SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Religija islam, pravoslavlje i ostale vere...

Reply
Thread Tools Search this Thread Rating: Thread Rating: 1 votes, 1.00 average.
 
Old 19-10-2008   #521
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Treba da shvatis da vehabije grijese u dosta stvari.

Evo,sad kad znas sta govori Muhammed ibn Abdulvehhab i Ibn Tejmijje hoces li da ih podrzavas u ovim stvarima?
Recruit is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 19-10-2008   #522
NeXeN
preRegistrovan
Početnik
 
NeXeN's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Sjenica
Posts: 514
Default

Quote:
Originally Posted by Unicknnamed View Post
Za neXena
Bilo bi lijepo da si ti pisao sve ove postove koji su pisani sa tvog nicka,jer bi i dijete od deset godina shvatilo da ti ne pises sve ovo.
stani malo,nego ko ih pise?
posle ce neko reci da sam ja infantilan...
realno sagledavajuci tvoje postove, mogu da zakljucim da ti imas uzore u nekim filozofskim skolama, tvoje iznosenje se sastoji iz dva dela,u prvom ironicno izvrgavas ruglu misljenje sagovornika govoreci da on nista ne zna,a u drugom delu mi "laici" dolazimo do nekog novog "saznanja"...
cenim ja tvoje uzore,samo pazi da ne zalutas i na kraju razbijes svoj monitor rekavsi "suvise sam bogat"
__________________
www.alrazi.co.cc
nexen.wapamp.com
NeXeN is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2008   #523
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2008   #524
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Puno me zainteresovao ovaj sejh Muhammed Salih El Munedzid pa sam posjetio onu stranicu koju su nam dali i koja sadrzi neke njegove clanke i knjizice.
Od stvari koje sam primetio na toj stranici je i poricanje i negiranje dozvoljenosti mevluda sejh Salih ibn Fevzan El Fevzana i stalne komisije za fetve pa sam odlucio da pokazem ljudima koliko je ustvari ucen taj covjek i koliko su njegovi dokazi o zabranjenosti mevluda jaki.

ODGOVOR NA ZABLUDU MUNEDZIDA VEZANU ZA MEVLUD

Sejh Salih ibn Fevzan je jos jedan od onih koji slijepo slijede Muhammed ibn Abdulvehhaba ne gledajuci u dokaze vec u ono sto kaze ovaj novotar. Tako, Salih ibn Fevzan zestoko napada proslavljanje i ucenje mevluda dokazujuci svoju zabludu sledecim rijecima:

1.) Mevlud se nije proslavljao u vrijeme Poslanika a sve sto nije postojalo u vrijeme Poslanika je haram novotarija kojoj nema mjesta u islamu. Rekao je Poslanik: " Cvrsto se drzite mog sunneta i sunneta mojih halifa i cuvajte se novotarija,zaista je svaka novotarija bid'at a svaki bid'at je zabluda." ( Ahmed, Tirmizi)

2.) Proslavljanje mevluda su prvi uveli Fatimije, sije koji nisu slijedili ono sto je radio Poslanik i njegovi ashabi. U proslavljanju mevluda je optuzivanje Poslanika da nije dostojno prenio poslanicu i da je ostavio nesto neobjasnjeno kao i narusavanje Kur'anskog ajeta " Danas sam vam vjeru vasu upotpunio." jer je ucenje mevluda dodavanje onoga sto nije radio Poslanik a.s.

3.) Proslavljanjem mevluda ljudi se poistovecuju sa krscanima koji proslavljaju rodjendan Isusa a.s. a Poslanik je rekao u hadisu koji biljezi Muslim : " Razlikujte se od nevjernika."

4.) Proslavljanje mevluda je preterivanje u uzdizanju i hvaljenju Poslanika a.s. koje dovodi do njegovog obozavanja.

5.) Ozivljavanje jedne novotarije povlaci za sobom ozivljavanje novih i odstupanje od Sunneta Bozijeg Poslanika a.s.

Zatim "sejh" "pobija" misljenja i dokaze onih koji dozvoljavaju mevlud rijecima: "
Oni koji dozvoljavaju mevlud dokazuju to sledecim dokazima:

Kazu: " Mi ovo radimo iz postovanja prema Poslaniku" a ja kazem: Postovanje prema Poslaniku vrsi se kroz postovanje njegovih naredbi i civanje od onoga sto je on zabranio a ne kroz slavljenje dana njegovog rodjenja.

Kazu: " Mevlud proslavlja vecina ljudi u svim drzavama islamskog svijeta." a ja kazem: Dokaz muslimanima je ono sto je doslo od Poslanika a ne ono sto rade ljudi.

Kazu: "U proslavljanju mevluda je ozivljavanje spomena Bozijeg Poslanika a.s." ja kazem: Ozivljavanje spomena Poslanika vrsi se kroz njegovo spominjanje u Ezanu, ikametu i sehadetu a ne kroz ono sto vi radite.

Kazu: " Proslavljanje mevluda je uveo dobar Boziji rob,kralj koji je time zeleo da se priblizi Allahu." - Ja kazem: " Novotarija se ne prima od ma koga bila."

Kazu: " Proslavljanje mevluda je je od pohvaljenih i lijepih novotarija." - ja kazem: " Ne postoje lijepe novotarije jer je Poslanik rekao: " Ko ubaci u islam nesto sto nije od njega to se odbacuje."

