SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Politika Sjenice čak i u sjenici se vodi politika, evo prilike da se bliže upoznamo sa njom

Reply
Thread Tools Search this Thread Rating: Thread Rating: 1 votes, 3.00 average.
 
Old 08-12-2006   #261
Kemoni
Gost
 
Posts: n/a
Default SDA

SDA Sandzaka i u Svajcarskoj -->

  Reply With Quote
Sponsored Links

Old 09-12-2006   #262
riki
Registrovan
Početnik
 
riki's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: catovska mahala
Godine: 44
Posts: 787
Default

hahhaha trla baba dan da joj prodje da joj prodje dan hahhaha
__________________
da se zdravo pojede i popije sve ostalo je prolazno
riki is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2006   #263
oki
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2006
Location: sjenica city
Godine: 39
Posts: 29
Default

samo za seselja
oki is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2006   #264
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

PROGLAŠENA 'KOALICIJA LISTA ZA SANDŽAK'

9.12.2006 18:39 BEOGRAD (Tanjug) - Republička izborna komisija (RIK) proglasila je večeras izbornu listu ''Koalicija lista za Sandžak dr Sulejman Ugljanin'' za učešće na parlamentarnim izborima zakazanim za 21. januar.

Ovu izbornu listu podnela je koalcija političkih stranaka - Stranka demokratske akcije Sandžaka (SDAS), Bošnjačka demokratska stranka Sandžaka (DDŠ) i Socijalno-liberalna partija Sandžaka (SLPS).

broj 10 na listi........
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2006   #265
SEJO31-de
DZAMIL
Domaćin
 
SEJO31-de's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Hann.Münden
Posts: 7,125
Default

Haj Hairli bilo...Deseti su na izbirnoj listi a insala ce biti POBEDNICI...
SEJO31-de is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2006   #266
liliput
Registrovan
Dobar
 
liliput's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: IZMIR
Godine: 39
Posts: 1,759
Default

Kljucno je da smo u ovom periodu, posle lokalnih izbora, porazili Srpsku radikalnu stranku i ucinili da Sandzak bude stabilan region s dobrim medjuetnickim odnosima koji od 1990. nikada nisu bili bolji - rekao je Omeragic i dodao da je uveren u pobedu koalicije u tom regionu na izborima 21. januara.







OMERAGÝC: Sandzak stabilan, dobri medjuetnicki odnosi
__________________
Save water,drink BEER
liliput is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2006   #267
riki
Registrovan
Početnik
 
riki's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: catovska mahala
Godine: 44
Posts: 787
Default

neznam stvarno ali ova tema me vec pocela smarati
riki is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2006   #268
SEJO31-de
DZAMIL
Domaćin
 
SEJO31-de's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Hann.Münden
Posts: 7,125
Default

Nemoj tako Riki..Tema je bas zanimljiva...
SEJO31-de is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2006   #269
liliput
Registrovan
Dobar
 
liliput's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: IZMIR
Godine: 39
Posts: 1,759
Default

riki nemoras je citat onda....
liliput is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2006   #270
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Riki tek ce sada biti aktuelna,kad aktivnije pocne kampanja......
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2006   #271
riki
Registrovan
Početnik
 
riki's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: catovska mahala
Godine: 44
Posts: 787
Default

ma smaranje citam samo gluposti neke bas ko zene mahaluse ovaj reko onaj reko
riki is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2006   #272
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Pa to je tvoj fah,hahahah......
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2006   #273
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default Intervju sa Presedniko S.O. Sjenica

(NE) FUNKCIONISANJE LOKALNE SAMOUPRAVE U SJENICI IZ UGLA ZAKONODAVNE VLASTI



Intervju sa predsednikom Skupštine opštine Sjenica Dr.Fahrudinom Fiuljaninom





Od konstituisanja zakonodavne vlasti u Sjenici u oktobru ove godine pa i ranije, reklo bi se da još nema dijaloga između zakonodavne izvršne vlasti. Kako Vi to komentarišete?





