SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 18-02-2006   #41
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

Pa dobro, ljudi - šta zaključismo? Jesu li karikature poslanika Muhammeda:

a) uvreda za muslimane

b) sloboda govora

c) sukob civilizacija?

Dok se oko toga ne dogovorimo, nema napretka. Mala ilustracija u vidu lošeg vica: Koliko treba vremena da prođe prije nego se dvojica Sjeničaka pobiju na pustom ostrvu? - Onoliko koliko je potrebno da se nabavi grana od bora!

Lako je urlatii protiv slobode govora: sopstvene riječi najbolje zvuče, a ako neko misli drugačije - udri ga da ne truje djecu.

Vozdra!
fraer is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 18-02-2006   #42
MadeinSanjak
Gost
 
Posts: n/a
Default

Fraeru! Sa zadovoljstvom citam tvoje tekstove u BH Danima. Puno uspjeha u radu!



Ja mislim da je ovo pod slovom (a).
  Reply With Quote
Old 18-02-2006   #43
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

Quote:
Ja mislim da je ovo pod slovom (a).




Tačan odgovor! Nagrade dijelimo srijedom i petkom prije podne. Vidim da smo isti znak u kineskom horoskopu (lol! ), a to znači da se moramo poznavati, je li tako? Samo mi malo pomozi...
fraer is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2006   #44
Zara
Gost
 
Posts: n/a
Default

Za Administatore: Zasto ne isbrisete ovu karikaturu (Anne Frank)?



Ja mislim da joj nije mjesto na Forum SJENICA
  Reply With Quote
Old 18-02-2006   #45
amlA
Registrovan
Početnik
 
amlA's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Ozz
Godine: 48
Posts: 738
Default

Kaze se "na forumu".....priv.prev. :P
amlA is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2006   #46
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

Quote:
Za Administatore: Zasto ne isbrisete ovu karikaturu (Anne Frank)?



Ja mislim da joj nije mjesto na Forum SJENICA




Ja sam je postavio ali smatram da si u pravu. Htio sam da prenesem neke od reakcija iz islamskog svijeta, pa je osnovni cilj bila osuda te karikature (kao i svih karikatura smišljenih da vrijeđaju) i informiranje pojedinih članova foruma.

Na kraj pameti mi nije palo da uvrijedim bilo koga. Ako jesam - izvinjavam se, mada smatram da je onaj ko je to nacrtao životinja.
fraer is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2006   #47
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Ja iskreno do sad nisam ni video karikaturu,slazem se sa Fraerom i mislim da je najbolje da je on sam ukloni ako ima tako misljenje,svoj post moze svako uklonit...
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2006   #48
anadin
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Dec 2005
Location: eindhoven
Godine: 49
Posts: 18
Default

Poslanik alejhi we selam je rekao jednom od svojih Ashaba:Nedostajace mi moja BRACA.......! a ovaj ga je priupitao;PA ZAR MI NISMO TVOJA BRACA! ne vi ste moji drugovi,A MOJA BRACA TEK TREBA DA DODJU........!Braco nek vas ALLAH suphanu we tealla nagradi na trudu i osudi KAFIRSKIH spletki,crteza i lazi!?Ustrajte na pravom putu PUTU _ISLAMA....Selam za Emira z.a i sve vas........Mahsuz bi hteo poselamit:Brata iz Svedske :TANDIRA koji je svojim kratkim izlaganjem,napravio razliku izmedju DOBRA I ZLA!Brate,da te ALLAH nagradi najboljom nagradom DZENETOM ai sve vas AMIN.....E SELAMU ALEJKUM WE RAHMETULAH........!
anadin is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2006   #49
Zara
Gost
 
Posts: n/a
Default za fraera

Izvini, ako se osjecas napadnut sa moje strane, nisam htjela nikog da napadam, znam da ti nisi Autor karikature.

Nisam se ni ja licno nasla uvredjena, samo nije fino videt klinku sa bilo kakvim maturom u krevetu.



i nemoj mi zamjerit na gramaticne i pravopisne greske, prevodim sa svabskog na nas, ali mislim da ces me ipak razumet.





pozz
  Reply With Quote
Old 18-02-2006   #50
tandir
Gost
 
Posts: n/a
Default

Alejkumu selam ANADIN i ja tebi zelim sve sto i ti meni a takodje i svim ostalima koji su na prevom putu.Vidjeti razliku izmedju dobra i zla nije tesko samo ako covjek hoce da je vidi a ako nece neka mu je Allah dz.s. na pomoci.

