SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Closed Thread
Thread Tools Search this Thread Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
 
Old 14-01-2010   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Thumbs up GORICA JOVANOVIC PREDRATNA KRALJICA ZABAVE I PRVA DAMA SJENICE

O kulturnom životu Sjenice između dva svetska rata postoje brojni pisani tragovi. Još 1921.godine, u Sjenici je osnovano Kulturno-umetničko društvo ''Gajret'', a potom i Kud ''Njegoš''. Danas nema mnogo onih koji se sećaju, a još manje onih koji su učestvovali u kulturnim zbivanjima tog vremena. Jedna od retkih živih svedoka je osamdesetosmogodišnja gospođa, Gorica – Gora Jovanović, koja je, davne 1940.godine, na godišnjoj proslavi Gajreta, izabrana za Kraljicu zabave. Dugo potom, pa i dan-danas, ona je zapamćena kao prva dama Sjenice. Ali, izbor, tada osamnaestogodišnje mlade gospođice za Kraljicu zabave, moglo bi se reći da je obeležio kraj njenog bezbrižnog i srećnog mladalačkog života, koji će nekoliko godina po završetku rata, ponovo dobiti pravi smisao.
''Mnogo sam volela da plešem valcer! Plesali smo tada, ne sećam se baš da li je to bio Drago Avramović ili Dragan Veljović, ali se dobro sećam da smo mi tada bili jedini par koji je plesao, dok su ostali samo gledali u nas. Bila sam mlada, vesela i bezbrižna, i tada sam dobila najviše karti, takozvane ''šaljive pošte'', što mi je obezbedilo titulu Kraljice zabave te večeri'', priseća se osamdesetosmogodišnja Sjeničanka. ''Nedugo potom, nas petoro dece, i ja kao najstarija među njima, ostali smo sa tatom. Potom su nastupile ratne godine i tatina ženidba po drugi put, što je meni teže palo nego prerana mamina smrt'', priča ona.
Najlepše godine života, zadržavajući svoju, s pravom dobijenu titulu, gospođa Gora Jovanović provela je u Kulturno-umetničkom društvu ''Jedinstvo'', formiranom u posleratno periodu, u kojem je, kao aktivan član provodila duže od četiri decenije, ostavljajući neizbrisiv trag u brojnim predstavama, koje se još uvek pamte, a o čemu svedoče brojna priznanja i nagrade. Kud Jedinstvo je, kaže, najveća ljubav njenog života.
''Posle neuspelog braka 1947. u kojem sam provela deset meseci, vratila sam se iz Prijepolja u Sjenicu. Mislim da sam bila tada prva raspuštenica u Sjenici. To mi je jako teško palo. Bilo me je sramota da iziđem na ulicu, kao da sam, u najmanju ruku, ubila nekog čoveka... Kao da sam počinila nešto strašno! Po nagovoru moje sestre Vere i jedne Mije Babić, otišla sam u Kud Jedinstvo i odmah sam dobila ulogu u predstavi ''Telefon bez žica''. Od tada, pa u narednih 45 godina, postala sam aktivan član Društva, koje mi je pomoglo da prevaziđem emotivne patnje i zaboravim da sam ikada bila u neuspelom braku. Mogu slobodno reći da je to bio najlepši period mog života. Mnogo smo putovali. Nije bilo podela, kao ovaj je srbin, onaj musliman i slično. Svi smo tamo bili kao braća i sestre, kao jedna porodica'', priseća se gospođa Gora sa osmehom na licu. ''Zapamtila sam mnoge predsednike: Hako Guzonjić, Ranko Milikić, Živan Sekulić, Osmo Kapetanović, Drago Partaljević, Mustafa Ćućević, Rade Partaljević. A od kada je za predsednika