- Milisim da nepostoji dovoljno znanja u vezi pojedinih osoba koje vrše vlast. Šta su određene nadležnosti predsednika Opštine? Šta su nadležnosti predsednika Skupštine? Dosta zbunjujuće deluju i zakoni o lokalnoj samoupravi koji nisu precizno definisani a delom to dolazi iz ličnog saznanja, znanja osoba koje vrše vlast u lokalnoj samoupravi. Ono što bi možda bilo dobro jeste da i predsednik opštine ima određene savetnike u vezi rada lokalne samouprave i u vezi njegovih nadležnosti. Sa druge strane, zakonodavna vlast tj. skupština ima u svom sastavu osoba koji su već duži vremenski period u organima vlasti i imaju određenog iskustva,vezano za donošenje odluka i ponašanja u vezi rada lokalne samouprave. Tako da po mom mišljenju, veliki deo problema dolazi zbog neznanja. Drugo, ono što je neizbežno u današnjem političkom životu Srbije, da ima sukoba različitih političkih interesa, programa i rada delovanja a prenosi se, što nebi smjelo, i na neke organe Opštipske uprave. Jer, po prirodi posla građani se Opštini obraćaju prvenstveno radi zadovoljenja svojih potreba zbog čega Opština i postoji. Politika je nešto sasvim drugo i ona se zasniva prvenstveno na osnovu programskih ciljeva partija i na osnovu različitih projekata. Upravo ono što bi možda trebalo da bude predmet nadmetanja u političkom životu odredenih partija koje pretenduju da participiraju i da osvoje vlast na lokalnom nivou.





U kojoj meri neuspeh referenduma za opoziv predsednika opštine Sjenica Dr Esada Zornića, koji je pokrenula Koalicija lista za Sandžak, utiče na nepostojanje dijaloga između zakonodavne i izvršne vlasti?





- Želim da kažem da inicijativu za opoziv predsednika opštine, nije pokrenula Koalicija lista za Sandžak. Predlog za njegovu smjenu pokrenuli su građani, a Lista za Sandžak je podržala tu inicijativu. Naravno da je imalo uticaja u onoj mjeri u kojoj izvršna i zakonodavna vlast nisu u rukama jedne partije (koalicije). Većinu zakonodavne vlasti čine Lista za Sandžak, DSS i NS a izvršnu vlast čini predsjednik opštine koji dolazi iz sasvim druge političke orijentacije SDP_e. Prema tome ima uticaja, čim se razlikuju programske orijentacije i načela. I zbog tih razloga je i sam opoziv predsjednika opštine, koji nije uspeo, kako Vi kažete a i takvi su zvanični rezultati. Ono što želim još da kažem jeste da je saradnja između ove dve funkcije (predsednika opštine i predsednika Skupštine) vremenom postajala sve bolja, i da verovatno zbog iskustva izvršne vlasti (to u početku možda nije bilo moguće) mislim da svakim danom izvršna vlast uviđa da bez zakonodavne vlasti nema dobrog rada i da uviđa i da stiče nova znanja u okviru svojih ovlašćenja. Jer, da bi neko vršio vlast, on treba ne samo da poželi i da bude izabran da to radi, on mora i da zna da to radi. Znanje u našem slučaju se veoma teško stiče što se tiče vršenja izvršne vlasti i za to nam sigurno treba dosta vremena.



Opštinsko veće, koje bi trebalo da bude spona između izvršne i zakonodavne vlasti u Sjenici još nije konstituisano. Na poslednjoj sednici Skupština je odbila predlog predsednika opštine o sastavu tog veća. Zašto?



- Zakonom o lokalnoj samoupravi i Statutom opštine Sjenica koji je u skladu sa Zakonom,uređeno je da sastav opštinskog vijeća predlaže predsjednik opštine. I dok je bila prinudna uprava (koja je uvedena u aprilu ove godine) dva prijedloga za sastav vijeća su bila odbijena. Jer, ako predsjednik opštine nema većinu u parlamentu ili u prinudnom opštinskom vijeću, onda je poželjno, kako njegovi predlozi nebi bili odbijeni, da On jednostavno održi sastanak ili sa prinudnim vijećem ili skupštinskom većinom i da usaglasi sastav tog vijeća. Zašto? Iz čisto praktičnih razloga. Jer ako On traži saglasnost na sastav vijeća iako taj neko, koji treba da da saglasnost, ne pripada istoj opciji, nikad njegov predlog neće biti usvojen. Verovatno je i zakonodavac hteo da formalno pravno predsednik opštine predlaže vijeće ali da njemu prethodi verovatno i neki dogovor. Pošto ni nakon vanrednih lokalnih izbora predsednik opštine nije obavio konsulatacije u vezi izbora članova vijeća sa predstavnicima političkih partija koje čine skupštinsku većinu predlog je ponovo odbijen. Sada su se stekli uslovi i po Zakonu o lokalnoj samoupravi i na osnovu Statuta opštine Sjenica da Skupština jednostavno sama izabere sastav opštinskog vijeća i bez predloga predsednika opštine. Jer, predpostavljam da će On istrajati u svojim predlozima i jednostavno neće se prethodno dogovoriti sa skupštinskom većinom.