Fraeru sada da se osvrnem na tvoju karikaturu koju si prikazao.Potpuno se slazem sa tobom da se ovakve stvari ne trebaju objavljivati jer to ne pristaje Islamu kao vjeri.Samo ima jedna stvar koju ne smijemo zaboraviti a to je da je Anne Frank obicni smrtnik kao i svi mi a da je Muhamed a.s pejgamber i to je apsolutno nespojivo. Problem lezi u priznavanju Islama kao vjere od strane Hriscanana kao i ostalih religija.Za razliku od njih Islam priznaje sve vjere kao i Allahove knjige i poslanike zato nikada nemozemo vidjeti ovakvu vrstu odgovora u Islamskoj stampi jer bi to bio grijeh prema nasoj vjeri.Ali stojim iza toga da se treba suzdrzat od svih vrsta blamaza i odgovora na istom nivou(mada se ovde ne radi o istom nivou,vec sam objasnio ranije).

Na tvoja pitanja cu kratko odgovoriti da se ovde ne radi niti o slobodi stampe niti o bilo cemu drugom vec o smisljenom planu iz Texasa da bi se pripremila javnost za napad na Iran a mozda i Siriju.

Puno selama svima
  Reply With Quote
Old 19-02-2006   #51
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

Quote:
Samo ima jedna stvar koju ne smijemo zaboraviti a to je da je Anne Frank obicni smrtnik kao i svi mi a da je Muhamed a.s pejgamber i to je apsolutno nespojivo.


Naravno da je nespojivo. Međutim, poenta je na drugom mjestu: i ova karikatura je smišljeno napravljena sa ciljem da uvrijedi, ponizi, degradira na najnižoj razini. To je ona niska prljavština kod koje nije najodvratnija forma već cilj koji ima postići. Kao kad neko nekome opsuje sestru. Neljudskost može biti utjelovljena u riječima, djelima - a sad vidimo - i u karikaturama. Onoga trenutka kad svi spoznaju neljudske dimenzije ovih provokacija i odgovora na njih - ludilo će prestati.

I još nešto: najlakše je uplesti svjetsku zavjeru, Iran, Siriju i američke aspiracije prema ovim zemljama. No, nemoguće je pripremiti javnost za rat na ovaj način. Svi relevantni mediji i institucije su već osudili karikature (osim one italijanske budale koje se ne mogu sjetiti). Većina se slaže da su karikature uvredljive i da se nepravda nanesena muslimanima mora ispraviti.

O napadima na Siriju i Iran se, pak, govori već duže vrijeme, a američka administracija - tome nas uči njihova dosadašnja doktrina - prije bi igrala na kartu iranskog nuklearnog programa kod Vijeća sigurnosti, zar ne? To je ozbililjnija kampanja koja lako može prerasti u napad i koja se lako može opravdati kod građana country država čiji stanovnici masovno ispunjavaju republikanske glasačke listiće. Sloboda govora (iako, kao Drugi amandman Ustava SAD, predstavlja jedan od temelja američkog društva) njima (građanima) ne znači mnogo, pa se neće pretjerano revnosno ni zalagati za nju. Podsjetit ću, lako su je se odrekli nakon 11. septembra, otkada Vlada ima pravo prisluškivati svoje građane. Fatalističke teorije o zavjeri zvuče ugodno muslimanskom uhu, i u njima ima istine, ali se pritom mora ustvrditi da je ovo dio, ne samo američke kampanje protiv islama/terorizma, već dio mimikriranog rata koji se vodi sa obije strane i koji svakim danom postaje sve prljaviji i otvoreniji. Još se niko, recimo, nije osvrnuo na činjenicu poznatu od samog početka: vlasnik Jyllands-Postena je, naime, musliman.
fraer is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2006   #52
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

P.S. Obrisao sam karikaturu. Još jednom se izvinjavam slvim članovima foruma.
fraer is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2006   #53
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Jeste li vi vidjeli te karikarure od Muhameda a.s. Iskreno da kazem meni i nisu tako provokativno izgledale. Najbolje i najsmijesnije karikature su mi Papine i Isusove. Pa nikada ne vidoh nikoga od Krishcana da strajkuje.Mada su se crkve bunile ali to nikako nije preraslo u vandalizam. I sto se mog glasa tice ide za Slobodu Expresionizma. Treba razdvijiti humor od ozbiljnih stvari. Zao mi je muslimane, i sve nevine ljude koji stradavaju po svijetu, ali im one karikature nisu oduzele ili dale slobodu. Sto se tice one karikature od Ane Frank i nije nesto posebno smijesna ima boljih, potrazi frajeru kakvu drugu.



hahaha, make love, not war!
borichi is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2006   #54
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

Quote:
Sto se tice one karikature od Ane Frank i nije nesto posebno smijesna ima boljih, potrazi frajeru kakvu drugu.


