View Single Post
Old 18-01-2009   #58
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Default

Domaći zadaci jedne učiteljice

Zrenjanin - Aleksandra Vukovojac, učiteljica u zrenjaninskoj Osnovnoj školi "Vuk Karadžić", nedavno je dobila najveće ovdašnje priznanje - godišnju Nagradu grada Zrenjanina. Osim što sjajno radi svoj posao, pomogla je da dvoje njenih učenika spasu vid.
Kaže da rad s mališanima nije lak, ali joj pričinjava zadovoljstvo. Bori se za svako dete: "Nije dovoljno predavati i ispitivati. Mnogi nastavnici kad odlože dnevnik u ormar u zbornici misle da su završili posao. Ja se tako ne ponašam. Želim da ih upoznam, a kada shvatim da imaju neki problem, nemam mira dok ga ne rešim. Svoje đake često obilazim i u njihovim domovima".
Tako je uočila da desetogodišnji Danko, kome je postala starešina u trećem razredu, pošto je zamenila jednu koleginicu, slabo vidi i da se izuzetno napreže da bi mogao da prati nastavu. Sama je zakazala preglede kod lekara, a sa lokalnim listom uspela da organizuje akciju za prikupljanje donacija za lečenje. Dečak je išao u Klinički centar u Ljubljani, a potom na operaciju u čuvenu rusku Kalugu. Učiteljica je vodila celu akciju, otvarala žiro-račune, ugovarala termine. Roditelji nisu znali sami, novca nisu imali. Danko se uspešno lečio, povratio mu se vid, pa je kasnije išao i u školu crtanja. Zahvaljujući njenim dodatnim časovima nadoknadio je zaostalo gradivo, završio osnovnu i srednju školu. Sada je već odrastao i živi kao i svi njegovi vršnjaci.
Milicu je dobila u prvoj godini njenog školovanja. Bila je kao i Danko sa veoma slabim vidom i bolovala je od miopije, bolesti očiju od koje, ako se ne leči, dete može da oslepi. Roditelji su joj izbeglice iz Like. Imali su novca da plate samo prvi pregled.
- Kada sam ih obilazila, Miličina majka je samo plakala i tugovala što ni ona ni suprug nemaju stalni posao, da bi digli kredit za lečenje - priča učiteljica koja je ponovo obavila najveći deo posla. Sakupila je priloge, među kojima je bila i pomoć iz tri manastira SPC iz valjevskog kraja, a na prikupljanju se angažovao i vladika Milutin Knežević. Milicu su operisali ruski lekari u Beogradu. Da nije bilo operacije ona bi oslepela, rekli su stručnjaci. Zbog sakupljanja pomoći za decu zrenjaninska učiteljica je otvorila mnoga vrata. Smatra da je to njen domaći zadatak.
- Škola je vrlo važna, ona je više od učenja, učitelji treba da daju više od predavanja - ističe Aleksandra.
__________________
Moja vrata su uvek otvorena... Neka ti ne bude neugodno izaci.

sanna72 is offline   Reply With Quote