View Single Post
Old 30-08-2008   #97
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Avdo Medjedovic-guslar iz Bijelog Polja

Porazna je cinjenica da je veoma mali broj Bosnjaka cuo za Sandzackog Homera Avda Medjedovica,a koga americki studenti izucavaju na Harvardu.Naime dva profesora Hardvarskog univerziteta Milman Paryy i Albert Bates Lord boraveci na prostorima nekadasnje jugoslavije i izucavajuci posebno Bosnjacko usmeno stvaralastvo boravili su u posjeti daleke 1933,1934 i 1934 godine kod Avda Medjedovica.On je ovim naucnicima za ove tri godine pjevao sve njegove pjesme a koje su oni snimali na magnetofon a takodje zabiljezili i perom.Tada im je otpjevao i najcuveniju pjesmu ZENIDBA HADZI SMAJILAGIC MEHA,cije pjevanje je trajalo punih pet dana i pet noci.Ova pjesma ima ukupno 12310 stihova i ovi se stihovi posle Homerovih smatraju kako za najduza tako i za NAJBOLJA ostvarenja te vrste u svijetu.I kao sto je napisao dr.Semir Vranic jedna od najvecih vrijednosti ovog njihovog ostvarenja lezi u tome da su oni autenticno biljezili govore kao i stihove svih ljudi sa kojima su dolazili u kontakt.
Prema evidenciji dr.Vranica Avdo je u samo 11 pjesama ispevao ukupno 126684 stiha,a kada se uzme u obzir koliko je Avdo znao onda je taj broj zaista ogroman.Evo sad da vam napisem imena svih pesama koje je Avdo znao napamet a bio je nepismen nije znao ni citati ni pisati,brojevi u zagradi pored nekih pjesma oznacavaju koliko ta pjesma ima stihova.
Repertoar pjesama Avda Medjedovica

1. Sultan Selim uzima Bagdat
2. Kosovska bitka
3. Sultan Bajazit
4. Boj na Temisvaru
5. Hajdar Alajbeg vodi svatove u Stambol
6. Šerdjelez Alija i Vuk Jajcanin
7. Šerdjelez Alija i Sibinjanin Janko
8. Bolovanje Šerdjeleza
9. Boj na Osjeku
10. Osmanbega Sestokrilovica scer
11. Pogibija lickoga bega na Kunaru (6804 stiha)
12. Serdar Mujo osvecuje bega Lickoga (6810 stihova)
13. Dolazak Cuprilica u Travnik (6812)
14. Pavicevic Luka izbavlja djecu Delibegovica iz Kajsara (12441)
15. Pasa Atlagic zeni sina iz Bihaca
16. Beg Mustajbeg u robiji Janoku
17. Omer Hrnjicic izbavlja oca i amidzu iz Maltije
18. Luka iz Kotara ukro djogata Orlanovic Muja
19. Bolovanje cara Dusana u Prizrenu (12463)
20. Sultan Ahmetovu scer zazavtijo crni Arap
21. Kralj iz Asara iste glavu Šerdjelezovu u cara (12379)
22. Sjajni Sulejman prosi djevojku
23. Zarobljenje Glamockog Rama i trides' drugova u Francesku
24. Robija Tala Oraskoga osam godina u Ozimu (12428 )
25. Robija Mujove Ajkune u Oblic
26. Nakic Husein zarucijo curu
27. Mujo i Halil ufatili Kostres harambasu (12427)
28. Pinjo iz Beca napada na sultana Sulejmana
29. Zenidba Maksima Crnojevica
30. Kralj Vukasin i Momcilo vojvoda
31. Hrnjica i Halil i sedam begovije' bajraktara
32. Robovanje Alagica Alije i Begzadic Rizvana u Zadru
33. Kara Omeraga u zindanu u Lengeru (12465)
34. Ograsic serdar podize Bosnu
35. Zenidba hadzi Smailagic Meha (12310)
36. Bosnic Mehmed izbavlja Fatimu Hadzikapetanovu iz Arsaga
37. Zenidba Vlahinjic Alije Zlatom Alajbega iz Klisa (12375)
38. Robija Fatime Rama Glamockoga u Sinje
39. Zadrani ukrali bega Lickoga ispred kule
40. Filip Madzarin ugrabijo Begzadu
41. Zenidba Mujova Halila
42. Zulum Murtata vezira u Budimu
43. Brdljickog ajana Fatima zarobljena
44. Mujo Hrnjica okrece vojsku na Timok
45. Mejdan Jankovic Stojana i Mujova Halila na Zecevu
46. Bojicic Alija prosi Begzadu begovu
47. Mujov Halil i Cirko od Širita dijele mejdan
48. Marko Kraljevic i Musa Kesedzija
49. Smrt kralja Vukasina na Marici
50. Sultan Sulejman izbavlja sceri iz Kandije
51. Zenidba zmaj ognjenog Vuka iz Budima
52. Robovanje Djerzeleza
53. Robovanje carske sultanije
54. Sultan Selimove dvije sceri zarobljene u Kandiji (12447)
55. Zenidba Lalica Ahmeta iz Udbine
56. Udaranje Muja Hrnjice
57. Zajimbegova zendiba u Budimu
E sad dragi moji namece se jedno ozbiljno pitanje kako je moguce da se na Harvardu ili u Becu zna vise o ovom guslaru nego kod nas u Sandzaku ili uopste u bivsoj Jugoslaviji? I ne samo za njega jer postoje mnogi poznati guslari sa podrucja Sandzaka koje su ova dva profesora posjetila tokom ove tri godine i sto je najbitnije danas na Harvardu postoje tonski zapisi od ovih guslara znaci njihovo pricanje o sebi ko su sta su i kako su ucili da pjevaju uz gusle kao i tonski zapisi svake pjesme koju su kazivali.To je jedno neprocenjivo blago i neznam samo zasto se neko od nasih ne potrudi da to uzme da objavi na nekom CD-u,da se napise neka knjiga.Poznati guslari iz toga vremena pored Avda Medjedovica su takodje i Makic Sulejman iz Hrasna,Ugljanin Salih iz Ugla,Zogic Dzemail iz Glogovika,Fijuljanin Alija iz Ljeskove,Murat Kurtagic iz Bijelog Polja.....
Ja imam dosta materijala od ovih guslara njihovo pricanje o tadasnjim obicajima,tadasnjem zivotu,imam i snimke njihovog pevanja uz gusle ali to je SMIL-multimedija i moze se slusati samo na realplayer.Pokusao sam na razne nacine da konvertujem u mp3 ili neki drugi format ali bez uspeha ili ja ne znam .Za sve koji su zainteresovani mogu da postavim da poslusaju jer stvarno se radi o jednom blagu.
Ako nekoga zanima imam i stihove pesme KOSTRES HARAMBASA koja je zapisana od Murata Kurtagica i ima 2168 stihova.Takodje imam oko 1000 stihova pjesme Zenidba Hadzi Smajilagic Meha.

U sledecem postu napisacu sta je nas poznati pjesnik Camil Sijaric napisao za Sandzackog Homera.
Unicknnamed is offline   Reply With Quote