došao Asim Vrcić, Društvo je dostiglo vrhunac svog rada. Asim je uspostavio kontakte sa Međurepubličkom kulturno-prosvetnom zajednicom Jugoslavije. Kao članovi Međurepubličke zajednice, mnogo smo putovali širom zemlje i u inostranstvo. Imali smo slobodan autobus i besplatan prevoz, pa smo svake godine zajedno odlazili na more. Organizovali smo zabave i širili veselo raspoloženje, gde god da smo se našli. Reuf Nalović sa svojom harmonikom je bio neumoran. Tu su bili i Hajro Zečević, Miro Džagarević, Asim Vrcić, Sadrija Bihorac, Selmo Abdagić, Ruža, Esma, Aida, Nero Pećanin, koji mi je uvek, u pauzama na prbama, svirao moju omiljenu pesmu ''Dimitrije sine Mitre'', i mnogi drugi. Posle mog radnog dana od po dvanaest, trinaest sati, sa zadovoljstvom sam odlazila na probe, na kojima je uvek bilo veselo. To su definitivno dani, kojih se najradije sećam'', priča veselo, listajući prepune albume slika, sjenička Kraljica zabave, koja, iako sada starica, zbog svoje unutrašnje, neprolazne duhovne lepote, još uvek zadržava svoju titulu.
Najdraža uloga u njenom bogatom sećanju, od brojnih koje je igrala u svim predstavama, jeste uloga Hasanaginice u istoimenoj drami. Nepogršivo izgovarajući monolog iz scene nad kolevkom najmlađeg deteta, ona o Hasanaginici priča sa setom u prvom licu. Do tančina saosećajući sa tragičnom sudbinom i patnjama muslimanske žene tog vremena, ona i sada dokazuje koliko je verodostojno, mnogo puta ranije, pred publikom iznosila lik glavne junakinje, izazivajući suze i jecaje posmatrača. Od brojnih priznanja, najdraža joj je, kaže, Zlatna plaketa Saveza amatera Srbije, koja joj je dodeljena 1985.godine za dugogodišnji stvaralački rad na razvoju kulturno-umetničkog amaterizma.
Ova rođena Sjeničanka, uvek je bila aktivan član društvene zajednice, što kroz kulturno-umetniška društva, što kroz posleratno Udruženje aktiva žena Sjenice. Svojim ponašanjem, savesnim i požrtvovanim radom u Trgovačkom preduzeću, odnosno Knjižari kod Gore, kako su je zvali, stekla je poverenje, uvažavanje i poštovanje svojih sugrađana. Njeno najdraže profesionalno priznanje je Medalja rada, koju je dobila 1977.godine, i nagrada za najlepše uređeni izlog, posle čega je usledila ponuda za posao po izboru od direktora Trgovačkog preduzeća u Priboju, koju nije prihvatila. ''Nikada nisam imala želju da napustim Sjenicu u kojoj sam rođena. Ovde sam poznavala ljude, kojima sam mogla da verujem. Moja najveća satisfakcija je što za 34 godine rada, sve do 1980.kada sam otišla u penziju, nikad nisam imala manjak, i ljudi su to znali da cene'', kaže ona.
Gospođa Gora Jovanović, i svoje penzionerske dane provodi u Sjenici. Živi sama u svom stanu, i u osamdesetiosmoj godini radosno docekuje svoje komšinice i prijateljice, za koje i dalje priprema ukusne torte i kolače. Uredan život koji je vodila, omogućio joj je i lepu starost. Od neizbežnih zdravstvenih problema u tim godinama, najviše joj smeta oslabljen vid, zbog čega ne može da čita i rešava ukrštenice, a najviše joj nedostaje, kaže, društveni život, zabave i izlasci. Iako je vreme ostavilo tragove na njenom licu i fizičkom izgledu, lepota njene duše je neprolazna.




