SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 05-12-2005   #1
MadeinSanjak
Gost
 
Posts: n/a
Default Bjeloglavi sup!

Svima nam je dobro poznato da je jedan od zastitnih simbola Sjenice i Bjeloglavi sup.

Opasnost od izumiranja prijeti ovoj plemenitoj pticijoj vrsti. Pokrenimo razgovor na ovu temu. Koliko je jos bjeloglavih supova ostalo u okolini Sjenice?
  Reply With Quote
Sponsored Links

Old 05-12-2005   #2
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

imah ih oko 110.

90tih je smanjen broj na 20 tak jedinki ali par ljudi je pokrenulo akciju za ocuvanje vrste tako da su orlovi opet "stali na svoje noge"..ima ih u kanjonju uvca i u kanjuno miloseva.toliko ja znam,posto je midzo Ramo jedan od ljudi koji ih hrani i obilazi..........
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 20-12-2005   #3
MadeinSanjak
Gost
 
Posts: n/a
Default

Resko poselamices mi Rama i pitaj ga ima li koja fotografija da je skeniras i satvis na ovaj forum.

To sto radi jako je lijepo! Pitaj ga da li im neko pruza pomoc u bilo kojem obliku. I ukoliko se moze poslati pomoc za ove ptice na koji je to nacin moguce.
  Reply With Quote
Old 21-12-2005   #4
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

vazi a sta da mu kazem ko ga selami?
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 21-12-2005   #5
Alien
Gost
 
Posts: n/a
Default

MadeinSanjak, mislim da je to odlicna ideja.

Tahirovce bravo za informaciju.

Selam
  Reply With Quote
Old 15-02-2006   #6
edin_mangas
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Feb 2006
Godine: 47
Posts: 147
Default

Selam alejkum



Imam jedno pitanje jeli orao ptica grabljivica ili lesinar
edin_mangas is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2006   #7
anes
Gost
 
Posts: n/a
Default

lesinar
  Reply With Quote
Old 16-02-2006   #8
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Nikako da se sretnem na "tenane" sa midzom da mi da sve informacije o orlovima,ali obecavam da cu se potruditi...
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2006   #9
dar-el
Gost
 
Posts: n/a
Default

selam! i ja sam takodje zainteresovan oko ove teme, i sam sam ljubitelj prirode.mirza i ja smo par puta posjecivali predjele u kome su nastanjeni,kao i par pecina u podrucju jezera. inshallah da zazivi ovakva!
  Reply With Quote
Old 18-02-2006   #10
edin_mangas
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Feb 2006
Godine: 47
Posts: 147
Default

Selam alejkum



Anese vecito si bio dobar u skoli
edin_mangas is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2006   #11
MadeinSanjak
Gost
 
Posts: n/a
Default





Bjeloglavi sup (Gyps fulvus) jedna je od najvecih ptica koje lete, raspon krila 2,40-2,80 m. Dug (visok) je oko 110 cm (obicno 106-113 cm), a moze doseci tezinu i do 15 kg. Hrani se iskljucivo uginulim zivotinjama, najcesce krupnim sisavcima, i nikada ne napada zivi plijen.
  Reply With Quote
Old 22-02-2006   #12
sjesansarbos
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 25
Default

Morfologija,biologija i ekologija bjeloglavih supova



Bjeloglavi sup, Gyps fulvus (Hablizl 1783) jedna je od četiri vrste lešinara (porodica jastrebovi - Accipitriadae, potporodica lešinari - Aeqzpinae) koji još žive u Europi, odnosno dvije koje još žive u Hrvatskoj.



Bjeloglavi je sup jedna od najvećih živućih ptica koje lete. Dugačak je 95-105 cm, a u nas je težak najčešče između 8 i 9 kilograma. Nekim je jedinkama raspon krila dosezao gotovo 3m, no u većine je između 2,50 i 2,70 metara.

Prvi su lešinari evoulirali prije više od 25 milijuna godina, a supovi (rod Gyps) su se izdvojili od ostalih lešinara prije otprilike milijun godina. Evoluirali su kao ptice koje se hrane isključivo uginulim životinjama, uglavnom leševima krupnih sisavaca.

Stoga imaju niz prilagodbi koje im to omogućuju : snažan kljun, glavu i dugi vrat bez većeg perja da bi mogli dohvatiti hranu duboko iz unutrašnjosti životinje, kratke tupe kanđe i noge prilagođene hodanju a ne hvatanju plijena, te duga, široka krila, nužna za duga krstarenja - jedrenja na zračnim strujama dok u skupinama traže hranu.



