Thread: Zanimljivosti :
View Single Post
Old 17-08-2009   #144
Skorpija
Registrovan
Domaćin
 
Skorpija's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Landskrona
Posts: 10,158
Default

Kada štikla zgazi gas
13.08.2009u 09:55 h


Pr ve že ne vo za či po ja vi le su se još u 18. ve ku, u Fran cu skoj. Za vre me vla*da vi ne kra lja Lu ja XV po če le su da vo*ze ko či je po pa ri skim uli ca ma. Ali, od sa mog po čet ka kre nu le su sa o bra ćaj*ne ne vo lje ko je su se, ni kri vim ni du*žnim, upra vo nji ma obi le o gla vu. On da šnji mu ški zlob ni ci tvr*di li su da su upra vo že ne od go vor ne za broj ne sa o*bra ćaj ne ne zgo de na pa ri*skim uli ca ma. A, u stva ri, mu škar ci su, ka da bi za di*zgi ni ma ko či je iz su prot nog prav ca ugle da li že nu, ma nje pa žnje obra ća li na put, a vi*še na nju.

Broj ne sa o bra ćaj ne ne zgo de u to vre me za bri nu le su i Lu ja XV, pa je on još ta da do neo od lu ku: že na ma is pod tri de se te go di ne za bra nio je ovu ak tiv nost. Na rav no da je uz ta kav po če tak bi lo te ško iz bo ri ti se za vi*še uva ža va nja i po ve re nja u vo za če na šti kla ma.


Ko pra vi ve će pre kr ša je

Sve do sa mo pre tri de se tak go di na vr lo ma lo že na ima lo je po lo žen vo*zač ki is pit. Da nas, ka da se nji hov broj uve li ko po ve ćao, ve o ma je vi dlji*va eti ke ta "že ne su lo ši vo za či".

Ipak, je su li že ne za i sta lo ši vo za či ili je sa mo reč o žr tva ma kle ve ta? Da li je reč o pol noj dis kri mi na ci ji ili o raz li ka ma u pro stor noj per cep ci*ji?

Ve ći na lju di ka da vi di auto mo bil ko ji spo ro vo zi ili či ni ne ke oči gled ne sa o bra ćaj ne pre kr ša je od mah po sum nja da je reč o vo za ču na šti kla*ma. Ipak, sta ti sti ke po tvr đu ju da su mu škar ci uglav nom kriv ci za ve ći nu sa o bra ćaj nih ne zgo da, a i če sto su nji ho ve žr tve. Te sto ste ron, op sed*nu tost ve li kim br zi na ma i "di vlja nje" na pu tu uzrok su broj nih ne sre ća. Is tra ži va nja, me đu tim, po tvr đu ju da je i za že ne vo žnja auto mo bi la opa*sna po ži vot.

Auto mo bil ske ne sre će vo de ći su uzrok smrt no sti kod že na mla đih od 35 go di na, sto ji u re zul ta ti ma is tra ži va nja ame rič kih cen ta ra za kon tro lu bo le sti, a, osim to ga, vo de ći su uzrok tra u mat skih po vre da mo zga kod že na svih go di na, piše "Politika".

Šminkaju se ali voze sigurno

Či nje ni ce po ka zu ju da je ve ći nu ne sre ća mo gu će spre či ti, a naj va žni je je osta ti usred sre đen na vo žnju. Po da ci na vo de da je 85 od sto svih auto mo bil skih ne sre ća re zul tat ne pa žlji ve vo žnje.

Osim vi zu el nog od vla če nja pa žnje kad se ne gle da put, fi zič ke kad se ru ka ma ne dr ži vo lan, tu je i kog ni tiv na ne pa žnja, a to su tre nu ci u ko ji*ma nam mi sli od lu ta ju ne gde dru gde.

Struč nja ci tvr de da je upra vo vo žnja je dan od naj kom plek sni jih kog ni tiv*nih za da ta ka ko je iz vo di mo. Baš zbog to ga raz go vor na mo bil nom, čak i kad se ko ri ste handsfri ure đa ji, če tvo ro stru ko po ve ća va ri zik od su da ra, što su po tvr di la broj na is tra ži va nja.

Iako je dan broj že na ima na vi ku da se šmin ka i te le fo ni ra upra vo za vo*la nom, is ku stvo po ka zu je da že ne pro fe si o nal ni vo za či (tak si ja, tram va*ja pa čak i avi o na) opre zno i čvr sto dr že vo lan i da im no ga ni je la ka na pa pu či ci za gas, što ipak po ve ća va šan se za si gur nu vo žnju.

Izvor:Mondo
Pročitano: 37 puta
__________________
I See You

Skorpija is offline   Reply With Quote