce doc jedna pametna glava da nas ujedini. Selamalejkum svima.
Dzigal is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2008   #257
sabina 2
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovce View Post
Ne zelimo mi da se ovde bilo ko svadja ili vrijedja, vec da se normalno diskutuje o temi, ja bih se rado priljucio diskusiji ali smatram sebe nazalost ne kopetentnim,koja je tzv struja upravu kolko ja mogu da zakljucim to samo Alah zna.Ali mogu da zakljucim da padne po neka teska rijec.

Temu nece zatvarati ali u najskorije vrijeme otvoricemo oblast Religija u kojoj ce se moci otvarati teme vezane za Islam i ostale vere.npr kao sto je Sabina predlozila "o Ramazanu,Bajramu.Hadzu...klanjanju....Kur"anu "..

pa vec kad ne zelite da se iko svadja i vrijedja onda bi trebali da je zatvorite,jer ovde stvarno ima pojedinaca sa kojima se ne moze bez svadje i rasprave....koji samo izazivaju.....a ne verujem da ce iko to da trpi vec ce mu uzvratit istom merom!!!Time se stvara samo visa i visa galama i prasina,tako da kazem,.....
Sto se mene tice to je vasa stvar,ja samo predlazem.




Selam.....
  Reply With Quote
Old 27-08-2008   #258
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Hvala na predlogu....
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2008   #259
sabina 2
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovce View Post
Hvala na predlogu....

nema na cemu i dr. put....
  Reply With Quote
Old 27-08-2008   #260
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Evo, posto ni ja necu svadje i rasprave,mislim da je ovako najbolje. sve greske koje imaju vehabije ja cu navoditi i pobijati samo jasnim dokazima kako se niko ne bi nasao uvredjenim.
Pa evo prva tema koju bih obradio je:

Podizanje ruku u namazu


Nema sumnje da je Boziji Poslanik u pocetku islama dizao ruke u namazu I da se namaz sastojao iz mnogo vise pokreta nego kasnije. Medjutim,ti pokreti su vremenom ukidani I derogirani tako da je namaz doveden do njegovog savrsenstva a to je onakav namaz kakvog ga vidimo danas u nasim dzamijama.

Prenosi se od Dzabir ibn Semure da je rekao: “ Dosao nam je Boziji Poslanik I rekao: Sta vam je sto vas vidim pa masete tim rukama kao das u repovi od pobesnelih konja,smirite se u namazu!” (Muslim 1/181) ( Oni koji negiraju da je podizanje ruku u namazu derogirano I koji jos uvijek slijede onaj nesavrsen oblik namaza govore da se ovaj hadis odnosi na derogiranje uzvracanja selama u namazu. Naime,ashabi su,kada bi klanjali a neko usao u dzamiju I nazvao im selam mahali rukama kako bi uzvratili na selam pa im je Boziji Poslanik to zabranio u hadisu kojeg takodje biljezi Muslim u kome se kaze: “Od Dzabir ibn Semure se prenosi da je rekao: “ Kada bismo klanjali namaz za Bozijim Poslanikom govorili smo : Es selamu alejkum ve rahmetullah, Es selamu alejkum ve rahmetullah pa bismo pokazali svojom rukom na stranu,pa nam je Boziji Poslanik rekao: Zasto pomerate ruke kao da su repovi od pobesnelih konja?” Medjutim, kao sto se to iz jasnog teksta vidi ova dva hadisa govore o dva razlicita slucaja I nikako se ne mogu povezati jer prvi hadis kojim se derogira podizanje ruku u namazu govori o slucaju kada su ashabi sami klanjali namaz pa im je dosao Boziji Poslanik I video ih kako podizu ruke u namazu I zabranio im to, a drugi hadis govori o slucaju kada su ashabi klanjali za Bozijim Poslanikom I odgovarali na selam kada bi neko usao u dzamiju pa je to Poslanik primetio I zabranio im. Takodje, odgovaranje na selam je stvar izvan namaza I nije vezana za namaz a Boziji Poslanik je prvim hadisom zabranio I derogirao stvar koja je u namazu,od sastavnih dijelova namaza jer je rekao na kraju hadisa: Smirite se u namazu,u stvarima iz namaza. Takodje,ako neko od njih ( zahirija) kaze ,I pored svih jasnih dokaza, da se ovaj hadis odnosi na derogiranje odgovaranja na selam reci cemo mu: Cak I da se odnosi na odgovaranje na selam u namazu ovaj hadis derogira I dizanje ruku u namazu jer je odgovaranje na selam vadzib a dizanje ruku nelogicna I nerazumna stvar pa ako se ovim hadisom derogira pomeranje ruku zbog vadziba onda je jos prece da taj isti hadis derogira I tu nelogicnu nerazumnu stvar tj. Pomeranje ruku bez ikakvog razloga.)