Kazu: " U mevludu je iskazivanje ljubavi prema Poslaniku." - ja kazem: " Ljubav prema Poslaniku se iskazuje kroz postovanje onoga sto je naredio a klonjenje onoga sto je zabranio."

Kazu: " Kroz mevlud ucimo istoriju Poslanika a to je pohvaljeno." - ja kazem: " Ucenje istorije islama je dozvoljeno i pohvaljeno uvijek a njegovo ogranicavanje na jedan odredjeni dan je novotarija koja je odbacena."

Ovo su ukratko bili dokazi sejha Saliha ibn Fevzana i njihove "komisije za fetve"
A da pogledamo sad dokaze jednog obicnog covjeka koji se ne moze svrstati u ucenjake ali ipak moze odgovoriti na ove dokaze:

ODGOVOR SAMI DZEKA NA ZABLUDE SALIH IBN FEVZANA I KOMISIJE ZA FETVE U SAUDIJSKOJ ARABIJI

Proslavljanje rodjenja Bozijeg Poslanika i ucenje odredjenih stihova koji hvale Bozijeg Poslanika je od lijepih stvari koje se trebaju cuvati I praktikovati sto cesce.
Neki ljudi pokusavaju da ubace medju narod razne izmisljotine da je mevlud nesto sto su izmislile sije I neke druge sekte i da nije to od islama. Pogledajmo sta kaze ulema o tome ko je napravio prvi mevlud:
Prva osoba koja je napravila mevlud je kralj Irbila Ebu Seid Kukberi ibn Zejnud din Ali ibn Buktekin jedan od pravednih vodja kojeg je Imam Zehebi opisao kao: “Skromnog, dobrog suniju koji voli muhaddise i fekihe,umro je 630.H.g.” (Sijer a’lamu nubela,Zehebi 22/336) Takodje, Ibn Kesir opisuje ovog covjeka pa kaze: “Pravio je mevlude u revi’ul evvelu I proslavljao rodjenje Poslanika, bio je hrabar,pametan,pravedan I ucen.Allah mu se smilovao I podario mu najljepsu nagradu.” ( El Havi lil fetava, 1/292)
Sejh Salih govori da je sve ono sto nije postojalo u vrijeme Poslanika a.s. odbaceno i haram a nece da pogleda u SAHIHUL BUHARI str. 836. hadis broj 7191 u kome se kaze da su Ashabi nakon smrti Bozijeg Poslanika uveli stvar koja u njegovo vrijeme nije postojala tj. SAKUPILI I ZAPISALI KUR'AN. Pa je rekao Ebu Bekr: " Kako cu uraditi nesto sto nije uradio Boziji Poslanik" Na sta mu je Omer odgovorio: " Ono ( sakupljanje Kur'ana) je tako mi Allaha hajr i dobra stvar." Nakon toga je Allah otvorio srce Ebu Bekru pa je i on shvatio ono sto je shvatio Omer a nakon njega i Zejd koji je sakupio i zapisao Kur'an po naredbi ove dvojice Ashaba. Upitao bih sejha Saliha ibn Fevzana: " Je li i ovo sto su uradili ovi ashabi odbacena stvar"? Da je bilo zabranjeno uvesti u islam nesto sto nije radio Poslanik onda bi Ashabi bili prvi koji to ne bi radili. Pa neka pogleda "sejh" i njegova komisija u hadiske zbirke i neka nadje jos stotine stvari( koja ja obican covjek znam) koje nisu postojale u vrijeme Poslanika a koje je uveo neko od ashaba poput telbije, zajednickog klanjanja teravije i dr. stvari.

Kaze sejh da su proslavljanje mevluda prvi uveli Fatimije, sije i da je u tome optuzivanje Poslanika da nije dostojno i u potpunosti izvrsio obavezu poslanstva koja mu je poverena i da je u tome krsenje Kur'anskog ajeta: " Danas sam vam vjeru vasu upotpunio."
Cudi me da kaze ovo covjek koji imalo zna o islamu i njegovoj istoriji. Ako Poslanik nije rekao : " Dozvoljeno je muslimanu da vozi auto." znaci li to da on nije u potpunosti izvrsio svoju obavezu?? Poslanik a.s. je postavio pravila i nacela na osnovu kojih ucenjaci iznalaze serijatska resenja, ucenjacima nije za svaku stvar potrebno da im neko govori: " To smijes a ovo ne smijes." oni mogu i na osnovu svog razmisljanja i opstih pravila islama da nadju neko resenje a da to ne bude optuzivanje Poslanika da nije izvrsio svoju obavezu jer je njihovo donosenje serijatskih resenja samo slijedjenje opstih pravila islama i logike. Takodje, sejh kaze da se proslavljanje mevluda kosi sa ajetom " Danas sam vam vjeru svoju upotpunio." Jos cudnija stvar, pogotovu ako znamo da je nakon ovog ajeta objavljeno jos mnogo ajeta,izmedju ostalog i ajet o dugu, sura Nasr i druge. Upitajmo sejha: " Kose li se i ovi Ku'anski ajeti sa ovim ajetom jer su objavljeni nakon njega i govore o serijatskim odredbama??? O "sejh" sto nisi pogledao u tefsir ovog ajeta prije nego si pokusao da njime nesto dokazes? Da si pogledao video bi da se on odnosi na negiranje poslanstva nakon Muhammeda a.s. a ne na negiranje serijatskih propisa nakon njega. Do Sudnjeg dana ce se uvijek pojavljivati novi i novi propisi o kojima nije izricito govorio Poslanik a.s. pa ipak oni se nece kositi sa ovim ajetom.

