View Single Post
Old 28-07-2009   #11
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

U sahih predaji se navodi da će zagovor (šefaat) činiti najprije poslanici, potom vjerovjesnici, potom učenjaci....
Za njih će biti određena bijela zastava koju će u svojoj ruci nositi Ibrahim, a.s., koji je među poslanicima najizrazitiji mukašif (onaj koji doživljava otkrovenja).
Zatim će biti pozvani siromasi, kojima će Uzvišeni reći: "Dobro došli vi, za koje je dunjaluk bio zatvor!" Potom će narediti da idu na desnu stranu, gdje će stati pod žutu zastavu koja će biti u ruci Isaa, a.s., koji će im biti predvodnik.
Zatim će biti pozvani bogataši kojima će, kada dođu pred Uzvišenog Allaha, njihov imetak biti inventarisan pet stotina godina, a potom će biti naređeno da budu na desnoj strani, gdje će stati pod višebojnu zastavu koja će biti u ruci Sulejmana, a.s., koji će ih predvoditi na desnu stranu.
U jednom od hadisa se navodi da će se četvoricom (poslanika) svjedočiti protiv četiri (kategorije ljudi): Biće pozvani bogataši i oni koji su na ovom svijetu imali udoban život, pa će biti upitani: "Šta vas je odvratilo od robovanja (ibadeta) Uzvišenom Allahu?"
Oni će reći: "Dao nam je vlast i udoban život, te nas je to na dunjaluku preokupiralo od ispunjavanja obaveza prema Njemu".
Ponovo će biti upitani: "Ko je imao veću vlast, vi ili Sulejman, a.s.?"
Oni će reći: "Sulejman, a.s.!"
Biće im rečeno: "Njega to nije preokupiralo, niti odvratilo od ispunjavanja obaveza prema Uzvišenom Allahu!"
Zatim će biti pozvani oni koji su doživljavali raznorazna iskušenja (belaje), pa će biti upitani: "Šta vas je odvratilo od robovanja (ibadeta) Uzvišenom Allahu?"
Oni će reći: "Allah nas je na dunjaluku stavljao na iskušenja sa raznim nedostacima, počastima i bolestima, te nas je to preokupiralo i odvratilo od sjećanja na Njega i ispunjavanja obaveza prema Njemu.
Biće im rečeno:"Ko je imao teža iskušenja (belaje), vi, ili Ejjub, a.s.?"
Oni će reći: "Ejjub, a.s.!"
Biće im rečeno: "To ga nije odvratilo od ispunjavanja obaveza prema Uzvišenom Allahu!"
Zatim će biti pozvani mlađarija i omladina, pa će biti upitani: "Šta vas je odvratilo od robovanja (ibadeta) Uzvišenom Allaha i od ispunjavanja obaveza prema Njemu?"
Oni će reći: "Dao nam je ljupkost i ljepotu i to nas je preokupiralo".
Biće upitani: "Ko je bio ljepši, vi, ili prelijepi Jusuf?" Oni će reći: "Jusuf, a.s., je bio ljepši!"
Biće im rečeno: "Njega to nije odvratilo od ispunjavanja obaveza prema Uzvešenom Allahu!"
Zatim će biti pozvani siromasi, kojih će biti raznih vrsta, pa će biti upitani: "Šta vas je odvratilo od ispunjavanja obaveza prema Uzvišenom AIlahu?"
Oni će reći: "Stavio nas je na iskušenja ovisnošću i neimaštinom, te nas je to preokupiralo i odvratilo od ispunjavanja obaveza prema Njemu".
Biće im rečeno: "Čije siromaštvo je bilo teže, vaše ili Isaovo?"
Oni će reći: "Isaovo, a.s., siromaštvo je bilo teže!"
Biće im rečeno: "Njega to nije odvratilo od ispunjavanja obaveza prema Uzvišenom AIlahu!"
Zato, ako neko bude stavljen na iskušenje nekom od pomenute četiri vrste iskušenja, neka se sjeti onog poslanika koji je bio stavljen na istu kušnju!
Allahov Poslanik, s.a.v.s., je imao običaj učiti sljedeću dovu:

"Allahumme inni euzu bike min fitnetil gina vel fakr" (O Allahu, kod Tebe tražim utočište od iskušenja bogatstva i siromaštva).