Prenosi se od Abdullah ibn Mes’uda da je rekao: “Hocete li da vam klanjam namaz Bozijeg Poslanika?Pa je klanjao I nije podizao ruke osim pri pocetnom tekbiru.” ( Tirmizi 1/35; Ebu Davud; Nesai; Ebu Bekr ibn Ebi Sejbe; Ahmed; Ebu Hanife) ( Hadis je po uslovima Muslima tj. Muslim je u svom Sahihu prenio hadise od svih prenosilaca ovog hadisa sto znaci da su svi oni na najvecem stepenu pouzdanosti. Takodje, ovo je stav cjelokupne uleme Kufe, Sufjan Es Sevrija I mnogih drugih tabiina.(Pogledaj I’lau sunen 3/5

Prenosi se od Abdullah ibn Mes’uda da je rekao: “Hocete li da vas obavestim o namazu Bozijeg Poslanika? Pa je ustao I podigao ruke pri pocetnom tekbiru I vise ih nije dizao.” ( Nesai, 1/15 ( Prenosici ovog hadisa su prenosioci iz dva Sahiha,osim Asim ibn Keliba od kojeg biljezi samo Muslim, I Suvejda koji je od pouzdanih medju hadiskom ulemom/ I’lau sunen, 3/61 /)

Prenosi se od El Esveda da je rekao: “Video sam Omera da je dizao ruke samo pri pocetnom tekbiru.” ( Tahavi, I kaze da je Sahih, I Dirajeh str 85. I kaze se da su svi prenosioci pouzdani)

Prenosi se od El Esveda da je rekao: “ Klanjao sam sa Omerom I on nije dizao ruke u namazu osim pri pocetnom tekbiru, I video sam Sa’bija I Ibrahim En Nehaija I Ebu Ishaka I niko od njih nije dizao ruke u namazu osim pri pocetnom tekbiru.” ( Ibn Ebi Sejbe, Musannef) ( Hadis je Sahih po uslovima Muslima/ I’lau sunen 3/ 63)

Prenosi se od Asim ibn Keliba a on od svog oca da je rekao: “ Alija je podizao ruke prilikom pocetnog tekbira a zatim ih nije dizao.” ( Tahavi 1/132) ( Kaze Bedruddin El Ajni/ komentator Buharije/ : Ovaj hadis je po uslovima Muslima. Takodje,kaze Zejlei’ 1/ 211: Ovo je Sahih Hadis.)

Prenosi se od Mudzahida da je rekao: “ Klanjao sam za Abdullah ibn Omerom pa nije podizao ruke osim pri pocetnom tekbiru.” ( Bejheki, Tahavi, Ibn Ebi Sejbe, Asaru sunen 1/10 ( Sened ovog hadisa je Sahih/ I’lau sunen 3/64)

Prenosi se od Ibrahima a on od Abdullaha da je rekao: “ Dizao bi ruke kada bi pocinjao a zatim ih vise ne bi dizao.” ( Ibn Ebi Sejbe) ( Ibrahim En Nehai nije cuo ovaj hadis od Abdullaha medjutim on nije prenosio od Abdullaha hadis bez posrednika osim ako je bio siguran u ispravnost tog hadisa. Kaze Tahavi: Ibrahim en Nehai je prenosio od Adbullah ibn Mes’uda samo ako bi taj hadis bio sahih I ako bi broj prenosilaca od Abdullaha dostigao stepen mutevatira./ Tahavi 1/133)

Prenosi se od Ebu Ishaka da je rekao: “Ucenici Abdullah ibn Mes’uda I Alije nisu podizali ruke osim pri pocetnom tekbiru.” (Ibn Ebi Sejbe; Dzevheru nuka 1/ 139) ( Sened ovog hadisa je Sahih/ I’lau sunen 3/67)

Prenosi se od Ibn Mes’uda da je rekao: “ Klanjao sam za Poslanikom I Ebu Bekrom I Omerom I niko od njih nije dizao ruke osim pri pocetnom tekbiru.” ( Bejheki, Hasen)

Prenosi se od Abdullaha da je rekao: “ Hocete lid a vam pokazem namaz Bozijeg Poslanika? Pa je klanjao I podigao ruke samo pri pocetnom tekbiru.” ( Ibn Ebi Sejbe, Asaru Sunen 1/104; Ahmed, Ebu Davud 1/116) (Prenosioci ovog hadisa su prenosioci dva Sahiha osim Asima od kojeg prenosi samo Muslim)

Prenosi se od Abdulaziz ibn Hakim da je rekao: “ Video sam Ibn Omera da je podigao ruke do naspram usiju prilikom pocetnog tekbira a zatim ih nije dizao ponovo.” ( Muhammed ibn Hasen Es Sejbani, Muvetta’, str. 90) ( Svi ravije ovog hadisa su ispravne osim Muhammed ibn Ebana koji je slab ali kaze Ahmed: Nije lagao. , a posto je mudztehidovo koriscenje hadisa ujedno I dokaz o ispravnosti tog hadisa a Muhammed ibn Hasen es Sejbani je mudztehid mutlak onda mozemo reci da je I ovaj hadis ispravan/ I’lau sunen 3/73)