Da li se namerno išlo ka tome da na kraju Skupština izabere veće?



- Pa da Vam kažem, ne znam o kakvoj je namjeri riječ! Ako predsjednik Skupštine pozove pismeno predsednika opštine da dostavi prijedlog članova vijeća, logično bi bilo da predsjednik opštine na osnovu tog dokumenta pozove predsjednika Skupštine na dogovor. Neznam čija je namjera! Moja sigurno nije! Prijedlog će biti usvojen ukoliko prethodno predsjednik opštine pozove na dogovor i ukoliko se dogovor oko procentualne zastupljenosti i postigne. Radi se čisto o proporcionalnom sistemu sastava vijeća koje će da oslikava strukturu skupštinske većine. I to nije nikakva namjera. To su čisto praktične stvari.



Ima li, po vašem mišljenju, slučajeva da na primer zakonodavna vlast, nedozvoljeno, preuzima ingerencije izvršne vlasti i obrnuto?



- Evo da se nadovežem na izbor opštinskog vijeća. Ako postoji dobra volja da se neke stvari dogovorom odrade bez odluka koje bi ometale kako skupštinsku većinu tako i predsednika opštine da vrše svoje funkcije u skladu sa zakonom. Ako se permanentno postave neki zahtevi i traži se od Skupštine da čini nešto što nije u skladu sa nekim zakonskim propisima, da bi se spriječilo funkcionisanje lokalne samouprave s ciljem da se građanima predstavi Skupština kao jedini razlog njenog nefunkcionisanja u tom smislu kao opravdani mehanizam mi moramo da nađemo rješenje za svoje funkcionisanje. Konkretno ću da Vam kažem na primervpoštovanja budžeta koji je Skupština donela. Ako predsjednik opštine ne želi da poštuje Odluku o budžetu ako na primer neće da poštuje Odluku da JP Direkcija za urbanizam, projektovanje i izgradnju u Sjenici dobije onoliko sredstava koliko je planom predviđeno onda Skupština mora da iznađe mogućnost kako da to preduzeće funkcioniše. Jer, ona imenuje direktora u tom preduzeću i ako to preduzeće ne radi Skupština je odgovorna za njegovo nefunkcionisanje. Kada predsjednik opštine ne želi da prebaci sredstva onda to direktno utiče na rad preduzeća, na strukturu i izbor direktora a samim tim podriva i skupštinsku većinu, u smislu nefunkcionisanja, neznanja u smislu neproduktinosti. U tom slučaju mi moramo naći mehanizam da preduzeća funkcionišu jer su građani neposredno ti,koji osećaju rad javnih preduzeća. Ako preduzeća, nemaju sredstva za rad i ako predsednik opštine ne želi da prenese ta sredstva iz političkih a ne ekonomskih razloga, onda je to veliki problem. Uzmite na primer da je pre tri četiri mjeseca, kada su bili lokalni izbori, predsjednik opštine vodio kampanju sa budžetskim sredstvima i da je bez pravnog osnova, angažovao preduzeće iz Nove Varoši da ono vrši popravku lokalnih i nekategorisanih puteva na teritoriji sjeničke opštine. Prema tome predsjednik je usmjerio sredstva mimo Odluke o budžetu i mimo tendera angažujući izvođača iz susjedne opštine dok je svoje matično preduzeće ostavio bez posla i bez mogućnosti da radnici ostvare lični dohodak.



Rekli ste da je predsednik opštine vodio kampanju sa budžetskim sredstvima. Iz kojih je sredstava finansirana kampanja Koalicije Lista za Sandžak?