Prenosi se da je Isa, a.s., jednu (vunenu) haljinku nosio dvadeset godina! l imao je vrč i češalj, pa je jednog dana vidio nekog čovjeka kako pije iz svoje ruke, te je i on bacio svoj vrč, a drugom prilikom je vidio nekog čovjeka kako prstima češlja bradu, pa je bacio i češalj. l još je rekao: "Moja jahalica (prevozno sredstvo) su moje noge, nastambe su mi pećine, hrana mi je bilje koje iz zemlje niče, piće su mi rijeke koje zemljom teku....Zar je potreban neki veći trud (za egzistenciju) od ovoga, o sinovi Israilovi? Jedite ječmeni hljeb i divlji luk! Dobro se čuvajte pšeničnog hljeba, jer nećete moći dovoljno na njemu biti zahvalni!"
Postoji predaja po kojoj će na Kijametskom danu biti pozvan jedan pobožnjak, koji će biti upitan: "Kako je bilo tvoje stanje na dunjaluku?"
On će reći: "Pet stotina godina sam ibadet činio na jednom ostrvu i u toj mojoj samoći jedini razgovor mi je bio zikr (spominjanje Allaha) i obavljanje namaza. Na kraju sam i umro na sedždi".
Uzvišeni Allah će mu reći: "Istinu si rekao. Mojom milošću, uniđi u džennet!"
On će reći: "Ne time, (milošću) već mojim djelom".
Allah će reći: "Hajde da ti svedemo račune! Ko ti je dao snagu da na ostrvu pet stotina godina činiš ibadet, klanjajući i posteći?"
On će reći: "Ti si mi to dao, Gospodaru".
Allah (dž.š.) će ga ponovo pitati: "Ko ti je dao da nikne i rađa nar (mogranj) na tom ostrvu, što ti je bila svakodnevna hrana?"
On će reći: "Ti, Gospodaru".
Allah, dž.š., će ga pitati: "Ko je dao da na tom ostrvu provrije izvor čiju vodu si koristio?"
On će reći: "Ti, Gospodaru".
Allah, dž.š., će ga pitati: "Ko ti je uslišio tvoju dovu u kojoj si Me molio da te usmrtim u vrijeme kad si Mi na sedždi?"
On će reći: "Ti. Gospodaru".
Tada će mu djela biti stavljena na Mizan pa će se pokazati da sav taj njegov ibadet od pet stotina godina nije dovoljan da otplati očni vid, kao jedan od brojnih darova Uzvišenog Allaha. Uzvišeni Allah će reći: "Vodite ga u džehennem!"
Zatim će narediti da ga sa određene etape tog puta vrate, pa će mu Uzvišeni, smijući se, reći: "Mojom milošću uniđi u džennet! Bio si divan rob".
Takođe će biti doveden neki čovjek za kojeg će biti naređeno da ga vode u džehennem, pa će se on na izvjesnom dijelu puta početi osvrtati. Uzvišeni Allah će narediti da ga vrate, pa će ga, kada ga vrate, upitati: "Zašto se osvrćeš, o robe?"
On će reći: "Gospodaru, ja sam Ti bio neposlušan, a nadao sam se da ćeš mi oprostiti i naredio si da me vode u džehennem, a ja još nisam izgubio nadu da ćeš mi ipak oprostiti. Eto zašto sam se osvrtao".
Uzvišeni Allah će reći: "Polagao si nadu u Onoga koji je uistinu darežljiv i plemenit. Idi, sve sam ti oprostio!"
Za očekivati je da Uzvišeni Allah prašta ukoliko se griješi prema Njemu, a takođe i prema drugima, izuzev (bespravnog) ubistva sa predumišljajem, koje se ne prašta, kao ni višeboštvo (širk) osim ako se čovjek odrekne višeboštva i prihvati Islama (jednoboštva), odnosno ako se iskreno pokaje za ubistvo. Jer, ubica usmrćuje ono čemu je Uzvišeni Allah dao život. U vezi sa ovim, u jednoj od objavljenih knjiga, stoji: "O sine Ademov, Ja ti ne činim nasilje. Ti mi se miješaš u Moj posao. Vidiš li šta si uradio? Ja oživljavam, a ti usmrćuješ! Pazi, ubico, šta radiš, jer ćeš u suprotnom zaratiti sa Ivinom".
