Thread: Foto skola
View Single Post
Old 15-01-2010   #1
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default Foto skola

Zlatko je ranije izrazio zelju o temi u vezi fotografije i ovde cu da dam moj skromni doprinos. Tema je veoma duboka i siroka i postoje fakulteti koji se bave fotografijom ali ja cu ovde pokusati da na jednostavan i lako razumljiv nacin objasnim kako da pravite bolje fotografije.

Za fotografiju je potreban stvarni motiv. Za razliku od slikara kojem trebaju papir ili platno, cetkice, boja i fantazija, fotograf mora da ima stvaran motiv koji ce da interpretira na svoj nacin.

Motiv je veoma vazan. Ako na primer nadjemo kod nekoga staru sliku iz detinjstva nije nam vazan sam kvalitet slike nego sadrzaj. Ako je fotografija malo tamna i nije bas ostra nece nam smetati jer su nam osobe na slici drage i vazne.

Drugi primer je ako na primer "uhvatimo" neku javnu ili poznatu licnost u neobicnoj situaciji. Sadrzaj takve fotografije bi imao vecu vrednost nego sam nacin interpretacije.

Zatim imaju fotografije koje ne prikazuju nista posebno ili nepoznate ljude, ali to prikazuju na nacin koji nam se svidja. Na primer kompozicija slike, kombinacija boja, ostrina slike i slicno. Ovde vec dolazi do izrazaja kreativnost i umece fotografa kao i fotoaparat i objektiv sa kojima radi. To bih nazvao formom fotografije.

Na kraju postoji i poruka slike. Fotograf moze da predstavi stvarnost na fotografiji kako hoce, ali ipak svako dozivljava sliku na svoj nacin. Naravno, motiv i nacin interpretacije igraju veliku ulogu u tome kako neko dozivljava neku sliku ali vise ljudi moze da dozivi istu fotografiju na vise razlicitih nacina.

Na primer ovde na nasem forumu svi aplaudiraju na slike iz Sjenice bez obzira na kvalitet. Naravno ima slika odlicnog kvaliteta ali ima i ocajnih, ali motivi su nam dragi i niko od nas ne pridaje puno znacaja formi fotografije. Kada neko sa strane gleda ove nase slike verovatno ne vidi nista posebno, dok neki od nas verovatno imaju secanja u vezi nekih mesta na slikama i slicno.

Ovo bi biölo malo "teorije" i ubuduce cu pokusati da se drzim tehnickih detalja i konkretnih prakticnih saveta.
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote
Sponsored Links