- Naša kampanja se zasnivala na izuzetno dobrom koalicionom sporazumu sa DSS i NS. Naši predstavnici, naša dva republička poslanika, naši državni sekretari koji su u tri Ministarstva RS stvorili politički osnov podržavajući Vladu omogućivši preko svojih Ministarstava da Vlada RS podrži projekte koje naša koalicija ima u smislu ekonomskog razvoja Sandžaka. I mi smo, kroz takvu vrstu političke borbe, Vladi RS nametnuli svoje projekte i imali političke koristi samim tim što smo građanima Sandžaka omogućili da ponovo glasaju za nas dokazujući im da smo mi izabrali koalicionog partnera koji želi da investira u Sandžak. Dakle, mi smo na taj način unovčili našu političku angažovanost i nismo uopšte trošili sredstva iz opštinskog budžeta a to je veoma bitna razlika.



Kada je u pitanju funkcionisanje organizacija i ustanova pod opštinskom ingerencijom, kako komentarišete kadrovsku politiku u istim sobzirom na odluku Ministarstva finansija da je potrebno za 10% smanjiti broj zaposlenih a sa druge strane imamo primere zapošljavanja?



Ja mislim da se cijela Srbija, neka opština manje neka više, nalazi u određenim problemima što se tiče funkcionisanja i razvoja lokalnih samouprava. Prvenstveno u vezi samidn organa opštinskih uprava, preko privatizacije određenih javnih preduzeća i rasta društvenog proizvoda smatram da je Sjenica jedna od opština sa najvećim problemima. Godinama je Opštinska uprava bila nefunkcionalna i ovde je potrebno napraviti radikalan rez u vezi same organizacije rada. Zato su nam neophodna određena sredstva, projekti, socijalni programi... Mi imamo dosta radnika koji n^fodgovaraju određenom stepenu znanja niti su stručno osposobljeni. Kao jedan od najboljih vidova zapošljavanja na "budžetskim jaslama". Sada smo došli u situaciju da svaki radnik nakon mesec dana njegovog rada u opštini jednostavno bude vrednovan na osnovu svojeg rada. Pred nama je jedan dugačak proces. Ali problem je u tome da jednom i započnemo taj proces i ja mislim da jedna takva pozicija ne treba da bude predmet političke borbe. Bez obzira da li su SDA ili SDP bili na vlasti ili da zajedno činimo i zakonodavnu i izvršnu vlast, mi moramo da budemo svesni, za dobrobit građana, da moramo da smanjimo određeni broj radnih mesta u opštini a da to ne bude na način da Koalicija Lista za Sandžak to želi a da SDP to brani ili obrnuto. Obe strukture moraju da kažu građanima i radnicima opštine da mi moramo, ne 10 već 30% radnika da se oslobodimo u prvoj fazi. U drugoj fazi će to biti manje da bi u nekoj završnoj fazi ostao samo broj radnika koji je zaista neophodan. Takođe želim da kažem da su veliki problemi nasleđeni u oblasti zaštite životne sredine. A ako želimo da postanemo razvijena sredina pred nama su izlazi u razvoju turizma, seoskog, zdravstvenog, lovačkog, sportskog turizma kao i u razvoju poljoprivredne i stočarske proizvodnje. Da se građani edukuju da, koristeći nezagađenu sredinu i sve njene prednosti, proizvode zdravu hranu. Da se naprave robne marke po evropskim standardima a Opština mora da stvori takav tim koji će sve to i omogućiti. najvažniji standard ovde je Hasap. Mislim da je Muriz Turković možda jedini u ovom regionu a možda peti, šesti u Srbiji koji ispunjava ovaj standard za izvoz mesa i mesnih proizvoda prema Evropi. A u Evropi, pa i šire, ima dosta naših građana, sunarodnika.koji bi mogli pomoći u plasmanu naših proizvoda. Naravno, nakon što se za to prethodno ispune svi neophodni uslovi. Sjenica je takođe bogata zdravom i pitkom vodom a eksploatacije nema, niti ima dovoljno Ijudi koji bi animirali nekoga da u to uloži svoj kapital.



Naveli ste nekoliko mogućih načina koji bi unapredili razvoj lokalne zajednice. Imaji li lokalna samouprava snage da podstakne realizaciju?



- Pojedinci ne mogu sigurno! A ako stvorimo timove to je sigurno moguće. U svakom slučaju ja sam optimista.



Kada je u pitanju zdravstvena zaštita stanovnika, trenutno je u fazi preuzimanje osnivačkih prava za Dom zdravlja u Sjenici. Šta to praktično znači za sjeničane?