U jednoj od objavljenih sahifa stoji: "O sine Ademov, u životu se mogu činiti i dobra i loša djela. Ali ubistvo s predumišljajem, ili bez predumišljaja ukoliko se potcijeni i ne kompenzira, je nešto veliko, pa se toga dobro pričuvaj!"
Onaj koji čini velike grijehe, nakon što se istih prođe može da se nada u zagovor (onim kojima to Allah dozvoli). Allahu najdraži, veliki griješnici iz džehennema će izaći tek nakon hiljadu godina.
Hasan Basrija - Uzvišeni Allah mu se smilovao - je rekao: "Kamo sreće kad bih ja bio jedan od tih".
Nema nikakve sumnje u to da je on, Allah mu se smilovao, bio dobro upućen u propise koji će vladati na budućem svijetu.
Na Kijametskom danu biće doveden čovjek čija dobra djela će na Mizanu biti istovjetna njegovim lošim djelima, te će mu biti potrebno još samo jedno dobro djelo da bi mu pretegla dobra djela (i da bi unišao u džennet). Iz milosti prema njemu, Allah, dž.š., će mu reći: "Idi i raspitaj se kod ljudi, ima li ti ko dati jedno dobro djelo, pa da te uvedem u džennet".
On će se raspitivati od jednih do drugih, a svi će mu davati isti odgovor: "Bojim se da neću imati dovoljno dobrih djela, ja sam u nezavidnijoj situaciji od tebe".
Na kraju će pasti u očaj, pa će mu jedan čovjek reći: "Šta tražiš?"
On će reći: "Tražim jedno dobro djelo. Pitao sam ljude koji imaju hiljade dobrih djela, ali su se prema meni pokazali škrti".
Taj čovjek će mu reći: "Došao sam pred Uzvišenog Allaha, a na listi mojih djela imam samo jedno dobro djelo. Mislim da mi ono kod Allaha neće biti ni od kakve koristi. Uzmi ga ti sebi, ja ti ga poklanjam!"
On će, sav radostan, potrčati sa tim dobrim djelom. Uzvišeni Allah će ga upitati, mada bolje od njega zna šta se desilo: "Sta je bilo?"
On će reći: "Uspio sam ga naći i to na takav način", i ispričaće šta mu se desilo.
Tada će Uzvišeni pozvati njegovog sahibiju (druga) koji mu je poklonio to dobro djelo i reći će mu: "Ja sam darežljiviji od tebe. Povedi svog prijatelja i idite obojica u džennet!"
Takođe će se desiti da će nekom drugom čovjeku na Mizanu njegova dobra i loša djela biti istovjetna, pa će mu Uzvišeni Allah reći: "Nisi ni za dženneta, ni za džehennema".
Tada će doći melek sa jednom sahifom (listom) na kojoj će pisati (kao izraz neposlušnosti prema roditelju izgovorena riječ) "Uh!" - pa će njegova loša djela pretegnuti, jer je to riječ koja ima veću težinu od dunjalučkih brda i biće naređeno da ga vode u džehennem. Na određenom dijelu puta taj čovjek će tražiti da ga vrate pred Allaha, što će Allah dozvoliti i narediti da ga vrate, a zatim će ga upitati: "O neposlušni robe, zašto tražiš da te ponovo vrate preda Me?"
On će reći: "Bože moj, ja vidim da ću zasigurno u dzehennem. Na dunjaluku sam bio neposlušan prema svome ocu, pa te molim da njemu propisanu kaznu daš meni, a da njega izbaviš i spasiš". Uzvišeni Allah će se nasmijati i reći: "Na dunjaluku si prema njemu bio neposlušan, a na ahiretu si prema njemu ispao dobročinitelj. Uzmi za ruku svog oca i idite obojica u džennet!"
Ko god bude poveden u dzehennem, meleci će ga na određenom dijelu puta zaustaviti, znajući tajne propisa koji će vladati na ahiretu. Čak će i kategoriji, koja ne bude imala ništa dobroga i koja je stvorena za to da bude gorivo džehennemskoj vatri, biti rečeno: "Zaustavite ih, oni će biti pitani "(Kur'an 37;24) , pa će biti zaustavljeni dok ne stigne zov: "Šta vam je, zašto jedni drugima ne pomognete?"(Kur'an 37;25) "Oni će početi da plaču i priznaju svoje grijehe, kako kaže Uzvišeni: "/ oni će grijehe svoje priznati - pa, stanovnici džehennema ognjenog daleko bili "(Kur'an 67; 11) l svi će odjednom biti bačeni u Vatru.
Biće dovedeni i veliki griješnici Muhammedovog, s.a.v.s., ummeta, među kojima će biti staraca i starica, sredovječnih ljudi i žena, te omladine, pa će im Malik (melek čuvar džehennema) reći: "O nesretnici, kako to da vam ruke nisu vezane i da na vama nema okova i lanaca, niti su vam lica pocrnila? Niko od onih koji su mi poslati nije izgledao ljepše od vas, niti je bio u boljem stanju".
Oni će reći: "Pusti nas da plačemo nad svojim grijesima!"
On će im reći: "Plačite, plakanje vam neće koristiti".
Koliko samo staraca ima koji se hvataju za svoju sijedu bradu i govore: "O, žalosti moje, gdje mi mladost prođe? O, tugo moja golema! O, nemoći moja!"
Koliko samo sredovječnih ljudi ima koji govore: "O, žalosti moja, u što mi prođe mladost i ljepota!?"
Koliko samo sredovječnih žena ima koje jadikuju zbog propusta i grešaka koje su počinile!
l oni će tako u plaču i naricanju provesti hiljadu godina. Tada će od strane Uzvišenog Allaha doći zapovijed: "O Malik, uvedi ih na prvu džehennemsku kapiju!"
Kad vatra htjedne da ih zahvati, oni će reći: "La ilahe illallah!"
Usljed toga, vatra će od njih pobjeći na udaljenost od sto godina hoda. A oni će nastaviti sa plačem. Glasovi će im se izmiješati.
Tada će od strane Uzvišenog Allaha doći poziv: "O, vatro, uzmi ih! O, Malik, uvedi ih na prvu džehennemsku kapiju!"
Tada će oni dići gromoglasnu viku i dreku. Kada vatra htjedne da im spali srca, melek će je otjerati riječima: "Ne spaljuj srca u kojima je Kur'an i koja su bila posuda za iman (vjeru)!"
A kada dođu zebanije i htjednu da ih napoje vrelom vodom, Malik će ih otjerati riječima: "Ne sipajte vrelu vodu u stomake koje je izgladnjavao mjesec Ramazan i ne spaljujte lica koja su Milostivom padala na sedždu!"
To stanje u džehennemu će ih izmoriti i iznuriti, a u srcima će im svjetlucati iman. Glas jednog od njih nadvisiće ostale glasove džehennemlija, pa će ga Uzvišeni Allah izvesti iz Vatre i upitati: "Šta je, zašto toliko dižeš glas?"
On će reći: "Gospodaru, niti očajavam, niti gubim nadu u Tvoju milost".
Uzvišeni Allah će mu reći: "A ko gubi nadu u Moju milost? Idi, već sam ti oprostio!"
Isto tako, neki čovjek će biti izveden iz džehennema, pa će ga Uzvišeni pitati: "Šta ćeš tražiti ako te uvedem u džennet?"
On će reći: "Tražiću vrlo malo".
Tada će mu se pokazati jedno od džennetskih stabala, pa će ga Uzvišeni Allah upitati: "Ako ti dam ovo stablo, hoćeš li tražiti nešto više?"
On će reći: "Neću, Gospodaru, tako mi Tvoje Uznositosti".
Allah će mu reći: "Stablo je tvoje, Ja ti ga poklanjam".
Nakon što se on odmori u hladovini tog stabla i okusi njegovih plodova, biće mu pokazano drugo, još ljepše stablo, pa će mu Uzvišeni Allah reći: "Šta je, ti kao da bi volio i ovo stablo?!"
On će reći: "Bih, Gospodaru".
Uzvišeni će ga pitati: "Ako ti ga dam, hoćeš li tražiti nešto drugo?"
"Neću, Gospodaru, tako mi Tvoje Uznositosti" - reći će on.
Kada se odmori u hladovini i tog stabla i okusi njegovih plodova, biće mu pokazano još ljepše stablo, pa će on i na njega sve češće bacati pogled. Pravdajući ga i videći njegovu neodoljivu čežnju za tim stablom, Uzvišeni će mu reći: "Ako ti dam i ovo stablo, hoćeš li tražiti nešto drugo?"
On će reći: "Neću, Gospodaru, tako mi Tvoje Uznositosti".
