View Single Post
Old 21-01-2015   #1
SEJO31-de
DZAMIL
Domaćin
 
SEJO31-de's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Hann.Münden
Posts: 7,125
Default ZBOGOM LEGENDO :(

Kako pišu hrvatski mediji, Monteno je preminuo u zagrebačkom kliničko-bolničkom centru Rebro nakon komplikacija nastalih posle transplantacije bubrega.



Monteno je poslednjih godina imao mnogo problema sa zdravljem, od 2011. godine je bio na dijalizi, a zbog problema sa dijabetesom mu je ugrađen i bajpas. Hospitalizovan je krajem decembra, a transplantacija bubrega je izvršena početkom januara.

Kemal Monteno je rođen 1948. godine u Sarajevu. Njegova majka je bila Sarajka, a otac Italijan,što objašnjava poreklo njegovog imena i egzotičnog prezimena.

Muzikom je profesionalno počeo da se bavi u drugoj polovini šezdesetih, a prvu pesmu “Lidija” je snimio 1967. godine. Prvi album “Muziko, ljubavi moja” snimio je 1973, a do smrti je objavio 12 zvaničnih albuma. Takođe, snimio je na desetine singl ploča.

Iako je godinama živeo na relaciji Zagreb-Sarajevo-Beograd, njegova muzika se pre svega vezuje za Sarajevo. Ljubitelji njegovih pesama su govorili “da ono šta Frenk Sinatra predstavlja za Njujork, to je Kemal Monteno za Sarajevo”, a zbog specifične boje glasa neki novinari su ga nazivali “bosanskim Rojem Orbisonom”. Tu ljubav prema rodnom gradu, Monteno je ovekovečio u pesmi “Sarajevo ljubavi moja” koju je snimio 1976. godine.

Između ostalih, Kemal Monteno je sarađivao sa Arsenom Dedićem, Gabi Novak, Terezom Kesovijom, Zdravkom Čolićem i mnogim drugim.

Nastupao je na mnogobrojnim festivalima u bivšoj Jugoslaviji, ali i u gotovo svim republikama po raspadu zemlje. Neki od Kemalovih najvećih hitova su “Bacila je sve niz rijeku” (kasnije veliki hit za Indekse), “Dušo moja”, “Nekako s proljeća” (koju je snimio sa Crvenom jab
__________________
JEL SJENICA DJE JE
NEKAD BILA .... ?
SEJO31-de is offline   Reply With Quote
Sponsored Links