SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 13-03-2008   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Thumbs up VeČe SjeniČkog Ćilimarstva

SKUPŠTINA OPŠTINE SJENICA PODRŽALA UDRUŽENJE GRAĐANA ''SANDŽAČKI ĆILIM'' I ORGANIZOVALA VEČE SJENIČKOG ĆILIMARSTVA

Ćilimarstvo u sjeničkom kraju ima dugu tradiciju. Nasleđeno je iz Persije, preko Turaka. Uz sjenički sir, pršutu i tekstilnu industriju, ćilimarstvo je bilo jedan od glavnih nosilaca privrednog i ekonomskog razvoja. Mnoge porodice su živele od toga, a sjenički ćilim je bio nadaleko poznat. Ćilimarska škola u Sjenici, osnovana je 1933.godine, a u okviru PIK ''Pešter'', u periodu šezdesetih godina prošlog veka, domaća radinost je bila značajna i uspešna proizvodna oblast. Sa željom da se ovom kraju vrate tradicionalne vrednosti, Skupština opštine je podržala inicijativu Udruženja ''Sandžački ćilim'' i organizovala Veče sjeničkog ćilimarstva.
Specijalni gost bila je, u svetu poznata Sjeničanka Sofija Ćuk Garofani. Kao afirmisana umetnica i profesorka na Akademiji primenjenih umetnosti u Parizu, ona već godinama upoznaje svet sa tradicionalnim vrednostima rodnog kraja. ''Kada se osvrnem na sve predhodne boravke, mislim da sam večeras najsrećnija, jer je na pragu realizacija jednog značajnog i grandioznog projekta, a samim tim i realizacija mog projekta ''Slikom i poezijom do tapiserije'', koji sam osmislila još pre dvadeset godina. Ovaj projekat je vrlo složen jer obuhvata obrazovanje, umetnost i proizvodnju, a ujedno i vrlo značajan za mlade, koji treba da se zadrže na ovim, odavno anatemisanim prostorima. ovim potezom lokalna zajednica, prvi put čini mi se, pokazuje političku zrelost, i ja želim da verujem u iskrenost njihovih namera. Jer, na ovim prostorima, između istoka i zapada, stvorena je autentična umetnost, koja treba da se izbori i za mesto na svetskom tržištu.''
Nekadašnji rukovodilac sektora domaće radinosti u kombinatu ''Pešter'' i predstavnica NVO ''Sandžački ćilim'' Milunka Vranić, podsetila je prisutne na period uspešnog poslovanja u ovoj oblasti, kao i o mogućnostima da se povrati barem deo nekadašnjeg tržišta. Savremenu notu tradicionalnim umetničkim vrednostima dali su gosti iz Novog Pazara. Inženjer tekstila Emsan Salihagić je govoreći o kvalitetu sjeničke vune istakao važnost i potrebu da se od sirovine dođe do gotovog proizvoda. ''Treba preduzeti određene mere da se zaustavi prodaja vune – rekao je Salihagić. – Potrebno je napraviti program, po kojem bi se, po mojoj proceni, moglo uposliti najmanje stotinak radnica, koje bi predhodno trebalo da prođu određenu obuku. A poznato je da Sjenica ima dobre i kvalitetne tkalje.'' To je potvrdio i inovator u oblasti pneumatskih razboja, iženjer mašinstva Harun Hoćanin. On je, predstavljajući svoj izum, rekao da se radi o, za sada najsavremenijim pneumatskim razbojima za ručno tkanje tepiha u svetu koji, za razliku od dosadašnjih, rade 2.250.000. čvorova na kvadratnom metru. ''Kada spojimo, sa jedne strane Sjeničanke, koje po meni važe za najbolje tkalje u bivšoj Jugoslaviji, i sa druge strane najbolji razboj za ručno tkanje tepiha na svetu, dobijamo pogon sa 30 razboja, za početak, gde bi bilo upošljeno 110 tkalja, i naravno proizvod ekstra kvaliteta'', istakao je Hoćanin.
''Skup je bio dosta kvalitetan i mislim da smo čuli i neke stvari koje su u Sjenici već bile zaboravljene. Inače, ovakvih inicijativa je bilo i ranije. Ja želim da podržim Udruženje ''Sandžački ćilim'' u nastojanju da se afirmišu tradicionalne umetničke vrednosti našeg kraja za dobrobit svih naših građana. Da bismo formirali pogon za proizvodnju sjeničkog ćilima, potrebno je da Udruženje konkuriše sa projektima, kako bi se obezbedili donatori za kupovinu razboja'', rekao je u ime organizatora, predsednik Skupštine opštine Sjenica Fahrudin Fijuljanin.
Attached Images
File Type: jpg cilimarstvo.jpg (110.3 KB, 16 views)
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 13-03-2008   #2
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Tafra!
Nista dobro ovo donijet nece!

Verovatno ce neki izbori uskoro,pa se "prave kulturni"!
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2008   #3
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Ti si jedina koja je tako rekla,al ok svi imamo svoje misljenje....
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
Ćilimarstva, sjeniČkog, veČe


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
SjeniČanke Osvojile Tri Medalje Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 3 19-03-2009 22:22
SjeniČko-peŠterska Zima Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 0 08-01-2009 17:10
Za SjeniČke Farmere Dragoceno Iskustvo Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 2 10-10-2008 13:56
Prvi SjeniČanin Na Olimpijadi Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 90 20-08-2008 19:26
SjeniČki Karatisti Ponovo MeĐu UspeŠnima Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 9 11-04-2008 10:40


All times are GMT +2. The time now is 23:30. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)