Thread: Foto skola
View Single Post
Old 18-01-2010   #8
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Napredni portreti

Da biste pravili dobre portrete potrebna je malo bolja optika. Fotografi su oduvek diskutovali koja je zizna daljina najbolja za portrete. Neki kazu 85 mm a drugi 100 mm. Sto se mene tice obe zizne daljine su dobre. Ova zizna daljina se smatra dobrom i zbog toga sto je rastojanje izmedju motiva i objektiva 2,5 - 3 metra i fotograf i model se osecaju opustenije.

Zagrizeni fotografi portreta koriste objektive sa konstantnom ziznom daljinom ali ja mislim da i dobar zoom objektiv zadovoljava. I Canon i Nikon imaju zoom objektive 28-105 mm i oni su odlicni za portrete. Prednost zoom objektiva je sto mozete lakse da komponujete sliku. Samo gledajte da je zizna daljina izmedju 80 i 100 mm.

Za dobar portret je stativ neophodan. Najmanje vibracije poremete ostrinu koja je vazna kod portreta. Kad smo kod ostrine takodje su se vodile diskusije gde treba staviti fokus na licu modela. Vrh brade, oci, koren kose itd ali sada se skoro svi slazu da se fokusira na ocima.

Visina fotoaparata na stativu je takodje vazna. Ako slikate celu figuru aparat treba podesiti u visini pojasa (znaci morate da se sagnete ili cucnete kada slikate). Ako se slika 7/8 figure onda se kamera podesava na visini grudi (malo je lakse kad je zena model ) a za glavu i ramena na visini ociju ili odmah ispod.

Kada se slika portret lica oci treba staviti na liniji koja je odprilike na trecini slike odozgo. Mozete da ekspiremntisete da se slika toliko popuni licem da su usi ili gornji i donji deo glave van slike.

Svetlost treba da je meka tj indirektna. Napolju u hladu a unutra pored prozora koji nije u direktnom suncu. Svetlost treba da dolazi sa strane ili pod uglom od 45 stepeni i tada meke senke izrazavaju crte lica. Izbegavajte svetlost koja osvetljava model spreda jer u tom se slucaju stice utisak da je lice ravno.

Sada zaboravite deo onoga sto sam pisao u proslom postu. Najbolji otvor blende za portrete je f11. Tada su svi detalji na licu ostri.

I dalje treba da je pozadina sto jednostavnija i ako smo napolju po mogucstvu tamnija od modela ali otvor blende od 1, 8 ili 2,8 nije bas najbolji. Autofokus fokusira deo koji je najblizi objektivu a to je nos. Pri velikom otvoru blende nos moze da bude ostar a oci malo mutne a to unistava portret.

Obicno kada se slika spontani portret pozadina nije idealna i u tom slucaju je bolje izabrati veliki otvor blende da bismo odvojili motiv od pozadine.

Znaci nema pravila bez izuzetaka. To cete tek videti u nastavku kada morate da zaboravite sve sto ste do sada naucili da bi ste napravili stvarno dobar portret.
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote