SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Rating: Thread Rating: 1 votes, 1.00 average.
 
Old 04-12-2009   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default INVESTICIJA VREDNA 700 MILIONA EVRA

Izgradnja Termoelektrane u Štavlju, obezbedila bi održivi razvoj Peštera, ocenili su predstavnici nadležnog Ministarstva i Kompanije Resavica, prilikom posete Sjenici. Za to postoji saglasnost lokalne vlasti u Sjenici, a zainteresovani strateški partner u projektu koji se procenjuje na 700 miliona evra, je češki Energetsko privredni fond. Kako saznajemo, sa njima bi do kraja godine trebalo da bude potpisan Protokol o saradnji, koji, kako kažu, nije obavezujući, ali koji definiše smernice za buduću realizaciju. Šanse da Termoelektrana bude izgrađena u Štavlju u narednih deset godina, procenjuju se na preko 50 odsto.
''Češki Energetsko privredni fond već dugi niz godina ulaže u takve objekte u Češkoj. Mislim da smo ih uverili da je ležište uglja u Štavlju takvo da može da proizvodi ugalj u količini od 1,7 miliona tona godišnje. I država Srbija je zainteresovana da se napravi strateško partnerstvo sa investitorom koji bi uložio taj novac. Država bi uložila svoja prava na ležište uglja i zemljište. Takav projekat bi obezbedio opstanak Rudnika uglja u Štavlju, koji sada posluje pod subvencijama države, ali ulaskom u Evropsku uniju, državne subvencije za takva preduzeća će morati da se smanje'', rekao je u izjavi za medije, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Republike Srbije, Radivoje Milanović. Na pitanje šta bi konkretno dobila opština Sjenica izgradnjom Termoelektrane i koliko bi to bilo opasno u smislu zagađenja, još uvek čiste prirodne sredine, Milanović je odgovorio da ne postoji opasnost od zagađenja, jer bi Termoelektrana bila izgrađena u skladu sa svim energetskim i ekološkim propisima, a da bi sama opština u tom slučaju dobila mnogo.
''Trećina ukupne investicije došla bi u privredna preduzeća iz Sjenice i okoline, jer sigurno ne bi Česi došli ovde i radili građevinske radove. Tu su i nova radna mesta i to će sigurno značiti priliv novca, jer možete da zamislite da ovde imate oko hiljadu ljudi zaposlenih, kojima bi plate bile između 700 i 800 evra. Samo od eksploatacije uglja na godišnjem nivou to bi, po sadašnjoj renti, omogućilo opštini Sjanica zaradu od 200 hiljada evra. Po mom mišljenju, sve ovo bi iniciralo i razvoj poljoprivrede a i ostalih grana, uz najavljenu mogućnost da će ovuda proći i auto-put'', rekao je državni sekretar Milanović, koji je procenio da su realne šanse da Termoelktrana bude izgrađena u narednih deset godina, preko 50 odsto.
''Uveren sam da je najveća investicija na Pešteru, potpuno realan projekat. Ne zato što je to moj lični stav, već zato što su, na osnovu međunarodnih studija, koje je finansirala Evropska agencija za obnovu i razvoj, svi inostrani partneri iz energetske oblasti pozitivno ocenili takav projekat'', rekao je direktor Javnog preduzeća za podzemnu eksploataciju uglja Resavica, u okviru kojeg posluje Rudnik uglja u Štavlju, mr Zlatko Dragosavljević. On je podsetio da se rezerve uglja u Štavlju procenjuju na 200 miliona tona i da je već izrađena Studija opravdanosti za izgradnju Termoelktrane od 320 megavata.
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 04-12-2009   #2
homar
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 307
Default

Ako se to dogodi, neka se Pešter halali sa čistom okolinom, to bi značilo povećanje bolesti i ko zna koje još negativnosti. Neka se uzmu sredine gdje su izgrađene termoelektrane, i ne trebaju bolji pokazatelji.
homar is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2009   #3
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

700 miliona eura, nema od te price nista. To u sred svetske krize ni Nemacka ne moze da ulozi a ne Ceska. Da su rekli ovu cifru u dinarima pa hajde ovako mrka kapa..
Dosli ljudi na izlet malo u Sjenicu, pojeli popili i otisli ...
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2009   #4
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Ljudi, od svih nekih silnih projekata mi se pocelo mutit u glavi, neznam vise sta da mislim. Te auto-put, te termoelektrana pa ovi iz Ministarstva kulture hoce da rade Dom Kulture koji se eto radi 100 godina, ovi iz Opstine mijenjaju izgled Sjenice .......................
Jel ovo Kijametski dan blizu
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2009   #5
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default

Hahahahaha sto nam mazu oci... tj onima koji sede i pricaju sa njima...
Ja samo jos verujem u realizovane projekte tipa zaobilaznica kroz grad... "a trla baba lan, da nam dodje elektran" to macku o rep...