Kaze sejh da je proslavljanje mevluda poistovecavanje sa krscanima.

A ja kazem da je to samo slijedjenje Kur'ana i njegovih naredbi:
Allah dz.s. kaze: “ A oni koji velicaju Allahove znakove, zaista je to od znakova bogobojaznosti srca njihovog.” ( Hadzdz, 32.) Nema sumnje da je pojava Muhammeda a.s. od najvecih Allahovih znakova i najvecih Njegovih blagodati ovome svijetu i da nas Allah dz.s. obavjestava u ovom ajetu da je velicanje i proslavljanje njegovog rodjenja od znakova bogobojaznosti. A kakva li su srca onih koji nam zabranjuju da slavimo rodjenje Bozije Milosti prema ljudima, Muhammeda a.s.???
Allah dz.s. kaze: “ Reci: Neka se zato Allahovoj blagodati I milosti raduju,to je bolje od onoga sto gomilaju.” (Junus, 5 Vecina komentatora Kur’ana kaze da je milost, rahmet koji je spomenut u ovom ajetu ustvari Muhammed a.s. kojeg Allah i na drugi mjestima naziva imenom Rahmet : “Mi smo te poslali kao milost, rahmet svjetovima.” (El Enbija, 107) Kaze Imam Razi u komentaru ovog ajeta: “ Obaveza ja muslimana da se raduje zbog pojave Muhammeda.” (Tefsirul kebir, El Razi)
Allah dz.s. u Kur’anu spominje rodjenje Jahje a.s. i rodjenje Isa a.s. kako bi nam ukazao da se i mi radujemo rodjenju milosti svim svjetovima, Muhammedu a.s. Allah dz.s. kaze: “ Neka je mir na njega,na dan kada se rodio, na dan kada je preselio, i na dan kada ce ponovo prozivljen biti.”( Merjem, 15) Takodje, kaze: “ Neka je mir na mene na dan kada sam se rodio, na dan kada cu umrijeti , na dan kad cu ponovo prozivljen biti.” (Merjem 37.)
Takodje,Allah dz.s. kaze: “ I spomeni im Allahove dane.” (Ibrahim, 5) Vidimo iz ajeta da Allah dz.s. sam ukazuje da postoje posebni dani, za koje se vezu posebni dogadjaji i da naredjuje Musau da spominje te Allahove posebne dane. A zar nije poseban, odabran dan, dan kada se rodila milost svjetovima?


Kaze sejh da je proslavljanje mevluda preterivanje u hvaljenju i donosenju salavata na Poslanika a.s.

A ja kazem hadis Bozijeg Poslanika u kojem se kaze: " Ko na mene donese salavat jednom Allah dz.s. donese na njega deset puta." Mi muslimani volimo da sto vise donosimo salavat na Poslanika i da Allah dz.s. sto vise donosi salavat i selam na nas. Ti kazes, o sejh, da je to preterivanje,a pogledaj sta kaze ulema o mevludu:
Kaze Hafiz Sujuti: “ Osnova mevluda tj. okupljanje ljudi,ucenje necega iz Kur’ana i citanje hvalospjeva je od lijepih novotarija za koje se onaj koji ih organizuje mnogostruko nagradjuje jer se time velica nas Poslanik i iskazuje radost zbog njegovog rodjenja.” (Husnul maksid fi amelil mevlid, Sujuti, str. 5)
Kaze Ebu Sameh , sejh imama Nevevija: “ Lijepo li je ovo sto se radi kod nas od proslavljanja rodjenja Bozijeg Poslanika udjeljivanjem, okupljanjem ljudi, srecom i veseljem koje ukazuje na ljubav prema najboljem Allahovom stvorenju Muhammedu a.s. Hvala Allahu sto nam je poslao Muhammeda kao milost svjetovima.” (El Ba’is ala inkaril bide’I vel havadis, Ebu Sameh, str.23)
Kaze Ibn Tejmijje: “ Velicanje mevluda I proslavljanje istoga u odredjenim danima je stvar koju rade neki ljudi koji ce biti obilato nagradjeni zbog svoje lijepe zelje za velicanjem Muhammeda a.s.” ( Iktidau siratil mustekim, ibn Tejmijje)
Kaze Ibn Hadzer El Hejsemi: “ Nema sumnje da je lijepe novotarije pozeljno praktikovati i da je mevlud jedna od takvih novotarija.”
Kaze Imam Hafiz Sujuti: “ Nema kuce, niti dzamije u kojoj se prouci mevlud a da meleki ne prekriju tu kucu svojim krilima i Allah ih obaspe svojom miloscu i bereketom.” ( El Vesail fi Serhil Mesail, Sujuti)
Kaze Hafiz Iraki: “ Spremanje gozbe je pohvaljeno u svako doba,medjutim kada se tome doda ucenje mevluda I radost zbog rodjenja Bozijeg Poslanika nema sumnje da je to prelijepo. I ne znaci da ako je nesto novotarija da je lose, nasuprot, postoje novotarije koje su obaveza, vadzib, poput ove.” (Serhul Mevahib, Zerkani)


Kaze sejh da je dokaz muslimanima ono sto kaze Poslanik a ne ono sto rade ljudi.

