View Single Post
Old 04-11-2008   #8
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Tumacenje Allahovih dz.s. svojstava


U ime Allaha,Milostivog, Samilosnog
Poglavlje o islamskom vjerovanju

1. SIFETU NEFSIJJE- EL VUDZUD (Postojanje)
Allah dz.s., Uzviseni Stvoritelj I gospodar svega dao je u svojim stvorenjima znakove koji upucuju na Njegovo postojanje. Tako npr. Ako skupina ljudi sjedi u odredjenoj prostoriji pa odjednom svi zacuju zvuk kucanja,svako od clanova te skupine zakljucuje da postoji neko sa druge strane vrata ko je uzrok tom kucanju.To je stvar u vezi koje ne postoji nikakvo razilazenje medju tom skupinom. Medjutim,kada upitamo svakog pojedinca tog drustva: Ko je to zakucao na vrata? Odgovor svakog od tih ljudi bice razlicit. Neko ce govoriti; zakucao je covjek, neko ce reci zena,a neko pak dijete. Zatim ce ti ljudi nastaviti sa svojim razilazenjem pa ce neko reci: zakucao je visok covjek ,niska zena, crnac,belac… I tako u nedogled. Stvar koja nas zanima I zbog koje smo naveli ovaj primjer jeste slaganje svih ljudi od Adema,prvog covjeka, pa do poslednjeg covjeka na planeti Zemlji da postoji neko ko je uzrok postojanja svih stvari I na cije se postojanje sve oslanja.Taj,iz cijeg postojanja svi proizilazimo tj,postojimo je Allah dz.s. koji sadrzi osnovno postojanje,tj postojanje koje se ne oslanja ni na kakvo drugo postojanje. Allah dz.s. je vadzibu vudzud tj Onaj koji neminovno mora postojati jer da On ne postoji ne bismo ni mi postojali a mi vidimo I osjecamo da postojimo pa mozemo zakljuciti da Allah postoji.
Sva postojeca stvorenja proizilaze iz onoga sto je bilo prije njih tj, dijete proizilazi iz postojanja svog oca I majke, njegov otac proizilazi iz postojanja njegovih roditelja a njegovi roditelji iz postojanja njihovih roditelja I td.Sve to predstavlja lanac postojanja koja se oslanjaju na ono prethodno pa tako ni jedno od tih stvorenja nema “osnovno postojanje” koje se nece oslanjati ni na kakvo drugo. Na kraju,koliko god taj lanac bio dug,mora postojati “osnovno postojanje” od kojeg smo svi mi postali tj. Mora postojati neko ko nam je dao da postojimo a ujedno taj neko nema uzrok svog postojanja vec posjeduje osnovno postojanje.Taj neko je Allah dz.s.
Neko ce reci: Ja vjerujem da svi mi postojimo kao posljedica prethodnog postojanja I kao uzrok za buduce postojanje I ne vjerujem da postoji osnovno postojanje iz kojeg svi mi proizilazimo vec je svako postojanje uzrokovano postojanjem prethodnog.
Navescemo takvoj osobi prost primjer koji ce joj dokazati neispravnost njene tvrdnje:
“Posto se svacije postojanje oslanja na postojanje onog prethodnog I nema svoje osnovno postojanje koje bi mu dalo zivot mozemo reci da to postojanje nema nikakvu vrijednost I predstaviti ga nulom. Zatim,njegovog prethodinka,koji takodje nema svoje osnovno postojanje vec se I njegovo postojanje oslanja na njegovog prethodnika,takodje mozemo predstaviti nulom tj.bez ikakve vrijednosti koja bi mu sama od sebe dala neki znacaj tj,dala zivot. I tako mozemo ici godinama I godinama govoreci da se postojanje svake od tih jedinki oslanja na postojanje prethodnika… Na kraju mozemo zakljuciti da ni jedna od tih jedinki nema vrijednost jer se oslanja na druge pa tako mozemo reci da bi ovakva tvrdnja znacila da niko od nas ne postoji u stvarnosti vec da je sav ovaj svijet I sve na njemu samo neka zamisao,nesto nestvarno jer nista od onoga sto se nalazi na njemu nema nikakvu vrijednost,nema postojanje tj ne postoji. Cio svijet je jedan izgubljeni lanac koji se ne veze za postojanje pa prema tome I ne postoji.Medjutim,kad pogledamo oko sebe svi mi vidimo da postojimo,osjecamo to I drugi svedoce o tome pa iz toga mozemo zakljuciti da je taj lanac nula neminovno zakacen za ono sto samo po sebi ima postojanje,ono sto ima “osnovno postojanje”. Na kraju,mozemo reci da je postojanje “osnovnog postojanja” tj vadzibu vudzuda jedino sto zdrav razum prihvata I da je svaka suprotna tvrdnja neispravna.

Sami Dzeko

Last edited by Recruit; 04-11-2008 at 17:07..
Recruit is offline   Reply With Quote