Thread: Foto skola
View Single Post
Old 18-01-2010   #7
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Evo i da pocnem sa prakticnim savetima. Savete je tesko davati jer je svaka situacija razlicita. Ja se uvek secam saveta kojeg sam dobio kada sam poceo da fotografisem.

Receno mi je da slikam sa suncem iza ledja. Ja sam se toga i pridrzavao. Kada sam razvio film i uradio slike ta ista osoba mi je rekla da se na svakoj slici vidi moja senka i zalupila album. Toliko o savetima.

Portret

Motivi koji se najvise fotografisu su bez ikakve sumnje ljudi. Portreti su veoma popularni. Prilikom fotografisanja portreta treba sva paznja posmatraca da bude usmerena na motiv (osobu koju slikate).

Pozadina je veoma vazna. Najbolja pozadna je kada je uopste nema. Na primer jednobojni zid iza motiva ili veoma jednolicna po mogucstvu tamna pozadina. Ovde ne pisem o studijskim portretima jer je tu potrebna specijalna oprema, ukljucujuci i pozadinu, koja nam nije dostupna.

Ako je pozadina previsa sarena ili bogata detaljima odvlaci paznju od glavnog motiva. Na donjoj slici prikazujem portret sa veoma lose odabranom pozadinom. Ujedno cu da vam predstavim i mog fotomodela koji je velikodusno pristao da pozira za ove svrhe.



Fotomodel je horoz. Ali ovde ima puno drugih detalja koji odvlace paznju. Plavi peskir na zidu i crvena kutija od keksa, cesma, sudovi, kutija za kafu ... sve to privlaci nas pogled jer smo po prirodi radoznali. Ovde se jadni horoz nasao u drugom planu iako je najblizi objektivu.

Dilema je kako da resimo ovaj problem. Naravno najbolje je slikati iz drugog ugla ili pomeriti osobu na drugo mesto. Ali to nije uvek moguce. U ovakvim situacijama kada smo prinudjeni da slikamo sa ovakvom pozadinom mozemo da odvojimo motiv od pozadine na vise nacina.

Gornja slika je slikana sa otvorom blende f22. Ranije sam pisao da mali otvor blende (veliki broj) daje veliku dubinsku ostrinu i u principu sve na slici je ostro. Veliki otvor blende (mali broj) daje kratku dubinsku ostrinu i sve sto je ispred ili iza motiva je neostro.



Gornja slika je slikana sa otvorom blende f1,8. Kao sto vidite razlika je velika. Iako pozadina nije idealna svima je jasno da je horoz glavni motiv.

Ima jos nacina da se motiv odvoji od pozadine ali o tome drugi put jer su malo komplikovaniji.

Na donjoj slici nema dileme sta je glavni motiv jer nema nista drugo ni da se vidi.



Tehnika

Meko, odnosno indirektno svetlo. Za slikanje portreta unutra je dobra svetlost kada se motiv nalazi pored prozora i svetlost pada na motiv pod uglom od 45 stepeni. Napolju slikajte u senci ili kada je oblacno. Izbegavajte direktno svetlo jer daje ostre senke.

Veliki otvor blende. Koristite sto veci otvor blende ali ne maksimalan. Time dobijate ostar motiv a mutnu pozadinu.

Na fotoaparatu koristite program za portrete. Kod DSLR izaberite prioritet blende, kod vecine je oznaka Av ili A i izaberite veliki otvor blende ili koristite program za portrete.

I naravno mislite na pozadinu.

U nastavku napredni portreti.
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote