SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Vijesti iz Sandzaka naleteli ste na zanimljivu vijest a vezana je za sandžak, onda joj posvetite novu temu

Reply
Old 30-11-2014   #1
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default PRIBOJ: Novo masovno trovanje ulicnih pasa

Mada Priboj ima Strategiju za rešavanje problema pasa i mačaka lutalica
Novo masovno trovanje uličnih pasa



Priboj - Iako je lokalna Skupština usvojila Strategiju za rešavanje problema pasa i mačaka lutalica , proteklog vikenda u Priboju je opet došlo do masovnog trovanja uličnih pasa. Ovaj slučaj uznemirio je građane, naročito one koji su se brinuli o psima i hranili ih. Na društvenim mrežama osvanuli su snimci mrtvih pasa koji su najverovatnije otrovani. Leševi životinja su tokom vikenda viđani uglavnom rano ujutru tako da se može zaključiti da su ubijani i trovani preko noći.

U Priboju ne postoji formalna organizacija koja se bavi zaštitom životinja, ali ima pojedinaca, među kojima je i dosta dece, koji se brinu o ovim životinjama, najviše o napuštenim psima i mačkama. Jedna od najaktivnijih je Enisa Mulaosmanović koja kaže da je, mada protivzakonito, organizovano trovanje pasa u Priboju redovna pojava.

- Sećam se prošle godine, jedno veče, u parku ispred Hotela, bilo je nekoliko istovremeno otrovanih, još uvek živih, što znači da je tog momenta neko bacio otrov i pobegao, naišla sam slučajno, a čovek iz zgrade pored mi je rekao da je jedan pas koga on hrani upravo pojeo otrov i da ne može da ga stigne. Obično kada pojedu otrov beže da se negde zavuku, tako da smo ja i on jurili tog psa da pokušamo da ga spasemo, stigli smo ga kasno, već je zapenio i nije mu bilo spasa. Pored, u parku, još nekoliko njih, od kojih i jedna skotna kujica koja samo što se nije okotila. Dečko koji je slučajno prolazio otrčao je u obližnji kafić i doneo mleko, ali nažalost već je bilo kasno, uginula je. Tada sam samo jedno malo štene uspela da spasim. Spasavam ih tako što ih nalijem mlekom, što više progutaju to su im veće šanse da prežive, opisuje Enisa Mulaosmanović prošlogodišnji događaj.

- Kad otrov počne da deluje razara im utrobu, strašna je to slika. Umiru u mukama, jedan veterinar mi je rekao da je to najgora moguća smrt. Ja se pitam čime su te jadne životinje to zaslužile, dodaje naša sagovornica. Enisa Mulaosmanović kaže da Pribojci koji vole pse pokušavaju da spasu lutalice, među kojima ima pravih maza. Neki su postali mezimci grada, a deca ih obožavaju. „Jedna od njih Lara, pit bulka, koja je zbog neodgovornih vlasnika završila na ulici, ubijena je pre par u školskom dvorištu, sa svojim bebama i par kučića koje je usvojila. Gađali su je strelicom za uspavljivanje i bacili pored kontejnera. Ona nikada nikog nije ujela, bila je bezopasna, deca su se igrala sa njom i hranila je. Mnogo puta sam prijavljivala policiji trovanje pasa, ali nikad niko ništa nije uradio“.

Jedno vreme su ih pse lutalice u Priboju hvatali, odvodili u Požegu u jedno prihvatilište koje je ustvari služilo za masovni pomor pasa. Enisa Mulaosmanović je odatle otkupljujući ih, izbavila nekoliko pasa. Podnosila je i tužbe protiv NN lica, par puta su nadležni izašli na lice mesta, ali ništa nije urađeno. Niko nije ni otkriven ni kažnjen, trovanje pasa se nastavlja i traje godinama. „Jednom sam i policiji pokajala otrov kad kad je izašla na lice mesta, ali ništa, poslala sam to preko veterinara na analizu u Novu Varoš, ali nikad nisam dobila odgovor“, navodi ova ljubiteljka životinja.

U Priboju nema veterinarskog inspektora pa poslove veterinarske inspekcije obavljaju veterinarski inspektori Mustafa Kratovac iz Nove Varoši i Azem Hurić iz Prijepolja. Hurić kaže da je jednom prijavljivano trovanje pasa u Priboju i da je on tim povodom razgovarao sa predsednikom Opštine od koga je dobio uveravanja da u Priboju nema organizovanog trovanja pasa. Veterinarski inspektor iz Nove Varoši kaže da nije dobio prijavu povodom ovih događaja. Pojedini građani su tvrdili kako su viđali zaposlene iz javnog komunalnom preduzeću „Usluga“ kako u ranim jutarnjim časovima odnose uginule životinje . I pored više telefonskih poziva nismo uspeli da kontaktiramo direktora JKP „Usluga“ kako bi proverili te tvrdnje.

Višemilionska odšteta

Kao i druge opštine koje nisu rešile problem pasa lutalica i pribojska lokalna samouprava se suočava sa izdvajanjem značajnih, višemilionskih sredstava, za nadoknadu građanima koje su napali i ujeli psi. Ovakva brutalna rešenja samo produbljuju problem jer preživeli psi posle ovakvih masovnih trovanja postaju razdraženi i nepoverljivi prema ljudima pa ih češće napadaju. Nije retkost da zbog naplate odštete pojedinci namerno udaraju i uznemiravaju psa kako bi ih ujeo.

Prihvatilište bolje od azila

Rešenjem predsednika opštine Priboj, u junu je formirana komisija koja je pripremila zakonske akte u vezi sa rešavanjem problema pasa i mačaka lutalica, na teritoriji Opštine Priboj. Na čelu komisije koja je pripremila Strategiju bio je predsednik Skupštine opštine Priboj Saša Vasilić. Strategija je usvojena na sednici SO Priboj održanoj 23. juna.

U prvoj fazi je na osnovu Strategije planirano masovno hvatanje pasa i mačaka, odvajanje zdrave populacije, sterilisanje, čišćenje od parazita i čipovanje, kao i aktivna politika udomljavanja. Jedna od planiranih mera je i gradnja prihvatilišta koje je značajno jeftinije od azila. Pored donošenja Strategije rešavanja problema nevlasničkih pasa i mačaka na području Opštine Priboj, doneta je i odluka da se poslovi obavljanja komunalne delatnosti i zoohigijene, povere JKP „Usluga.


AUTOR: S. BJELIĆ
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Reply

Bookmarks

Tags
masovno, novo, pasa, priboj, trovanje, ulicnih


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:34. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)