Thread: Zanimljivosti :
View Single Post
Old 15-11-2008   #47
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Thumbs up Neimar


Hadžija Ramo Čupović iz Novog Pazara jedan od rijetkih koji zida minareta na džamijama. Ovih dana završio najveći, visok 50 metara

Hadžija Ramo Čupović (72) uživa u Novom Pazaru ugled i poštovanje. On je graditelj minareta, a tim majstorlukom, koji je on izučio za posljednjih tri-četiri decenije, bavi se u Srbiji veoma malo ljudi.

- Zidanje minareta uči se godinama. Treba sticati iskustvo, voljeti taj posao, ali, treba za ovo i čovjek da se rodi. Mnogi su ovaj zanat počinjali, ali, malo je onih koji su u njemu ostali - kaže hadži Ramo.

Iako već u osmoj životnoj deceniji, ovih dana se uveliko sprema za zidanje minareta na džamiji u novopazarskom naselju Ćeremidžinica. Nedavno, završio je 50 metara visok minaret na Hadži Mehovoj džamiji u Ulici Ive Andrića u Novom Pazaru. Zidao ga je više od tri mjeseca, metar u visinu dnevno, od uranka do zaranka, uzidao 12.000 cigli i prekjuče ujutru, ponosno je stajao kraj visokog, u bijelo okrečenog minareta.

- Ovo je najveći minaret koji sam u svom vijeku ozidao. Čovjek, eto, bude i prođe, nestane kao pjena sa morskog talasa, a djelo ostane... Jednom, kad mene ne bude, ovaj minaret stajaće ovdje, a neko će možda reći evo, ovo je davno zidao hadži Ramo - veli hadžija.

Minaret na Hadži Mehovoj džamiji na samom vrhu uži je za 50 santimetara nego u osnovi.

- Znači, na svakih metar, minaret sam morao da suzim za po pet milimetara sa svih strana. Istina, koristi se tu i metar, ali potrebno je i oko... Okom moraš gledati i paziti da minaret ne iskriviš, da kosina, oblina svugdje budu iste...

Prvi minaret ozidao je 1979. godine. Od tada do danas, od Novog Pazara, Tutina i Sjenice, do Bijelog Polja, Rožaja, Prijepolja, ozidao ih je 60. Visoki su od 20 do 50 metara.

Dobru graditeljsku školu hadži Ramo završio je, kaže, dok je bio u vojsci, u inženjeriji. Poslije je zidao kuće, a tek dvadesetak godina kasnije počeo je da zida džamije. Nije imao učitelje. Čitao je knjige, obilazio već izgrađene minarete, „krao“ zanat...

Tokom zidanja minareta, cigle se slažu uvijek po dužini. Majstor uvijek stoji u sredini i cigle polaže oko sebe. Sa unutrašnje strane istovremeno se podižu i četiri armirana betonska stuba, od kojih je jedan u sredini, a tri su uz zid od cigle. Unutra se grade kružne stepenice koje se jednim krajem oslanjaju na stub u centru, a drugim na cigle u zidu. U Hadži Mehovoj džamiji, u minaretu je postavljeno 140 takvih stepenika.

- Te stepenice su uz zid i najvažnije za stabilnost minareta, one mu daju čvrstinu - završava Ramo.

SIN NASLEDNIK

Ramov sin Ramiz, poslije završenog fakulteta pridružio se ocu u zidanju minareta, uči zanat, i sam zida minarete, ali, oko hadži Rama i dalje je nezamjenjivo.
- Hvala Bogu, imam naslednika, imaće ko i poslije mene da radi ovaj posao. Treba čovjek u životu da je zadovoljan onim što ima, a ja imam dovoljno... - zaključuje Ramo.


Izvor: www.sandzaknews.com
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote