View Single Post
Old 07-03-2010   #4
SEJO31-de
DZAMIL
Domaćin
 
SEJO31-de's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Hann.Münden
Posts: 7,125
Default

Emina Jahović - Sandal: Ako izgubim ja, gubi i Bregović


Ova pjevačica doputovala je u Srbiju zbog Eurosong takmičenja koje će biti održano 13. marta

Pjevačica Emina Jahović-Sandal proteklih dana u fokusu je muzičkih dešavanja u susjednoj Srbiji zbog Eurosong takmičenja koje će biti održano 13. marta, a na kojem će biti poznat izvođač koji će ove godine putovati u Oslo. Supruga turske muzičke zvijezde Mustafe Sandala doputovala je prije tri dana sa sinom Jamanom u Beograd kako bi pripremila koreografiju za jednu od tri pjesme koje je Goran Bregović komponirao za predstavnika Srbije. U konkurenciji su još Milan Stanković i Oliver Katić.

Jedina želja

Koliko uživate u priči o Eurosongu? Neki mediji u Srbiji su potegnuli pitanje Vašeg državljanstva.

- Smiješne su sve te stvari koje se dešavaju. Rođena sam u Sandžaku i jedino državljanstvo koje imam je srbijansko. Pritom sam muslimanka. Drago mi je da mogu predstavljati zemlju u kojoj sam rođena. Uvijek sam htjela na Evroviziju i to je u principu jedina moja želja. Neki su se pitali da li ja uopće imam srbijanski pasoš. Ali, to je nešto što prati ovakve izbore...

Želja za učešćem na Eurosongu odavno postoji?

- U vrijeme kada sam se pojavila na muzičkoj sceni s debi albumom "Tačka", prijavila sam se i na evrovizijski izbor u BiH s pjesmom Dine Merlina "U la la" i bila treća. Nisam imala sreće da odem. Međutim, kako sam bila dosta mlada i neiskusna, a s obzirom na to koliko iskustva Evrovizija zahtijeva, bolje je što je tako ispalo jer mislim da se ne bih znala snaći.

Nezahvalno je, pogotovo Vama, prognozirati rezultat, ali kakva imate očekivanja za 13. mart?

- U principu nisam osoba koja mjeri šta će i kako će. Najviše mrzim takmičenja i predrasude o takmičenjima, ko će biti prvi, koga će publika izbaciti... Nažalost, mi nemamo taj sistem da jedna zvijezda ide i da se za nju radi pjesma. To je jedino što mi se ne sviđa u svemu ovome. Mislim da neke zvijezde kao što su Joksimović, Ćetković, ja, ne bi trebali prolaziti kroz izbor, ali moraš se s tim složiti.

Ovo je Vaša prva saradnja s Bregovićem?

- Imali smo jako dobru saradnju. Bregović je interesantan i spontan, profesionalac i umjetnik koji je poštovan u Turskoj, svuda u svijetu. S njim je lijepo raditi, vrlo je karakterističan muzičar, uglavnom nešto što do sada nisam radila, ali sam se jako dobro snašla.

Bregović je rekao da ste odličan izbor za Eurosong, ali da biste, ako ne napravite dobar plasman u Oslu, mogli najviše izgubiti jer ste zvijezda. Kako to komentirate?

- To nema nikakve veze. I Dino Merlin je zvijezda pa je nakon Eurosonga to ostao. I Bregović je prvi među prvima, znači velika zvijezda. Goran i ja tu zajedno rizikujemo. Ovo je Eurosong contest, znači takmičenje kompozitora. Ljudi misle da je u pitanju performans. Ne, u pitanju je pjesma. Super je da neko to predstavi, dobro izgleda, da dobru energiju, međutim, najbitnija je pjesma. Ako Evropa od nas očekuje ono što joj možemo da ponudimo, i ako zajedničkim snagama napravimo tu vrstu energije, on s pjesmom, ja s performansom, onda smo mi pobjednički tim.

Kakve ste komplimente dobili od Bregovića?

- Kada je čuo kako sam otpjevala pjesmu, rekao je da je to ono što traži, da sam tačno uhvatila emociju i osjećaj, potpuno preslikala ono što je bilo u njegovoj glavi i drago mi je zbog toga.

Teška zarada

Trpi li porodica zbog Vaših trenutnih obaveza?

- Veoma malo putujem zbog koncerata, jer ih malo radim. Nisam neko ko ide i pjeva svugdje. Tako da dosta vremena provodim s Mustafom i djetetom. Imala sam mnogo obaveza u vezi s modnom kampanjom za "Fabriku" koju sam radila u Turskoj. To me iscijedilo i namučilo tako da sam rekla da nikada nisam imala težu zaradu. Mustafa je bio veoma tužan kada smo krenuli u Beograd, kaže kako ću ostati sam deset dana. Ali, ništa strašno. Dijete je sa mnom jer ne mogu toliko bez Jamana.

Dopada li se Vašem suprugu ideja da idete na Eurosong?

- Mustafa me podržava u svemu što misli da je dobro za mene. Ovim poslom bavim se već deset godina i ako želim da odem na Eurosong, imam njegovu podršku.

Muzička karijera u Turskoj

Imate li u planu novi album?

- Spremam veliko iznenađenje za publiku. Novi CD će biti mnogo interesantan, pravi spektakl. Ako ne prođem na Eurosongu u Srbiji, posvetit ću se novim pjesmama i album bi onda izašao negdje pred ljeto.

U planu je i muzička karijera u Turskoj?

- Na tome već radimo.
__________________
JEL SJENICA DJE JE
NEKAD BILA .... ?
SEJO31-de is offline   Reply With Quote