SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Automobili automobili u Sjenici, novosti vezane za automobilizam, oldtimer, vaši ljubimci...

Reply
Old 10-05-2012   #1
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default Peugeot 308CC 1.6 THP

Znamo da su Francuzi prilično vragolasti, ali da li znate da su napravili auto koji ima tange?



Tekst i foto: Nemanja Pantelić

Jedan od članova dizajnerskog tima, tokom razvoja modela, dobio ideju da zadnji deflektor vazduha oblikuje prema ovom uzbudljivom, ali ne toliko udobnom komadu donjeg veša



1.6 HTP, 6 brzina. Zapremina: 1598 kubika; Snaga: 156ks pri 6000 obrtaja; najveći obrtni moment: 240Nm pri 1400 obrtaja; ubrzanje: 9,6s; max.brzina: 215 kmh; 167g CO2/km, Euro VCrna površina deflektora prelazi na površinu branika tačno koliko i tange mogu da izvire iznad pojasa na pantalonama. Malo, ali dovoljno da nam u prolazu privuku pažnju.



Šteta je što se na spisku dodatne opreme ne nalazi pakovanje ovih umetaka, različitih boja i dezena. Vlasnice bi tada mogle da stavljaju roze, čipkane ili šarene detalje, čisto da se slažu sa njihovim izborom donjeg veša za taj dan.

Širina: 2039mm sa retrovizorima; dužina: 4440mm; visina: 1426mm; međuosovinsko rastojanje: 2605mmInače, tange su jedan od prvih odevnih predmeta koje je čovek koristio. U doba nastanka uglavnom su ih nosili muškarci. Svrha tangi nije bila da privuku pažnju, već da zaštite i prekriju genitalije osobe koja ih je nosila.



Kako su vekovi prolazili, proizvod nije preterano evoluirao, ali doživeo je povratak u modu krajem 20. veka na plažama u Brazilu. Odatle, tange su brzo prokrčile svoj put do naših repera i hip-hopera (ili barem devojaka u njihovim spotovima).

Do skoro, tange su bile veoma zastupljene na beogradskom Bulevaru revolucije, gde su prodavane na haubama automobila. Ovaj podatak vraća nas na priču o automobilima.

Masa: 1636kg sa vozačem. Zapremina rezervoara: 60lKupe kabriolet, rekao bih, predstavlja najprestižniju verziju Peugeota 308. Dostupan je u samo dva paketa opreme, ali oba su prilično visoka. Takva je i cena ovog automobila.



Peugeot uglavnom pravi automobile koji u trenutku proizvodnje izgledaju moderno. Tokom 2011. godine kompletan spektar modela 308 redizajniran je. U estetskom smislu, fokus redizajna bio je na prednjem i zadnjem delu. Naravno, glavni dodatak su dnevna LED svetla.



Puno truda uloženo je u dizajn.Na ovom automobilu, više od karakterističnog prednjeg dela, dopao mi se način na koji se smenjuju i preklapaju razne linije i ispupčenja na vozilu. Dizajnerima je bilo važno da uspešno reše ovo pitanje, kako auto ne bi izgledao dosadno i monotono, posebno na boku koji je velike površine.



Od glomaznog izgleda zadnjeg dela automobila odvikli smo se još od kako se pojavio Audi 80 (popularno jaje).Nije lako nacrtati lep CC automobil na osnovu već postojećeg modela. Ovo kažem jer, iako izgleda prilično lepo sa spuštenim, kada je krov podignut zadnji deo izgleda prilično nezgrapno. Naravno, zadnji deo mora biti velikih dimenzija jer se u njega pakuje čitav metalni krov.



Iako smo čitav vek čekali na pojavu “čvrstog” pokretnog krova za kabriolete, postoje i prednosti i svoje mane ovog sistema.

CC sistem nudi putnicima veću sigurnost, bolju izolaciju i sprečava ljubomornog komšiju da vam probuši platneni krov. Ipak, CC naplaćuje svoje prednosti i oduzimanjem prostora u prtljažniku i svojom masom.



Animacija na centralnom displeju potvrđuje da je krov uspešno spuštenČvrsti krov najčešće nije moguće otvarati ili zatvarati osim ako automobil ne miruje ili se kreće brzinom kornjače. Operacija podizanja ili spuštanja krova na ovom modelu može se obavljati do brzine od 12km/h.



Prilikom operacije otvaranja i zatvaranja krova treba proveriti da li je okruženje iza automobila čisto. Ogromni poklopac prtljažnika podiže se i otvara preko ivice zadnjeg branika, tako da teoretski može da zakači banderu, stubić, parkirani automobil ili prolaznika. Motor mora biti uključen tokom ovog procesa.

Mislim da platneni krovovi, koji su takođe usavršeni u poslednjih nekoliko godina, treba pre svega, da pokrivaju kabine skupih i luksuznih automobila. Meni deluju elegantnije od Transformers Autobot sistema koji krasi ovaj 308.



