View Single Post
Old 14-03-2011   #52
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Post

svaka emocija mozhe bit revolucionarna

Dozvat se socijaliziranoj pameti, mogu samo odabrani. Ja sam u mladosti bila ubijeđenja kako me prati "sandzachko prokletstvo",. vidim, imam neke dogadjaje, kao i vechina mojih sunarodnjaka. Gotovo sam izgubila nadu, "s crnisha s gorisha" rekli bi nashi stari.. Danas razmisljam drugachije, s ove pozicije mojih godina, meni ta "proklestva" izgledaju veoma vazhnim, i nekako drazhesnim,.. Zaista! Morash imat sabur, sticat pamet, i sachuvat srce, pa da budesh van loshe daire utjecaja prokletstva. Jer, zlo te nadje samo, a za srechom morash muchno tragat. U nashem insanu ima toliko snage, kako se u jedan moment mozhe preobrazit u "velikog chovjeka", vjerujte mi, takve emocije imaju samo drevni narodi Ilira, i nekih drugih, koji su udaljeni od nas. Ali, ovdje, Ovdje vladaju Ilirski stazama utabanog geni proklestva. Najgora mana je sto nikad proklestvo neche bit prekinuto, ako ne osjetimo blagoslov oprosta, hallala, i ukoliko se ne solidariziramo u svim moguchim proklestvima koja nas proganjaju. Kad se bijeda jednog insana bude dozhivljavala kako bijeda svih, tada che se pochet dogadjat proces obnjavljanja svih onih ljepota koje su nam zajednichke a ostale su neistrazhene.
Ukoliko pak, mali broj pojedinaca prodre u dubine zhivota i prepricha drugima fascinantne priche o jedinstvu svega, tada to nije dovoljno da se prekine povijesno prokletstvo mlade generacije Ilira. Proklestvo je i to, kad od gostiju napravish sebi gazdu u domovini. To je takva tama, da vuche sve dublje i dublje nas i nashu djecu, bash kao shto je vukla i nashe ocheve i djedove, pradjedove. Na svakom mjestu vreba utjecaj prokletstva, jedna od tih ponizhavajuchih situacija jeste i stvaranje mrzhnje u charshiji naspram poshtena siromaha, obichnog insana. Kako che jedna mala zapushtena nehumana charshijska barushtina evoluirati kada suosjechanje i spoznaja jedinstva postanu pokretachi meduljudskih odnosa, a ne sve ujdurme koje su ponijeli u majchinoj utrobi, i zaljuljani u beshici, ljuljaju motkom svojih jezichina po licu i srcu poshtena insana?!!! Vechina putnika u toj prokleshtini nije svjesna vlastitih prioriteta i moguchnosti. Pusti se plimi i oseki utjecaja prokletstva,. i zhivot od ljepote pretvori se u tamnicu u kojoj mu dodijavaju svi oni koji nisu imali sreche spoznat ljepotu duhovnog mira, ali, i koji prepoznaju veoma vjeshto nur na licima mummina i mumminki. Ako si siguran da imash pozitivnu ideju koja je zapravo inteligentna emocija, tada joj pomozi da ostvari tvoje snove i preobrazi zhivot daleko iz laboratorija u kojem se kemija prokletstvo s tvojom sudbinom.

posvecheno jednom sasvim obichnom stanovniku koji zheli miran zhivot, a charshija mu ne dozvoljava..
__________________
i am nice,.. simple and excessive,..

etich and legal norms for Intelligence and national Future - my people of The Turkish Otoman Kingdom
Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote