Thread: Foto skola
View Single Post
Old 15-01-2010   #3
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Fotoaparat

Ima vise vrsta fotoaparata ali danas su najuobicajeniji digitalni kompaktni fotoaparati i sistemski fotoaparati ili DSLR (Digital Single-Lens Reflex camera)

Kompaktni fotoaparati



DSLR



Osnovne razlike su sledece:
  • Velicina senzora, DSLR imaju puno veci senzor sto daje bolji kvalitet fotografije
  • Mogucnost zamene objektiva. Na DSLR fotoaparatima moze da se menja objektiv dok na kompaktnim ne moze

Prednosti kompaktnih fotoaparata su cena i male dimenzije. DSLR daju puno bolje fotografije.

Ja uvek sa sobom nosim kompaktni fotoaparat tako da skoro nikada ne propustim priliku da slikam nesto interesantno. Takodje imam i DSLR koji koristim kada unapred znam da cu nesto da slikam.

Ukratko, ako zelite da se ozbiljnije bavite fotografijom sigurno je vredno uloziti novac u DSLR. Kompaktni fotoaparat nema mogucnost manuelnog podesavanja i ima jos puno ogranicenja ali ipak daje dovoljno dobre fotografije za "kucnu upotrebu"

Fotoaparatima stalno padaju cene a kvalitet se poboljsava. Danas moze da se kupi dobar kompaktni fotoaparat za 100 - 150 eura. Solidan DSLR sa standardnim objektivom moze da se nadje za 500 eura pa navise.

Ja sam 2001. platio moj prvi digitalni fotoaparat preko 600 eura. To je bio Canon sa senzorom od 1,3 MP, sto danas ima svaki mobilni telefon. Baterije su trajale oko 20 - fotografija. Danas imam Canon Digital Ixus IS (na slici) sa 7,1 MP koji kosta oko 100 eura a sa jednim punjenjem baterije mogu da slikam preko 500 puta.
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote