View Single Post
Old 01-04-2009   #3
ISLAM_NP
Registrovan
Početnik
 
ISLAM_NP's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 46
Default

DALI JE DOZVOLjENO ZENI DA SE RUKUJE SA MUSKARCOM I MUSKARCU SA ZENOM??




Upitan o propisu rukovanja sa ženama, šejh Abdul-Aziz b. Baz rhm., kaže:
"Rukovanje sa ženama se dijeli na dvoje. Ako su u pitanju žene mahremi poput majke, cerke, rodene sestre, tetke, hale, žene itd..
onda je rukovanje sa njima dozvoljeno, a ako su u pitanju žene koje nam nisu mahrem onda rukovanje sa njima nije dozvoljeno.
Poslaniku s.a.w.s., je jedna žena pružila ruku kako bi se rukovao s njome, a on joj rece: "Ja se ne rukujem sa ženama!" Ajša r.a., je rek
Ajša r.a., kaže: "Poslanik s.a.w.s.,
nikada svojom rukom nije dodirnuo ženu izuzev ako je bilo u pitanju davanje prisege na vjernost kada bi to odradio rijecima:
Idi - prihvatio sam ti prisegu na vjernost!" (Muslim, br.1866.; Ebu Davud, br.2941.; Musned Ahmed b. Hanbel, br.24873.)
Hafiz Ibnu Hadžer el-'Askelani rhm., kaže: "Ja se ne rukujem sa ženama"
- iz ove predaje se da razumjeti to da je dozvoljeno slušati pricu-govor od žene-strankinje, i da takav njen glas nije avret,
kao i to da je zabranjeno dodirivati tijelo žene-strankinje izuzev ako nije nužda u pitanju!" (Pogledaj: Fethul-Bari, 13/204.)
Imam Ibnu Abdul-Berr rhm., kaže: "Ja se ne rukujem sa ženama" -
ovo je dokaz tome da je covjeku zabranjeno da dodiruje tijelo žene koja mu nije dozvoljena - niti da je dodiruje niti da se s njome rukuje,
isto kao što je zabranjeno muškarcu da se sa ženom-strankinjom osamljuje, jer je tada s njima dvoje, treci šejtan!" (Pogledaj: el-Temhid, 12/243.)
Hafiz Ibnul-Kajjim rhm., kaže: "Prisega na vjernost za vrijeme Poslanika s.a.w.s.,
se završavala rukovanjem za razliku od žena cija se "bej'a" završavala govorom. Poslanikova s.a.w.s.,
casna ruka nije nikada dodirnula ruku žene koja nije u njegovom vlasništvu!" (Pogledaj: I'alamul-Muvekki'in, 3/73.)
Hafiz Ibnu Hadžer el-'Askelani rhm., kaže: "Žena-strankinja kao i lijepi golobradi mladic su izuzeti iz opšte dozvole rukovanja!"
(Pogledaj: Tuhfetul-Ahvezi, 7/426.)
"Nije dozvoljeno mladoj osobi da dodiruje lice i šake druge mlade osobe (koja nije mahrem), izuzev starice za kojom niko ne žudi;
s njome je dozvoljeno rukovati se i sl.. Isti je slucaj i sa starcom i sigurno je se po pitanju nje i njega,
a ako postoji bojazan zabranjeno im je dodirivati se. Dozvoljeno je dodirivati djevojcicu za kojom se ne žudi." (Pogledaj: Tuhfetul-Muluk, 1/230.)
"Sunnet je da se covjek rukuje sa covjekom i žena sa ženom i nema niceg strašnog u tome da se covjek rukuje sa golobradim mladicem
ako je siguran u sebe i želi ga poduciti lijepom ponašanju. Nije dozvoljeno rukovati se sa mladom ženom strankinjom (koja nam nije mahrem).
Ako mlada žena poselami covjeka odgovorice joj se na selam, a ako covjek poselami ženu-strankinju nece mu se odgovarati na selam.
"Imam Ahmed rhm.,
je smatrao mekruhom rukovanje sa ženama i bio je strog po tom pitanju što nije preporucivao cak ni samim mahremima (izuzev roditelja).
Smatrao je dozvoljenim roditelju da se rukuje sa svojom djecom i smatrao je dozvoljenim rukovanje sa staricom.
Žena se nece rukovati sa muškarcima koji joj nisu mahrem, isto kao što se muškarac nece rukovati sa ženama koje mu nisu mahrem,
zbog rijeci Poslanika s.a.w.s.: "Ja se ne rukujem sa ženama!", i zbog rijeci Ajše r.a.: "Poslanik s.a.w.s.,
je rijecima prihvatao prisegu na vjernost datu od strane žena; njegova ruka nikada nije dotakla ruku žene-strankinje!" Allah dž.š., je rekao:
"Vi u Allahovom Poslaniku imate najljepši uzor!"
Rukovanje žena sa muškarcima i rukovanje muškaraca sa ženama koji nisu mahremi vodi fitni i iskušenju sve njih,
a cisti islamski šeri'at je došao kao preventiva svemu onome što vodi Allahovim zabranama!
Iz svega navedenog razumijemo da je žena strankinja ona žena koja nije krvno vezana sa nekim covjekom ili po mlijeku ili po tazbinstvu.
A ovo sam ja nasao
Allah je taj koji tevfika daje." (Pogledaj: Fetava ve Mekalat Ibnu Baz rhm.)
{AJET IZ KUR'ANA}{AN-NISA}{23-24}
* 23. Zabranjuju vam se: matere vaše, i kceri vaše, i sestre vaše i sestre
oceva vaših, i sestre matera vaših i braticne vaše, i sestricne vaše, i pomajke
vaše koje su vas dojile, i sestre vaše po mlijeku, i majke žena vaših, i
pastorke vaše koje se nalaze pod vašim okriljem od žena vaših s kojima ste
imali bracne odnose - ali ako vi s njima niste imali bracne odnose, onda vam
nije grijeh - i žene vaših rodenih sinova, i da sastavite dvije sestre - što je
bilo, bilo je, Allah zaista prašta i samilostan je -
* 24. i udate žene, osim onih koje zarobite; to su vam Allahovi propisi - a
ostale su vam dozvoljene, ako želite da im vjencane darove date i da se njima
oženite, a ne da blud cinite. A ženama vašim s kojima ste imali bracne
odnose podajte vjencane darove njihove kao što je propisano. I nije vam
grehota ako se, poslije odredenog vjencanog dara, s njima nagodite. Allah
zaista sva zna i mudar je.
Allah Dz.S. Je Ucinio haram majke, rodjene sestre, sestre po mlijeku, tetke, hale...
A prvo koleno midzova cerka ti je halali i mozes da je ozenis, i iz svega navedenog mozemo da vidimo i zakljucimo da je Uzviseni Allah zabranio,
tako da i svako drugi i dalji kontakt (rukovanje, grljenje, itd.) sa daljim rodjacima ti je strogo zabranjen.
ISLAM_NP is offline   Reply With Quote