View Single Post
Old 17-09-2007   #9
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

KAKAV JE BIO ALLAHOV POSLANIK S.A.W.S.



Bismilahir-Rahmanir-Rahim!



Dzabir ibn Semure pripovijeda :´´ Jedne svijetle noci ugledao sam Allahovog Poslanika a.s., u crvenom ogrtacu . Zagledao sam se u njega pa u mjesec, i izgledao mi je ljepsi od mjeseca.´´



Allahov Poslanik a.s. nije bio ni visok ni nizak, ni izrazito bijel ni crnoput, ni kovrdzave ni ravne kose, nego blago valovite.



Rumen , crnih ociju, dugih trepavica, krupnih ramena, sirokih pleca, kada bi isao isao bi zustro kao da silazi niz brdo, kada bi se okretao okretao bi se citavim tijelom.



Medu plecima je imao poslanicki pecat kao jaje od prepelice.



Bio je najvelikodusniji, najiskreniji, najblaze cudi, najugodnijeg druzenja. Pogled u zemlju mu je bio duzi od pogleda na nebo. Kada bi gledao gledao bi kratko.Kosa mu je padala preko usiju u crvenom ogrtacu.Imao je razmaknute sjekutice , kada bi govorio kao da svjetlo izlazi iz njih.



Allahov Poslanik je u svemu volio desnu stranu, prilikom pranja , cesljanja, obuvanja obuce itd. Kada je Enes b. Malik upitan jeli Poslanik a.s. knio kosu , rekao je nije imao potrebe imao je samo nekoliko sijedih dlaka na slijepocnici. Kada bi namazao kosu te bijele vlasi kose se ne bi vidjele. Ibn Abbas veli :,,Ebu Bekr jednom upita Poslanika a.s.:-Vidim da si osijedio o Allahov Poslanice ?

-Osijedile su me sure Hud, Vakia, Murselat, Amme i Ize -s-semsu kuvviret. Poslanik a.s. je knio svoju kosu, a podvlacio je surmu svaku noc tri puta, veli Ibn Abbas r.a.da je Poslanik a.s kazao .´´ Surma izostrava vid i jaca trepavice´´.Najdraza odjeca Poslanika je bio jemenski ogrtac, i preporucio je da se nosi bijela odjeca. Burejde r.a. pripovijeda:´´ Kada je Nedzasija poklonio Allahovom Poslaniku a.s potpuno crne mestve, on ih je obukao i nosio dok se nisu poderale. Ibn Abbas nam kazuje da je Poslanik a.s. imao papuce sa dva unakrsna kajsa, a cesto je oblacio i sandale od ustavljene koze bez dlaka.Allahov Poslanik a.s. je imao srebrni prsten na kojem je pisalo ´´Muhamed Allahov Poslanik´´. Skidao bi ga kada bi vrsio nuzdu, i nosio ga je na desnoj ruci. Imao je sablju cija je drska bila od srebra, i dva oklopa.Nekada bi nosio i saruk na glavi, i pustio bi da jedan kraj pada niz leda.



Kada bi sjedio u dzamiji rukama bi priljubio koljena uz prsa. Bio je veoma skroman, nikada se nije najeo hljeba i mesa, izuzev kada bi nekoga ugostio.Nu´man b. Basir veli da je bilo dana kada Poslanik a.s. nije imao ni najlosijih hurmi da jede. I po nekoliko dana iz njegove kuce se nije primjecivao dim . Kada bi jeo, jeo bi desnom rukom i oblizao bi prste tri puta. Aisa r.a. prica :´´ Sve dok Allahov poslanik nije preselio na ahiret njegova porodica nije imala jecmenog hljeba dva uzastopna dana.´´Mesruk r.a. pripovijeda :´´ Posjetio sam jedanput Aisu r.a. i ona naredi da mi se donese hrana i rece :´´ Nikada se ne najedem a da ne zaplacem. Zasto - upitah je. - Prisjetim se kako je Allahov Poslanik a.s. preselio na ahiret, a nikada se dva puta dnevno nije zasitio hljeba i mesa.´´ Volio je jesti tikvice , med i mlijeko . Divan je zacin sirce, jedite maslinovo ulje i njime mazite kosu jer je ono od blagoslovljenog drveta- veli Poslanik a.s. Najdraza mu je bila plecka za jesti, zato su mu zidovi stavili otrov u meso od plecke ( prilikom bitke na Hajberu ). Prao je ruke prije i poslije jela .Na pocetku jela bi proucio bismilu , a na kraju bi proucio - Hvala Allahu koji nas je nahranio i napojio, i ucinio muslimanima. Imao je drvenu casu okovanu gvozdem, iz koje je pio kompot od grozda , medovinu sa mlijekom i vodu, a volio je nekada jesti i krastavice sa hurmama, ili lubenicu sa hurmama. Kada bi pio , radio bi to na tri puta uzimajuci zraka izmedu svakog pijenja. Allahov Poslanik a.s. nikada nije odbijao ponudeni miris. Tri ponudene stvari nije lijepo odbijati ,jastuk , miris i mlijeko-govorio bi Poslanik a.s. Kada bi govorio , govorio bi jasno i razgovijetno, tako da bi svako zapamtio ko je bio s njim.Uvijek je imao smijesak na licu , nikada se nije jako smijao .



Dzerir ibn Abdullah r.a. kazuje :´´ Nikada me nije Poslanik a.s. nije susreo ni vidio, od kako sam primio islam , a da se nije nasmijesio.Poslanik a.s. se volio saliti . Enes ibn Malik r.a. prenosi da mu je poslanik a.s u sali rekao :´´O ti sa dva uha´´ .Jednom prilikom su mu ashabi kazali :´´ Allahov Poslanice ti se sa nama salis . Da , ali ja govorim samo istinu i u sali.´´ Kada bi posao na spavanje stavio bi desnu ruku pod desni obraz i proucio - Gospodaru moj u ime Tebe umirem i zivim, ili bi na ruke proucio Ihlas, Felek ,Nas , pa bi poslije rukama potrao prvo glavu , lice i prednji dio tijela . Cinio bi to tri puta.Mugire bin Su´be veli :´´ Allahov Poslanik bi klanjao sve dok mu noge ne bi otekle. Kada bi ga pitali zasto toliko klanja kada mu je Allah oprostio sve ranije i kasnije grijehe? On bi samo kazao:´´ Zar da ne budem zahvalan rob .´´ Prvi dio noci bi spavao , pred zoru bi ustao i klanjao, kada bi zacuo ezan, uzeo bi abdest i otisao u dzamiju. Zejd ibn Halid se zarekao da ce gledati kako Poslanik a.s. klanja nocni namaz , pa veli da je Poslanik a.s . klanjao sest puta po dva rekjata i na kraju jedan rekjat , sto znaci ukupno 13 rekjata. Ummu Hani´ r.a. kazuje da je Poslanik a.s. klanjao duha namaz nakon sto sunce izade i visoko odskoci .



Allahov poslanik a.s. je postio ponedjeljkom i cetvrtkom. Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Poslanik a.s. rekao:´´ Allahu se podnose ljudska djela ponedjeljkom i cetvrtkom, zato zelim da mu se moja djela podnesu dok ja postim´´.Kada je ucio Kur´an , ucio bi ga razgovijetno , i zastajao bi na kraju svakog ajeta . Cesto bi plakao uceci Kur´an. Abdullah ibn Sehhir veli :´´ Jednom prilikom dosao sam Allahovom Poslaniku a.s i zatekao ga u namazu. Iz grudi mu se , od placa , culo sistanje kao kada lonac vrije.´´ Postelja na kojoj je spavao Poslanik a.s. bila je ustavljena koza natrpana palminim vlaknima.Kada su pitali Hafsu r.a. od cega je bila postelja Poslanika a.s. , ona je kazala :´´ Bila je grube vunene tkanine .´´ Jednom prilikom su presavili prostirac kako bi bilo udobnije spavati Poslaniku a.s., Pa je Poslanik a.s kazao :´´ Prostrite mi postelju kako je prije bila , jer udobna postelja me sprijecila da klanjam nocni namaz´´. Enes r.a pripovijeda .´´ Prilikom obavljanja hadza , Poslanik je jahao na trosnom samaru, a na sebi je imao vuneni ogrtac koji nije vrijedio ni 4 srebrnjaka . Govorio je Allahu moj , ocisti moj hadzdz od licemjerja i prijestiza ´´ . Veli Enes ibn Malik :´´Allahov Poslanik mi je bio najdrazi , kada bi ga ugledali niko nije ustajao pred njim , jer smo znali da to ne voli.´´ Allahov Poslanik je imao stid , veli Ebu Seid Hudri r.a. : Poslanik a.s. je bio stidljiviji od djevice , kada nesto ne bi odobravao , vidjelo bi mu se na licu.´´Poslanik se lijecio pustanjem krvi , pa kaze :´´ Pustanje krvi vam je najbolji lijek´´. Ibn Abbas veli :´´ Poslanik a.s. je pustio krv iz vratnih vena i izmedu pleca i platio je covjeku koji mu je pustio krv.



Poslanik a.s je umro naslonjen na prsa Aise r.a. , zatrazio je od nje leden i ubrzo zatim preselio. Kada je umirao potirao je svoje lice vodom i govorio :´´ Gospodaru moj pomozi mi u smrtnim mukama´´. Ukopan je u noci, u utorak. Obucen u tri bijela nasivena cefina , zatim spusten pored kabura iskopanog u sobi u kojoj je umro.Ljudi su pojedinacno ulazili u sobu i klanjali mu dzenazu, bez imama. Prvo je klanjao amidza ´Abbas, pa rodbina Benu Hasim, muhadziri pa ensarije.. U kabur su ga spustili amidza ´Abbas, Alija , Fadl i Kusem, dva ´Abbasva sina . Imao je tri sina Kasim, Abdullah, Ibrahim, i cetiri kceri Zejneba, Fatima ,Rukajja, Ummu Kulsum. Prvo je roden Kasim, pa Zejneba , Rukajja, Ummu Kulsum i Fatima, prije poslanstva, a zatim Abdullah nakon objave , svi od Hatidze , i svi u Mekki. U Medini je roden Ibrahim od Marije Koptkinje, koju je Poslanik dobio na poklon od vladara Egipta , a kasnije ju je oslobodio.. Sva djeca su umrla prije Allahovog Poslanika , izuzev Fatime , koja je preselila nakon 6 mjeseci nakon smrti poslanika a.s.Osim imena Muhammed, imao je i sljedeca imena Ahmed, Hasir,´Akib, Nebijju-l-melahim, Nebijju-t-tewbe,Fatih , Taha,Jasin i Abdullah.Dzibril ga je jos zvao Ebu Ibrahim
  Reply With Quote