Lešine su vrsta hrane koja se pojavljuje neredovito i na nepredvidljivim mjestima, zbog čega se u supova razvio druževan život : gnijezde se u kolonijama koje čine više (5-250 gnijezda) jedinki, odmaraju se u skupinama, a u potragu za hranom kreću tako što formiraju tzv. "češalj" pri kojem je svaki sup od svog lijevog i desnog susjeda udaljen 1 kilometar ili više, pretražujući područje pod sobom. Kada jedan otkrije lešinu, često uz pomoć gavranova ili vrana, on počinje kružiti, što je informacija za njegove susjede da mu priđu i pridruže se kruženju. To "skretanje" s redovite "zračne ulice" po kojoj su pretraživali uočavaju i susjedi ovih prvih, te se i oni pridružuju i tako za nekoliko minuta nad lešinom kruži nekoliko desetaka supova, iako u vrijeme kad je prvi otkrio hranu nije bilo ni jednoga u vidokrugu.



Vidom koji im je osam puta oštriji od čovjeka, mogu vidjeti drugog supa s udaljenosti od desetak kilometara, a svaki vidi područje pod sobom veliko stotinjak četvornih kilometara, s visine od 600-1000 metara. No najčešće pretražuju područje s visine od 200 do 600 metara. Brzina krstarenja im je 40-50 km/h, a u klizećem letu mogu doseći brzinu od 120 km/h.

Ako ima dovoljno hrane u području na kojem obitavaju, svakodnevnim pretraživanjem obilaze na dan nekoliko desetaka kilometara u radijusu, a ako nema dovoljno hrane, tada i nekoliko stotina kilometaram, jer za vrijeme 6 ili 7 sati dnevne aktivnosti, bez poteškoća prijeđu udaljenost od 300 kilometara.

Zahvaljujući širokim krilima, lete gotovo bez utroška energije, koristeći termičku nestabilnost atmosfere. Pritom troše tek 1/30 vlastite energije (koja se inače troši pri aktivnom letu) a takav let se zove jedrenje.

Podižu se na dva osnovna načina : na tzv. liftovima koji nastaju kad vjetar udara u liticu ili kosinu na brdu i podiže se. Takvo se podizanje zove "jedrenje nad kosinom" i jedan je od osnovnih načina jedrenja supova na Cresu, i to za juga, ali uglavnom za bure, i podižu se na visinu od 500 do 600 metara.

Za podizanje na veće visine, ili u vrijeme kad nema vjetra, supovi se služe drugim načinom : to su tzv. "terminali" - uzlazna strujanja zraka koja nastaju na otvorenim površinama koje se zagrijavaju brže nego tlo koje ih okružuje. Supovi, pronalazeći lešine i hraneći se njima, zaustavljaju potencijalni lanac zaraze ili sprečavaju začetak epidemije među stokom. Želudac im je otporan na toksične produkte raspalih bjelančevina, a enzimi njihova crijevnog trakta ubijaju gotovo sve opasne bakterije. Poslije svakog obroka se kupaju. Glavu i vrat nakon kupanja izlažu suncu, čime omogućuju dezinfekciju nabora kože.

Supovi imaju jedno mlado na godinu, a ako nema dovoljno hrane prije početka svadbenih letova neće se u toj godini ni gnijezditi. Mladome treba pet godina da spolno sazrije, formira vlastiti par i počne se gnijezditi i u tih je pet godina mortalitet vrlo visok (i do 90%). No, oni koji dožive pet godina mogu očekivati dug život - u zatočeništvu su supovi živjeli i 50 godina.



Ciklus gniježđenja supovi počinju odmah po osamostaljenju mladog iz prijašnjeg legla, pa se već od listopada mogu promatrati svadbeni letovi pri kojima dva supa lete tik jedan uz drugog, gotovo se dodirujući krilima, a zajedno se obrušavaju i podižu. U siječnju polažu jaje u maleno gnijezdo na litici i na njemu 52 dana leže oba roditelja ,izmjenjujući se uz kratki pozdravni ritual jedanput na dan, ponekad i rjeđe. Nakon što se mlado izleže iz jaja, ono će još četiri mjeseca provesti u gnijezdu, prije no što se otisne na prvi let. Ako preživi prvo polijetanje (na Cresu svake godine poneko padne u more i utopi se), mlado je još nekoliko mjeseci (srpanj, kolovoz) ovisno o roditeljima - prati ih pri traženju hrane ili se vraća u gnijezdo i čeka da ga roditelji nahrane. Nakon toga mlado se osamostaljuje i počinje novi ciklus.

Tijekom pet godina, do spolne zrelosti, mladi lutaju i prelaze velike udaljenosti - obilaze sjevernu Italiju, Austriju, sve do Njemačke, Češke i Slovačke, te na jug preko Balkana, možda i do sjeverne Afrike.
sjesansarbos is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
bjeloglavi


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:22. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)