View Single Post
Old 17-05-2009   #4
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

U narednom tekstu cemo vidjeti zasto je Sejhul Islam Zahid El Kewseri imao ostar stav prema pojedinim ljudima poput Osman ibn Seid Ed Darimija i drugih mudzessima


Ibn Tejmijje,zastupnik svojih prethodnika od mudzessima, u svim svojim knjigama spominje nekakav selef. Da to nije pravi selefu salih svedoci nam on sam kada nam navodi od koga to od selefa on preuzima svoje ucenje. Tako, Ibn Tejmijje u svojim knjigama navodi osmoricu ljudi koji su zivjeli u vrijeme selefa od kojih je on uzeo akidu: Ibn Betta el Akberi, Osman ibn Seid Ed Darimija, Ebu Bekr el Halal, Ebu Ismail El Ensari El Herevi, Kadi Ebu Ja'la el Ferra, Ibn Hamid el Verrak, Ibn Zaguni i El Berbehari. Pa pogledajmo ko su ti ljudi ustvari:

Osman ibn Seid ed Darimi El Mudzessim, umro 280 god. i on nije poznati muhaddis koji je napisao "Sunenu Darimi" cije je ime Ebu Muhammed Abdullah ibn Abdurrahman ibn El Fadl ibn Behram Et Temimi Ed Darimi. Medjutim, vehabije, kako bi pokusali da neuke ljude prevare da se radi o muhaddisu Darimiju skracuju ime ovog mudzessima i nazivaju ga samo Darimi, dodajuci uz ovog novotara, mudzessima, biografiju muhaddisa Darimija kojeg hvale svi ucenjaci kako bi ljudi mislili da pohvale pripadaju ovom mudzessimu. Dokaz da se radi o mudzessimu mozete naci u njegovoj knjizi Er Redd ala Bisr Merisi gdje na 25. Stranici kaze: “ Allah je stvorio Adema doticuci ga svojom tjelesnom rukom.” Takodje, ovaj Mudzessim kaze: “ Allah je Zivi… pomera se ako hoce, spusta se i podize se ako hoce, saginje se i uspravlja ako hoce, ustaje i sjeda ako hoce jer je razlika izmedju zivog i nezivog u pomeranju. Svako ziv se pomera, a svaki mrtvac miruje.” ( Er Redd ala Bisr Merisi, str. 20). Kaze ovaj mudzessim: “ Allah moze da sjedne na krilo komarca ako hoce.” ( Er Redd Ala Bisr Merisi, str. 85) Ibn Tejmijje prenosi govore ovog covjeka I podrzava ovo njegovo vjerovanje u svojoj knjizi Bejan Telbisil Dzehmijje na 568.stranici. Na kraju, mozemo zakljuciti da Ibn Tejmijje u svojim “Islamskim knjigama” podrzava stavove kafira, otpadnika od vjere na cijem se kufru slozio ummet Muhammmedov.

Ibn Betta: Ebu Abdullah Ubejdullah ibn Muhammed ibn Betta El Akberi El Vedda' el mudzessim rodjen 304. umro 387.H.g. Kaze Ibn Hadzer el Askalani u Lisanul mizan tom 4. stranica145.: " Citajuci knjige Ibn Bette video sam velike greske tako da sam se cio najezio od njih" Takodje,ovaj Ibn Betta je od lazova ciji se govori odbacuju.Tako kaze Hatib El Bagdadi govoreci o jednom hadisu: “ Ovaj hadis je izmisljen a izmislio ga je Ibn Betta El Akberi, lazov, pokvarenjak.” ( Tarih, Hatib El Bagdadi, 10/375)

El Halal, on je Ebu Bekr Ahmed Ibn Muhammed Ibn Harun El Bagdadi, mudzessim, musebbih koji kaze da ce Allah staviti Muhammeda a.s. na Sudnjem danu da sjedi pored Njega na Arsu. (Pogledaj Kitabu sunneh od ovog mudzessima)

Ebu Ismail El Herevi koji tvrdi za mu’tezile da su oni transvestiti filozofa a da su es’arije (svi muslimani svijeta) transvestiti mu’tezila. Ibn Tejmijje, mudzessim, navodi ovaj njegov govor u Medzmu’ul fetava 8/227.

El Berbehari, on je Ebu Muhammed El Hasen Ibn Ali Ibn Halef El Berbehari, hanbelija, mudzessim. Smatrao je da je Allah u liku mladica talasaste kose i tvrdio i zagovarao mnoge druge nevjernicke tvrdje. (El Kamil fi tarih, Ibn Esir)

Ebu Abdullah El Hasen ibn Hamid Ibn Ali El Verrak (umro 403.H.g.). Napisao je brojne knjige u odbrani tesbiha I tedzsima. Na sve njegove zablude odgovorio je Imam Abdurrahman Ibn Dzevzi El Hanbeli u svojoj knjzi Def’u subheti tesbih.

Ibn Zaguni, on jeEbul Hasen Ali ibn Ubejdullah Ibn Nasr, hanbelija mudzessim, umro 527.H.g. Napisao je knjigu “El Idah” u kojoj spominje svoju mudzessimitsku akidu a koja je od osnova vehabijske akide. Njegov ucenik Ibn Dzevzi kada je video sta ovaj tvrdi pobio je sva jegova misljenja u knjizi “ Def’u subheti tesbih bi ekfi tenzih”

Kadi Ebu Ja’la, on je Muhammed Ibnul Husejn ibnul Ferra, hanbelija, mudzessim, umro 458.H.g. Kaze Ebu Berk Ibn Arebi El Maliki:” Prenijeli su mi moji najpoverljiviji sejhovi da je ovaj Ebu Ja’la govorio: “Mogu pripisati Allahu sve osim brade i stidnog mjesta.” (El Avasim minel kavasim, str. 209) Jos jedna od spletki vehabija je da nazivaju Ebu Ja'lu imenom Kadi Ebu Ja'la kako bi narod pomislio da se radi o priznatom ucenjaku El Kadi Ebu Ja'la el Mevsili piscu poznatog Musneda. Kaze Ibn Esir: “Umro je ovaj mudzessim na svojoj neispravnoj akidi nanoseci hanbelijama kojima je pripadao stetu koja se ne moze oprati" (Kamil fi tarih, 8/104)


Allah dz.s. da nas sacuva vjerovanja ovih mudzessima koje se ne razlikuje od vjerovanja idolopoklonika koji su zivjeli u Mekki prije poslanstva.
Recruit is offline   Reply With Quote