SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Old 16-12-2013   #1
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default Azilanti u Sjenici: Prvi put vidjeli snijeg






U bjegu od rata, bračni par Suhel (18) i Ben Azir Sulejmani (19) pobjegli su iz kuće u Medresi u Avganistanu. Preko Sirije i Turske, stigli su do Sjenice, gdje im je novi dom Centar za azilante. Jedva smo preživjeli hladnoću, kaže muž koji je suprugu dio putovanja čak nosio.
Veza ovog para, nalik na špansku sapunicu, potiče iz njihovih školskih dana u Medresi. Kada su roditeljima saopštili da će se venčati, prešli su kod mladoženje u kuću, ali je mlada morala da se odrekne svakog kontakta sa roditeljima, koji su bili imućni i protivili se ćerkinoj udaji. Pošto je porodica Sulejmani izuzetno siromašna, bračni par se odlučio na odlazak.
“Nismo mogli da živimo u siromaštvu, a supruga nije želela da se vrati ocu. Nismo imali šta da jedemo, nismo mogli da nastavimo školovanje, nismo imali perspektivu. Jedne noći smo se iskrali iz kuće i pobjegli”, počinje priču mladoženja.
Prevoz nisu imali. Do Sirije su stigli pješice. Odatle u Tursku. Vrlo mali deo puta su prešli stopirajući, a zatim opet pješice. Kada su ušli u Bugarsku, uhvatio ih je sneg.
“Prsti na nogama su počeli da nam plave. Suhel više nije mogla da hoda. Morao sam da je nosim. I tako smo ušli u Srbiju. U Srbiji najpre nismo dobro dočekani, gledali su nas kao životinje. Ali, od kada su nas prebacili u Sjenicu, sve je bolje”, u dahu priča Ben Azir.
U Centru za azilante u Sjenici je smješteno 69 azilanata. Najviše njih je iz Sirije, Eritreje, Egipta, Avganistana, Somalije i Nigerije. Husein Kalib (20) je zbog rata pobegao iz Somalije.

“Ubili su mi celu porodicu. Želio sam samo da pobjegnem, nije mi bilo bitno gde ću stići. Sada bih volio da iz Srbije odem u zapadnu Evropu. Nigdje nam nije kao u Srbiji, ko drugačije kaže – sigurno laže. Imamo tri obroka, Sjeničani nam donose odjeću, bezbedni smo”, kaže Kalib i dodaje da je hladnoća jedino na šta ne može da se navikne.
Bračni par Suhel i Ben Azir najveći dio puta iz Avganistana prešli pješice
“Navikao sam da je najniža temperatura u Somaliji oko 35 stepeni. Ovdje je prije neko veče bilo čak minus 20. Snijeg sam ovdje prvi put u životu video. Nisam znao šta se dešava, mislio sam da neki papirići padaju sa neba”, kroz smjeh priča Kalib.
Direktor Centra za azilante u Sjenici Behudin Zekić kaže da od 8. decembra, kada su smješteni, nije bilo ni najmanjeg problema sa azilantima.
“Svako veče se u 22 sata zaključavaju vrata i gasi svjetlo pred spavanje. Izlazak poslije toga je zabranjen. Sada čekaju lične karte, bez kojih ne mogu da podižu novac koji im šalje porodica. Obroci su redovni. Danas za ručak, na primjer, imaju supu i kuvani kupus. Fali nam veš-mašina i malo više sredstava za higijenu”, napominje Zekić
iSelektor is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Reply

Bookmarks

Tags
azilanti, info, prvi, put, sandžak, sjenici, snijeg, vidjeli


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:59. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)