View Single Post
Old 05-06-2012   #1
Nada
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 16
Question Trazim informacije o Gojku Tubicu

Prvo da pozdravim administratora i clanove foruma i zahvalim se na pomoci u registraciji!
Mene interesuje da li je neko od posetilaca foruma zainteresovan da mi pomogne u potrazi za podacima vezanim za moje pretke. Naime, moj deda (ocev otac) je bio Gojko Tubic, bivsi predsednik opstine (ima ga na sajtu) a baka Savka Tubic, rodjena Borisavljevic (poreklom iz Nove Varosi). Kako su stradali za vreme ili odmah posle rata, nisam imala priliku da o njima saznam nesto vise, jer su stradali na nacin da niko nije smeo da pita za njih. Njihovi zivoti a narocito smrt je bila obavijena velom tajne, mada sam do nekih zakljucaka dosla posredno iz raznih prica. Deda je poreklom iz Lopiza, ali ne znam kada je rodjen, kako su mu se zvali roditelji. Znam da je bio trgovac i imucan covek, ali gde mu je bila kuca i radnja to ne znam (prica se da je u njihovoj kuci bio sahovski klub ili dom penzionera). Posto nikada nisam bila u Sjenici, ne znam da li jos uvek postoji. Bakin brat je bio narodni poslanik u Narodnoj skupstini Kraljevine Jugoslavije, a preko slovenackog arhiva sam uspela da pronadjem njegov govor vezan za agrarnu reformu, gde se zalagao da se izjednace cene zemlje od Slovenije do Juga zemlje, osvrcuci se posebno na Sjenicki okrug.
Imali su tri sina i tri kceri: Momcila, Vasilija, Branislava (moj otac), Zagorka, Nada (po njoj se ja zovem) i Ljubomirka. Za dedu sam dobila presudu Zemaljske komisije da je proglasen za narodnog neprijatelja 1946, ali po prici moga oca deda je umro jos 1943 od tifusa u Bosni. Posto je bio veliki prijatelj sa Hasanom Zvizdicem, pretpostavljam da su njih dvojica zajedno (plus moj otac i tetka Zagorka) otisli tokom 1943 u Bosnu. Nakon presude, baku su odveli i likvidirali partizani a imovinu konfiskovali. Kada se pricalo o tim dogadjajima uvek je pominjano ime nekog Rista Jovanovica kao glavnog krivca sto se to sve desilo...Da li iko ista zna u vezi ovih dogadjaja. Ja bih volela da dodjem do bilo kakvih dokumenata u vezi sa njihovim zivotom i smrcu. Ako iko od vas moze u tome da mi pomogne bila bih veoma zahvalna!

Last edited by iSelektor; 05-06-2012 at 23:23..
Nada is offline   Reply With Quote
Sponsored Links