SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 22-05-2009   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Exclamation Problemi prodaje sira u sjeniČkom kraju

Poljoprivredni proizvođači iz sjeničkog kraja su oduvek bili poznati po proizvodnji mlečnih, i proizvoda od mesa. Tradicionalni načini proizvodnje, u uslovima čiste prirodne sredine sa prostranim livadama i pašnjacima, imali su za rezultat kvalitetne prehrambene proizvode, koji su oduvek bili svojevrsni brendovi sjeničkog kraja. Čuveni sjenički sir, pršut, paprika u pavlaci, ovčja stelja i slično, su proizvodi koji su se mogli nači na trpezama šitrom sveta. Poslednjih meseci međutim, prodaja sira za sjeničke proizvođače predstavlja veliki problem, iako je cena ovog proizvoda sa 3,5 do 4 evra po kilogramu pala na 1,5 evro. Zalihe ove poznate životne namirnice su sve veće, a individualni proizvođači ne nalaze način za plasman svojih proizvoda zbog, kako navode, naglog gašenja kanala prelaska sira na graničnim prelazima prema Bosni, Crnoj Gori, Makedoniji, i smanjenoj prodaji na Kosovu, kao i zbog nedostatka otkupnih cetara. Oni kažu da, ukoliko se u što skorijem vremenskom periodu ne pronađu kupci, ogromne zalihe ovog poznatog proizvoda, završiće u smeću!
Najveći problem sa prodajom sira imaju individualni proizvođači iz udaljenijih sjeničkih sela. Jedno od takvih je selo Fijulje, koje broji oko dvadeset domaćinstava, kaoja se beva isključivo poljoprivrednom i stočarskom proizvodnjom, što je inače odlika svih sjeničkih sela. Kako saznajemo od Šućra Peškovića iz Fijulja, u tom selu ima čak oko 60 tona sira u zalihama. ''Ja imam 160 ovaca i devet krava. Živim od stočarske proizvodnje, kao i svi ljudi na selu, i nisam uspeo da prodam prošlogodišnji sir, a nova sezona već počinje. Ukoliko država nešto ne preduzme, propašće nam sav godišnji prihod, jer ćemo biti prinuđeni da bacimo sve zalihe punomasnog sira.'' Pešković kaže da se na zelenoj pijaci mogu prodati samo neznatne količine, i ističe da su problemi sa prodajom sira privukli medijsku pažnju, ali ne i kupce.
Samostalni stručni saradnik za poljoprivredu opštine Sjenica, Faik Kurtović smatra da i sami poljoprivredni proizvođači mogu u značajnoj meri uticati na smanjenje aktuelnih problema sa plasmanom proizvoda. ''Naši poljoprivredni proizvođači sir pakuju u kacama od po 60-70 kilograma, što je vrlo teško prodati u takvoj ambalaži. Drugi problem na koji se takođe može uticati je nepostojanje registrovanih poljoprivrednih mlekara, na osnovu kojih bi se vršila prodaja bez nakupaca, kao i formiranje poljoprivrednih zadruga'', kaže Kurtović. Predsednik opštine Sjenica Muriz Turković je za naš sajt rekao da je obavio kontakte sa nadležnim Ministarstvom i da očekuje pozitivan ishod u rešavanju aktuelnih problema. On je istakao da će sjenički sir biti zaštićen kao autohtoni proizvod sa ovih prostora, što je već u proceduri i za koji će važiti posebni standardi, i najavio da će se za sjeničke poljoprivredne proizvođače, naredne nedelje organizovati stručno predavanje o proizvodnji i plasmanu njihovih proizvoda.

__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 22-05-2009   #2
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

pod devizom sjenickog sira prodaje se sve i svasta sirom srbije...
imao sam priliku pre nekoliko godina da na jednoj pijaci na jugu srbije slusam coveka kako prica o siru koji prodaje da je sjenicki te da ga je licno on kupio u sjenici...
ja,u drustvu jos nekoliko mestana, onako indirektno postavih mu nekoliko pitanja a covek zapravo i ne znade gde se sjenica nalazi a kamo li da je sir sjenicki...
s´ toga imamo i pricu kako sjenicki sir vise nije kao nekad i jos niz nekih stvari koje su umanjile pravu vrednost naseg sira...
nekada,pre 25-30 godina, je stocni fond na teritoriji opstine sjenica bio bar 10 puta veci,i nikada nije ostalo ni jedno kilo da nije prodato...
sada,sa desetkovanim stocnim fondom,nema prodaje,nesto mi tu nije logicno...
u mnogome ovde bi jako znacila podrska opstinskih vlasti...
lokalni vlastodrsci bi konacno morali malo da povedu brigu o tome,i da jednom za svagda shvate da sjenica i sjenicka opstina ne moze da se bavi proizvodnjom automobila,viskija,kopanjem zlata,i samo i iskljucivo trgovinom,vec bi morala da se okrenen onome cemu je geografski polozaj i priroda mesta predodredjena a to je poljoprivreda...
ne mogu da verujem da su zlatarski proizvodi dobili brend a da sjenicki,koji su mnogo boljeg kvaliteta to ne mogu...
stvar je samo u onima koji su na vlasti i njihovom poslu koji zaista moraj u da obavljaju,a ne samo da se takmice koji ce vise para da potrosi od i onakoosiromasenog opstinskog budzeta na osnovu reprezentacija...
ova vlada,ako bude imala sluha o ovakvim pitanjima,mogla bi da potraje,u suprotonom bolje da vec odmah odu jer ako budu radili isto kao i predhodnici nista dobiti necemo sto vec nije vidjeno...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2009   #3
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Odlican komentar...bravo STRANAC!!!
  Reply With Quote
Old 22-05-2009   #4
suad
komsija
Početnik
 