nemoj zajebavat'. vidi, vjerovatno znaš za SUPER BEST FRIENDS? U tome, recimo, ne vidim ništa uvrijedljivo - čak suprotno. Ali to pokušavam i da dokažem. NIje forma, već namjera!
fraer is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2006   #55
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

To sto se crkva nije bunila ili kako si vec reko je njihova stvar, ali oni na kraju krajeva obozavaju tamo kojekakve slike nekih svetaca, dok je u islamu to strogo zabranjeno!!! Niko se dosad nije usudio da odslikava lik Pejgambera savs, a oni se nasli pamwetni da budu prvi. Ja licno, do maximuma podrzavam sve nacine na koje su reagovali muslimani sirom svijeta
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2006   #56
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default

vidis jale sad bi i na tu temu mogo ja sa tobom diskutovati do mile volje! Nisu to kojekakvi sveci, vec njihovo najdraze u sta veruju, bas kao sto je kod muslimama allah ili muhamed!
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2006   #57
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

evo teksta o karikaturama objavljenog u magazinu Vreme:





Čuvarni neuvredivosti



Napadna i naprasna radikalska ljubav prema muslimanima, u stvarima simboličkim i sporednim, odveć je licemerna i komotna da bi smela ostati bez odjeka



Piše: Teofil Pancic



Odavno je poznato šta radi dokon pop: krštava jariće (i Kariće, honorarno); odnedavno znamo i šta rade dokone hodže, hvala na pitanju; pre neki dan smo, eto, saznali i šta radi dokoni srpski radikal: brani ugled i čast ni manje ni više nego proroka Muhameda. Od koga, pobogu?! Od zlih (j)evropskih i belosvetskih karikaturista. Stvar možda – reći će neko – i nije za sprdnju, ali ja sam ionako sasvim ozbiljan: Srpska je radikalna stranka izdala oficijelno saopštenje – eno im ga na sajtu – u kojem "najoštrije osuđuje objavljivanje uvredljivih karikatura muslimanskog proroka Muhameda. Ovaj nemoralan čin ruši opšte prihvaćene norme o poštovanju vera i verskih osećanja i izaziva širenje verske mržnje i netolerancije". Pa dalje veli: "Srpska radikalna stranka poziva medije u Srbiji da ne objavljuju karikature proroka Muhameda i da time ne izazivaju opravdan revolt muslimanskih vernika koji gaje osećanja najdubljeg poštovanja prema proroku Muhamedu i čija su vera i tradicija zasnovane na njegovom učenju."



O više nego brojnim dilemama i kontroverzama koje je izazvalo objavljivanje famoznih danskih karikatura biće više reči drugi put, na adekvatnijem prostoru. Ovde nas zanima jedno specifično shvatanje tolerancije i multikulturalizma kakvo su radikali – u sklopu svoje virtuelne, kvazievolutivne promene imidža – ispoljili ovim melodramatičnim gestom. Svako ko nije juče došao na svet ili ko ne reciklira sadržaj sopstvenog mozga na dnevnoj bazi, ne može da ne bude svestan slavnog ratnog i posleratnog puta ove stranke i njenih čelnika – o istaknutim terenskim aktivistima da i ne govorimo – kao i toga da se radikali ničega iz te svoje prošlosti ne odriču, naprotiv, voljni su da se zakunu da se ponose svime što su govorili i činili, i da "opet će, ako bude sreće" (tj. "ako se spoljnopolitičke okolnosti izmene u našu korist"). Je 'l tako? Tako je. E sad, njihova napadna i naprasna simbolička ljubav prema muslimanima (prvi put viđena onomad u kampanji, kad se napoklanjahu kompjutera i rahatlokuma muftiji beogradskom, u ime izvinjenja za paljenje Bajrakli-džamije, a koju su bez sumnje veselo dali potpaliti oni huligani koji inače simpatišu i glasaju za SDU, GSS ili možda LSV...) u stvarima sporednim i tako lagodno simboličkim, u stvarima koje ništa ne bole i ništa ne koštaju, malo je odveć licemerna i komotna da bi smela ostati bez odjeka.



