View Single Post
Old 09-01-2010   #1
fatih
Gost
 
Posts: n/a
Default Najbolji citati iz knjiga

Kako kaze i sam naziv Teme no pocnimo sa onim nepisanim i temeljnim pravilom koje glasi "uvijek udaraj manjega od sebe."
*****

J.Steinbeck u "Slatkom četvrtaku" ovako veli !

"Gdje počinje nezadovoljstvo?
Čovjeku je toplo, ali dršće.
Nahranio se, a ipak ga muči glad.
Vole ga, ali njegove čežnje odlaze na nova područja. I da još više podbode nezadovoljstvo, tu je vrijeme, prokleto Vrijeme. Konac života nije sada tako strašno daleko - čovjek ga može vidjeti, kao što vidi more kad se popne na brijeg - i njegov duh kaže: 'Da li sam dosta radio? Da li sam dosta jeo? Da li sam dosta volio?' Sve ovo je, naravno, osnova čovjekova najvećeg prokletstva i možda njegove najveće slave. 'Što je značio moj život do sada i što može značiti u vremenu koje mi je ostalo?' I tako dolazimo do opake otrovne strijele. 'Kakav je bio moj udio u velikoj utrci? Koliko ja vrijedim?' I to nije taština ili ambicija. Izgleda da se ljudi rode s dugom koji ne mogu platiti, ma koliko nastojali. On se nagomilava pred njima. Čovjek nešto duguje čovjeku. Ako ne obraća pažnju na taj dug, on ga truje, a ako pokušava da ga otplaćuje, dug samo raste i ono što čovjek daje, njegovo je mjerilo."
  Reply With Quote
Sponsored Links