SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Vijesti iz Bosne i Hercegovine dosta zastupljena država kod nas... nešto zanimljivo smestite ovde...

Reply
Old 27-01-2014   #1
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default Dan kada je preminuo heroj Srdjan Aleksic: Postoji samo covek, sve drugo je varka





Srđan Aleksić, heroj velikog srca, preminuo je na današnji dan 1993. godine vršeći svoju ljudsku dužnost, spašavajući mladića kojeg su pripadnici Vojske Republike Srpske tukli samo zbog "pogrešnog" imena. Njegov plemeniti čin nikada neće biti zaboravljen.

Srđan je imao 27 godina kada je ubijen. Dogodilo se to u njegovom rodnom Trebinju, dok je branio svog prijatelja Bošnjaka.

Mladić, koji je bio glumac amater i juniorski rekorder u plivanju se 21. januara 1993. godine sam suprotstavio četvorici naoružanih pripadnika Vojske Republike Srpske žednih krvi. Kada je vidio da maltretiraju i tuku Alena Glavovića, čija je jedina krivica bila "pogrešno ime", priskočio mu je u pomoć.

Četvorica vojnika su, umjesto Glavovića, kundacima pušaka pretukli Srđana. Od zadobijenih batina Srđan je pao u komu i preminuo 27. januara 1993. godine.

Srđanov otac Rade Aleksić, neprestano ističe da postupak njegovog sina nije bio herojski već ljudski i da bi tako trebao postupiti svaki čovjek.

Upravo zbog toga je 1993. godine u čitulji napisao "Umro je vršeći svoju ljudsku dužnost".



"Nije Srđan junak, nego vi, koji to poštujete, koji ste Srđana usvojili i prigrlili", kazao je Rade Aleksić jučer u Podgorici gdje je posađeno drvo u čast njegovom sinu.

Rade je istakao da želi da mladi ljudi prave Srđanove korake i da ne pričaju i ne razmišljaju o podjelama.

"Za mene postoji samo čovjek, sve je drugo varka", kazao je Rade Aleksić.

Jedan od četvorice Srđanovih ubica poginuo je na ratištu, a ostala trojica osuđeni su na po dvije godine i četiri mjeseca zatvora.

Alen Glavović, mladić kojeg je Srđan branio svojim životom, danas živi u Švedskoj. Alen je oženjen i ima dvoje djece. Svake godine posjeti Trebinje, Srđanov grob i njegovog oca, jer ne zaboravlja niti će ikada moći zaboraviti plemeniti čin svog prijatelja.

Srđanu Aleksiću je posthumno dodijeljena Povelja Helsinškog komiteta za ljudska prava u Bosni i Hercegovini.

Hrabri mladić plemenitog srca dobio je svoju ulicu u Sarajevu, a prolaz u Novom Sadu u Zmaj-Jovinoj ulici nazvan je po njemu. Također, tu je postavljena i spomen-ploča u njegovu čast. Prolaz koji nosi ime Srđana Aleksića postoji i u Pančevu.

Na inicijativu Rastodera i Foruma Bošnjaka Crne Gore, Vlada Crne Gore je dala pozitivno mišljenje, a Skupština Glavnog Grada je donijela odluku da se novi bulevar nazove Srđanovim imenom. Tabla sa Srđanovim imenom postavljena je 11. jula prošle godine, na Dan sjećanja na žrtve ratova vođenih na prostoru bivše SFRJ u periodu 1991 – 2001. godine.



izvor:klix.ba
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 29-01-2014   #2
MajkaMaca
Registrovan
Domaćin
 
MajkaMaca's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Godine: 64
Posts: 3,894
Default

Neka mu je vecna slava.
MajkaMaca is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2014   #3
hurmasica
Registrovan
Dobar
 
hurmasica's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,831
Default

Bolje je dan zivjeti kao lav nego hiljadu godina kao mish,rece neko(omatufilo se pa se i ne sjecam ko bjese)ne bitno za fabulu.
Sa gledista roditelja ne znam dali bih mogla zivjeti sa odlukom,premda ih odgajam u duhu kosmopolita, koja bi moju djecu odnijela u smrt.Ne znam dali bih sama imala hrabrosti u takvom ludom i nepredvidljivom ratu braniti bilo koga kada bih znala da je cijena moj zivot.Ne znam i ne daj Boze nikome doci pred trenutkom kada se mora odluciti.
Upravo je zato cin Srdjana,njegova ljudskost,njegova odluka vise nego samo puka hrabrost,to je zrtvovanje vlastitog zivota za zivot drugog.Ne moze to svak vec samo oni posebni izabrani,kojima zivot ne stane onog trena kad srce prestane kucati u grudima.
Srdjan se odlucio biti lav,vjecna mu slava i spokoj.
On nije umro,on se samo pretocio u svjetlo koje nama svima treba biti vodilja kroz mrak ljudske gluposti.
__________________
Love Means Never Having to Say You're Sorry
hurmasica is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2014   #4
kame
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 185
Default

Bravo Hurmo aginice, vidi se da ti je profesor na faxu bio stub Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti Ferid Muhić
(info za neke ne...upućene)
__________________
Online
kame is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
aleksic, covek, dan, drugo, heroj, kada, postoji, preminuo, samo, srdjan, sve, varka


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:28. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)