View Single Post
Old 04-11-2008   #12
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Da li je cio selef primjenjivao tefvid
Pripisivanje tefvida cjelokupnom selefu I govor da niko od selefa nije tumacio nejasne ajete tj. Koristio te’vil je netacan jer nam je vjerodostojnim putem doslo tumacenje tj. Te’vil odredjenih ajeta I hadisa. Pogledajmo samo neke:
• Kaze Ibn Dzerir Et Taberi: “ Kaze skupina ashaba I tabiina tumaceci ajet يوم يكشف عن ساق “ ili kako to mudzessimi prevode: Na dan kada otkrije svoju potkolenicu” : Na dan kada otkrije zestinu I poteskoce. ( Tefsir Taberi, 29/3
• Kaze Hasen El Basri tumaceci ajet يد الله فوق أيديهم –a koji mudzessimi prevode= Allahova ruka je iznad njihovih ruku“ : Njegovo dobrocinstvo I uzvracanje na dobro”. (Def’u subheti tesbih, Abdurrahman ibn Dzevzi El Hanbeli; str. 115)
• Kaze Ibn Dzevzi: “Pricao je Ebu Ubejd El Herevi od Hasen El Basrija da je rekao,tumaceci hadis Bozijeg Poslanika “ لا تزال جهنم تقول هل من مزيد حتى يضع رب العزة فيها قدمه فتقول قط قط “- a koji mudzessimi prevode= “U dzehennem ce neprestano biti bacani ljudi a on ce govoriti: Ima li jos? ,sve dok Uzviseni na Njega ne stavi svoje stopalo pa ce se zbiti I reci: Dosta je,dosta je”/ pogledaj Vastijsku akidu od Ibn Tejmijje str. 64/”: “Kadem- to su oni koje je Allah odabrao od svojih najgorih stvorenja da njima zapecati uvodjenje u dzehennem.” (Def’u subheti tesbih, Abdurrahman ibn Dzevzi El Hanbeli; str. 170)
• Kaze En Nadr ibn Sumejl (umro 122. H.g.): “ Kadem ovde (u hadisu kojeg biljezi Buhari br. 6284. I Muslim br. 2848.) znaci: Nevjernici za koje je Allah dz.s. znao da su od stanovnika dzehennema.” (Def’u subheti tesbih, Abdurrahman ibn Dzevzi El Hanbeli;str. 171)
• Kaze Zehebi: Kaze Ma’dan( za kojeg Abdullah ibn Mubarek kaze da je od ebdala): Pitao sam Sufjan Es Sevrija (umro 161.H.g.) o Allahovim rijecima “On je sa vama gdje god bili” pa je rekao: “Sa svojim znanjem”. ( Sijer a’lamu nubela, Imam Zehebi, 7/274)
• Kaze Sufjan ibn Ujejne (umro 198.H.g.) tumaceci hadis: “آخر وطأة وطأها الرحمان عز وجل بوج “ : “ Tj. Zadnja bitka koju je vodio Boziji Poslanik bila je u Taifu.”( Def’u subheti tesbih, Abdurrahman ibn Dzevzi El Hanbeli; str. 223.; I Taberani u Mu’dzemul Kebir 24/239)
• Kaze Ibn Kesir: Prenosi Bejheki od Hakima od Ebi Amr ibn Semaka od Hanbela da je Ahmed ibn Hanbel protumacio ajet “و جاء ربك و الملك صفا صفا“: “Dosla je Njegova odredba”. A zatim je Bejheki rekao: U senedu ovog hadisa nema manjkavosti. ( El Bidaje ven Nihaje, Ibn Kesir, 10/327)
• Kaze Buhari: “ Dahik ovdje znaci milost” ( Fethul Bari, Ibn Hadzer El Askalani, 8/633)

Ovo je samo par citata ucenjaka selefa koji su te’vilili ajete I hadise koji govore o Allahu dz.s. Jos neki od ucenjaka koji su koristili te’vil su I : Imam Taberi (umro 310.H.g.); Hafiz Ibn Hiban( umro 354.H.g.); Ebu Bekr El Dzesas (umro 370.H.g.); Ibn Hazm (umro 456.H.g.); Bejheki (umro 458.H.g.); Kadi I’jad (umro 476.H.g.); Ibn Arebi (umro 543.H.g.) ; Ibn Dzevzi (umro 597.H.g.); Imam ibn Esir (umro 606.H.g.); Imam Kurtubi (umro 671.H.g.); Imam Nevevi (umro 676.H.g.); Ibn Dekik El I’id (umro 702.H.g.); Hafiz Ebu Hajan Et Tevhidi (umro 745.H.g.); Ibn Kesir (umro 774.H.g.); Ibn Hadzer El Askalani 9umro 852.H.g.) Imam Sujuti (umro 911.h.g.) I mnogi drugi.
Svi ovi govori upucuju na to da postoje I od selefa ucenjaci,I to oni najpriznatiji, koji tumace nejasne ajete te’vilom I da je koriscenje te’vila itekako utemeljeno u selefu ovoga ummeta.


Sami Dzeko
Recruit is offline   Reply With Quote