Krov se može spustiti samo kada sigurnosnom roletnom pregradite prtljažnik. Ona osigurava da će krov imati dovoljno prostora.Krovu je potrebno 20 sekundi sa se spakuje u prtljažnik pri čemu će zapreminu spustiti sa 403 na 266 litara. Automobili ove klase generalno imaju odlične prtljažnike. U ovog Peugeota mogu bez problema da se ubace tri velika kofera.

Kabina kabrioleta takođe se razlikuje od klasničnog modela. Osim što je u startu bolje opremljena, prvo što sam primetio bile su debele fotelje u koje su ugrađeni ventilacioni otvori.

Naravno, veoma je udobno putovati na ovakvim sedištima koja pružaju odličan oslonac telu.


Pošto najveća tržišta za kabriolete nisu vruće morske destinacije već zemlje poput Velike Britanije, Nemačke i Skandinavskih zemalja, proizvođači su razvili neke funkcije koje će omogućiti udobnu vožnju sa spuštenim krovom i u podnebljima sa nestabilnom klimom.

Dok se šira populacija ne upozna sa detaljima ove tehnologije, vlasnici kabrioleta biće okarakterisani od strane slučajnih prolaznika kao budale koje se smrzavaju samo da bi svima pokazali kako imaju kabriolet.

Stvarnost je sasvim drugačija. Veoma udobno možete voziti sa spuštenim krovom i kada je temperatura vazduha 10 stepeni. Važno je da iza prednjih sedišta instalirate mrežicu koja štiti od vrtloženja vazduha, da podignete sva bočna stakla i da pustite grejanje.

Komande fena, pokretnog krova i svih bočnih stakala.Bićete iznenađeni formiranjem mikroklime koju vožnja po gradu ne može da naruši. Fen u sedištima 308 CC aktivira se posebno, pomoću konzole između prednjih sedišta. Ovaj oblik duvanja za vrat nema negativnu konotaciju, šta više, jedan je od najprijatnijih osećaja koje automobil može da vam pruži.

Pošto su putnici tokom vožnje kabrioletom ranjiviji prilikom nesreća, odnosno prevrtanja, i ovaj Peugeot opremljen je sistemom koji u rizičnim trenucima izlaze iz zadnjih sedišta kako bi u što većoj meri udaljili glave putnika od tla.

Efekat sistema umanjen je u situacijama kada se prevrtanje dešava po izletanju sa asfaltnog puta na mekanu podlogu.

Centralna konozla poznata je sa hečbeka, Kao opcija, osim kožnih sedišta moguće je naručiti i centralnu konzolu presvučenu kožom.

Instrument tabla na primerku koji sam vozio bila je bele boje. Na displeju između instumenata ispisuju se podaci sa putnog računara a odabir podataka vršite pomoću tastera smeštenog na ručici za brisače. Automobil sam, umesto vas, uključuje brisače i farove.

Pri upravljaču nalaze se komande tempomata i audio uređaja, tako da je sam upravljač oslobođen dugmića. Iako vam se ovakva organizacija može učiniti nepraktičnom, jer ne vidite šta treba kada da pritisnete, posle nekoliko dana upotrebe shvatićete da je to najveća prednost ove vrste komandi.

Nikada u toku vožnje nećete skidati pogled sa puta ili sklanjati ruku sa upravljača da biste nešto podesili. Kada se dugmići nalaze na samom upravljaču, vozači često gledaju u njih dok i koriste.

Na vrhu centralne konzole nalazi se ekran na kojem se ispisuju podaci sa audio, klima i navigacionog uređaja. Preko njega možete podešavati i način funkcionisanja raznih sistema na automobilu, uključujući i odabir boje ekrana.

Čitav ekran skriva se u centralnoj konzoli svaki put kada isključte motor. Moguće je i tokom vožnje, ručno, sakriti ovaj ekran.

Centralna konzola lepo izgleda, sa fino raspoređenim komandama ail nalazi se predaleko od vozača tako da se tokom vožnje morate pomerati iz sedišta da biste dohvatili određene tastere ili podesili ventilacione otvore. Takođe, sjajni “piano” finiš konzole nije praktičan za kabriolet jer se na njemu veoma lako zadržava prašina.

Mislim da su za kabriolete daleko primereniji benzinski motori. Ovo ne kažem zato što mislim da benzinci imaju bolje performanse već zato što su uglađeniji u svom radu.

Veoma su tihi i kada stojite u mestu i kada ste na putu. Zbog ovih karakteristika rekao bih da benzinci doprinose sveukupnoj eleganciji koju nose kabrioleti.

Bez obzira na to koliko su HDI motori postali tiši ili nežniji u svom radu, oni još uvek emituju svoje karakteristične zvuke. Posle redizajna kompletne linije 308, dizeli su opremljeni mikrohibridnom tehnologijom, zahvaljujući kojoj je omogućeno efikasno funkcionisanje stop-start sistema. Na ovaj način u potpunosti je eliminisana buka motora dok stojite u mestu, ali čim pritisnete kvačilo, motor se startuje.

Obožavam kabriolete, ali ne zbog onog klišea “vetar u kosi”. To mi čak ni ne prija. Pre svega, mislim na sećaj koji imate kada spustite krov, kada na licu osetite prvi dašak svežeg vazduha i kada vam se pogled otvori za mene je bez premca kada je reč o automobilima.

Peugeot 308 CC veoma je jednostavan i lagan za vožnju. Retrovizori su ogromni tako da se na njih možete oslanjati dok vozite ili parkirate sa podignutim krovom. Situacija oko automobila, koju beleže parking senzori, prikazuje se na centralnom displeju.

Karatkeristično za francuske automobile, sve komande veoma su mekane pa ih sa lakoćom i preciznošću mogu dozirati i dame u visokim potpeticama i sa nadograđenim noktima.

Nebo se ogleda u ručici menjačaTokom vožnje po gradu, ukoliko brzine menjate oko 2000 obrtaja (u skladu sa savetnikom za ekonomičnu vožnju) motor je potpuno nečujan. Samo se čuje nežni “klik” ručice menjača dok se fiksira u zadatom položaju.

Ovakvi kabrioleti uglavnom su različiti automobili kada ih vozite sa podignutim ili sa spuštenim krovom. Peugeot 308 CC nije izuzetak. Naravno, vozne karakteristike bolje su sa podignutim krovom, ne samo zbog manjeg otpora vazduhu već i zbog ravnomernije raspoređene mase automobila i zbog dodatne čvrstine koju obezbeđuje postavljena krovna konstrukcija.

Prelasci preko neravnina na putu ili preko ležećih policajaca, dok je spušten krov, otkriće vam da zadnji deo ima tendenciju “poklekne” znatno više nego prednji.

Prilikom prolazaka kroz oštre krivine imao sam utisak da je čitav zadnji deo automobila tromiji od prednjeg. Mislim da vožnja kabrioleta ove klase ne treba da motiviše na neku ambicioznu vožnju. Pre bih rekao da je idealan za krstarenje kroz prirodu.

Tokom vožnje, zaključio sam da je 308 CC znatno čvršći automobil od Renaulta Megane CC koji sam takođe imao priliku da vozim. To znači da tokom vožnje po neravnom putu ne dolazi osetnog uvijanja karoserije i do prenošenja vibracija do vetrobrana, zbog kojih se na mnogim kabrioletima tokom vožnje sa spuštenim krovom tresu retrovizori.

Kod Megana CC spoljni retrovizori su, sa spoja vetrobrana i vrata (pozicija kod standardnih modela), prebačeni na površinu vrata. Kod 308 CC položaj retrovizora isti je i kod hečbeka i kod kabrioleta, ali je ipak na površini vrata.

Način na koji se isporučuje 156ks ovog Peugeota veoma je nežan. Zapravo, nikada ne bih rekao da je automobil toliko snažan. Tokom test vožnje shvatio sam da je treći stepen prenosa unoverzalan i da se njime postižu najbolje performanse u svakodnevnoj upotrebi. Odličan je i za ekonomičnu vožnju po gradu i za preticanja na magistralama.

Vožnja po gradu nije dala neke zadivljujuće rezultate prosečne potrošnje goriva. Borio sam se da ostanem ispod 10.0 l/100km. Na otvorenom putu potrošnja je iznosila 6 litara a na autoputu 6,5 litara na 100 pređenih kilometara, naravno sa podignutim krovom.

Vožnja sa spuštenim krovom na brzinama koje prelaze 80km/h može se porediti sa postepenim skalpiranjem. Vetar opasno počinje da vas šiba po glavi dok ostatak zaštite funkcioniše relativno dobro. Možda će u Peugeotu u nekoj od sledećih generacija CC-a primeniti Mercedesovo rešenje štitnika na vrhu vetrobranu kakvo sa nalazi na primercima E klase kabrio.

Jedan od važnih elemenata na spisku opreme za kabriolet jeste krema za sunčanje jer tokom vožnje veoma lako možete opasno da izgorite.

Cena osnovnog modela Peugeota 308CC startuje od 24.270 evra za slabiji paket opreme i za atmosferski 1.6 benzinac snage 120ks. Ako poželite svu opremu i ukrase kao na testiranom primerku, cena će porasti do fantastičnih 33.520 evra.

Iako kod nas nisu preterano popularni, pre svega zbog cene pa onda zbog oštre klime i zagađenog vazduha, kabrioleti nude zaista specifičan užitak u vožnji i nadam se da ćemo ih češće viđati i na ulicama u Srbiji.
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Reply

Bookmarks

Tags
308cc, peugeot, thp


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:43. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)