__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline  
Sponsored Links

Old 14-01-2010   #2
hanuma
Registrovan
Početnik
 
hanuma's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Bruxelles, Belgique
Godine: 56
Posts: 172
Default

Sta reci osim da je tetka Gora bila i ostala dama u pravom smislu te rijeci.Resko hvala ti na ovom tekstu, podsjetio me je na neko davno proslo i lijepo vrijeme .
hanuma is offline  
Old 14-01-2010   #3
Skorpija
Registrovan
Domaćin
 
Skorpija's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Landskrona
Posts: 10,158
Default

E baš mi je drago što sam vidjela tetka Goru, bila i ostala dama naše čaršije. Njene umiljate i vesele oči i prijatnu uslugu u tzv. knjižari kod Gore, nikada ne mogu zaboraviti. Tetka Gora asocijacija nas tadašnjih đaka bila je radost i početak prvog školskog dana, miris knjiga , svezaka i školskog pribora. Sve je to upotpunjavala posjeta njenoj knjizari i njenoj prijatnoj usluzi, a da ne pominjem njenu ulogu u kulturno drustvenom razvoju našeg grada. Tačno je da je vrijeme ostavilo tragove na njenom licu ali ljepota njene duše je i ostaće vječita i u mom sjećanju. I dan danas imenujem taj lokal "kod Gore" mada ona tu ne radi već dugi niz godina.....i znam nisam jedina koja to kaže....

Zahvaljujem se tetka Gori što je bila i ostala dosledna sjeničanka svom gradu i njenim sugrađanima. Mozemo samo da joj se divimo i ponosimo njome. Ubraja se u jednu od onih koja je i mogla biti inspiracija Veliboru Veličkoviću za pjesmu "Sjeničanka"

U njeno ime da poslušamo i sjeničke tamburaše u interpetaciji pjesme " SJENIČANKA" još jednom i ovde, jer ona to zaslužuje:

__________________
I See You

Skorpija is offline  
Old 14-01-2010   #4
Zijadina
Registrovan
Domaćin
 
Zijadina's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: xxx
Godine: 45
Posts: 3,921
Default

Stvarno interesantna "mini-biografija", hvala Reshko.
Zijadina is offline  
Old 14-01-2010   #5
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default

Lichno poznaje tetka Goru,a bila sam i chlan jedno godinu dana kulturno umetnichkof drushtva Jedinstva iz Sjenice,bila sam glumica u pokushaju i igrala sam u komediju od Bradnislava Nushicja.....Dr,volela bih da imam slike a ima ih u kulturno umetnichko drushtvo.Svi dole navedeni glumci uchestvovali su u toj komediji naravno i Gora,koja je bila puna duha i koja je i tada bila u centru pznje svih nas,malo smo se i plashili njje znala je da bude i stroga ali i pravedna.Znam jedno da je svoj zivot zivela onako kako je ona zelela i pozavidele bih joj sve zene na tome.Reshko hvala ti shto si postavio ove slike,nashe Gore i njenu malu autobiografiju,nadam se da je ipak negde i ona napisala svojom rukom svoju autobiografiju,koja nije ni malo siromashna i da cje ako ne ona a neko drugi to jedsnog dana objavit.Shteta ako ne bude to uradila...josh jednom hvala....
__________________
superbaka is offline  
Old 21-10-2010   #6
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Da sam cula ovo prije, smela bih se kladit da nema sanse da je to prozivljano u Sjenici...
Grad sa vise kulturnih drustava, sa igrankama, valcerom... ma nemaaa sanse!
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline  
Old 26-10-2010   #7
anty
Registrovan
Početnik
 
anty's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: daleko
Posts: 59
Default

uvek nasmejana tetka Gora...sa raznim maramama na grlu,elegantna i zgodna bi nas cekala u knjizari...pozitivan pogled na zivot,neumorni rad i paznja na sebe su joj omogucili ovako finu starost...bravo!!!

hvala na textu...
anty is offline  
Old 02-11-2010   #8
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default

Quote:
Originally Posted by supergirl View Post
Da sam cula ovo prije, smela bih se kladit da nema sanse da je to prozivljano u Sjenici...
Grad sa vise kulturnih drustava, sa igrankama, valcerom... ma nemaaa sanse!

Josh da znash kako je to sve bilo lepo,to su bila neka druga lepa vremena,ih da znash kako je to nekad bilo,bez pridoshlica
superbaka is offline  
Closed Thread

Bookmarks

Tags
dama, gorica, jovanovic, kraljica, predratna, prva, sjenice, zabave


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:21. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)