SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Vijesti iz Bosne i Hercegovine dosta zastupljena država kod nas... nešto zanimljivo smestite ovde...

Reply
Old 31-01-2015   #1
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default ef. Kavazović: Onima koji odu da ubijaju u bijelom svijetu treba oduzeti drzavljanstvo BiH (Video)

Bosanskohercegovačkim državljanima koji odu da se bore na stranim ratištima treba oduzeti državljanstvo, jer krše zakone ove države, izjavio je u razgovoru za "Dnevni avaz" reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović.



On je istakao da incidente koji se dovode u vezu s pojedincima radikalnijih uvjerenja ne treba potcjenjivati.

Tuđa ratišta

U javnosti se u posljednje vrijeme sve češće čuje stav da one koji odlaze na strana ratišta treba sankcionirati, kao i one koji ih vrbuju za to. Puls javnosti kaže da je takav stav prisutan pogotovo zbog straha od onih koji se vraćaju. Kako to komentirate?

- Ne znam za konkretne slučajeve i ne znam uopće koliki je broj onih koji bivaju vrbovani da bi iz BiH odlazili na strana ratišta. O tom procesu apsolutno ništa ne znam, ali smatram da bi država trebala oduzimati državljanstvo onima koji su otišli na tuđa ratišta da vode ratove u ime drugih država. Toga sam stava jer oni ne poštuju zakone ove zemlje, a onaj koji ne poštuje zakone ove zemlje treba snositi sankcije i posljedice tog nepoštivanja.

Podržavam ove glasove koji se čuju u Evropi, koji, također, kažu da onima koji su otišli da ubijaju tamo negdje u bijelom svijetu, treba oduzeti državljanstvo zemlje iz koje su otišli. Time bi država zauzela jasan stav i poslala vrlo jasnu poruku da će oni koji imaju namjeru činiti takva zlodjela biti najstrožije sankcionisani.

Imaju li građani BiH razloga za brigu za vlastitu sigurnost, s obzirom na nedavne incidente kao što su ometanje džuma-namaza u Sarajevu i niz napada na imame poput Selvedina ef. Beganovića?

- Ja mislim da, inače, taj problem nije samo vezan uz BiH. On je problem koji je vezan i uz zemlje Bliskog istoka, ali i cijelu Evropu. Ovo je događaj koji je drastično težak, ali nas obavezuje da sigurnosnim pitanjima kao društvo i država pozitivnije pristupimo, odnosno da ova pitanja riješimo.

Nanose štetu

Nije dobro, naravno, ni potcjenjivati ove probleme, ali ih nije dobro ni napuhavati, jer i jedan i drugi način tretiranja tog problema mogu dati negativne posljedice. Ovo je za svaku osudu i treba osuditi ono što nije primjereno ponašanje, ali se nadam da ćemo svi doprinositi smirivanju strasti u vezi s tim pitanjem.

Učestali teroristički napadi po svijetu također se povezuju s pripadnicima određenih radikalnih vjerskih grupa. Oni koji to posmatraju na drugačiji način, često generaliziraju i etiketiraju muslimane kao teroriste. Kako se možemo zaštititi od tog etiketiranja?

- Od zlonamjernih ljudi i onih koji imaju zlu namjeru prema muslimanima ne možemo se zaštititi. Oni polaze s namjerom da muslimanima nanesu štetu. Dobronamjernim ljudima trebamo uvijek pojašnjavati. Možda nedovoljno pojašnjavamo svoje stavove poput različitih pitanja koja mogu biti teološke naravi, sigurnosne, filozofske naravi i tako dalje.

Više pojašnjavati šta je islam

- Trebamo više težiti da pojasnimo šta je islam, koja je njegova suština i koje su njegove vrijednosti. Dakle, šta mi to kao muslimani zagovaramo u konkretnim slučajevima. Nadam se da dobronamjerni ljudi mogu razumjeti poruku islama, a zlonamjerni će nas teško razumjeti - kaže ef. Kavazović.




Autor: M. KEBIĆ



Pogledajte još:
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Reply

Bookmarks

Tags
bih, bijelom, drzavljanstvo, kavazović, koji, odu, oduzeti, onima, svijetu, treba, ubijaju, video


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:09. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)