Prenosi Ebu Jusuf od Husajna da je rekao: “ Usli smo je I Amr ibn Murre kod Ibrahim En Nehaija pa je Amr rekao: Pricao mi je Alkame od Vaila da je rekao: “ Klanjao sam sa Poslanikom pa sam ga video da dize ruke kada bi donio tekbir I kada bi se uspravio sa ruku’a. Pa je Ibrahim rekao: Mozda ga je video da dize ruke samo tog dana pa je to zapamtio. Zar ga nije bolje video Abdullah ibn Mes’ud I njegovi drugovi koji su mi pricali da Poslanik nije dizao ruke osim pri pocetnom tekbiru?” ( Muhammed ibn Hasen Es Sejbani, Muvetta’, str. 90) ( Pogledaj zlatni sened ovog hadisa: Ebu Jusuf- mudztehid mutlak, Husajn- Hafiz, hudzdze u hadisu; Ibrahim en Nehai- Tabiin, jedan od najucenijih ljudi ovog ummeta, Abdullah ibn Mes’ud- ashab)

Prenosi Ebu Hanife od Hamada a on od Ibrahima a on od El Esveda da je rekao: video sam Abdullaha da je dizao ruke pri pocetnom tekbiru a zatim ih vise ne bi dizao I govorio bi da je tako radio Poslanik.” (Dzami’u Mesanidil Imam 1/ 355)

Prenosi se u Mesanidul Imam prica izmedju Ebu Hanife I Evazije: Sastali su se Ebu Hanife I Evzai’ pa je Evzai’ rekao: Zasto ne dizete ruke posle tekbira I posle uspravljanja su ruku’a? Pa mu je Ebu Hanife rekao: Zato sto nije doslo od Poslanika sto bi nam to potvrdilo. Pa je rekao Evzai: Kako nije dosao sahih hadis kad mi je pricao Zuhri od Salima od Ibn omera da je Poslanik dizao ruke posle tekbira I kad bi se uspravio sa ruku’a? Pa je rekao Ebu Hanife: A meni je pricao Hamad od Ibrahima a on od Alkame I El Esveda a oni od Abdullah ibn Mes’uda da Boziji Poslanik nije dizao ruke osim pri pocetnom tekbiru. Pa je Evzai rekao: Pricam ti od Zuhrija od Salima od Ibn omera a ti mi pricas od Hamada pa od Ibrahima pa od Alkame I Esveda pa od Abdullah ibn Mes’uda? Pa je Ebu Hanife rekao: “ Hamad je bio bolji serijatski pravnik od Zuhrija a Ibrahim bolji od Salima a Alkame I El Esved nisu nista gori od Abdullah ibn Omera I pored toga sto je on ashab jer su oni sakupili znanje vecine ashaba,a Ibn Mes’ud ,koji je poznat u fikhu I kiraetima, je zbog svoje mladosti vise vremena provodio sa Poslanikom od Ibn Omera. Pa je Evzai’ ucutao I nije vise govorio.” ( Dzami’ul mesanidil Imam 1/ 302-303)

Prenosi se od Ebu Bekr ibn Ajjasa d aje rekao: “ Nisam video fekiha u zivotu da je dizao ruke osim pri pocetnom tekbiru.” ( Tahavi, 1/ 134)

Prenosi se od El Berra’a da je rekao: “ Poslanik je dizao ruke do blizu usiju kada bi pocinjao namaz I zatim ih vise nije dizao.” ( Ebu Davud, 2/22)

Prenosi se od Mugire da je rekao: “ Rekao sam Ibrahimu: Hadis Vaila d aje on video Poslanika kako je dizao ruke kod tekbira I kod uspravljanja sa ruku’a? Pa je rekao: Ako ga je video Vail jednom da dize ruke,pa video ga je Abdullah ibn Mes’ud pedeset puta da ne radi to.” ( Tahavi 1/ 132)

Na kraju,nakon sto smo spomenuli samo mali deo hadisa koji derogiraju podizanju ruku u namazu I koji potvrdjuju da je sunnet Bozijeg Poslanika kojeg je praktikovao vecinu svog zivota klanjanje bez podizanja ruku, moramo spomenuti da taj stav pored ucenjaka Hanefijske pravne skole zastupaju I ucenjaci Malikijskog mezheba ( Ebu Hanife je bio tabi’in a Malik tabi tabi’in). Tako,kaze Malik u El Mudevvenetul kubra: “ Ne znam da se podizu ruke u nicemu osim u pocetnom tekbiru. I kaze Ibnul Kasim: Bilo je podizanje ruku u namazu pored tekbira daif,neispravno po misljenju Malika.” ( Mudevvenetul kubra 1/ 71)
Recruit is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
vehabije, zovu


Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ko su vehabije??? Recruit Religija 25 26-05-2009 01:16
Vehabije rastjeraju zaljubljene parove borichi Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 39 07-11-2007 21:40
Vehabije napale novinare borichi Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 0 03-04-2007 00:57


All times are GMT +2. The time now is 10:59. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)