A to za zdravu okolinu... hmmm, mozda bi trebao da prica o tome onaj sto zivi dole... a ne mi sto smo u drugim gradovima, pa i velikim gradovima jos...
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2009   #6
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

cesi su vec dugi niz godina,da ne kazem decenija zainteresovani za taj projekat ali nikako nista da otpocne...
letos,dok sam bio u sjenici cuo sam da su investirali u vodovod u stavlju,kojim je kasnije resen problem vodosnabdevanja pesterskih sela zitnice i zaboravio sam koje jos...
kazu da su uradili to savremeno i kvalitetno,a ja nisam video i ne znam...
sva ta prica oko ulaganja dovodi me napomisao da su mozda bas i spremni da investiraju u taj projekat...
sto se tice para i te cifre,mislim da to niej problem jer sve zemlje za takve projekte koriste kredite i fondove svetskih banaka,te verujem da pare nisu problem ako oni pronadju svoju isplativost...
eh,sad,sto se tice ekologije,cak ni pod tackom razno,ni po zakonu verovatnoci,ni po bilo kakvoj logici NEMA MESTA PRICI DA NECE BITI STETNO...
ne postoje filteri,niti bilo kakva zastita koja moze da apsorbuje 100% stetnih izduvnih gasova koji se dobijaju sagorevanje,kao sto su ugljen-dioksid i sl.....
sa ekonomske strane,postoji opravdanost,jer bez daljneg osetio bi se dobitak...
sa strane zadravog razuma,mnogo ce posledica biti...
ovo je ipak hamletovski rasplet
BITI ili NE BITI,bar ja tako gledam...

a,sve nesto mislim da ako drzava oseti koristi nece se tu niko ni pitati mnogo,
jer i sam rudnik je drzavno vlasnitvo i oni ce odlucivati o tome...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2009   #7
carsija
Gost
 
Posts: n/a
Default

STRANACE, slazem se da se ovo sprema vec deceniju u prilog tome.....

2001.
02. May 2001 19:34 (GMT+01:00)


Velike rezerve uglja na Pešteru
DOBRA OSNOVA ZA TERMOELEKTRANU
O tome se razmišljalo još od osamdesetih godina prošlog veka, ali se odustalo zbog bogatijih ležišta
SJENICA - U Sjenici je, pošto su rezerve mrkog uglja na Pešteru procenjene na oko pet milijardi tona, ponovo aktuelna izgradnja termoelektrane podno Peštera o kojoj se ozbiljno razmišljalo sedamdesetih godina prošlog veka.

Poznati geolog iz Sjenice Boško Furtula, koji je dugo bio na čelu ovdašnjeg rudnika uglja "Štavalj", smatra da bi peštersko "crno zlato", koje je odličnog kvaliteta, moglo da "hrani" jednu osrednju termoelektranu čija izgradnja bi rešila snabdevanje strujom Raške oblasti i dela zapadne Srbije.

2005
Crnog zlata
za celu Srbiju
M. NIĆIFOROVIĆ, 28.01.2005 18:24:26
.....Za razliku od drugih delova Srbije, na Pešteru ljudi „rado idu u rudare“, pa radna snaga nije, niti će u naredni godinama biti problem. Ima dovoljno stručnjaka, pogotovo ako se imaju u vidu izbegli i proterani rudari sa Kosova i Metohije, koji imaju veliko znanje i iskustvo, a uglavnom su neangažovani.
  Reply With Quote
Old 04-12-2009   #8
carsija
Gost
 
Posts: n/a
Default

.......................
Attached Images
File Type: jpg 99589572549be3aac24148134954253_extreme.jpg (19.8 KB, 12 views)
  Reply With Quote
Old 04-12-2009   #9
carsija
Gost
 
Posts: n/a
Default

Beograd nikako ne moze bez TREPCE.

Jer po onoj staroj bice PESTER ops pardon STAVALJ RADI BEOGRAD SE GRADI.
  Reply With Quote
Old 05-12-2009   #10
carsija
Gost
 
Posts: n/a
Default

[QUOTE=Tahirovce;192496]''Trećina ukupne investicije došla bi u privredna preduzeća iz Sjenice i okoline, jer sigurno ne bi Česi došli ovde i radili građevinske radove.

Podsecanja radi,

Gradski park u Sjenici izvodjac radova iz K.Mitrovica
Izgradnja skole u selu Dolice izvodjac radova iz Raske
Usluzni centar izvodjac radova iz Raske
Poslovno komercijalni centar izvodjac radova izgradnje iz Ivanjice
Izgradnja ulica i pteva izvodjaci iz N.Varosi i N.Pazara

i jos mnogo mnogo toga
  Reply With Quote
Old 05-12-2009   #11
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

secam se "prljavih krovova" u zvecanu i mitrovici,kao posledica onog rudnika "trepca"...
i,secam se jednog renoviranj krova kuce koja je bila do puta...
cesto sam putovao na relaciji pristina-sjenica-pristina....
svi smo ga odmah primetili jer jedini nije bio "siv",za 3 meseca bio je kao i svi ostali...
STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2009   #12
carsija
Gost
 
Posts: n/a
Default

Vrlo cudno sto se po pitanju Termoelektrane nikada za sve ove godine koliko se o tome prica i pise jos od lokalnih zvanicnika nije javno izjasnio.

Nasim sugradjanima smeta navodno deponija, merkaju zasticenu zonu uvca za razvoj turizma.
Sugradjani sa suprotne strane ce za izgradnju termoelektrane dobro unovciti svoja imanja kao sto to i danas cine od rudnika te kupiti jos po koji stan u Cacku, Kragujevcu i Kraljevu.

A mi. Sta cemo mi. biti kopaci. a poslovodstvo iz Resavice Rembasa Belacevca...

Hhhhmmm. Ovo mi nesto cudno vec mirise
  Reply With Quote
Old 05-12-2009   #13
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Mirisalo Vam čudno ili ne..šanse da Rudnik bude prodat su velike,i da se gradi TE,takođe!
Svaki privredni razvoj,donosi sa sobom negativne posledice,po okolinu!
Šta ćemo biti,kopači ili ostati zauvek stočari i živeti od etikete "zelene jabuke"?
Živeti od turizma,a turista niđe?
To,da li će doći "ti stručnjaci sa kosova",mislim da će biti pojedinačnih slučajeva,a mi imamo kadrova i za površinske kopove!
__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2009   #14
dz.biber
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2008
Location: EU
Godine: 52
Posts: 183
Default

ne postoje filteri,niti bilo kakva zastita koja moze da apsorbuje 100% stetnih izduvnih gasova koji se dobijaju sagorevanje,kao sto su ugljen-dioksid i sl....

ugljen-di-oksid (CO2) nije stetan inace bi morali svi mi da nosimo filtere jer mi to izdisemo a da ne pominjem sva druga sagorevanja(trenutno aktuelan zbok evekta STAKLENE BASTE). Stetnih gasova ce biti i to najvise po mom misljenju sa "sumporom" koji prouzrokuju kisele kisei i mozda neki sa AZOTOM. Ali ne samo gasovi nego i mikro cestice koje su opasne po zdravlje). Filtri postoje koji mogu dosta toga da sprece da zagadjuje oklinu ali se postavlja pitanje troskova i supstanci koje vrse filterisanje jer i njih treba skladistit .Trenuto se dosta razgovara o tim temama u cijlom svijetu (aktuelno u Kopenhagenu) i preduzimaju se m(j)ere na tim poljima (katalitatori i smanjenje potrosnje kod automobilima, novi materijali za izolaciju, novi izvori energije....).
Sve u svemu za ove projekte se necemo mi pitati jer su to drzavni interesi koje ce drzava "S." sa drugim drzavama i medjunarodnim institucijama odluciti ....
dz.biber is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2009   #15
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Quote:
Originally Posted by dz.biber View Post
ne postoje filteri,niti bilo kakva zastita koja moze da apsorbuje 100% stetnih izduvnih gasova koji se dobijaju sagorevanje,kao sto su ugljen-dioksid i sl....

ugljen-di-oksid (CO2) nije stetan inace bi morali svi mi da nosimo filtere jer mi to izdisemo a da ne pominjem sva druga sagorevanja(trenutno aktuelan zbok evekta STAKLENE BASTE). Stetnih gasova ce biti i to najvise po mom misljenju sa "sumporom" koji prouzrokuju kisele kisei i mozda neki sa AZOTOM. Ali ne samo gasovi nego i mikro cestice koje su opasne po zdravlje). Filtri postoje koji mogu dosta toga da sprece da zagadjuje oklinu ali se postavlja pitanje troskova i supstanci koje vrse filterisanje jer i njih treba skladistit
upss...
izvini,greska u brzini pisanja i nisam obratio paznju sta sam napisao...
zapravo,verovatno si i sam shvatio da sam mislio na ugljen-monoksid (CO) jer zapravo on se najvise,posle zagorevanja naftnih derivata kod automobila,oslobadja upravo u termo-elektranama, prilikom sagorevanja uglja....
hvala ti sto si obratio paznju na ovo,i na komentaru,jer ipak si hemicar,tvoja je struka...
pozzz
STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2009   #16
dz.biber
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2008
Location: EU
Godine: 52
Posts: 183
Default

verovatno si i sam shvatio da sam mislio na ugljen-monoksid (CO)

