View Single Post
Old 04-04-2012   #450
Rarica
Registrovan
Prijatelj
 
Rarica's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,941
Default

Nakon brojnih nevolja trener se skrasio u Krajini: Duško zbog ljubavi postao Amir


Duško Dobrović, 61-godišnji teniski trener iz Bihaća, prije nekoliko dana je pred svjedocima u Medžlisu IZ Bihać i pred glavnim imamom Mensurom ef. Ćehićem izgovorio svoj šehadet, prihvatio islam i uzeo ime Amir.

Ugledni sportski radnik, profesor fizičke kulture i teniser koji je u Njemačkoj tri decenije radio kao teniski trener, na korak da postane dio ummeta Poslanika, a. s., odlučio se, ne krije, zbog jedne žene.

Životne odluke

- Zbog žena se vode i ratovi - kaže Amir Dobrović osmjehujući se.

Buduću suprugu, Bišćanku, veliku vjernicu, čiji identitet, razumljivo, krije, upoznao je na plesu i zaljubio se. Od tog dana do velike životne odluke prošli su mjeseci razmišljanja i suočavanja s mogućim posljedicama čina.

- Ostvario sam želju i moje zadovoljstvo je potpuno - objašnjava svoju sreću nekadašnji ateist čije su kćerke Simona i Sandra udate za Nijemca Kristijana i Sandžakliju iz sjeničke porodice Hujdurović.

Kobni udes

Čin prihvatanja islama dio je uzbudljive životne biografije Amira Duška Dobrovića. Sa 29 godina otišao je u Njemačku i, praktično, sve do danas živio na teniskim terenima te zemlje. Zaradio je imetak i 1993. odlučio kod Frankfurta otvoriti tenisku akademiju na 100.000 kvadratnih metara i uložiti oko deset miliona njemačkih maraka u ovaj projekt.

- Mene i tadašnju suprugu 29. februara 1993. godine u automobilu je udarilo policijsko vozilo. Postao sam bogalj i godinama se liječio - priča Dobrović.

Na njemačkom sudu, kao jedan od rijetkih, dobio je spor s policijom i, kako kaže, zanemarljivu odštetu od 100.000 maraka. Supruga je 1996. godine izvršila samoubistvo i on je sve do sada živio sam. Kada je opet stao na noge, nastavio je ono što najbolje zna - igrati tenis.

Zahvaljujući čeličnoj volji i bijelom sportu, potpuno se oporavio. Odlučio se vratiti u Bihać, gdje ga od rodnih Nebljusa u Lici dijeli planina Plješivica, i tu započeti novi život. U gradu na Uni ulaže svoj novac i u svijet tenisa uvodi jednog dječaka i djevojčicu, Emira Memagića i Daliju Zulić.

- Emir Memagić ima devet godina. Zapamtite, to je ime o kojem će čuti teniski svijet. Dalija je, također, talentirana i brzo uči - kaže Dobrović, prijatni i uvijek nasmijani gospodin s njemačkim naglaskom.
__________________
"Stiže proleće,
žao mi je svih onih kojima to nije važno."
Rarica is offline   Reply With Quote