Allah, dž.š., će se nasmiješiti i uvesti ga u džennet, te će mu u džennetu dati mnogo puta više od čitavog dunjaluka.

U početku, Uzvišeni Allah će im se pojaviti, pa će nebesa uzeti u Svoju desnicu, a Zemlju u Svoju drugu ruku (moći), na što ukazuju Njegove riječi: "A čitava Zemlja će na Sudnjem danu u Njegovoj šaci biti, a
nebesa će biti smotana u Njegovoj desnici " (Kur'an 39;67).
To smotavanje biće popraćeno zaglušujućim praskom. Na to se odnose riječi Uzvišenog: "Onoga Dana kad smotamo nebesa kao što se smota list papira za pisanje" (Kur'an 21; 104).
U jednom od hadisa stoji: "Uzvišeni Allah će prevrnuti Zemlju kao što neko od vas prevrće hljeb za sofrom".
U jednoj od predaja se navodi da će prva hrana koju će džennetlije jesti biti džigerica ribe na kojoj stoji sedam zemalja, koja će se ispržiti i biti im data da je jedu.
Takođe se prenosi da će oni koji uniđu u džennet, svi do jednoga, biti Ademovog, a.s., rasta, "A mjera toga Dana će biti istina" (Kur'an 7;8 ).
U začuđujuću božansku blagost na ahiretu spada i to, da će pred Uzvišenog Allaha biti doveden čovjek kojem će on svoditi račune, a taj čovjek će misliti da Uzvišeni svodi račune nekome drugom, dok će u isto vrijeme hiljade drugih misliti da je posrijedi svođenje njihovih računa. .
Isto tako, jedni druge međusobno neće vidjeti, već će svaki pojedinac (u određenim momentima) imati vlastiti zaklon (od drugih). Slava onome koji ovako postupa! Slava onome čiji je ovo jedan od izraza neograničene moći i začuđujuće mudrosti!
Na ovo se odnose Njegove riječi: "Stvoriti sve vas i sve vas oživjeti, isto je kao i stvoriti i oživjeti jednu dušu "(Kur'an 31;28 ).
U ovakvoj situaciji, čovjek će se obraćati svome djetetu riječima: "Sine moj, ja sam te odijevao, hranio i pojio dok si bio mali i nemoćan, kada od sebe nisi mogao otkloniti ono što bi ti štetilo, niti pribaviti ono što bi ti koristilo. Koliko samo ukusnih zalogaja sam se odrekao u tvoju korist. Ti vidiš sve ove strahote Kijametskog dana, a tvoj otac ima mnogo loših djela; uzmi makar jedno moje loše djelo, te mi olakšaj, ili mi daj makar jedno dobro djelo, da mi ih na mome mizanu bude više".
Dijete će tada pobjeći od oca, govoreći: "Meni je pomoć potrebnija". Isto će se događati i među braćom i osobama koje su se međusobno voljele.
Na to se odnose riječi Uzvišenog: "Na Dan kada će čovjek od brata svoga pobjeći i od majke svoje i od oca svoga i od druge svoje i od sinova svojih, - toga Dana će se svaki čovjek samo o sebi brinut?'(Kur'an 80;34-37).
U sahih predaji se navodi: "Ljudi će (na Kijametskom danu) biti sakupljeni neodjeveni". Aiša, r.a., je na to rekla: "O njihove sramote kada jedni budu gledali u druge!" Vjerovjesnik, s.a.v.s., je na to rekao: "Toga Dana će se svaki čovjek samo o sebi brinuti", želeći time reći da će ih velika strahota i tegoba preokupirati i odvratiti od gledanja u druge.
Kada se svi ljudi sakupe na jednom mjestu, natkriliće ih crni oblak iz kojeg će padati otvoreni listovi - listovi vjernika će biti listovi ruža, a listovi nevjernika će biti listovi drače -, a na svakom listu će biti upisana djela. Vjernici će tada svoje listove prihvatati u desnu, a nevjernici u lijevu ruku, na što ukazuju riječi Uzvišenog: "A na Sudnjem danu ćemo mu knjigu otvorenu pokazati " (Kur'an 17; 13). Ako bi bila zatvorena, u toj tolikoj stisci i gužvi čovjek ne bi imao prilike ni mogućnosti da je otvori.