A ja kazem: "Zar nisi, o sejh, cuo hadis Allahovog Poslanika : " Drzite se vecine muslimana." ( Buhari, str. 424. hadis br. 3606) Zar nisi cuo, o sejh, za IDZMA', zar nisi cuo za URF (obicaj) koji je jedan od izvora islamskog prava????? Zar nisi cuo za ISTIHSAN (jedan od izvora serijata, tj. da su neke stvari dobre iako postoje neka pravila koja govore suprotno, kao npr. da covjek uvakufi knjigu iako se uvakufiti moze samo stalna i postojana stvar koja je sacuvana od propadanja poput zemljista i sl.) i hadis Bozijeg Poslanika : " Ono sto muslimani smatraju dobrim to je i kod Allaha dobro."???

Kaze sejh da ne postoje lijepe novotarije

A ja kazem da je Poslanik rekao da postoje lijepe novotarije. Kaze Poslanik a.s.:''Ko u Islam uvede neku lijepu novotariju ,biće za nju nagrađen i imaće nagradu svakog onog ko je bude činio poslije njega, s tim da se od njihove nagrade neće ništa oduzimati, a ko u Islam uvede neku ruzno novotariju, biće za nju kažnjen i snosiće grijeh sviju onih koji to budu činili poslije njega, a od njihovih se grijeha neće ništa oduzimati .'' (Muslim, br.1017; Tirmizi, br. 2675; Ahmed, 4 / 357, 358,361; Nesai, 5 / 75-77; Ibn Madže, br.203, i drugi).

Kaze sejh da je ljubav postovanje onoga sto je Poslanik naredio a klonjenje onoga sto je zabranio.

Ja kazem: " Ti ne znas sta je ljubav."

Kaze sejh :"Ucenje istorije islama je dozvoljeno i pohvaljeno uvijek a njegovo ogranicavanje na jedan odredjeni dan je novotarija koja je odbacena."

A ja kazem da je onda i raspored casova u skoli novotarija. Kazem i da su tvoja predavanja koja odrzavas sedmicno novotarija jer si ti odredio poseban dan za izucavanje akide, poseban dan za izucavanje fikha, poseban dan za izucavanje istorije islama. I kazem: Onda su i Ibn Abas i Ibn Mes'ud novotari jer su i oni imali posebne dane za proucavanje posebnih nauka. Jadni li su tvoji dokazi o Salih ibn Fevzan.
( A sta bi mu tek ucenjaci uradili )
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2008   #525
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Quote:
Originally Posted by sabina 2 View Post
@tegbir....nije fora copyrati nesto sa neke stranice a u stvari i sam ne znati st to znaci i postaviti na nekom forumu.
teGGGbir!!!!!
Nije fora...evo strucnjak kad ti kaze......
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2008   #526
aaliyan
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by supergirl View Post
teGGGbir!!!!!
Nije fora...evo strucnjak kad ti kaze......

E nema sta gore od ovakvih stvari,...
Nije fora..evo strucnjak kad ti kaze....

Dokle provokacije na ovu temu??
  Reply With Quote
Old 19-10-2008   #527
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Ne lici meni ovo na supergirl. Ne spustaj se toliko nisko, pametnija si ti, znamo svi mi

Secas se i sama da smo imali jednu takvu do skoro koja je pokusavala da se nametne kao najpametnija u svakoj temi, sreca pa je nema vise. Takve su prolazne
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2008   #528
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Ona je bila bezobrazna,al' je ponesto u lobanji i imala,a ova.........
Neka me !
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2008   #529
sabina 2
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by aaliyan View Post
E nema sta gore od ovakvih stvari,...
Nije fora..evo strucnjak kad ti kaze....

Dokle provokacije na ovu temu??
dok postoji supergirl..........
  Reply With Quote
Old 19-10-2008   #530
sabina 2
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by supergirl View Post
Ona je bila bezobrazna,al' je ponesto u lobanji i imala,a ova.........
Neka me !
a ti imas nesto u lobanji........hahahahahaha....smijesno.....ljes ak:
  Reply With Quote
Old 20-10-2008   #531
sabina 2
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by Crni Gruja View Post
Ne lici meni ovo na supergirl. Ne spustaj se toliko nisko, pametnija si ti, znamo svi mi

Secas se i sama da smo imali jednu takvu do skoro koja je pokusavala da se nametne kao najpametnija u svakoj temi, sreca pa je nema vise. Takve su prolazne
bas ti hvala.............
  Reply With Quote
Old 20-10-2008   #532
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Eto sad. Ona je tebi rogovorila, ti si joj vratila, ostalo preselite ili na chat ili na PP, inace bice brisanja.
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2008   #533
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default

.........Zatvorite ovu temu ko boga vas molim........u krajnjem sluchaju navucji cje mo Alkaidu na sebe bez razloga prepucavajucji se.....ne mogu da verujem kome ovo ide u korist......
superbaka is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2008   #534
aaliyan
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by supergirl View Post
Ona je bila bezobrazna,al' je ponesto u lobanji i imala,a ova.........
Neka me !

..E sad ti bas nije fora..kad mogu drugi da cute i ne vrijedjaju jedni druge mozes i ti..