-To zapravo znači da će sredstva, koja Republika bude odvajala za zdravstvenu zaštitu, biti usmeravana direktno na naš Dom zdravlja i da će Ijudi koji budu rukovodili i upravljali, imati prilike da ta sredstva iskoriste na najbolji mogući način. I drugo, da će Ijudi koji budu vodili Dom zdravlja biti uključeni u zdravstvenu zaštitu stanovnika Sjenice, odnosno da će biti u prilici da bez posrednika odlučuju i o tome,koliko će radnika biti zaposleno, da li je potrebno više stručnog kadra i u kojim oblastima, gde treba otvoriti ambulantu, gde zdravstvenu stanicu. Tako će odluka biti ne u Užicu, ne u Beogradu nego u Sjenici na izvoru problema. Jer, najbolje sjeničani znaju šta im je neophodno u vezi svakog problema pa i u okviru zdravstvene zaštite stanovništva.



Hoće li na takav način biti unapređena zdravstvena zaštita?



- Ja se nadam da hoće.
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2007   #274
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Ja se stvarno ne razumijem u politiku a jos manje poznajem politicke prilike u Sjenici ali koliko mogu da vidim nasi politicari veliki deo radnog vremena provode u kaljanju drugih stranki i prepucavanju.



Gospoda politicari diskutuju sta je cija nadleznost dok se grad pretvara u deponiju smeca. Snabdevanje vodom i strujom je neuredno tako da osnovni egzistencijalni uslovi nisu obezbedjeni a kamoli dobri uslovi za malu privredu a o stranim ulaganjima da i ne govorim. Ko ce da ulozi pare u grad gde kese sa smecem vise po banderama a i prozvodnja moze svakog trenutka da stane zbog nestanka struje. Tone i tone mlijeka su sjenicki mlekari prosuli u kanalizaciju zato sto je nestalo struje u kriticnom delu procesa pasterizovanja, ili sta radi 80 zena kad im stanu sivace masine 2 sata. Primera ima koliko hoces.



Ove stvari koje sam nabrojao plus velika nezaposlenost su ocigledne stvari koje niko nemoze da pobije i direktni su dokaz nesposobnosti sadasnje vlasti, a koliko mogu da se setim da je otprilike ovako bilo od pada komunizma tako da ni bivse vlasti nisu nista bile bolje. Ako u drugim gradovima u Srbiji funkcionise gradska cistoca i snabdevanje strujom i vodom onda moze da fukcinise i u Sjenici.



OPSTINARI I KOMUNALCI UOZBILJITE SE !!!
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2007   #275
sema_bosnia
Gost
 
Posts: n/a
Default

ja sam za SDP
  Reply With Quote
Old 04-01-2007   #276
SEJO31-de
DZAMIL
Domaćin
 
SEJO31-de's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Hann.Münden
Posts: 7,125
Default

Quote:
Originally Posted by sema_bosnia
ja sam za SDP
Ozbiljno
SEJO31-de is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2007   #277
Gost
 
Posts: n/a
Default

Cuvaj se njega. Sema je opasan.
  Reply With Quote
Old 05-01-2007   #278
Gost
 
Posts: n/a
Default

Sema. Ovo sve za Solju...
  Reply With Quote
Old 05-01-2007   #279
SEJO31-de
DZAMIL
Domaćin
 
SEJO31-de's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Hann.Münden
Posts: 7,125
Default

Quote:
Originally Posted by Daco_DAKI
Cuvaj se njega. Sema je opasan.
ozbiljno???
SEJO31-de is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2007   #280
sabina
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 279
Default

politika je cudo.samo me interesuje kad ce narod shvatiti da politicari,nebitno iz koje stranke,prvo misle na sebe i svoje licne interese.obicnog coveka se sete samo pred izbore, kada obecavaju kule i gradove samo da dobiju sto vise glasova.dok se oni svadjaju oko vlasti,narod ispasta i jedva prezivljava.jadno.zato, politicari, zaboravite politicku pripadnost i radite za dobro Sjenice i ljudi koji u njoj zive.
sabina is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
politicke, stranke


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Oo Srpske Radikalne Stranke U Sjenici Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 62 01-10-2008 18:12


All times are GMT +2. The time now is 10:27. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)