On jeste otrovan, samo nastaje pri nepotpunom (losem) sagorevanju. Polazim od toga da se u jednoj thermoelektrani to nece desiti jer je to veliki gubitak energije osim toga dimnjak ima tu visinu da gasovi sagorevanja se sa vazduhom izmijesa pa jos to vetar dalje nosi. Tako da u nasem slucaju to donosi vise problema nekom ko nije u bliznjoj oklini vec onima kojim to vetar odnese a kome.mozda to moze bolje neko procijenit neko se bavi meteorologijom. A kako to izgleda sad mozes videti kad izadjes iz Sjenice na brda a grad u sivilu od nasih sporeta i sam zamisli kad se napravi TElekttrana koja nije po najnovijem znanjima i standardima. U Sjenici neki smatraju da sto imamo puno magle je od kako se napravilo JEZERO a mozes zamisit sta ce se sve pomislit za Thermoelektranu() .
dz.biber is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2009   #17
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Quote:
Originally Posted by dz.biber View Post
U Sjenici neki smatraju da sto imamo puno magle je od kako se napravilo JEZERO a mozes zamisit sta ce se sve pomislit za Thermoelektranu() .
STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2009   #18
dz.biber
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2008
Location: EU
Godine: 52
Posts: 183
Default

Nesto sto jos trebaju Termoelektrane jest hladjenje (zimi u Sjenici nije problem) kako to planiraju nije mi jasno mozda ce grijat podzemne vode. A da imamo neku veliku rijeku napravili bi nam Rusi jednu Atomskucentralu pa nebi imali problema sa gasovima i sl. jazuk jer bi onda imali struje kolko hoj . Onda bi namesto drva cijpali ATOME
MS
pp
mfg
dz.biber is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2009   #19
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Meni ovaj projekat izgleda dosta realnije od svih ovih silnih prica o autoputevima,aerodromoma i sta ti ja znam o cemu se sve jos nije pricalo,iz prostog razloga sto jedino rudnik uglja u Shtavlju poseduje ogromne zalihe uglja,odnosno jedne energetske sirovine sa ogromnom potencijalnom energijom. A ko kaze energija kaze i profit. Po meni,iako sve ovo izgleda faraonski,to je jedini projekat koji bi uz jedno strucno i profesionalno planiranje mogao zaista da bude jedina istinska pokretacka snaga Sjenicke privrede.

Naravno to sve nije bez rizika i ove price o zagadjenju zivotne okoline su sasvim osnovane medjutim ako uzmemo u obzir da se Sjenica svakako grije ugljem iz Stavlja,pa samim tim i zagadjuje, zar ne bi bilo prakticnije da se,ukoliko dodje do izgradnje te Termoelektrane,Sjenica sistemom cijevi poveze sa tom Elektranom koja bi na taj nacin,uz proizvodnju struje, gradjanima obezbedila i kvalitetno centralno grijanje...tako bi,umesto da uplacujemo 3 ili 4 tone uglja godisnje,da placamo prevoz istog,da ga unosimo u podrume,lozimo svakodnevno,jednostavno platili racun za potrosenu energiju...
Naravno to bi iziskivalo troskove vezane za postavlanje potrebne instalacije ali sa 700 miliona eurica cuda mogu da se naprave.
  Reply With Quote
Old 06-12-2009   #20
oki
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2006
Location: sjenica city
Godine: 39
Posts: 29
Default

sto ovde mi svi zajedno zalazimo u srz necega sto ne postoji i u nesto sto ne znamo...
ljudi u sjenici umiru vise od ''gladi'' nego od CO ili bilo kog trovanja sa bilo kojim elementom ili bilo cim drugim.. tako da bih ja pristao da se izgradi elektrana i da ljudi imaju pare da se hrane, obalce i putuju, nego da zive od slame i umiru od zdravog zivota..
smijensna je prica o zdravoj sredini, znaci da je vecina pala pod uticaj politike koja se vodi..
a svaki izgvor da se nesto ne izgradi je zdrava sredina..
kakva sredina kakvi bakraci.
cudan smo narod!!!!
prosto receno..
oki is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
700, evra, investicija, miliona, vredna


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:52. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)