Prenosi se da je neki od prethodnika rekao, da se Havdu stiže nakon što se pređe Sirat-ćuprija, što je netačno, jer iza Sirat-ćuprije slijedi jedino sedam trošnih mostova, na kojima stradava većina ljudi.
Što se tiče 70.000 onih koji će unići u džennet bez polaganja računa, njihova djela neće biti stavljana na Mizan, niti će oni uzimati pomenute listove, već će dobiti dekret (berat) na kome će pisati: Ta Hane illallah, Muhammedun resulullah. Ovo je dekret na ime toga i toga. Sve mu je oprošteno. On je postigao takvu sreću, poslije koje nikada neće biti nesretan".
Na Kijametskom danu poslanici će biti na minberima, vjerovjesnici i jedan broj učenjaka praktičara će takođe biti na, doduše nešto nižim, minberima. Pozicije pojedinih poslanika odlikovaće se vrijednošću dotičnog poslanika. Neki od učenjaka praktičara biće u sjedeljkama od svjetla.
Šehidi i dobri ljudi, kao što su učači Kur'ana, mujezini i drugi, biće na mirisnim uzvišenjima (humkama).
Pomenuta kategorija učenjaka praktičara koja će biti u sjedeljkama je ta koja će moliti za zagovor od Adema, a.s., sve dok na kraju ne dođu do Allahovog Poslanika (Muhammeda), s.a.v.s.
Sve što se spominje (čak i misaoni pojmovi) na Kijametskom danu će poprimiti određenu formu i lik. Tako se navodi da će se Kur'an pojaviti u najljepšem liku i činiti zagovor i za i protiv. Isto tako će biti i sa Islamom, koji će u sporu (prilikom suđenja) imati dvostruku ulogu i za i protiv.
Po završenom suđenju, onome kome to Allah htjedne biće rečeno da se okači (uhvati) za Kur'an, koji će ga odnijeti u džennet.
Dunjaluk će se pojaviti u liku najružnije sijede starice, pa će ljudi biti upitani: "Znate li ko je ovo?"
Oni će reći: "Sačuvaj nas Bože nje!"
Biće im rečeno: "Ovo je dunjaluk koji ste vi voljeli i sakupljali i zbog kojeg ste jedni drugima zavidjeli i međusobno se mrzili".
Džuma će se pojaviti u svoj svojoj ljepoti i sjaju i u povorci sličnoj svadbenoj, pa će se vjernici oko nje okupiti, a sve njih će okruživati uzvišenja sa kojih će dopirati miris miška i kamfora i sijati zadivljujuća svjetlost, pa će ih ona (džuma) na kraju uvesti u džennet.
Vidi, Allah ti se smilovao, kako će se Kur'an, Islam, džuma, dunjaluk....otjeloviti u likove, dakle ono čija suština izmiče razumu i što je pojmovno. Onaj ko je spoznao istinitost navedenog neće reći za Kur'an da je stvoren, nasuprot džehmijama koji govore da je Kur'an stvoren i da svojem opstojnošću pripada džeberutu, a Islam, u koji spada namaz, post, strpljivost, (po njima) pripada melekutu.

Ne bi se trebalo puno osvrtati na argumente nestajanja i propadanja tjelesa nakon smrti, već se treba držati argumenata kakav su Alejhiselamove riječi nakon bitke na Hendeku: "O Allahu, Gospodaru ovih truhlih tjelesa i duša...", ili njegovih, Sallallahu alejhi ve sellem, riječi u vezi sa posjećivanjem grobova: "Umrli zna za živoga kada ga posjeti".



Molim Uzvišenog Allaha da nas sačuva od grijeha i griješenja i da nas uputi na pravi put.Hvala pripada samo Allahu,samo Njega hvalimo i od Njega pomoc i oprost trazimo.Njenu se utjecemo od zla nasih dusa i losih djela.Koga Allah uputi niko ga u zabludu ne moze odvesti,a koga Allah u zabludi ostavi taj nece upucivaca naci.Svjedocim da nema drugog bozanstva osim Allaha i nista Mu ne pripisujem,te da je Muhammed Njegov rob i poslanik. Amin.

Hvala AIlahu, Jedinom, l neka je blagoslov i mir na našeg sejjida Muhammeda sallalahu alejhi we sellem,na njegovu časnu porodicu,njegove ashabe,i sve one koji ih budu slijedili do Sudnjeg Dana.

__________________
Unicknnamed is offline   Reply With Quote