@superbaka,u pravu si..ja ne zalazim inace u ove teme i redje pisem na forum,vise volim da citam,ali kada naidjem na ovakve stvari ovih niskih provokacija moram da reagujem ali ovde to izgleda ne deluje..opet ono kucne vaspitanje..zar opet
  Reply With Quote
Old 20-10-2008   #535
tekbir
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 18
Default

__________________
“Loši ljudi u svojim nastojanjima da svijet pretvore u gore mjesto za život nemaju niti jedan slobodan dan! Zašto bih i ja imao?!”

Last edited by tekbir; 20-10-2008 at 16:50..
tekbir is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2008   #536
tekbir
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 18
Default

Selam alejkum
Ono što sam objavio na engleskom jeziku u potpunosti razumijem, hvala Allahu govorim i engleski i arapski jezik... Nije mi jasan komentar jedne od članica foruma u vezi mog nepoznavanja prijevoda teksta koji sam citirao na forumu...

Recruit, načitao sam se ja dosad puno pokušaja podvala na račun ibn Tejmijje, čak su ga i okoreli sufije svojatali i pojedine njegove tekstove izvrtali i vadili iz konteksta da bi izgledalo da Ibn Tejmijje ne samo da ih podržava u shvatanjima, već je i sam jedan od vođa sufija. Za sve vas koji se igrate na takav način i pokušavate da diskreditujete jednog takvog alima kao što je Ibn Tejmijje postoji jedan zajednički izraz koji vas opisuje- BOLESNICI.

Kažeš da si pročitao puno knjiga od Ibn Tejmijje? Da si pročitao ijednu knjigu od Ibn Tejmijje skontao bi da su shvatanja koja predstavljaš kao njegova ustvari daleko daleko od njegovog stvarnog mišljenja. Hajd što si slagao da si naučio Buhariju napamet i da si stručnjak za bilo koju oblast islama, to se odnosilo samo na tebe, ali teško tebi kad svi učenjaci koje si klevetao i izrugivao im se zatraže svoj hak na Sudnjem danu...

Nemoj mi zamjerit, ali svojim komentarisanjem fetve od šejha Fevzana u vezi mevluda pokazao si da ne poznaješ osnove islama i da ne razlikuješ čak i tako proste stvari kao što su ibadet i muamelat, a pokazao si i da ne znaš ni osnovne principe usuli fikha, tako da mislim da je bezveze da idalje pokušavam da ti objasnim neke stvari, a ipak sam kontao da se vrijedi potruditi Kao što su djetetu od 7 godina nedokučivi izvodi i integrali isto tako je iluzorno očekivati da u skorije vrijeme ti skontaš suštinu stvari o kojima tako naširoko pokušavaš da pišeš. Za par godina, možda, ali sada je razgovor sa tobom suvišan i beskoristan... Uči još, ali kreni ovoga puta od osnova. Kuća bez temelja teško da može bit čvrsta. Možda je upravo u tome tajna tvog stalnog talasanja između imana i kufra, zapitaj se...
tekbir is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2008   #537
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Da te pitam @Tekbir: Je li bolesnik neko ko navede govor Ibn Tejmijje pa navede knjigu, tom i broj stranice na kojoj je taj govor kako bi svako mogao da proveri istinitost tih rijeci? ILI JE BOLESNIK NEKO KO VIDI STA TAJ COVJEK KAZE I ZNA DA JE ON ZAISTA TO REKAO A I DALJE POKUSAVA DA GA ODBRANI?
A ako mislis da nisam procitao Ibn Tejmijjine knjige ti se ponovo povrati na njegov BEJAN TELBISIL DZEHMIJJE, SERH AKIDET ASBEHANIJJE, TE'SIS FIR REDDI ALA ESASI TAKDIS, MINHADZU SUNNEH i druge koje sam spomenuo. Pa uzmi lijepo procitaj sve govore koje sam naveo a nemoj da LAZES BRANECI NEKOG CIJE CE RIJECI OSTATI ZAPISANE KAO DOKAZ PROTIV NJEGA NA SUDNJEM DANU. Ma vi se i ne bojite Sudnjeg dana, kako da se bojite Sudnjeg dana kad verujete da je Allah dz.s manjkav.
Ti mislis da nisam pobio Fevzana? Hahahaha pa pogledaj lijepo u dokaze,nemoj biti slijep. Branis nekog samo zato sto je vehabija,ne zato sto ima jace dokaze.
Sto se Buharije tice rekao sam da je znam, da li je znam napamet ili je znam dosta dobro to nije tvoja stvar ali mozes to lijepo proveriti. Samo ne znam sto li te to toliko brine kad vi ne priznajete Buhariju? Pitaj onog Edisa G. sto sada studira u Medini znam li Buhariju ili ne, pitaj ga je li slusao kako mu citiram za svaki hadis br. stranice , poglavlje i broj hadisa. Nije to hvaljenje, ja sam samo obicni ucenik,ali kad Albani koji nije procitao ni jednu jedinu hadisku zbirku pred nekim sejhom sa senedom do Poslanika( to kaze Suajb Arnaut) moze da vama bude autoritet onda treba mnogo vise da cijenis nekoga ko ima sened za Buhariju i Tirmizija.
Znam ja da kod vas vehabija ne postoji kijas, idzma' i drugi izvori serijata,da vam je to nepoznato pa sad mislis da ja ne znam usuli fikh ali me to ne sekira puno, ne ocenjujes ti zna li neko nesto ili ne zna.
Na kraju bih voleo da te pitam @Tekbir, mozes li da mi navedes deset ucenjaka koji nisu vehabije? Vi zavrsite 4 godine fakulteta a ne procitate ni jednu jedinu knjigu koju nije napisao ili komentarisao vehabija a mislite da mopzete da pricate o islamu.
Kod mene se vrednuju samo dokazi,a ne prazna prica.
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2008   #538
tekbir
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 18
Default

Kad već pomenu Edisa, volio bih da navedeš koja su ta 3 hadisa koje je on čitao pa poslije govorio da ih nije vidio, znatiželjan sam.

