Thread: INTERVJU
View Single Post
Old 17-10-2007   #1
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default INTERVJU

BUDITE ONO ŠTO JESTE





Drugog dana Ramazanskog bajrama, Zajednica Bošnjaka iz Atlante - Džordžija (Georgia) - priredila je bajramsko sijelo i druženje sa hafizom Sulejmanom Bugarijem. Na ovom sijelu ponovilo se i ono što se danima prepričava o hafizovim govorima među našim džematlijama širom Amerike. Druženja su ostavila velike tragove na onima koji su ga slušali.





Kao rezultat tih tragova pokrenuta je inicijativa o nabavci hafizovih knjiga. Ovih dana se očekuju i dolasci prvih primjeraka knjige “Mi smo jedan drugome najbolji poklon”. Nakon sijela i druženja, koje je proteklo u prelijepoj atmosferi, sestra Senija Orlović se potrudila i priredila intervju koji slijedi.



Prije svega, htjela bih Vam poželjeti dobrodošlicu i, naravno, Bajram Šerif Mubarek Olsun.

- Allah raziola i bolje vas našao.



Čujem da ste obišli dosta naših džemata širom Amerike. Moram Vam reći da ste nam uljepšali ovaj ramazan. Kako biste opisali Vaš boravak u Americi, gdje ste većinu vremena proveli s našim narodom?

- Naš narod se, hvala Bogu, integrirao i otvorio puteve komunikacije. To je ono čega nam fali u svijetu. Što god smo bili zatvoreniji, sve nam je bilo teže, jer se ljudi boje nepoznatog. Islam je vjera otvorena i transparentna prema svakome. Drago mi je da sam svojim očima vidio koliko je naš narod ovdje otvoren prema javnosti, državi i zvaničnicima. Na ovo bajramsko veselje su došli senator i gradonačelnik - oni vam daju podršku. Veliki je uspjeh u američkom društvu ostati ono što jesi.



Sigurna sam da ste se brinuli za svoj narod, mislim na nas koji smo raseljeni po svijetu. Brinete li još uvijek, ili Vam je lahnulo kad ste vidjeli kako smo dobro organizirani i kako smo se dobro snašli ovdje ?

- Već ta briga polahko nestaje. Ljudi su pronašli balans koji je potreban vjernicima, a to je da se ne izgube u materijalizmu, ali i ne začahure u duhovnosti. Potrebna je jaka zajednica, da se ljudi organiziraju i ostvare svoj status u društvu. Eto, vi ste to postigli!







Jeste li primijetili da vrijeme naprosto leti u ovom, kako ja to često kažem, vilajetu materijalizma?

- Jeste, vrijeme brzo prolazi kad smo mi obuzeti željom da što više zaradimo. Poručio bih našem narodu da se drži svog džemata i svoje zajednice. Džemat je mjesto gdje se čovjek nabateriše duhovno. Džemat je mjesto spasa i jedinstva.







Na vašoj web stranici (www.sulejmanbugari.com) sam pročitala kako ste rekli: "Imaj dunjaluk, ali ne daj da dunjaluk tebe ima”. Također i ovo: “Iskoristite sve pogodnosti na ovom svijetu, ali nemojte se uzoholiti i zaboraviti svoga Gospodara?”

- To je to! Kaže naš Gospodar da ima robova bogataša koji bi, kad bi im oduzeo imetak, napustili vjeru, a ima i robova siromaha koji bi, kad bi im dao imetak, napustili svoju vjeru. Ako smo u teškoj situaciji, trebamo osaburiti, a kada nam ide dobro, ne smijemo se uzoholiti i zaboraviti našeg Gospodara. Najvažnije je da mi budemo zadovoljni u kojem god da se stanju nađemo. Allah, dž.š., zna šta da radi sa svojim robovima. Mi se samo trebamo uklopiti u taj sistem, napravljen davnih dana.







Prenositi znanje na mlađe generacije je neophodno. Jesmo li postali nehatni prema ovoj obavezi?

- Zapostavili smo djecu u potrazi za materijalizmom. Moramo razgovarati sa našom djecom i udovljiti našoj porodici. Džaba nam sav dunjaluk ako nam djeca krenu lošim putem.





Imate li neku poruku onima koji su propustili ovo bajramsko veselje?

- Budite ono što jeste! Sjetimo se Allah, dž.š., i on će se nas sjetiti kad Ga budemo trebali. Ovi što su bili sa nama večeras, neka ne budu sebični, neka budu misionari koji ce širiti ljepotu koju su doživjeli večeras. Molimo Allah, dž.š., da dadne da budemo čvrsti u vjerovanju, realizaciji naših projekata i svemu onome za šta se borimo. Neka nam je Allah na pomoći da ne odustajemo i ne posustajemo u našim namjerama. Trebamo se boriti na pravom putu, kao što nam je to pokazala naša majka Fata Orlović, odnosno tvoja majka.



Zajednica Bošnjaka iz Atlante
  Reply With Quote
Sponsored Links