SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Vijesti iz Srbije nešto zanimljivo i smatrate da trebaju znati i drugi... posveti mu temu...

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 09-04-2010   #1
Rarica
Registrovan
Prijatelj
 
Rarica's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,941
Default Nesvakidašnji uspeh lekara iz Užica


S lica odstranili tumor veličine lopte
Vladimir Lojanica | 09. 04. 2010. - 00:02h | Komentara: 53

Tim lekara užičke bolnice, predvođen hirurgom dr Edinom Mutevelićem, uspešno je operisao Bajazita Begovića (63) iz Sjenice odstranivši sa njegovog lica maligni tumor veličine fudbalske lopte! Krajnje rizičan zahvat na izraslini koju niko od ovdašnjih lekara do sada nije uživo video, odrađen je na insistiranje pacijenta kome je život visio o koncu.
Moj Bajazit će još živeti, kaže supruga Hadija, juče u društvu dr Mutevelića

Bajazit Begović, mesar iz Sjenice, primljen je u užičku bolnicu prošlog četvrtka sa ogromnim tumorom koji je zauzeo celu levu polovinu glave i deo vrata. Iako mu je predočeno da postoje velike šanse da ne preživi hirurški zahvat, on je operisan u utorak pošto je u zahtevu koji je podneo konzilijumu lekara naveo: „Pristajem i da umrem, samo probajte nešto da učinite“.


Tražio je da ga lično operiše dr Edin Mutevelić, čuvši da je on nedavno iz dojke pacijentkinje iz Ljubovije izvadio karcinom težak 6,5 kilograma i uspešno je izlečio.


Begoviću se, kaže dr Edin Mutevelić, pre dva i po meseca na vratu pojavio tumor veličine lešnika zbog čega je pomoć tražio u Beogradu.


- Tamo su mu uzeli biopsiju i pustili ga kući sa dijagnozom „benigni tumor vezivnog tkiva vrata“. Posle deset-petnaest dana izraslina je naglo počela da se širi, verovatno isprovocirana uzimanjem nalaza biopsije, i narasla je do veličine pesnice. Zvao je doktore u Beograd koji su ga ohrabrivali da je to posledica upale, a potom se javio u novopazarsku bolnicu gde su mu prepisali antibiotike - kaže dr Mutevelić.


Mesec dana se oboleli Sjeničanin nadao da će „upala“ proći, ali pošto je tumor nastavio da buja, otišao je u beogradsku bolnicu za maksilofacijalnu hirurgiju. Ponovo mu je rađena biopsija na osnovu koje je, kaže Mutevelić, konstatovan benigni tumor sa malim karakteristikama zloćudnog. Saopšteno mu je da se operacija ne može izvršiti i Begović je upućen u onkološki dispanzer užičke Opšte bolnice da prima hemoterapiju koja, ispostavilo se, nije dala rezultate.


- Bajazit Begović mi se javio u utorak kada je primljen na hirurgiju. Izraštaj je bio ogroman, kao fudbalska lopta, veći od njegove glave, zahvatio je krvne sudove i čoveku iskrivio lice. Tako nešto, da tumor prekrije ceo levi obraz do čela i levu stranu vrata, niti sam ikada video ja, niti su to u karijeri videle moje kolege. Pojedini lekari nisu mogli da gledaju unakaženo lice pacijenta, pa su se sklanjali, a bilo je i onih koji su povraćali - priča dr Mutevelić.


Svestan da je svaki pokušaj operacije rizičan i da je vrlo moguće da iz operacione sale živ neće izaći, Bajazit Begović je napisao zahtev lekarima tražeći da bude podvrgut zahvatu. Pa šta bude - biće!


- Tumor je svakog trenutka mogao da pukne. U tom slučaju umro bi od krvarenja kao da je zaklan. Zato sam na brzinu pokušao da oformim tim lekara koji bi mi pomogao prilikom operacije, konsultovao sam i plastičnog i maksilofacijalnog hirurga. U četvrtak smo ga operisali, a intervencija je trajala tri i po sata. Velike zasluge što je intervencija bila uspešna imaju hirurg Vlade Stokić, anesteziolog Zorica Bošnjaković i specijalizant hirurgije Jelena Stanković, koji su uz mene bili u sali - kaže ovaj užički hirurg.


- Srećom te je tumor rastao lokalno, što znači da nije metastazirao i zahvatio druge organe. Begoviću preostaje da sačeka da mu rana zaraste, pa da mu se potom na obraz i vrat presadi koža. I biće potpuno zdrav čovek. On je dokaz da u medicini ne postoji nemoguće. Nažalost, nekim lekarima je najlakše da čoveka otpišu i puste ga da umre - dodaje dr Edin Mutevelić.


Bajazit Begović oporavlja se na odeljenju hirurgije. Još ne može da priča, ali je u njegovo ime govorila supruga Hadija Begović koju smo zatekli kraj suprugove bolesničke postelje.


- Nedeljama nije mogao ni da jede ni da govori. Od bolova je padao s nogu. A onda smo čuli da je dr Mutevelić operisao ženu iz Ljubovije i iz njene dojke izvadio ogroman tumor. Njega smo prihvatili kao poslednju šansu i, eto, isplatilo se. Moj Bajazit će još živeti - blistala je od sreće Hadija.
__________________
"Stiže proleće,
žao mi je svih onih kojima to nije važno."
Rarica is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 09-04-2010   #2
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

im´o dana,sto kazu kod nas...
ne znam coveka,ali sve jedno mi je drago da je preziveo zlo koje je imao...

nego,ako neko ima vise podataka o lekaru Mutavelicu,neka napise ovde...
Ovakvi ljudi zasluzuju paznju,respekt,odusevljenje sve i samo najbolje...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
lekara, nesvakidaĺˇnji, nesvakidašnji, uĺľica, uspeh, užica


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:11. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)