Hajde da bezobrazno ogolimo stvari do njihove baš mašala odvratne srži: šta je pregnantna, u jednu rečenicu-parolu sažeta srž sinteze "minulog rada" radikala i njihove recentne milozvučne blagoglagoljivosti? Ona bi, elem, mogla glasiti ovako: "Muslimane je dozvoljeno, ponekad i bogougodno ubijati ili proterivati, ali je najstrože zabranjeno 'vređati im verska osećanja'." Drugim rečima, ako ste musliman sa "ovih prostora", nije vam bilo nimalo lako preživeti radikale i njihove sličnomišljenike tokom devedesetih, ali ako ste već imali sreće i(li) pameti da nekako sačuvate glavu na ramenima, onda ste na konju: radikali srpski će neodustajno i do poslednjeg braniti vaše – uglavnom netraženo – pravo na versku "neuvredivost", i to na način kako ga interpretiraju rigidne mule iz nekih dalekih krajeva, s kojima vi u svom guravom balkanskom životu imate veze koliko i neki ovdašnji hrišćanin s onim iz Bolivije. Ili nešto manje. A oni od kojih će vas z(a)dušno braniti radikali srpski jesu kojekakvi, što ovdašnji što evropski novinari, pisci, politički liberali, ateisti, anarhisti, levičari i tome slična brezobrazna čeljad kojoj-ništa-nije-sveto (osim, recimo, ljudskog života...). To jest, uglavnom oni koji su onomad od radikala srpskih i njima sličnih branili – koliko i kako su umeli, mogli i znali – vaše gole živote! A što se tiče ono nešto (tek koja stotina hiljada) muslimana što je pobijeno, popljačkano, pogorelo i proterano tokom ratnog nevakta (a sve u ime psihoaktivnih radikalskih tripova poput "Velike Srbije" i sličnog), šta da im čovek radi kad su bili tako prokleto baksuzni pa nisu pretrajali, nisu živi dočekali ovo divno i idilično vreme u kojem će radikali srpski odvažno i nesebično bdeti nad njihovim najtananijim verskim čuvstvima?!



Neviđeno je mnogo površno i lažno "multikulturalističkih" gluposti izrečeno na sve četiri strane sveta, a s neposrednim ili posrednim povodom famoznih karikatura iz "Jilands Postena". No, teško da išta što se dalo videti i čuti po svom amoralnom cinizmu može da se takmiči s ovom novom detonacijom veselih srpskih radikala. Rekoh, ni mnogo veći lumeni od njih nisu se na ovoj temi baš proslavili, ali kad ovu temu uzme u usta neko iz ovog dela sveta, gde jedva da su i bukvalno zarasle rane od jednog idiotskog i kanibalskog (kvazi)etničkog i nadriverskog rata, onda se toga ko je alavo otvorio usta mora prvo propitati za junački životopis: a gde si ti, prikane, bio kad je grmilo? A naš prijaško se, blago meni, motao po srebrenicama, zvornicima, palama, pa bi sad malo da palamudi na prazno. Ko od takvog neoprezno primi ovaj dar, pre ili docnije će na svojoj koži osetiti da njegov problem nisu Danci, no Danajci.
fraer is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2006   #58
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Nisi me razumeo Zlatko. Ja sam samo hteo da kazem da ni muslumani ne crtaju Pejgambera savs, pa nebi trebali ni oni. A to u sta onio veruju je bnjihovo, ja u to ne ulazim
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2006   #59
Anonymous
Gost
 
Posts: n/a
Default

Sasvim smo opravdano uvredjeni karikaturisanjem naseg poslanika i treba da budemo. İ demonsriranje je u redu,samo mislim da je moglo i moze da bude za koji stepen blaze. K'o sto gore neko vec rece,u danasnji vakat prava treba traziti olovkom i knjigom,emancipacijom.(Bar bi tako trbalo biti)
  Reply With Quote
Old 08-03-2006   #60
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

A znate li da u Iranu, recimo, nije grijeh prikazivaki karikature Poslanika?



Prošle sedmice je kod nas bio iranski ambasador u BiH Mohammed Reza Morshed Zadeh, koji je na ovu temu rekao: "Mislim da to nije u pitanju već sadržaj karikatura. U vrijeme Poslanikova života nije bilo kamera i slika Poslanikovih, pa su slike koje su nastale u to vrijeme izraz mašte samih slikara, njihove ljubavi i emocija. Sve slike koje postoje nisu identične i to su problemi s kojima se suočavamo. Slikari Iranci i muslimani su u svojoj ljubavi prikazivali Poslanika, ali u našim serijama, igranim filmovima, gdje god prikazujemo Poslanika ili njegove sljedbenike nemamo čisti lik niti glumca već svjetlost, odnosno simbolično prikazivanje. Želim ustvari reći da slike koje postoje nisu zvanične, da tako kažem, i niko od uleme ih ne potvrđuje. Sve što se u mojoj zemlji zvanično prikazuje u vezi s Poslanikom - to je simbolika. Ali karikature se razlikuju od slika: važno je da neko ko pravi karikature ima pozitivnu namjeru dok ove karikature vrijeđaju Poslanika."
fraer is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
asu, karikatura, medijima, muhammeda, ostra, osuda, zapadnim


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:17. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)