suad's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: bec
Godine: 57
Posts: 524
Default

Ovo je stvarno ozbiljan problem kojem treba posvetiti punu paznju.Mozda da se napravi profesionalni menadzment nebi li se dobila nova trzista i povratila stara(Bosna,Kosovo,Crna Gora...).Ako se stane sa prodajom sira oseticemo to svi.
suad is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2009   #5
AMELA
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 34
Default

E bas ste otvorili pravu temu
imate od moje mame kantu sira i metanicu za ove postave i komentare
AMELA is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2009   #6
homar
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 307
Default

Problem "sjeničkog sira" je mnogo veći i složeniji nego što se vidi na prvi pogled. Poznato je da u sjeničkom kraju se proizvodi tradicionalno kvalitetan i dobar "sjenički sir". No otvaranjem tržišta evrope, nije dovoljno samo proizvesti, nego je složenija etapa prodati proizvod. Po meni bi pod hitno postojeća Vlast u Sjenici trebala naručiti "Studiju proizvodnje i plasmana sjeničkog sira", gdje bi se od strane stručnjaka svih profila ova problematika predočila cjelokupnoj javnosti i postojećoj vlasti sa konkretnim i valjanim prijedlozima za proizvodnju, plasman i zaštitu "sjeničkog sira", kao "brenda" Pešterske visoravni.

Po meni, kao laika u ovoj oblasti, glavi problemi u proizvodnji i plasmanu sjeničkog sira su slijedeći:
- Ne postojanje standarda za proizvodnju "sjeničkog sira". Nije dovoljno reći evo ovo ti je "sjenički sir" i ti si zadovoljio ukus kupca,
- Neorganizovana proizvodnja mlijeka a time i sjeničkog sira. Mi danas u sjeničkom kraju nemamo riješeno pitanje organizovane proizvodnje i prodaje mlijeka i proizvodnje sira.
- Da li je došao kraj tradicionalnoj proizvodnji "sjeničkog sira", na ovo pitanje treba da daju odgovor stručnjaci svih profila.
- Jedan od najvećih problema prilikom plasmana i prodaje sj.sira je ambalaža. Kace i plastične posude nisu prikladne za kupovinu i držanje sira u domaćinstvima.
- Propisivanje standarda koje mora zadovoljiti I klasa "sjeničkog sira" i obezbjediti taj kvalitet i zaštititi sami "brend".
- Stručno usavršavanje naših poljoprivrednih proizvođača, ne samo za tradicionalnu proizvodnju "sjeničkog sira", već i za proizvodnju drugih vrsta sireva i drugih proizvoda od mlijeka.

Ima tu još sigurno mnogo problema, ali došlo je vrijeme da se umiješa struka i da se izvrši ulaganje u ovoj oblasti, a ne da se narodu od strane političara tipa Rasima i Sulje godinama prodaje magla.
homar is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2009   #7
Shurjak
Gost
 
Posts: n/a
Default

Prodajom PIK" PESTERA" ne da su samo radnici ostali bez zaposlenja,vec su i poljoprivredni prizvodjaci ostali bez sigrne prodaje ,i plasmana svog proizvoda. Nemogu da shvatim da jedan agronom kakav je Faik Kurtovic zeli odbraniti vladu i loikalnu samoupravu, njegovom izjavom da poljoprivrednici svoj proizvod pakuju u kacama od 60-70 kg.Znamo da je sir najkvalitetniji ako se pakuje u kacama,ali poljoprivrednici pakuju sada sir u kanticama od 5-10 kg,jer proizvodjaci znaju da manja pakovanja bolje prodaju,jer narod nema para.Znajuci da je kombinat"PESTER" srce sjenice lokalna samouprava treba da se bori da sacuva kombinat, i pomognu da se ugovor kupoprodajni raskine, da bi poljoprivrednici imali gde da prodaju ,sir, mleko,jagnje, tele,itd.i da bi sa kombinatom Sjenica pokrenula privredu nasega kraja bar 50%. Stoga molim sve forumase koji imaju dobru ideju ,da se raskine ugovor neka je proslede na sajt,i pomognemo i radnicima i poljoprivrednicima da obezbede sebi egzistenciju i buducnost.
  Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
kraju, problemi, prodaje, sira, sjeniČkom


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:48. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)