SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Vijesti iz Sandzaka naleteli ste na zanimljivu vijest a vezana je za sandžak, onda joj posvetite novu temu

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 17-04-2014   #1
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default SAVETI POLJOPRIVREDNIH STRUCNJAKA

Ishrana ovaca na paši

Područje Pešterske visoravni, kao i sela u podnožju planina Rogozne i Golije, sa nepreglednim pašnjacima i livadama, izuzetno su pogodna za razvoj stočarstva, posebno ovčarstva. Pored dobrih uslova za razvoj ovčarstva na ovom području, broj ovaca je u stalnom padu.

Ovce najbolje iskorišćavaju pašu. To postižu zahvaljujući svojim oštrim zubima i pokretljivoj gubici. Od 600 vrsta raznih trava, koje se nalaze na pašnjacima, ovce jedu 560, a krave samo 56 vrsta. Međutim, naši pašnjaci iz godine u godinu su u sve lošijem stanju. Zato moraju da se preduzmu osnovne mere radi njihovog poboljšanja.

Pašnjake treba čistiti od kamenja, trnja, krtičnjaka i mravinjaka da bi se povećala korisna površina pod travom. Sistematski treba raditi na suzbijanju raznih vrsta korova. Pre svega, treba kositi travu bogatu korovom i vršiti njihovo čupanje i sasecanje. Poželjno je da ovčari na jednoj strani svoga štapa imaju napravu za zasecanje korova. Pašnjake treba đubriti stajskim i veštačkim đubrivom, a odlična je i mera popravke i zasejavanja golih mesta smešom pitomih trava koje rastu na tom pašnjaku ili reonu. Ovce su osetljive prilikom prelaza sa suve na zelenu hranu, zato prvih 10 dana na početku ispaše treba da se hrane dobrim senom ili nekom drugom kvalitetnom kabastom hranom. U proleće ovce treba pustiti na ispašu ranije, ali mora da se vodi računa da pre ispaše nestane rosa. Ovce su leti osetljive na veliku žegu i torovi se postavljaju na uzvišena mesta koja su zaklonjena od vetrova.

Prilikom ispaše, ovčar treba da zna da kada je hladno i vetrovito, ovce ujutru treba isterati suprotno pravcu duvanja vetra, da bi se naveče vratile u pravcu vetra. Preko leta, ovce idu u pravcu duvanja vetra, a popodne kada je mnogo toplije suprotno vetru da bi ih hladio. Neophodno je da ovčar u toku paše pazi i na sunčane zrake, koji treba da padaju sa zadnje strane ili bočno, a nikako direktno u lice ovaca. Dobar ovčar zna da ovce na paši treba držati sve dok se napasu, odnosno dok ne budu site. Site ovce prestaju da se kreću po pašnjaku i počinju da preživaju. Ovce bi trebalo omogućiti da piju vodu koliko mogu, ali je to na pašnjacima nemoguće, onda je potrebno da piju vodu jednom dnevno a u letnjem periodu, kada su velike vrućine i kada je trava na pašnjacima suva, najmanje dva puta.

AUTOR: SAFET VESNIĆ, DIPL. ING POLJOPRIVREDE
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Reply

Bookmarks

Tags
poljoprivrednih, saveti, strucnjaka


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:24. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)