Ok, kad se malo bolje pogleda u ono što pišeš, može se zaključit da ti iskreno vjeruješ da su stvari koje navodiš istina, ne mogu reći da imaš baš neku zlu namjeru, pretjerao sam u prethodnom postu. Znaš, čudo jedno kako kad staviš neke riječi van konteksta one dobiju sasvim drugo značenje. Uzmi npr. knjigu Kršćansko-muslimanski dijalog. U njoj su navedeni citati iz Starog i Novog Zavjeta i prokomentarisani tako da se dokaže da su kršćani u zabludi. Ako provjeriš te citate i pročitaš cijela poglavlja iz Starog ili Novog zavjeta u kojima se nalaze, skontaš da ih je 90 % izvađeno iz konteksta i da njihovo značenje nema nikakve veze sa značenjem koje je navedeno u knjizi Kršćansko-muslimanski dijalog, a tek kakvih sam čitao nakaradnih tumačenja ajeta od strane ehli kitabija... Ono što ti govoriš da je rekao Ibn Tejmijje npr. za Aliju, Fatimu, ... , isto je kao da mi sad kažeš da je papa Benedikt rekao da su apostoli bili budale, umno poremećeni, lažovi. Alija i Fatima su od ehli bejta, i nezamislivo je da bilo ko ko ima imalo islamskog znanja iznese bilo koju uvredu na račun njih dvoje... Što se tiče tog zapisnika sa suđenja Ibn Tejmijji, normalno je da tako izgleda kad znaš kakvih su vjerovanja bili ljudi koji su mu sudili. Pogledaj npr. zapisnik sa bilo kog suđenja nekom od Mladih Muslimana i vidjećeš slične stvari, da ne govorim o suđenju ulemi u Egiptu... Što se tiče uleme koja nije vehabijska, ja slijedim iste one imame ovog ummeta čije citate ti navodiš... Kako je lahko slagat na čovjeka i napravit lažnu sliku o njemu dovoljno je pogledat npr. Jusufa Kardavija. Ne slažem se sa njim u velikom broju stvari kada su rješenja savremenih problema muslimana u pitanju i tu slijedim drugu ulemu, ali nikako ne odobravam količinu laži koja se iznosi na ovog čovjeka i izvrtanja riječi koje on piše... Kada bih slušao i čitao samo ono što kažu o njemu, bez čitanja njegovih knjiga i intervjua, sigurno da bih ga smatrao jednim od najgorih ljudi... Iste stvari su u Siriji decenijama radili sa riječima Ibn Tejmijje i Ibn Kajjima, čak do te mjere da su alimi kod kojih bi se našla neka od knjiga pomenute dvojice odmah izbacivani iz halki. Bilo je gore pročitat neku knjigu od Ibn Tejmijje nego čitat bulažnjenja raznih sektaša... Da li onda vjerovati pokvarenjacima Sirije ili npr. Ibn Kesiru koji je bio Ibn Tejmijjin učenik i koji je toliko volio svog učitelja da je zahtijevao da bude sahranjen pored Ibn Tejmijje, što je i učinjeno. A znamo kakav je alim bio Ibn Kesir, i kakav je njegov doprinos tefsiru. Možda se u Siriji uči i za njega da je Vehabija, na znam, ali ko je iskren ne može protekfirit takvog alima... Vjeruj mi da ja čitam knjige i od onih sa kojima se ne slažem i da prilazim nepristrasno tome, ali moraš i ti malo više istraživat prije nego što napadneš bilo koga od alima po imenu i prezimenu. Najveća ti je provala da je Ibn Tejmijje rekao da se Allah s.w.t., neuzubillah, uzdiže kao što on ustaje sa svoje stolice, to je definitivno najgnusnija laž na šejhul islama koju sam ikada čuo...
tekbir is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2008   #539
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Ta tri hadisa su:
1.) Hadis koji se biljezi u poglavlju Tefsira da je Ibn Abbas rekao da rijec JED znaci KUVVET tj. snaga a ne kako to vehabije prevode Ruka. ( 578. stranica , hadis broj 4807, SAHIHUL BUHARI)
2.) Hadis isto u poglavlju Tefsira od Ibn Dzubejra da je rekao: JED znaci KUVVET tj. snaga. ( str. 531. hadis br. 4534, SAHIHUL BUHARI)
3.) Hadis od Sufjan ibn Ujejne da je rekao da rijec JED znaci NI'MET. ( str.556. hadis br. 4697, SAHIHUL BUHARI)

