View Single Post
Old 04-11-2008   #13
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Te’vil
Definicija:
- Kaze Fahr Er Razi: “To je mogucnost tumacenja na nacin kojeg podupire dokaz” (El Mahsul fi Ilmi usul; Muhammed ibn Omer ibn Husejn Er Razi (umro 606.H.g.); 3/323)

- Kaze Ebu Hamid El Gazali: “ To je uzimanje odredjenog znacenja od znacenja neke rijeci uz dokaz jer je bukvlano tumacenje te rijeci neispravno.” (Mustesfa fi ilmi usul; Gazali; str. 196.)


- Kaze imam El Amidi:” To je uzimanje sporednog znacenja rijeci jer je bukvalno znacenje nemoguce.” (El Ahkam, Amidi; 3/59)
Te’vil u Kur’anu

- “Licemjeri I licemjerke slicni su jedni drugima: Traze da se cine nevaljala djela,a odvracaju od dobrih,I ruke sui m stisnute;zaboravljaju Allaha,pa je I On njih zaboravio. Licemjeri su zaista pravi nevjernici.” (Tevba; 67.)

- “Pa trpite zato sto ste zaboravljali da cete ovaj dan dozivjeti,- I Mi cemo vas zaboraviti- I vjecnu patnju trpite zbog onoga sto ste radili.” (Sedzda; 14.)

- “I tako smo od vas stvorili pravednu zajednicu da budete svjedoci protiv ostalih ljudi,I da Poslanik bude protiv vas svjedok. I Mi smo promijenili kiblu prema kojoj si se prije okretao samo zato da bismo saznali ko su oni koji ce slijediti Poslanika I koji ce se stopama svojim vratiti. Nekima je to bilo doista tesko,ali ne I onima kojima je Allah ukazao na pravi put. Allah nece dopustiti da propadnu molitve vase. A Allah je prema ljudima zaista vrlo blag I milostiv.” (El Bekara; 143.)

- “Zar mislite da cete uci u Dzennet a Allah ne zna one od vas koji se bore I one koji su izdrzljivi.” (Ali Imran; 142.)
Pa upitajmo nakon ovoga one koji poricu te’vil:
Hocemo li uzeti bukvalno tumacenje ovih ajeta? Hocemo li reci da Allah Uzviseni zaboravlja? Hocemo li reci da On nije Sveznajuci???????????

Te’vil u sunnetu
“ Prenosi Boziji poslanik u hadisi Kudsijju od Allaha dz.s.: “ O sine Ademov,razbolio sam se pa me nisi obisao? Pa ce covjek reci: O Gospodaru,kako da te obidjem I da ti pomognem a ti si Gospodar svjetova? Pa ce Allah reci: Zar nisi znao,da se taj I taj moj rob razbolio pa ga ti nisi obisao? Zar ne znas da da si ga obisao nasao bi me kod njega?” (Buhari 1/183,hadis br. 517.; Muslim, 4/1990, hadis br. 2569.; Ibn Hiban 1/504)
Pa da ponovo upitamo one koji poricu te’vil:
Zar je Allah bolestan kada se Njegov rob razboli? Zar moze Allah ,Gospodar svjetova, da se razboli?

Napomene:
Moramo napomenuti da te’vil nije mijenjanje I suprotstavljanje tekstu vec je to tumacenje njegovog znacenja I suprotstavljanje bukvalnom znacenju koje je nemoguce I neispravno. ( Mustesfa, Gazali, str.196.)
Takodje,moramo znati da se te’vil ne primjenjuje osim ako postoji dokaz koji ga zahtijeva. ( Mustesfa, Gazali, str. 74)

Razlika izmedju Te’vila I Tefsira
Razliku izmedju te’vila I tefsira nejbolje nam je pojasnio Imam Munavi koji kaze:
“ Tefsir je iznosenje skrivenog na vidjelo a te’vil je uzimanje odredjenog,poznatog,znacenja izmedju ostalih takodje poznatih I primjenljivih znacenja.” ( Zadul Mesir, Munavi, 4/1)
Takodje,trebamo znati da je te’vil ono u sta nema sumnje jer je opste poznatoa tefsir je ono u sta se moze sumnjati jer je skriveno od vecine ljudi. ( Fethul Bari; Ibn Hadzer El Askalani, 13/526)

Gdje trebamo primjenjivati te’vil
Te’vil moramo primjenjivati kod tumacenja nejasnih ajeta I hadisa kako ne bismo zapali u sektu mudzessima I drugih koji tvrde da je Allah tjelesan ili da ima nesto sto je tjelesno,I koji tvrde da je Allah ogranicen u vremenu I prostoru.


Sami Dzeko
Recruit is offline   Reply With Quote