To su ta tri hadisa koja taj covjek nije hteo da prizna jer se ne slazu sa njegovim govorom da rijec JED znaci RUKA. a ja bih voleo da mi on,ili ti ili bilo ko od studenata iz Medine navede jedan jedini hadis ili jedan jedini govor ucenjaka u kome se kaze da rijec JED znaci RUKA ili dzariha. Nikad ne zameram covjeku koji kaze da Allah dz.s. ima JED,ali kad covjek kaze da ALLAH ima JED i taj JED je ruka onda je on uzeo jedno od 100 znacenja te rijeci i to bas ono koje po svim pravilima islama ne moze da se upotrebi i ucinio ono sto niko od selefa niti od halefa nije uradio. Molio bih te da razmislis o mojim rijecima a da ne napadas ovo sto ja pricam samo zato sto nisam vehabija. Priznaj da su svi ljudi gresni i pogledaj ko ustvari cini tu gresku,ja koji slijedim rijeci ovih ashaba i svih ucenjaka islama ili ljudi koji su rekli nesto sto niko od SELEFU SALIHA nije rekao.

Sto se Ibn Tejmijjinog pokazivanja Allahovog istivaa tice,to je zabelezeno u mnogim istorijskim knjigama. Neki kazu da je lanac te predaje ispravan,neki da je neispravan. Nase je da osudimo taj postupak i onoga ko podrzava taj postupak i brani tog covjeka kao da je bio prisutan kad se to dogodilo pa je toliko siguran da on to nije uradio. Evo te predaje i jos nekih interesantnih podatak uz nju:
Prenosi Ibn Betutah u "Rihleh" na 95. stranici sa senedom do Ebul Hasena Ali Dimeskija a on od svoga oca da je rekao: "Sedeli smo u medzlisu ibn Tejmijje u Emevijskoj dzamiji pa je govorio i oporucivao narodu zatim je spomenuo ajet o istivau i rekao: "Allah se uzdigao iznad Arsa kao sto se ja uzdizem sa ove stolice sada." Pa su ljudi nasrnuli na njega i zbacili ga sa stolice udarajuci ga rukama i papucama a zatim ga odveli serijatskom sudiji." Ovu predaju potvrdjuju rijeci ibn Tejmijje koje spominje u : Minhadzu sunneh tom prvi stranica 264.; i u drugom tomu iste knjige na 26.stranici. Zatim njegove knjige "El Muvafekat tom 2. stranica 504. i Medzmu'ul fetava tom 5. stranica 527." Pricu navodi i Ibn Hadzer el Askalani u Edurerul kamineh u prvom tomu na 154 stranici.

Isto tako,ti kazes da Ibn Kesir,njegov ucenik najljepse govori o Ibn Tejmijji, a ja kazem da ZEHEBI koji je takodje ucenik Ibn Tejmijje govori suprotno i govori da je ovaj covjek u pocetku bio svetiljka za ummet ali se posle iskvario, poceo da prica nesto sto niko prije njega nije govorio, da govori o Allahovoj tjelesnosti i drugim stvarima. Evo ti samo jedne recenice koju je spomenuo ZEHEBI o svom sejhu: "Allaha mi, postoje strepnje u srcima. Ti si sretan ako ti je vjera u dvije fraze sehadeta ostala netaknuta."
Da ne bude nekakvih sumnji u vjerodostojnost ovog pisma navescu i njegov zlatni sened:
Pismo se prenosi od Ibn Kadi Suhbeta( umro 851.H.g.) a on od Burhan ibn Dzema'ah a on od Ebu Seid Salahuddin ibnul Alai a on od Semsuddin Ez Zehebija. Svi u ovom lancu su Hafizi u ciju pouzdanost niko nikad nije posumnjao. Prepis od Ibn Kadija nalazi se u Egipatskoj narodnoj biblioteci pod brojem 18823 b. i u Biblioteci Zahirijja pod brojem 1347.
Ti kazes: " Da li vjerovati pokvarenjacima Sirije ili Ibn Kesiru" a zar ne znas hadis da je Resulullah, alejhisselam, rekao, "O Allahu blagoslovi našu Siriju i Jemen!" Oni su rekli, "O Resulallah a naš Nedžd"? On nije odgovorio. On je još dva puta blagoslovio Siriju i Jemen. Oni su ga još dva puta pitali da blagoslovi Nedžd ali on nije odgovorio. Treći put je rekao, "On [Nedžd] je mjesto potresa i smutnje (fitne) i iz njeg će nići šejtanov rog ." (Buharija, deveti tom, kitab 88, broj 214)
I zar ne znas hadis: " Uvijek ce u mom ummetu postojati skupina koja je cvrsta na Allahovim zakonima, nece im nauditi to sto ih drugi u laz utjeruju niti sto govore suprotno njima jer oni ce uvijek biti na pravom putu sve dok Sudnji dan ne dodje. Pa je rekao Muaz: " Oni su u SAMU tj. Siriji." ( Sahihul Buhari str. 866, hadis br. 7460)
Preispitaj se malo, o Siriji se uvijek govori samo najbolje a o NEDZDU samo najgore, u Nedzdu je fitna, u njemu su zemljotresi, iz Nedzda ce se pojaviti SEJTANSKI ROG, zapitaj se ko bi mogao da bude taj sejtanski rog koji je rodjen u Nedzdu, poceo svoje ucenje u Nedzdu, trazio od svojih pristalica da ucine hidzru u Nedzd, danas je centar njegove moci Nedzd.....
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 22-10-2008   #540
tekbir
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 18
Default

Poznato je isto tako da je Ibn Betuteh bio u Emevijskoj džamiji dok je Ibn Tejmijje bio u zatvoru, pa je interesantno da je Ibn Tejmijje bio u isto vrijeme i u ćeliji i u džamiji. Ili je Ibn Betuteh slagao ili je Ibn Tejmijje imao natprirodne sposobnosti, šta li je vjerovatnije? Ti kažeš da je Ibn Tejmijje rekao te stvari u svojim knjigama, a ja upravo u njegovim knjigama čitao da on kaže suprotno... Ja čitao citate od Zehebija gdje hvali Ibn Tejmijju na sav glas, a ti navodiš suprotno od toga... Tako možemo do sutra... Ja nemam koristi od takvog razgovora, jer se moje vjerovanje mnogo manje temelji na onome što kaže Ibn Tejmijje, od onoga što kažu ashabi, tabiini, tabitabiini, 4 imama mesheba. Ibn Tejmijje je samo jedan od alima, od mnoštva alima, i ne znam šta ste se svi svezali za njega. O njemu ovdje govorim, jer ga napadaš i klevećeš. Da to ne činiš ne bih ga ni pominjao.

Već sam navodio riječi imama Malika u vezi Allahove ruke da je rekao da Allah ima ruku, ali da ta ruka nije slična ruci stvorenja, pa ako neko, govoreći o Allahovoj ruci, pokaže na svoju ruku treba mu odmah odsjeć ruku. Iz ovoga se očigledno vidi da je imam Malik riječ JED razumio u značenju ruka i da je uzeo upravo to značenje kao ispravno.

Razmisli o hadisu od Ibn Abbasa r.a. u kom se kaže: "Na onom svijetu nema ništa od stvari sa ovog svijeta, osim imena (naziva)." Dakle, ako je tako sa stvarima u Džennetu ili Džehennemu, o kojima jako malo znamo, šta reći o našem znanju vezano za Allahov zat... Ja sam na vjerovanju da tumačenje Allahovih svojstava nije dopušteno bez dokaza i da ih uzimamo onako kako su navedena u Kuranu i Sunnetu sve dok ne dođe dokaz da se htjelo reći MOĆ, ZNANJE i sl. Osnovno značenje riječi JED je RUKA, i ti to dobro znaš. To ustvari nauči svako čim počne da uči arapski jezik... Ne vidim problem u tome da kažem da Allah ima ruku, ako je On tako sam sebe opisao u Objavi. Ono što znam o toj ruci jeste da nije ni u čemu slična sa rukama kod stvorenja i tu se moj govor o tome završava.

Kad učenjaci ehli sunneta nisu protekfirili Ešarije zbog njihovog razumijevanja Allahovih svojstava, zar ne misliš da si ti sebi dao malo isuviše slobode tekfireći svakoga onoga ko Allahova svojstva ne razumije kao ti?

Sad da odgovorim tebi na tvoj način. To što je Šam blagoslovljen, ne znači da su svi ljudi u njemu dobri (isto kao što to ne važi za Medinu). Taj hadis je dosta uopštenog karaktera, Allah zna, možda će neko reći da je Šam blagoslovljen kroz učenjake kao što su Ibn Tejmijje i Ibn Kajjim? Kad je nešto tako uopšteno, svako može razumjet te riječi na svoj način... Znaš, npr. Šije tumače hadis o obnovitelju vjere koji će biti slat u svakom stoljeću, upravo tako da je u 20. vijeku taj obnovitelj Homeini. Što reče jedne prilike tvoj brat: "Svaki Cigo svoga konja hvali." Baš zato što svaki CDigo ovdje svoga konja hvali i što se ni ti ni ja nećemo pomjerit sa svojih početnih pozicija, ovaj razgovor stvarno gubi smisao... Mislim da pretjeruješ kada je u pitanju tekfirenje učenih ljudi i od srca te savjetujem da i kad kritikuješ stavove koje kritikuješ pokušaš da ublažiš riječi i da ne koristiš tekfirenje, jer poprimaš jednu od osobina koju stalno pokušavate da pripišete onima koje nazivate Vehabijama. Ja sam negdje oko 20. strane ove teme na forumu citirao riječi IBn Tejmije u vezi tekfirenja, pa pročitaj i razmisli da li je čovjek koji je te riječi pisao grubijan i zadrt ili je neko drugi takav, pa vadi tekfir iz rukava kao da je to napit se vode... Inače, ako malo pročitaš biografiju od Ibn Tejmijje shvatićeš da je upravo on taj koji je, na prijedlog sultana kada je izišao iz zatvora da pobije i kazni one koji su ga strpali u zatvor, rekao da ako oni budu pobijeni da neće imati uleme u Siriji...

Što se tiče ona 3 hadisa, moram priznati da su mi nepoznati, ali ne kažem da nisu u Buhariji Pošto si ti, halali, sklon proizvoljnim tumačenjima, malo ću pogledat te hadise, pa ću prokomentarisat
tekbir is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
vehabije, zovu


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ko su vehabije??? Recruit Religija 25 26-05-2009 01:16
Vehabije rastjeraju zaljubljene parove borichi Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 39 07-11-2007 21:40
Vehabije napale novinare borichi Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 0 03-04-2007 00:57


All times are GMT +2. The time now is 03:03. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)